ЕУ слави због најбитнијих избора 2023. Осам година сукоба кумовало поразу националиста на изборима: "Пољска се враћа у Европу"

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548
1697781265335.png




EU SLAVI ZBOG NAJBITNIJIH IZBORA 2023. Osam godina sukoba kumovalo porazu nacionalista na izborima: "POLJSKA SE VRAĆA U EVROPU"

1697781228956.png


16.10.2023
Ako se potvrdi rezultat na ovim izborima koje su mnogi nazivali najvažnijima u 2023. godini, to će biti signal radikalne promene i u Poljskoj i u Evropskoj uniji.

Iako je PiS prva po dobivenoj podršci birača, reč je o "Pirovoj pobedi" jer bi tri vodeće opozicione stranke imale većinu u parlamentu od 460 zastupnika. PiS i njegova potencijalna saveznica Konfederacija (krajnja desnica) imaju 212 mesta, prenosi "Jutarnji list".

Prema izlaznoj anketi, na izbore je izašlo 73 posto birača, što je rekordni odaziv. Ovo je zapanjujući poraz za PiS, koji je na vlasti od 2015. Stranka je mobilizovala sve državne resurse kako bi joj pomogli da pobedi, a snažno su je podržali i državni mediji - koji su čvrsto u rukama vladajuće stranke.
Jaroslav Kačinjski u Varšavi 15. oktobra

Međutim, PiS je bio pod pritiskom sve većeg broja skandala i optužbi - uključujući i one da su zvaničnici prodavali vize za mito.

Osam godina napetosti i društvenih sukoba, među kojima su i onaj oko zabrane abortusa, vladavine prava, uvoza žitarica iz Ukrajine i loših odnosa sa EU, koja je zamrzla isplatu milijardi evra Poljskog zbog zabrinutosti oko vladavine prava, takođe su uticali na smanjenje podrške PiS-u.

Čak ni referendum koji je raspisan u zadnji čas, sa četiri tendenciozna pitanja koja su osmišljena da bi opozicija izgledala loše, nije uspeo da podstakne glasače PiS-a - na referendum nije izašlo 50 odsto birača kako bi on bio legitiman.

Čelnik Građanke koalicije, bivši premijer Donald Tusk rekao je u nedelju uveče da je demokratija pobedila i da će PiS otići s vlasti.

- Nikad nisam bio toliko srećan kao što sam danas sa drugim mestom. Demokratija je pobedila. Maknuli smo PiS sa vlasti. Sa našim partnetima ćemo stvoriti dobru novu demokratsku vladu - rekao je Tusk, nazvavši proteklih osam godina "zlom".

Opozicija je obećala da će obnoviti poljuljane odnose sa Evropskom unijom.

- Poljska se 15. oktobra vraća u Evropu - rekao je Robert Biedron, jedan od čelnika levice.

Nakon što se prebrojavanje glasova završi, sledeći potez je na predsedniku Andžeju Dudi koji će nakon izbora najverovatnije prvo da da priliku za formiranje vlade stranci koja je dobila najviše glasova, a to je PiS.

Koga god Duda da izabere, imaće 14 dana
da sastavi vladu i pokuša da dobije apsolutnu većinu na saborskom glasanju o poverenju. Ako taj pokušaj ne uspe, parlament tada imenuje premijera.

Mučna kampanja

Izbore je obeležila jedna od najmučnijih kampanja u poljskoj demokratskoj istoriji.

Kačinjski je opoziciju nazivao egzistencijalnom pretnjom naciji. Optužio je Tuska da je u dosluhu s Berlinom i Briselom kako bi sabotirao nezavisnost Poljske i u državu pustio bujicu imigranata iz muslimanskih zemalja.

Opozicija je upozoravala da bi treći mandat PiS-a čvrsto odvratio Poljsku od liberalne demokratije tako što bi učvrstio uticaj vladajuće stranke na pravosuđe, medije i državne korporacije - pokrećući Poljsku u smeru mađarske neliberalne demokratije.

link


Па зар то није фантастично?! Увек је лепо када десница изгуби, а овим се Пољска се враћа у Европу. Овако ће и Србија да слави када 17. децембра на изборима пропадне Српска напредна странка!
 
  • Haha
Reactions: PA8
1697781684336.png




U Poljskoj izbrojani svi glasovi, vladajuća partija nema većinu da formira vladu

1697781801008.png


17. oktobar 2023

Poljska vladajuća partija Zakon i pravda (PiS) osvojila je najviše glasova na parlamentarnim izborima održanim u nedelju, ali nema većinu da formira vladu, pokazuju današnji zvanični rezultati izbora.

Na osnovu 100 odsto prebrojanih glasova, PiS, nacionalistička, socijalno konzervativna partija, osvojila je 35,38 odsto glasova, dok je opoziciona liberalna Građanska koalicija (KO) bivšeg premijera Donalda Tuska druga sa 30,70 odsto glasova, preneo je Rojters.

Centristička stranka Treći put osvojila je 14,40 odsto glasova, a Nova levica 8,61 odsto. Krajnje desničarska Konfederacija dobila je 7,16 odsto glasova.

Građanska koalicija, Nova Levica i Treći put su saopštili da su spremni da formiraju koalicionu vladu i da će početi razgovore kada zvanični rezultati budu objavljeni.

Predsednik Poljske Andžej Duda, saveznik PiS, rekao je pre glasanja da će prednost za formiranje vlade dati partiji koja je osvojila najviše glasova pojedinačno, ali Rojters ocenjuje da će PiS-u biti teško da pronađe saveznike da većinu, pošto zajedno sa Konfederacijom nema većinu neophodnu za formiranje vlade.

KO i saveznici će takođe imati većinu od 100 mesta u gornjem domu parlamenta, Senatu.
 

1697782302887.png

Zapanjujući poraz za PiS, Bruxelles može otvoriti šampanjac!


1697782421469.png


Proeuropski oporbeni blok u Poljskoj osvojio je većinu na parlamentarnih izborima u nedjelju i, ako to potvrde i službeni rezultati, vladajuća nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS) neće dobiti treći mandat. Ako se potvrdi rezultat na ovim izborima koje su mnogi nazivali najvažnijima u 2023. godini, to signalizira radikalnu promjenu i u Poljskoj, i u Europskoj uniji.

