EU upozorava da nam preti hemijska katrastrofa Otrovni mulj stiže u Srbiju!

waterpolista

Iskusan
Poruka
5.669
Otrovno crveno blato koje je iscurilo iz mađarske fabrike aluminijuma Dunavom stiže i u Srbiju! Preti pomor ribe i zagađenje vode za piće!

Nezapamćena katastrofa... Milion kubnih metara izlivenog blata opustošio je sedam sela i gradova u Mađarskoj

Otrovni crveni mulj iz Mađarske mogao bi Dunavom da stigne do Srbije već sutra ili prekosutra, a Evropska unija strahuje od ekološke katastrofe širih razmera, koja bi, osim naše zemlje, pogodila i Hrvatsku, Rumuniju, Bugarsku, Ukrajinu i Moldaviju.

Blato potiče iz fabrike aluminijuma u gradu Ajka. Ono je skladišteno u ogromnom rezervoaru koji je u ponedeljak uveče popustio, ispustivši oko milion kubnih metara otrovne mase. Poplavni talas bio je visok 3,6 metara, a crveno blato razlilo se na 40 kvadratnih km površine i ušlo u reku Marcal, koja se uliva u Rabu, a ona u Dunav. Zbog toga je u Marcal porinuto oko 1.000 tona gipsa koji bi trebalo da veže otrovne hemikalije.
PLIVANJE U BLATU
Mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter ljutito je reagovao na saopštenje vlasnika fabrike da se crveno blato ne smatra toksičnim materijalom.
- Trebalo bi malo da zaplivaju u njemu, pa će videti da li je otrovno - predložio je Pinter.
- Zabrinuti smo, ne samo zbog Mađarske, već i zbog moguće ekološke katastrofe van njenih granica - upozorio je Džo Henon, portparol EU, navodeći da su evropske zemlje spremne da pomognu.


Spremni da reaguju

Nebojša Pokimica, pomoćnik ministra za ekologiju i zaštitu životnu sredine, kaže za Press da su nadležne službe u Srbiji spremne da odmah reaguju ako bude potrebno.

- Ministarstvo za životnu sredinu je zajedno sa Hidrometeorološkim zavodom pojačalo kontrolu kod Bezdana, na ulasku Dunava u Srbiju, a naši stručnjaci iz sata u sat kontrolišu da li u vodi ima opasnih materija. Na osnovu prognoze voda i brzine protoka Dunava očekuje se da bi, ako zagađenje ipak stigne u Srbiju, to moglo da se desi 8. ili 9. oktobra, s obzirom na to da je do izlivanja hemijskog otpada došlo na 150 kilometara uzvodno od Budimpešte - ističe Pokimica, i navodi da će, u slučaju da opasne materije stignu do Srbije, odmah biti zatvoreni svi bunari koji se naslanjaju na Dunav.

Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, potvrđuje da su svi u pripravnosti.

- Stalno kontrolišemo kvalitet vode kod Bezdana i za sada nema opasnosti za građane - ističe Marić.

U Mađarskoj crveno blato opustošilo je sedam sela i gradova, a katastrofom je pogođeno 7.000 ljudi, od kojih je većina raseljena. Prema poslednjim podacima, u gradiću Kolontar poginule su najmanje četiri osobe, tri su nestale, a 123 su povređene. Od njih, 61 osoba je smeštena u bolnicu zbog opekotina od blata.

Scene kao iz pakla

Mađarski ministar za ekologiju Zoltan Ilješ izjavio je da podzemne vode nisu ugrožene, ali je iz predostrožnosti zabranjeno korišćenje vode iz bunara, kao i lov i ribolov. Ileš kaže i da postoji opasnost da se, posle sušenja blata, pojavi prašina koja bi mogla da izazove rak pluća.

Doktor Peter Jakobus izjavio je za mađarsku državnu televiziju da crveno blato prouzrokuje vrlo opasne opekotine, koje vremenom mogu teško da oštete tkivo. Mađarski ekolog Gergeli Simon objasnio je da opekotine nastaju zbog toga što mulj ima pH vrednost 13, što znači da je vrlo jaka kiselina.
 
