- Poruka
- 388.299
Edouard Manet (Pariz, 1832 — Pariz, 1883), francuski slikar i grafičar, realista i impresionista; jedna od prvih ličnosti moderne umetnosti.
Proslavio se svojim slikama Olimpija i Doručak u travi, koje su posle prve javne izložbe početkom druge polovine 19. veka svojom tematikom i kompozicijom izazvale kulturni skandal. Doručak na travi prikazuje izlet u šumi sa golom ženskom figurom u sedećem položaju u pratnji dvojice obučenih muškaraca, što je odmah privuklo ogromnu pažnju, ali su ga kritičari bukvalno diskreditovali. Manea mladi umetnici proglašavaju liderom i postaje centralna figura u sporu između akademika i akademskog slikarstva, s jedne strane, i buntovne umetničke grupe slikara, s druge.
Manea je ipak priznao zvanični Salon 1864. koji je prepoznao dve njegove slike, a 1865. je izložio „Olimpiju”,
portret nage žene po Ticijanovom prikazu Venere.Ova slika ponovo izaziva veliku pažnju, i protest akademskih krugova zbog takozvanog "neortodoksnog realizma".
Francuski pisac Emil Zola je 1866. dao veoma pozitivne kritike o Maneovoj umetnosti u francuskom listu „Figaro“ i ubrzo postao Maneov blizak prijatelj. Mane je služio kao oficir u francuskoj vojsci od 1870. do 1871. godine. tokom francusko-pruskog rata. Po povratku pada pod uticaj impresionista, pa najviše pažnje poklanja svetlosnim i atmosferskim efektima i slika jakim bojama čitavog spektra. Družio se sa impresionistima Degaom, Moneom, Renoarom, Sislejem, Sezanom i Pisarom, ali nikada nije učestvovao na njihovim zajedničkim izložbama, jer nije želeo da ga doživljavaju kao predstavnika kolektivnog identiteta i zato što se nije slagao sa njihova opozicija u Pariskom salonu.
Portret Emila Zole
Umetničko priznanje dobio je tek u poznim godinama, kada su njegovi portreti postali izuzetno traženi. Jedna od njegovih poslednjih slika
bila je izložena u Salonu 1882. godine. a njegov stari prijatelj, koji je u to vreme bio ministar primenjenih umetnosti, odlikovao ga je Ordenom Legije časti.
Mane je umro u Parizu 30. aprila 1883. godine, ostavivši iza sebe brojne akvarele i pastele, 420 ulja na platnu.