Prema izlaznoj anketi objavljenoj neposredno nakon završetka glasovanja u 21 sat u nedjelju, PiS je dobio potporu od 36,8 posto, a slijede ga centristička Građanska koalicija (KO) s 31,6 posto, Treći put desnog centra s 13 posto, Ljevica s 8,6 posto i krajnje desna Konfederacija sa 6,2 posto. PiS je na izborima 2019. godine osvojio 43,6 posto glasova.

Iako je stranka Pravo i pravda prva po dobivenoj potpori birača, riječ je o Pirovoj pobjedi jer bi tri vodeće oporbene stranke imale većinu u parlamentu od 460 zastupnika. PiS i njegova potencijalna saveznica Konfederacija (krajnja desnica) imaju 212 mjesta.

Prema izlaznoj anketi, na izbore je izašlo 73 posto birača, što je rekordni odaziv.

Ovo je zapanjujući poraz za PiS, koji je na vlasti od 2015.

Stranka je mobilizirala sve državne resurse kako bi joj pomogli da pobijedi, a snažno su je podržali i državni mediji - koji su čvrsto u rukama vladajuće stranke. Međutim, PiS je bio pod pritiskom sve većeg broja skandala i optužbi - uključujući i one da su dužnosnici prodavali vize za mito. Osam godina napetosti i društvenih sukoba, među kojima su i onaj oko zabrane pobačaja, vladavine prava, uvoza žitarica iz Ukrajine i loših odnosa s EU-om, koji je zamrznuo isplatu milijardi eura Poljskog zbog zabrinutosti oko vladavine prava, također su utjecali na smanjenje potpore PiS-u.

Čak ni referendum koji je raspisan u zadnji čas, s četiri tendenciozna pitanja koja su osmišljena da bi oporba izgleda loše, nije uspio potaknuti glasače PiS-a; na referendum nije izašlo 50 posto birača kako bi on bio legitiman.

Trenutno se čini da će PiS osvojiti premalo mjesta kako bi preuzeo većinu u parlamentu, čak i ako se udruži s Konfederacijom - iz koje su ranije rekli da neće s njima u koaliciju. Ostale tri stranke obećale su da će se udružiti kako bi svrgnule PiS.

Prema izlaznoj anketi, Pravo i pravda osvojili bi 200 mjesta, Građanska koalicija 163, Treći put 55, Ljevica 30, a Konfederacija 12.

Tri vodeće oporbene stranke imale bi tako 248 mjesta u parlamentu, dok bi PiS i Konfederacija imali 212.

"Nije jasno da će nedjelju rezultati izbora u Poljskoj završiti novim mandatom za vladajuću stranku Prava i pravde (PiS)", rekao je njezin lider Jaroslaw Kaczynski.

Njegov stranački kolega, poljski premijer Mateusz Morawiecki, na društvenim mrežama je poručio da je PiS "pobjednik izbora".

Čelnik Građanke koalicije, bivši premijer Donald Tusk, rekao je u nedjelju navečer da je demokracija pobijedila i da će PiS otići s vlasti. "Nikad nisam bio toliko sretan kao što sam danas s drugim mjestom. Demokracija je pobijedila. Maknuli smo PiS s vlasti", rekao je Tusk.

"S našim partnetima ćemo stvoriti dobru novu demokratsku vladu", rekao je, nazvavši proteklih osam godina "zlom".

Oporba je obećala da će obnoviti poljuljane odnose s Europskom unijom.
 
  • Haha
Reactions: PA8
1697782975687.png






Kako je poljska konzervativna vlast izgubila bitku s rodnom ideologijom


1697782997164.png


19. listopada 2023.

Tijekom osam godina vlade, konzervativna vlada koalicije Ujedinjene desnice koju predvodi Pravo i pravda (PiS) u Poljskoj učinila je vrlo malo da zaštiti slobodu izražavanja i djecu od rodne ideologije, istaknuo je Paweł Lisicki, šef urednika utjecajnog konzervativnog tjednika Do Rzeczy na konferenciji pod nazivom “Sloboda savjesti i LGBT ideologija” koja se prošlog tjedna održala u Varšavi.

Lisicki je naveo mađarski način kao primjer onoga što je trebalo učiniti, referirajući se na mađarski zakon o zaštiti djece od LGBT propagande usmjerene prema maloljetnicima i zabranu postupaka promjene spola za maloljetnike.

Što se tiče školske djece, ovaj nedostatak dovoljnog djelovanja od strane Prava i Pravde potvrdila je na istoj konferenciji Barbara Nowak, školski nadzornik za pokrajinu Malopoljska, odnosno Małopolska.

Nowak je objasnila da je trenutno problem u samim učiteljima koji su prošli obuku o “ravnopravnosti” koju organiziraju LGBT organizacije, a ponekad sadržaj svoje obuke pokušavaju prenijeti djeci u sklopu nastave, a da roditelji to i ne znaju.

Nowak je također ukazala na sve veću prisutnost psihologa i drugih stručnjaka u školama, koji preuzimaju ulogu roditelja, a ne obavještavaju roditelje o seansama i terapijama koje imaju sa svojom djecom.

Kako je objasnio Paweł Lisicki, konzervativna vlada Poljske bojala se otvaranja nove fronte u svom natezanju s Bruxellesom.

To, uzgred, objašnjava zašto nije podržala ni poljske lokalne samouprave suočene s financijskim ucjenama Europske komisije, zbog kojih su mnoge od njih bile prisiljene odbaciti svoje rezolucije o usvajanju povelje o pravima obitelji.

Još jedan problem s kojim su se konzervativna vlada i parlamentarna većina tako angažirane na reformi pravosuđa trebale pokušati uhvatiti u koštac jest problem lijevo orijentiranih sudaca, sklonih LGBT lobiju, koji su i u Poljskoj šokirali javno mnijenje svojim presudama posljednjih godina.

Tada je Lisicki rekla da je pritisak LGBT lobija itekako prisutan u Poljskoj, uz aktivnu potporu SAD-a i Europske unije, a konzervativna većina na vlasti u Varšavi, nažalost, učinila je vrlo malo na zaštiti slobode izražavanja.

Školska nadzornica Barbara Nowak spomenula je prisutnost “službenika za ravnopravnost” u javnim školama u glavnom gradu Poljske koji promatraju ponašanje djece i govore im kada misle da imaju homoseksualne sklonosti. Ovo je dio novog programa pod nazivom “Škole prijateljski nastrojene prema ljudskim pravima”.