Дунав у Србији није загађен

Министар Оливер Дулић рекао да Дунав у Србији није загађен, после еколошке катастрофе у Мађарској. Нема опасности по људске животе, поручују из Сектора за ванредне ситуације. Сутра контрола квалитета воде на Дунаву код Бездана.

Дунав у Србији није загађен, после еколошке катастрофе у Мађарској, рекао је министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић.
Изјаве Оливера Дулића и Предрага Марића

"Ситуација се прати из минута у минут. Појачали смо мониторинг на улазу Дунава у Србију, а сарађујемо и са мађарским властима. Нема података да је Дунав загађен, а ако до тога дође обавестићемо јавност и надлежне институције и предузети све неопходне мере", навео је Дулић.

Начелник сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Предраг Марић изјавио је да људски животи неће бити угрожени након изливања отровног муља у Дунав и да нема места паници.

Марић је рекао да је за сутра заказано узорковање Дунава код Бездана, након чега ће се утврдити мере које треба предузети.

"Веома је важно да нам мађарска страна достави тачан састав те отровне материје, о коме још немамо информације. Уз те податке, као и резултате узорковања Дунава, одредићемо мере које треба предузети", навео је Марић.

"Остаје да се види шта ће бити када се сазна састав материје и резултати узорковања, а мора се узети у обзир и чињеница да постоји 340 километара водног пута од места изливања до Бездана", рекао је о Марић.

Према речима министра Дулића, у Србији се спроводи редован мониторинг и обука људи који руководе системима у индустрији, а тренутно не постоје индиције од опасности од неког еколошког акцидента.

Министар Дулић је истакао да сва нова индустријска постројења у Србији испуњавају највише еколошке стандарде, а да ће сва стара, до 2015. године, морати да примене нове технологије.

"Представници министарства су константно на терену и наша сарадња са фабрикама је добра. Такође, имплементација нових закона тече без проблема, а обавеза сваког произвођача је да прати процедуре дефинисане законом", рекао је Дулић.

Како је истакао, највећа опасност за грађане Србије су стара постројења и фабрике у стечају, у којима су наталожене различите врсте хемијских супстанци.

"Министарство свакодневно контролише 440 таквих локација. Због тога је пројекат о уклањању тих хемикалија наш следећи посао", навео је Дулић.
 
Најјачи коментар на Пресов текст:

Vi ne bi bili press da za svaku "katastrofu" ne napisete da ce doci u Srbiju.

Kad je bio cunami rekli ste da ce i kod nas doci, kad je bio zemljotres u Haiti-u rekli ste da Srbiju ceka slican scenario, kada su poplave urnisale zapadnu Evropu i tu ste pisali da talas dolazi u Srbiju, kada je bila ona kisa u Sloveniji pre par dana, Srbija je bila opet ugrozena, kada je svinjski grip zahvatio svet pisali ste da u Srbiji umire milion ljudi od tog gripa, pa ste posle pisali kako je grip izmisljen i mogu navesti jos mali milion primera...
 
Дулић: Главни талас загађеног Дунава стиже у понедељак
08. октобар 2010. | 01:30 → 14:03 | Извор: РТВ, ФоНет, Танјуг
БЕОГРАД/НОВИ САД - Главни талас Дунава са опасним материјама из Мађарске у Србију ће стићи у понедељак, али мало је вероватно да ће количина опасних материја бити толика да угрожи животну средину, изјавио је министар заштите животне средине и просторног планирања Оливер Дулић.


Дулић је на данашњој седници Одбора Скупштине Србије за заштиту животне средине рекао да Дунав у Србији тренутно није загађен и да се стално анализира вода из те реке.

"У случају да количина опасних материја доведе до помора рибе наше службе су спремне да ту рибу покупе и униште", рекао је Дулић и позвао грађане да угинулу рибу не користе ни за опствену ни за сточну исхрану.

