dvostruka i trostruka veza

RAMAXKING

Početnik
Poruka
16
pozdrav.

posto imamo dvostruku i trostruku vezu u org.
spojevima,na kojem se atomu ta veza nalazi.

npr:

alkeni
penten C-C-C-C-C

eh kako cu sada znati na
kojem se C atomu nalazi ta dvostruka veza .


postoji li nacin da se to odredi ,molim da mi pomognete ako znate o cemu se radi .

unapred hvala i pozz.
 
lako...to su veoma jednostavne stvari.

u slucaju pentena imas sledece 2 mogucnosti

dakle C(1)-C(2)=C(3)-C(4)-C(5) ( dvostruka veza je izmedju 2 i 3 C atoma, dakle 2 penten)

ili C(1)=C(2)-C(3)-C(4)-C(5) (dvostruka veza je izmedju 1 i 2 C atoma, dakle 1-penten)

sta se moze zakljuciti iz ovih primera?
prvo, da ti broj u nazivu govori o polozaju dvostruke veze
i drugo, da 3 penten ne postoji, to je zapravo 2 penten (3 penten bi morao da bude sa dv. vezom izmedju 3 i 4 C atoma ali u tom slucaju bismo poceli numerisanje C atoma sa drugog kraja tako da bi ta dva C atoma opet bila numerisana kao 2 i 3, dakle numerisanje se vrsi sa onog kraja kojem je blize pozicionirana dvostruka veza odnosno bocno racvanje ako ga ima..)
 
Hvala vam ,ali sam sam shvatio.

pent-3-en

C-C-C(dvostruka veza ovdije)C-C.



Ako mi netko moze jos objasniti ako nije problem sta su ''Dimetili''

znam sta je metil,ali ovaj predznak ''di'' nikako nemogu shvatiti .

evo npr:

2,2 dimetil heksan

kako bi ovo resio?

pozz
 
Hvala vam ,ali sam sam shvatio.

pent-3-en

C-C-C(dvostruka veza ovdije)C-C.
Ako mi netko moze jos objasniti ako nije problem sta su ''Dimetili''

znam sta je metil,ali ovaj predznak ''di'' nikako nemogu shvatiti .

evo npr:

2,2 dimetil heksan

kako bi ovo resio?

pozz

Predznaci koji se koriste u hemiji izvode se od grčkih brojeva i često se koriste u organskoj hemiji, a nešto ređe u neorganskoj hemiji.

Tako od grčkih brojeva dobijamo sledeće predznake:

1 - mono
2 - di ( u literaturi se zna često koristiti umesto prefiksa "di" prefiks "bi" koji isto označava broj dva, ali se izvodi iz latinskih brojeva )
3 - tri
4 - tetra
5 - penta
6 - hexa (heksa)
7 - hepta
8 - octa (okta)
9 - ennea ( umesto grčkog prefiksa ennea u literaturi se najčešće koristi latinski prefiks broja devet, a to je "nona" )
10 - deca (deka)

Tako u hemiji imaš na primer sledeće soli:

CuSO[SUB]4[/SUB] x 5H[SUB]2[/SUB]O a čita se kao bakar(II)-sulfat penta hidrat poznatiji kao "plavi kamen" ili "plava galica".

Na[SUB]2[/SUB]SO[SUB]4[/SUB] x 10H[SUB]2[/SUB]O - natrijum sulfat deka hidrat poznat i kao Glauberova so.

K[SUB]2[/SUB]Cr[SUB]2[/SUB]O[SUB]7[/SUB] - kalijum dihromat ili kalijum bihromat, zavisno od literature, mada je prvi naziv zvaničan.

MgSO[SUB]4[/SUB] x 7H[SUB]2[/SUB]O - magnezijum sulfat hepta hidrat poznat i kao "gorka so".

U organskoj hemiji češće se koriste ovi prefiksi jer je mogućnost više istih grupa na istom ugljenikovom atomu veća, ali i mogućnost većeg broja istih grupa na jednom molekulu je također veća.

Tako na primer imamo:

Pentaeritritoltetranitrat, skraćeno PETN
200px-PETN.svg.png


Trinitrotoluen, skraćeno TNT
120px-Trinitrotoluene.svg.png

Trijodotironin, tiroidni hormon
250px-(S)-Triiodthyronine_Structural_Formulae.png


U koordinacionoj hemiji posebno su često u upotrebi ti prefiksi kod kompleksnih jedinjenja, na primer:
K[SUB]3[/SUB][Fe(CN)[SUB]6[/SUB]] - kalijum-heksacijano-ferat(III)
[Cd(NH[SUB]3[/SUB])[SUB]6[/SUB]](NO[SUB]3[/SUB])[SUB]2[/SUB] - heksaamin-kadmijum(II)-nitrat
[Co(CN)[SUB]2[/SUB]Cl[SUB]2[/SUB](NH[SUB]3[/SUB])[SUB]2[/SUB]] - diamin-dicijano-dihloro-kobaltat(II)

2,2-dimetil heksan

Naziv molekula završava na "an" to znači da je u pitanju alkan.
Heksan - alkan koji u svojoj strukturi ima šest (heksa) ugljenikovih atoma, pošto je alkan između njih nema nezasićenih veza.
2,2 - dimetil - broj (u ovom slučaju broj 2) govori ti na kojem od ukupno šest ugljenikovih atoma se nalazi metil grupa,
ali ispred "metil" imaš prefiks "di" a to označava da se na drugom ugljenikovom atomu ne nalazi samo jedna, već dve metil grupe,
iz istog razloga se i broj dva ponavlja dva puta, umesto samo jednom.

A strukturno to bi izgledalo ovako:

image

Ili jednostavnije i lepše prikazano ovako:

Image1423.gif
 

Back
Top