U intervjuu objavljenom 2020., Barbara Nowak objasnila je nedjelovanje poljske vlade na sljedeći način:

“Netko bi mogao posumnjati da budući da je konzervativna vlada na vlasti – a mi imamo dobar zakon o obrazovanju u Poljskoj s tradicionalnim vrijednostima koje su izričito navedene u preambuli – ovdje nema većih prijetnji. Međutim, već dosta dugo znamo da je suprotno. Ovaj sustav ne funkcionira tako dobro. Odgovornost za to pada na vlast. Međutim, mislim da ovdje nije problem zanemarivanje ovog fenomena, već jednostavno nedostatak znanja o opasnostima rodne/LGBT ideologije. I to vrijedi i za Vladu u cjelini, i za Ministarstvo obrazovanja, i za Ministarstvo obitelji, rada i socijalne politike.”

Poljska nije morala čekati pobjedu liberala i ljevice na izborima 15. listopada kako bi primijenila WHO-ovu novu verziju Međunarodne klasifikacije bolesti, ICD-11. To je klasifikacija koju je usvojilo samo 35 zemalja, od 194 zemlje članice SZO. Uklanja poremećaj rodnog identiteta s popisa mentalnih bolesti i zamjenjuje pojam biološkog spola pojmom “doživljeni/izraženi spol” i “pripisani spol”. Vlada Mateusza Morawieckog usvojila je ovu novu klasifikaciju WHO-a.

Iako je kritiziralo njezino usvajanje od strane koalicije predvođene Građanskom platformom 2015., Pravo i pravda također nije uspjelo opozvati poljsku ratifikaciju Istanbulske konvencije, koju su kritičari nazvali “rodnom konvencijom” zbog svojih pretpostavki temeljenih na rodnoj ideologiji.

Možda je uporan “nedostatak znanja vlade Morawieckog o opasnostima rodne/LGBT ideologije” koji je istaknula ravnateljica Barbara Nowak pridonio neuspjehu koalicije Ujedinjene desnice da osigura treću uzastopnu pobjedu na nedjeljnim parlamentarnim izborima.
 
  • Haha
Reactions: PA8
Ne znam ich politiku , ali je cudno da usred rata dobiju demokrate a izgube nacionalisti...jedino ako te demokrate nisu demontiranija...pa odaju istu energiju tiranije kao nacionalisti, a nude vise opcija..

Ali kad pomislimo da u americi sve ratove pocinju demokrate, a ne republikanci..
 
Па зар то није фантастично?! Увек је лепо када десница изгуби, а овим се Пољска се враћа у Европу. Овако ће и Србија да слави када 17. децембра на изборима пропадне Српска напредна странка!
Srboljube, ovo je odlična vest za sve nas koji volimo Srbiju :super:
 

1697897389308.png

Kačinjski za poraz na izborima optužio strane sile i ‘sumanute predstave’ Poljaka


Kačinjski za poraz na izborima optužio strane sile i 'sumanute predstave' Poljaka 1


Beta danas 11:00

Strane sile, pre svega Nemačka ali i Rusija, kao i „sumanute ideje nezahvalnih poljskih birača koji ne vide koliko im je bilo dobro poslednjih osam godina“, krivac su prema oceni lidera konzervativne stranke Pravo i Pravda vicepremijera Jaroslava Kačinjskog za pobedu opozicije.
Opozicione partije su na parlamentarnim izborima 15. oktobra osvojila većinu u oba doma poljskog parlamenta.

„Prvi put smo izgubili vlast na izborima 2007. godine. Uspela je da se stvori sumanuta ideja o stvarnosti koja je dovela do mobilizacije birača. Sada su ponovo stvorene te sumanute ideje kakva je stvarnost, opsele su veliki deo Poljaka i izazvale su mobilizaciju. Ona je ovog puta bila još brutalnija i perfidnija“, kazao je sinoć Kačinjski, javljaju poljski mediji.

Na parlamentarnim izborima 15. oktobra vladajući konzervativci Kačinjskog uz nekoliko malih stranaka u koaliciji Ujedinjena desnica uspeli da pojedinačno osvoje 35,38 odsto glasova i 194 poslanika od ukupno 460 koliko ima Sejm – donji dom parlamenta.

Pobeda se, medjutim. pokazala kao Pirova jer proevropske demokratske stranke koje su na izborima za gornji dom postavile zajedničke kandidate a biračima obećale postizbornu koaliciju imaju većinu u oba doma.

U Sejmu 248 poslanika a od 100 senatora čak 66, te je izvesno da predsednik Poljske Andžej Duda posle izvesnog otezanja ne može a da ne da lideru opozicije, bivšem premijeru i svojevremeno predsedniku Evropskog saveta Donaldu Tusku mandat da sastavi vladu. Ujedinjena desnica na čelu sa strankom Pravo i Pravda Kačinjskog posle osam godina na vlasti odlazi u opoziciju.

„Sve statistike pokazuju da se stanje u mnogim oblastima popravilo i da je bolje nego u drugim zemljama. Celi regioni koji su od nas dobili pomoć uopšte nas nisu podržali. Na istoku Poljske kuda je išlo najviše pomoći naši gubici dostižu 10 do 12 odsto glasova.

Ljudi ne glasaju iz zahvalnosti. Ko je na vlasti ;mora pre svega da upozorava na mane druge strane“, požalio se Kačinjski na nezahvalnost poljskih birača.

Za istorijski rekordnu izlaznost kada je u velikim gradovima koji tradicionalno glasaju za liberalne stranke i desni centar izašlo na glasanje čak 85 odsto, a u zemlji je dostigla skoro 75 odsto od 29 miliona registrovanih birača Kačinjski je optužio, kako je nazvao vulgarnu kampanju opozicije i medije.

„Više ljudi se pokrenulo da otera Pravo i Pravdu sa vlasti nego 1989. godine da otera komuniste“, komentarisala je rekordnu izlaznost od 74,38 odsto Barbora Novacka iz opozicione Levice.

Pravo i Pravda je kao u prvoj od reformi posle dolaska na vlast 2015. godine pretvorila javne medije – televiziju, radio i novinsku agenciju PAP u državne i realno propagandnu mašinu vlasti, otkupila je od nemačkih vlasnika lokalnu štampu a uz Kačinjskog i njegove konzervativce su i veoma uticajni katolički Radio Marija i katolička televizija sa nacionalnom frekvencijom Trvam.Kao nezavisna u Poljskoj uz uticajne dnevne listove Gazeta viborča i Žečpospolita, nekoliko radio stanica i informativnih portala na čelu sa najvećim Onet.pl opstala je jedina velika televizija TVN zahvaljujucí tome što je u američkom vlasništvu.