Дулић је рекао да је "најмање вероватна опасност" да количина опсаних материја буде толика да примора власти да искључе водоводну мрежу.

"И у том случају смо спремни да становништво санбдевамо водом док тај талас не прође", нагласио је министар.



Загађени црвени муљ излио се пре пет дана из резервоара фабрике алуминијума у месту Ајки, на западу Мађарске, који се улива у Дунав и у тој земљи је забележен први случај помора рибе због ширења токсичног муља.

Обављено узорковање воде код Бездана

Помоћник директора за квалитет животне средине у Републичком хидрометеоролошком заводу Бранислав Гаврић изјавио је Танјугу да је данас обављено узорковање воде Дунава код Бездана и да ће узорци бити допремљени током дана у Београд, а резултати готови сутра после 11 часова.

Гаврић је Танјугу рекао да је узорковање обављено заједно са мађарским стручњацима у складу са билатералним односима Мађарске и Србије, а да су резултати претходног узорковања Дунава, које је обављено 6. октобра, показали да је квалитет воде "прва на другу класу".

Он је казао да не може да процени када би опасне материје из Мађарске могле да стигну до Србије, јер од мађарских званичника није добио податак када су доспеле у Дунав, ни да нешто више каже о загађењу, јер мађарске власти нису објавиле податке о концентрацији.

Гаврић је додао да је сада најважније да је вода доброг квалитета и да ће из РХМЗ све податке благовремено јавити, наводећи, ипак, да, према најгрубљој процени, "путовање таласа" траје око три и по дана.

Он је рекао да је у Мађарској проваљена брана и исцурело 600.000 кубних метара муља, да су четири особе изгубиле живот, а да је шест нестало, што представља еколошку катастрофу и да ће потрајати спровођење мера на тамошњем загађеном тлу и да чак не искључује ни могућност пресељења села.

Гаврић је објаснио да мађарске власти настоје да амортизују загађење у делу до Рабе и да би сталожили црвени муљ до самог ушћа у ту реку и да су у Мађарској већ уведене ванредне мере трећег степена.

Тадић: Пратимо квалитет воде

Србије Борис Тадић изјавио је данас да надлежне структуре у земљи стално прате квалитет воде на Дунаву, због доласка загађења из Мађарске и најавио је да ће током дана разговарати са премијером и председником те земље, као и са председником Хрватске.

Чинимо све што је у нашој моћи да заштитимо наше грађане и земљу, природни амбијент, Дунав и Подунавље, од загађења које долази из Мађарске, рекао је Тадић.

Он је истакао да је сектор за ванредне ситуације у Министарству унутрашњих послова Србије у пуној приправности и да се одвија комуникација са међународним структурама.

Тадић је додао да је загађење у Мађарској упозорење и за привреду у Србији да води рачуна о заштити животне средине и да подизање квалитета производње "никад не буде на уштрб животне средине".

Пета жртава

Мађарска спасилачка служба саопштила је да се биланс настрадалих након изливања отровног муља попео на пет, јавила је агенција Франс прес, наводећи да се ситуација у угроженим подручјима од јутрос полако нормализује.


Марић: Не очекује се опасност по животе и здравље

Начелник Сектора МУП-а за ванредне ситуације Предраг Марић изјавио је данас да не очекује било какву опасност по људске животе и здравље од опасних алкалних материја, нити да оне пре понедељка 11. октобра уопште дођу Дунавом до Србије из Мађарске, где је забележен први помор рибе.

Марић је изјавио Танјугу да ће се до понедељка обављати константно мерење и да постоје подаци о хемијском саставу те материје и да се очекује њихова потврда и са мађарске стране.

Он је рекао да не очекује да ће резултати данашњег "узорковања", чији ће резултати бити познати сутра у 11 сати, уопште показати присуство опасних материја, нити ће то бити констатовано пре понедељка, због велике раздаљине од 340 километара речним путем од места истицања у Мађарској до Бездана.