Sve pokušaje preuzimanja, gušenja preko poreza ili kazni i otezanja da joj se produži licenca sprečila je američka administracija, i za vreme predsednika Donalda Trampa i Džozefa Bajdena, oštrim upozorenjima da neće dozvoliti gušenje slobode medija i ugrožavanje jedne od najvećih američkih investicija u Poljskoj vredne nekoliko milijardi dolara.

Kačinjski je krivca za gubitak vlasti našao i u manjim strankama opozicije, pre svega koaliciji centrističke Poljska 2050, bivšeg tv voditelja Šimona Holovnje i demohrišćana iz Poljske narodne stranke pod nazivom Treći put, kao i u stranim silama koje su ih navodno kreirale ali krivac su i poljski birači koji su kako je kazao „iz dosade“ glasali za njih.

„Obaveštajne službe treba da se pozabave kako su nastali odredjeni politički subjekti. Treba postaviti pitanje koliko je naš politički život uopšte autonoman od snaga spolja, npr. Nemačke i Rusije. Da li je Poljska 2050 nastala tako što je izvestan tv voditelj došao na takvu ideju i da li su generali koji su u toj partiji jednostavno tog čoveka zavoleli“, rekao je Kačinjski.

Liberale i njihovog lidera Donalda Tuska optužio je, kao uostalom i tokom predizborne kampanje kada ga je označavao za čisto zlo i agenta Brisela i Berlina a povremeno i Moskve, da je očigledno da je od početka liberalna Gradjanska platforma i posle Gradjanska koalicija stvorena da realizuje nemačke interese u Poljskoj.

Kačinjski kome je kako je sam govorio bio potreban još ovaj treći mandat na vlasti da Poljsku nepovratno pretvori po modelu Madjarske Viktora Orbana ;priznao je i neke greške, konkretno aferu sa vizama na kraju kampanje.

Tada se pokazalo da dok vlada plaši Poljake da će ih Evropska unija preplaviti desetinama hiljada muslimanskih izbeglica i raspisuje o tome referendum istovremeno Ministarstvo spoljnih poslova nelegalno prodaje vize i u Poljsku sa urednim dozvolama zahvaljujući korupciji dovodi stotine hiljada migranata iz Azije i Afrike koji posle odlaze u Nemačku i zapadne zemlje ili preko Mesika u SAD.

„Dobili bismo 20 poslanika više da nije bilo afere sa vizama. Grupa mladih i ne baš mudrih ljudi je htela da zaradi. Ti ljudi su uhapšeni. Političar koji je to nadzirao skinut je sa naše liste“, kazao je Kačinjski o ogromnoj aferi u koju je umešano Ministarstvo spoljnih poslova i posredničke eksterne agencije.
 
  • Haha
Reactions: PA8

1698057603567.png

EVROPA SE OSMJEHUJE U POLJSKOJ Ash: Noćna mora populizma u Poljskoj gotovo da je okončana


Uprkos tome što su na više načina bili nepošteni, ovi izbori bi mogli da zaustave i preokrenu potonuće Poljske u izborni autoritarizam kakav Viktor Orbán primjenjuje u Mađarskoj



1698057653146.png



Piše: Timothy Garton Ash, thebosniatimes.ba

23. Oktobra 2023.

Oni koji su se u nedjelju uveče zatekli u Poljskoj imali su rijetku priliku da iskuse trenutak političke radosti. Mladi glasači su stajali u redovima od ranog jutra, u nadi da će najzad vidjeti leđa ksenofobičnim nacionalistima i populistima koji njihovu zemlju vuku u prošlost; da će dokazati da je čak i na nepoštenim izborima, uprkos slabim izgledima, moguće pobjediti; da će vratiti Poljsku na put koji vodi u modernu evropsku budućnost. Onima koji su po zatvaranju birališta u 9 uveče još bili napolju dozvoljeno je da glasaju. Redovi su bili veoma dugački, pa su ljudi iz susjedstva donosili tople napitke za one koji su stajali napolju te hladne večeri. Jedan mladić iz Vroclava je slijedećeg dana izjavio u intervjuu da je morao ostati do kraja jer su ovo bili najvažniji izbori poslije izbora 1989.

Na dan izbora prošetao sam do biračkog mjesta u Varšavi s istim starim prijateljima s kojima sam prisustvovao historijskim izborima 4. juna 1989. S radošću su zaokružili po jedno ime s dugačkog spiska kandidata za parlament. S istom radošću su odbili da prime listiće za referendum koji je organiziran paralelno s izborima i odgovore na pitanja ispunjena predrasudama, poput onog o „mehanizmima prinudnog preseljenja“ za nezakonite imigrante koje navodno „nameće evropska birokratija“. Referendum je zapravo bio još jedan propagandni trik vladajuće partije Pravo i pravda (PiS). Vratili smo se kući u nervoznom iščekivanju.
Ana mi je rekla da je za razliku od 1989, kada je najsnažnije osjećanje bila nada, ovog puta dominirao strah. Njena ćerka, koja je 1989. imala samo 7 godina, rekla mi je da je najviše plaši ono što bi vladajuća partija mogla učiniti da obrazovnim programima zatruje umove mladih, uključujući i njenu sedmogodišnju ćerku, ukoliko osvoji još jedan mandat. A onda, oko 9 uveče, kada su pristigli rezultati prvih izlaznih anketa, strah je ustupio mjesto olakšanju, a onda radosti.

Uprkos tome što su samo djelimično bili slobodni, izbori organizirani 1989. godine otvorili su vrata demokratiji u Poljskoj. Uprkos tome što su na više načina bili nepošteni, između ostalog i zbog grube i lažljive propagande koju su širili mediji pod kontrolom države, ovi izbori bi mogli zaustaviti i preokrenuti potonuće Poljske u izborni autoritarizam kakav Viktor Orbán primjenjuje u Mađarskoj.

Izlaznost je bila rekordna, gotovo 74% prema posljednjim podacima, što je za 10% više nego 1989. Suprotno trendovima koji preovlađuju na kontinentu, prve procjene pokazuju da je izlaznost među glasačima mlađim od 29 godina bila viša nego među onima starijim od 60. Izgleda da su mladi Poljaci konačno shvatili da je u pitanju njihova budućnost. Šta god da uslijedi, ovo je bio veliki dan za demokratiju. Ljudi su progovorili i pokazali da žele novu vladu.

Ako posljednje projekcije ne griješe, demokratske parlamentarne partije su osvojile uvjerljivu većinu u odnosu na PiS i njenog potencijalnog koalicionog partnera, ekstremističku partiju Konfederacja, koja je prijetila da uzme dobar dio glasova mladih.

Zašto je opozicija pobijedila? Bit će potrebno dosta vremena da to utvrdimo. Kao i obično, dio odgovora na pitanje šta je i kako navelo milione ljudi da glasaju onako kako su glasali ostat će skriven velom misterije. U svakom slučaju, mnogima je već dosta korumpirane, sitničave, nazadne, opskurantske vladavine partije koju predvodi 74-godišnji Jarosław Kaczyński, hodajuća enciklopedija političkih resentmana.

Neki glasači su bili uznemireni upozorenjima opozicije da sukob PiS sa Bruxellesom može dovesti do Polexita. Pored boljeg odziva mladih glasača, na ovim izborima je prvi put zabilježeno da je glasalo više žena nego muškaraca. Važan dio motivacije iza visoke izlaznosti žena sigurno je bio trenutak kada je reakcionarna patrijarhalna partija na vlasti nametnula jedan od najstrožih zakona protiv abortusa u Evropi. Za izbore se prijavilo i više od 600.000 Poljaka u inostranstvu, ali njihov uticaj na rezultat ostaje (nažalost) neznatan.

Posebno priznanje treba odati Donaldu Tusku, nosiocu vodeće opozicione liste, Građanska koalicija, u kojoj centralno mjesto zauzima stranka Građanska platforma, partija u kojoj je bio jedan od suosnivača početkom dvehiljaditih godina. Moram priznati da sam bio veoma skeptičan u pogledu izgleda ovog 66-godišnjaka, bivšeg predsjednika Evropskog savjeta, da se vrati u politički život. To mi je izgledalo kao da Tony Blair pokušava da se vrati na čelo Laburističke stranke – mnogo je ljudi koji ne podnose Tuska, baš kao i Blaira. Ali on se uspješno izborio s baražima otrovnih laži i optužbama da je njemački kandidat. Zato je ova pobjeda u značajnoj mjeri njegova.

U Varšavu sam doputovao iz Istanbula, gdje moji liberalno-demokratski prijatelji provode dane u dubokoj depresiji poslije neuspješnog pokušaja ujedinjene opozicije da porazi predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana na izborima održanim ranije ove godine. Na proljeće 2022. gledao sam kako ujedinjena opozicija u Mađarskoj gubi od Orbána. U Poljskoj sam podržavao prijatelje koji su zagovarali ujedinjenje opozicije za izbore, ali do ujedinjenja nije došlo. Moguće je da je ponuda tri odvojene opozicione liste – Tuskova Građanska koalicija, Treći put (lista dve partije koje su načelno prihvatljive liberalnim katoličkim glasačima) i Nova ljevica – zapravo uvećala broj glasova za opoziciju.

Još je rano. Moguće je da Kaczyński ima još prljavih trikova u rukavu. Gotovo je izvjesno da će predsjednik Andrzej Duda prvo njemu ponuditi mandat da formira vladu, pa je moguće da će proći još mjeseci prije konačne smjene vlasti. Takođe, veoma raznolika opoziciona koalicija može proizvesti svadljivu vladu (pogledajmo primjer Njemačke).

Poslije toga opoziciju čeka ogroman posao poništavanja svih onih procesa kojima je vladajuća partija preuzela državni aparat. Upravo sam naučio novu poljsku riječ: dePiSizacija, sastavljenu po analogiji sa dekomunizacijom. Ali odstranjivanje PiS iz struktura poljske države će biti veliki izazov. To podrazumjeva vraćanje nezavisnosti sudovima, pretvaranje državnih medija u propisne javne servise, eliminiranje duboke političke penetracije u državne agencije i preduzeća, prilagođavanje granica okruga demografskim promjenama i još mnogo toga. Za to vrijeme, Duda će i dalje raspolagati širokim ovlašćenjima za stavljanje veta. Obnavljanje priliva novca iz EU fondova svakako će biti od koristi, ali niko zapravo ne zna kakvo je stvarno stanje javnih finansija u Poljskoj. Za to vrijeme u susjedstvu se vodi rat.

PiS je i ovog puta partija s najvećim brojem pojedinačno osvojenih glasova. U velikim gradovima je gotovo polovina glasova otišla opozicionim partijama, dok je PiS dobila manje od četvrtine. U ruralnim dijelovima zemlje bilo je obrnuto. Građanska platforma mora pokazati da je izvukla pouke iz grešaka učinjenih u prošlosti i da je spremna uvažiti potrebe one siromašnije, konzervativnije, katolicizmu posvećenije, seoske, provincijalne Poljske. Opozicija se takođe mora oduprijeti iskušenju osvete – iskušenju koje je tako divno prikazano u filmu Andrzeja Wajde snimljenom po klasičnoj poljskoj komediji iz 19. stoljeća, Zemsta (Osveta), u kojoj dvojica Poljaka koji djele zamak pokušavaju uništiti jedan drugog.

Ali dosta o problemima. Dan poslije izbora primjetio sam da voditelji na nezavisnom kanalu TVN, koji podržava opoziciju, ne mogu prestati da se osmehuju – a sa njima ni ja. Noćna mora populizma u Poljskoj gotovo da je okončana. Od toga će čitava Evropa imati koristi.

(TBT, The Guardian)
 
  • Haha
Reactions: PA8
Pogledajte prilog 1431603



EU SLAVI ZBOG NAJBITNIJIH IZBORA 2023. Osam godina sukoba kumovalo porazu nacionalista na izborima: "POLJSKA SE VRAĆA U EVROPU"

Pogledajte prilog 1431602

16.10.2023
Ako se potvrdi rezultat na ovim izborima koje su mnogi nazivali najvažnijima u 2023. godini, to će biti signal radikalne promene i u Poljskoj i u Evropskoj uniji.