Истичући да је јуче потврђено да је у Мађарској дошло до истицања алкалних, опасних материја у Дунав у Мађарској, где је забележен први помор рибе, Марић је рекао да се нада да ће већ у току дана имати информацију да ли ће и у којој мери флора и фауна Дунава бити угрожене и најавио да ће убрзо о томе обавестити домаћу јавност.

Он је најавио да се у сваком случају прави неколико сценарија за реаговање државе у координацији трију министарстава, односно Сектора за ванредне ситуације МУП-а, Министарства за заштиту животне средине, Министарство за водопривреду, као и Републичког хидрометеоролошког завода.

Дунав није угрожен, тврде стручњаци из Мађарске

Опада ниво загађења водотока у Мађарској и Дунав није претрпео штету, изјавио је агенцији Ројтерс представник мађарског тима за кризне ситуације Тибор Добсон.

Према његовим речима, најновије анализе показују да је у Дунаву пХ вредност 8-8,2 , што се може сматрати "нормалним". У четвртак је пХ вредност била 9.

Ови показатељи "уливају наду", рекао је Добсон, наглашавајући да и " није примећено загађење у самом Дунаву".

Мађарски стручњаци настављају напоре да зауставе ширење токсичног муља који се пре неколико дана излио из фабрике алуминијума на западу те земље.

У словачком току Дунава нађене мртве рибе

После еколошке катастрофе у Мађарској, када се отровни муљ из таложишта излио у реке, у Дунаву су у словачко-мађарском пограничну откривене мртве рибе, јављају данас словачки медији.

Према словачким мерењима, за сада у словачком току ипак нема већег загађења.

За сада су мађарски спасиоци, којима помажу и Словаци, успели да прилично разреде базну средину коју је у води створио муљ а која убија и речну флору и фауну, али дугорочну опасност представљају тешки метали, упозорили су словачки водопривредници.



Словачки министар пољопривреде, који је задужен и за ресор животне средине, Золт Шимон наредио је зато Словачкој водопривреди хитна ванредна мерења.

Последње је обављено јутрос у шест часова и за сада није показало еколошку катастрофу већих размера у словачком току Дунава на граници са Мађарском.

Резултати мерења присуства тешких метала требало би да буду познати вечерас.

"Даља мерења наредићемо у зависности од резултата прва три. У случају да се потврди загађење, предузећемо све неопходне мере", казала је данас агенцији СИТА портпарол словачког Министарства пољопривреде Катарина Ђурица и додала да су спремне ватрогасне и спасилачке екипе.

Мађарска затражила помоћ од Европске уније

Мађарска влада затражила је помоћ од Европске уније за отклањање последица еколошке катастрофе, али не у новцу већ у стручњацима.

Према информацијама из Брисела, које преноси мађарска национална агенција МТИ, званична Будимпешта очекује долазак три до пет експерата који би указали на који начин може најефикасније да се спречи даље загађивање водотокова и очисти земљиште од црвенкастог муља пуног тешких метала.

Повереник за хуманитарну помоћ ЕУ Кристалина Георгијева је изјавила да је Европска комисија спремна да упути стручну помоћ Мађарској чим то затражи мађарска влада.

Помоћ је већ упутио амерички милијардер мађарског порекла Џорџ Сорош, који је основао фонд за обнову угроженог подручја на западу Мађарске и у њега уплатио милион долара.

Председник Фондације "Отворено друштво" и власник бројних некретнина је изјавио да се одазвао молби мађарског премијера Виктора Орбана да се помогне његовој земљи у овом тешком тренутку, уз напомену да би новцем из фонда требало и да се предузму превентивне мере да се нешто слично више не би поновило.

Отровни муљ у Србији за пет до седам дана

Прети ли еколошка катастрофа великој европској реци стручњаци још увек не знају. Из "Вода Војводине" стиже процена да вода загађена отровним муљем може стићи Дунавом у Србију за пет до седам дана.

Прилог новинарке Радио Новог Сада Иване Драпшин Шурковић.
 

Back
Top