Iako je PiS prva po dobivenoj podršci birača, reč je o "Pirovoj pobedi" jer bi tri vodeće opozicione stranke imale većinu u parlamentu od 460 zastupnika. PiS i njegova potencijalna saveznica Konfederacija (krajnja desnica) imaju 212 mesta, prenosi "Jutarnji list".

Prema izlaznoj anketi, na izbore je izašlo 73 posto birača, što je rekordni odaziv. Ovo je zapanjujući poraz za PiS, koji je na vlasti od 2015. Stranka je mobilizovala sve državne resurse kako bi joj pomogli da pobedi, a snažno su je podržali i državni mediji - koji su čvrsto u rukama vladajuće stranke.
Jaroslav Kačinjski u Varšavi 15. oktobra

Međutim, PiS je bio pod pritiskom sve većeg broja skandala i optužbi - uključujući i one da su zvaničnici prodavali vize za mito.

Osam godina napetosti i društvenih sukoba, među kojima su i onaj oko zabrane abortusa, vladavine prava, uvoza žitarica iz Ukrajine i loših odnosa sa EU, koja je zamrzla isplatu milijardi evra Poljskog zbog zabrinutosti oko vladavine prava, takođe su uticali na smanjenje podrške PiS-u.

Čak ni referendum koji je raspisan u zadnji čas, sa četiri tendenciozna pitanja koja su osmišljena da bi opozicija izgledala loše, nije uspeo da podstakne glasače PiS-a - na referendum nije izašlo 50 odsto birača kako bi on bio legitiman.

Čelnik Građanke koalicije, bivši premijer Donald Tusk rekao je u nedelju uveče da je demokratija pobedila i da će PiS otići s vlasti.

- Nikad nisam bio toliko srećan kao što sam danas sa drugim mestom. Demokratija je pobedila. Maknuli smo PiS sa vlasti. Sa našim partnetima ćemo stvoriti dobru novu demokratsku vladu - rekao je Tusk, nazvavši proteklih osam godina "zlom".

Opozicija je obećala da će obnoviti poljuljane odnose sa Evropskom unijom.

- Poljska se 15. oktobra vraća u Evropu - rekao je Robert Biedron, jedan od čelnika levice.

Nakon što se prebrojavanje glasova završi, sledeći potez je na predsedniku Andžeju Dudi koji će nakon izbora najverovatnije prvo da da priliku za formiranje vlade stranci koja je dobila najviše glasova, a to je PiS.

Koga god Duda da izabere, imaće 14 dana
da sastavi vladu i pokuša da dobije apsolutnu većinu na saborskom glasanju o poverenju. Ako taj pokušaj ne uspe, parlament tada imenuje premijera.

Mučna kampanja

Izbore je obeležila jedna od najmučnijih kampanja u poljskoj demokratskoj istoriji.

Kačinjski je opoziciju nazivao egzistencijalnom pretnjom naciji. Optužio je Tuska da je u dosluhu s Berlinom i Briselom kako bi sabotirao nezavisnost Poljske i u državu pustio bujicu imigranata iz muslimanskih zemalja.

Opozicija je upozoravala da bi treći mandat PiS-a čvrsto odvratio Poljsku od liberalne demokratije tako što bi učvrstio uticaj vladajuće stranke na pravosuđe, medije i državne korporacije - pokrećući Poljsku u smeru mađarske neliberalne demokratije.

link


Па зар то није фантастично?! Увек је лепо када десница изгуби, а овим се Пољска се враћа у Европу. Овако ће и Србија да слави када 17. децембра на изборима пропадне Српска напредна странка!
A pobede neoljoticevci dveri,zanoktici ,dss?
 
Ne znam ich politiku , ali je cudno da usred rata dobiju demokrate a izgube nacionalisti...jedino ako te demokrate nisu demontiranija...pa odaju istu energiju tiranije kao nacionalisti, a nude vise opcija..
to samo pokazuje da su pobedili bezmudici, federastija koju ce rus da prepisa u pohodu na svabiju

mrka kapa od poljaka da ce da zagrizu i ulete u ukrajinski kotao, ko jos ima tamo od natovaca dok se nato ne demontira? ti si u pravu 100%
 

1702392183502.png

Novi poljski premijer Tusk: 'Glasno ću tražiti punu mobilizaciju zapada za pomoć Ukrajini'

Najavio je susret premijera Litve, Latvije i Estonije, a teme će biti rat i sigurne granice


Designated Polish Prime Minister Donald Tusk gives a speech to present his programme to lawmakers at the Polish Parliament in Warsaw, Poland on December 12, 2023. Polish lawmakers will vote on the proposed new government of Donald Tusk, whose pro-EU administration is expected to garner enough support to put an end to eight years of right-wing populist rule. The lower house of parliament, which is controlled by Tusk's multi-party alliance, will hold the confidence vote after the veteran politician and former EU chief presented his programme. (Photo by Wojtek Radwanski / AFP)


PRIJE 2 SATA

Novoimenovani poljski premijer Donald Tusk u utorak je rekao da će njegova zemlja zatražiti punu mobilizaciju zapada za pomoć Ukrajini te da će Poljska ponovo vratiti lidersku poziciju u Europi i biti snažan dio NATO-a.

Poljski parlament podržao je u ponedjeljak Tuska za premijera, okončavši osam godina vladavine nacionalista i otvorivši put za poboljšanje odnosa s Europskom unijom. Poljskoj su zamrznuti deseci milijardi eura iz europskih fondova zbog spora s Bruxellesom oko demokratskih standarda.

Tusk, bivši predsjednik Europskog vijeća, obećava da će popraviti odnose i deblokirati novac. Za Tuska je glasalo 248 zastupnika, a 201 je bio protiv da on bude novi premijer.

Obećao savezništvo SAD-u​

“Glasno i odlučno ćemo tražiti punu mobilizaciju slobodnog svijeta, zapadnog svijeta, da pomogne Ukrajini u ovom ratu”, rekao je Tusk u parlamentu predstavljajući planove svoje vlade. Dodao je da će istočna granica Poljske biti sigurna i obećao da će riješiti probleme vezane uz prosvjed vozača kamiona na nekoliko graničnih prijelaza s Ukrajinom.

Također je rekao da će Poljska biti vjeran saveznik SAD-a te će ponovo zauzeti lidersku poziciju u EU, istaknuvši, međutim, da će se usprotiviti promjenama europskih ugovora koje bi Poljsku dovele u nepovoljan položaj.

 

1702393174822.png


Poljski desničar u velikim problemima zbog apartmana na Korčuli


aHR0cHM6Ly93d3cudGVsZWdyYW0uaHIvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMjMvMDkvdGctbmFzbG92bmEtMjAyMy0wOS0wNy0xLTIuanBn.jpg


.
Poljski političar Tomasz Piotr Poręba, zastupnik u Europskom parlamentu iz redova desno orijentirane stranke Prawo i Sprawiedliwość (Pravo i pravda), netransparentno je kupovao nekretnine na Korčuli koje su na Bookingu lažno reklamirane da imaju privatnu plažu, piše portal Oštro.


Radi se o plaži u uvali Žrnovska banja, iza koje je smješteno 11 modernih zgrada sa stanovima u vlasništvu tvrtki i pojedinaca koji ih uglavnom iznajmljuju za turizam. Jedan od vlasnika u tim kompleksima je i Poręba.

Kupili tri apartmana​

Njegovi apartmani reklamiraju se na Bookingu, a do 1. rujna, kad je Poręba primio pitanja od Frontstoryja, u oglasu je stajalo kako ima pristup privatnoj plaži, iako je Banja zapravo javna plaža.

Poręba i njegova supruga Agnieszka su na spomenutoj lokaciji u razdoblju od 2015. do 2021. kupili tri apartmana za ukupno 760 tisuća eura, a zbog kupovine posljednja dva apartmana osnovali su tvrtku u Hrvatskoj pod nazivom “Odyssey Dream”.

S obzirom na to da je Poręba poljski zastupnik, bio je dužan svoju imovinu prijaviti uredu Sejma, donjeg doma poljskog parlamenta, te poreznom uredu. No Oštro, OKO.press i Frontstory otkrili su kako to nije napravio ispravno.

Neprijavljena pozajmica​

Kako piše portal Oštro, jedan apartman Odyssey Dreama kupljen je pozajmicom vlasnika u iznosu 353.000 eura, odnosno Porębe i njegove supruge, što nije prijavio iako je trebao prema poljskim zakonima.

IMG_1995.JPG

Javna plaža Žrnovska banja na Korčuli.

Godine 2021. tvrtka je kupila još jedan apartman za 180.000 eura, no vrijednost upisana u imovinskoj kartici nije odgovarala stvarnoj. Poręba je prijavio da je vrijedan 150.000 eura iako ga je njegova tvrtka kupila za 180.000 eura.

Netočni podaci o vrijednosti​

I prvi apartman, koji je Poręba kupio u kompleksu Korčula Hill 2015. godine, netočno je prijavljen donjem domu poljskog parlamenta. Tada je već šest godina bio zastupnik u Europskom parlamentu.

Te godine prijavio je u imovinskoj kartici kako su on i supruga kupili apartman od 116 kvadrata vrijedan 150.000 eura. No kupoprodajni ugovor, koji je nabavio Oštro, pokazuje da mu je cijena bila 230.000 eura te kako ima i balkon od 37 kvadrata i dva parkirna mjesta, koje nije morao prijaviti.

U imovinskoj kartici iz 2017. godine procijenio je da je apartman vrijedan 140.000 eura, a vrijednost mu je od 2018. do 2020. godine smanjio na samo 120.000 eura. Prema podacima iz hrvatskih zemljišnih knjiga, Porębe su apartman prodali 2021. godine za 370.000 eura
 
Па зар то није фантастично?! Увек је лепо када десница изгуби, а овим се Пољска се враћа у Европу. Овако ће и Србија да слави када 17. децембра на изборима пропадне Српска напредна странка!
Daj Bože, Komšo, da propadnu svi kojima je krilatica "eU nema alternativu".
 

EVROPA SE OSMJEHUJE U POLJSKOJ Ash: Noćna mora populizma u Poljskoj gotovo da je okončana


Uprkos tome što su na više načina bili nepošteni, ovi izbori bi mogli da zaustave i preokrenu potonuće Poljske u izborni autoritarizam kakav Viktor Orbán primjenjuje u Mađarskoj



Pogledajte prilog 1433643


Piše: Timothy Garton Ash, thebosniatimes.ba

23. Oktobra 2023.

Oni koji su se u nedjelju uveče zatekli u Poljskoj imali su rijetku priliku da iskuse trenutak političke radosti. Mladi glasači su stajali u redovima od ranog jutra, u nadi da će najzad vidjeti leđa ksenofobičnim nacionalistima i populistima koji njihovu zemlju vuku u prošlost; da će dokazati da je čak i na nepoštenim izborima, uprkos slabim izgledima, moguće pobjediti; da će vratiti Poljsku na put koji vodi u modernu evropsku budućnost. Onima koji su po zatvaranju birališta u 9 uveče još bili napolju dozvoljeno je da glasaju. Redovi su bili veoma dugački, pa su ljudi iz susjedstva donosili tople napitke za one koji su stajali napolju te hladne večeri. Jedan mladić iz Vroclava je slijedećeg dana izjavio u intervjuu da je morao ostati do kraja jer su ovo bili najvažniji izbori poslije izbora 1989.

Na dan izbora prošetao sam do biračkog mjesta u Varšavi s istim starim prijateljima s kojima sam prisustvovao historijskim izborima 4. juna 1989. S radošću su zaokružili po jedno ime s dugačkog spiska kandidata za parlament. S istom radošću su odbili da prime listiće za referendum koji je organiziran paralelno s izborima i odgovore na pitanja ispunjena predrasudama, poput onog o „mehanizmima prinudnog preseljenja“ za nezakonite imigrante koje navodno „nameće evropska birokratija“. Referendum je zapravo bio još jedan propagandni trik vladajuće partije Pravo i pravda (PiS). Vratili smo se kući u nervoznom iščekivanju.
Ana mi je rekla da je za razliku od 1989, kada je najsnažnije osjećanje bila nada, ovog puta dominirao strah. Njena ćerka, koja je 1989. imala samo 7 godina, rekla mi je da je najviše plaši ono što bi vladajuća partija mogla učiniti da obrazovnim programima zatruje umove mladih, uključujući i njenu sedmogodišnju ćerku, ukoliko osvoji još jedan mandat. A onda, oko 9 uveče, kada su pristigli rezultati prvih izlaznih anketa, strah je ustupio mjesto olakšanju, a onda radosti.

Uprkos tome što su samo djelimično bili slobodni, izbori organizirani 1989. godine otvorili su vrata demokratiji u Poljskoj. Uprkos tome što su na više načina bili nepošteni, između ostalog i zbog grube i lažljive propagande koju su širili mediji pod kontrolom države, ovi izbori bi mogli zaustaviti i preokrenuti potonuće Poljske u izborni autoritarizam kakav Viktor Orbán primjenjuje u Mađarskoj.

Izlaznost je bila rekordna, gotovo 74% prema posljednjim podacima, što je za 10% više nego 1989. Suprotno trendovima koji preovlađuju na kontinentu, prve procjene pokazuju da je izlaznost među glasačima mlađim od 29 godina bila viša nego među onima starijim od 60. Izgleda da su mladi Poljaci konačno shvatili da je u pitanju njihova budućnost. Šta god da uslijedi, ovo je bio veliki dan za demokratiju. Ljudi su progovorili i pokazali da žele novu vladu.

Ako posljednje projekcije ne griješe, demokratske parlamentarne partije su osvojile uvjerljivu većinu u odnosu na PiS i njenog potencijalnog koalicionog partnera, ekstremističku partiju Konfederacja, koja je prijetila da uzme dobar dio glasova mladih.

Zašto je opozicija pobijedila? Bit će potrebno dosta vremena da to utvrdimo. Kao i obično, dio odgovora na pitanje šta je i kako navelo milione ljudi da glasaju onako kako su glasali ostat će skriven velom misterije. U svakom slučaju, mnogima je već dosta korumpirane, sitničave, nazadne, opskurantske vladavine partije koju predvodi 74-godišnji Jarosław Kaczyński, hodajuća enciklopedija političkih resentmana.

Neki glasači su bili uznemireni upozorenjima opozicije da sukob PiS sa Bruxellesom može dovesti do Polexita. Pored boljeg odziva mladih glasača, na ovim izborima je prvi put zabilježeno da je glasalo više žena nego muškaraca. Važan dio motivacije iza visoke izlaznosti žena sigurno je bio trenutak kada je reakcionarna patrijarhalna partija na vlasti nametnula jedan od najstrožih zakona protiv abortusa u Evropi. Za izbore se prijavilo i više od 600.000 Poljaka u inostranstvu, ali njihov uticaj na rezultat ostaje (nažalost) neznatan.

Posebno priznanje treba odati Donaldu Tusku, nosiocu vodeće opozicione liste, Građanska koalicija, u kojoj centralno mjesto zauzima stranka Građanska platforma, partija u kojoj je bio jedan od suosnivača početkom dvehiljaditih godina. Moram priznati da sam bio veoma skeptičan u pogledu izgleda ovog 66-godišnjaka, bivšeg predsjednika Evropskog savjeta, da se vrati u politički život. To mi je izgledalo kao da Tony Blair pokušava da se vrati na čelo Laburističke stranke – mnogo je ljudi koji ne podnose Tuska, baš kao i Blaira. Ali on se uspješno izborio s baražima otrovnih laži i optužbama da je njemački kandidat. Zato je ova pobjeda u značajnoj mjeri njegova.

U Varšavu sam doputovao iz Istanbula, gdje moji liberalno-demokratski prijatelji provode dane u dubokoj depresiji poslije neuspješnog pokušaja ujedinjene opozicije da porazi predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana na izborima održanim ranije ove godine. Na proljeće 2022. gledao sam kako ujedinjena opozicija u Mađarskoj gubi od Orbána. U Poljskoj sam podržavao prijatelje koji su zagovarali ujedinjenje opozicije za izbore, ali do ujedinjenja nije došlo. Moguće je da je ponuda tri odvojene opozicione liste – Tuskova Građanska koalicija, Treći put (lista dve partije koje su načelno prihvatljive liberalnim katoličkim glasačima) i Nova ljevica – zapravo uvećala broj glasova za opoziciju.

Još je rano. Moguće je da Kaczyński ima još prljavih trikova u rukavu. Gotovo je izvjesno da će predsjednik Andrzej Duda prvo njemu ponuditi mandat da formira vladu, pa je moguće da će proći još mjeseci prije konačne smjene vlasti. Takođe, veoma raznolika opoziciona koalicija može proizvesti svadljivu vladu (pogledajmo primjer Njemačke).

Poslije toga opoziciju čeka ogroman posao poništavanja svih onih procesa kojima je vladajuća partija preuzela državni aparat. Upravo sam naučio novu poljsku riječ: dePiSizacija, sastavljenu po analogiji sa dekomunizacijom. Ali odstranjivanje PiS iz struktura poljske države će biti veliki izazov. To podrazumjeva vraćanje nezavisnosti sudovima, pretvaranje državnih medija u propisne javne servise, eliminiranje duboke političke penetracije u državne agencije i preduzeća, prilagođavanje granica okruga demografskim promjenama i još mnogo toga. Za to vrijeme, Duda će i dalje raspolagati širokim ovlašćenjima za stavljanje veta. Obnavljanje priliva novca iz EU fondova svakako će biti od koristi, ali niko zapravo ne zna kakvo je stvarno stanje javnih finansija u Poljskoj. Za to vrijeme u susjedstvu se vodi rat.

PiS je i ovog puta partija s najvećim brojem pojedinačno osvojenih glasova. U velikim gradovima je gotovo polovina glasova otišla opozicionim partijama, dok je PiS dobila manje od četvrtine. U ruralnim dijelovima zemlje bilo je obrnuto. Građanska platforma mora pokazati da je izvukla pouke iz grešaka učinjenih u prošlosti i da je spremna uvažiti potrebe one siromašnije, konzervativnije, katolicizmu posvećenije, seoske, provincijalne Poljske. Opozicija se takođe mora oduprijeti iskušenju osvete – iskušenju koje je tako divno prikazano u filmu Andrzeja Wajde snimljenom po klasičnoj poljskoj komediji iz 19. stoljeća, Zemsta (Osveta), u kojoj dvojica Poljaka koji djele zamak pokušavaju uništiti jedan drugog.

Ali dosta o problemima. Dan poslije izbora primjetio sam da voditelji na nezavisnom kanalu TVN, koji podržava opoziciju, ne mogu prestati da se osmehuju – a sa njima ni ja. Noćna mora populizma u Poljskoj gotovo da je okončana. Od toga će čitava Evropa imati koristi.

(TBT, The Guardian)
Koliko glasova je dobila komunisticka partija? :rotf:
 

Back
Top