Drvorez u dizajnerskoj umetnosti

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Lada

Legenda
Poruka
52.167
Izrada skulpture u drvetu bila je izuzetno rasprostranjena, ali ne preživljava neoštećena, kao ni drugi glavni materijali poput kamena i bronze, jer je osjetljiva na truljenje, oštećenje insekata i vatru. Stoga čini važan skriveni element u istoriji umetnosti mnogih kultura
 
Woodarving-scaled.jpg
 
Giuseppe Penone: Šumski genije,skulptor u drvetu
Giuseppe-Penone-Versailles-2008.jpg

Giuseppe Penone je rođen u Piemontu, Italija, u porodici poljoprivrednika. Detinjstvo je proveo okružen prirodom i šumama. Kroz kontakt sa prirodnim svetom razvio je svoju osetljivost i umetnički univerzum. Zaista, drveće je trebalo da igra ključnu ulogu u radu jednog od naših vajara drveta koje je trebalo znati.

Dok je bio u Torinovoj Akademiji Albertina, Penone je otkrio Donalda Judda i Roberta Morrisa, pionire minimalizma u skulpturi, koji bi značajno uticali na njegovo kasnije stvaralaštvo. Štaviše, Penone je takođe postao vođa pokreta Arte Povera. Ova umetnička grupa pojavila se u Italiji 1960 -ih i suprotstavila se konzumerizmu, odbijajući da vidi umetničko delo kao jednostavan proizvod. Kao rezultat toga, Penone koristi samo sirove i jednostavne materijale poput kamena, gline i drveta. Ovo drugo mu se posebno dopada. Vidljiva kora, miris soka: umetnik skromno drveće pretvara u oltare, stvarajući dela koja bude čula. Pojednostavljenje i čistoća su u srcu njegovog rada.
 
Louise Nevelson: Kraljica duboreza
Schermafbeelding-2014-09-30-om-21.33.40-1.jpg

Louise Nevelson, Ski Cathedral, 1958
Počevši sa malim monohromatskim delima, Nevelson se upustila u veće razmere - i do kraja života prešla je na monumentalne skulpture. Dokazala je da ženski rad može biti deo javne arene i da velika umetnička dela jesu i nisu jedini domen muških umetnika.

Njena poruka i odlučnost da se infiltrira u ovaj svet kojim dominiraju muškarci i ženomrzac čine Louise Nevelson nezaobilaznom umetnicom 20. veka.
 

Eva Jospin: The one who reinvents the forest

Eva-Jospin.jpg
Eva Jospin, in front of her work.
Born in the 70s, Eva Jospin is a French sculptor. She started her career working with cardboard. Then, by making a forest out of cardboard, she fell in love with wood and its many possibilities as a medium. So she began carving woods, in wood! Simultaneously a place of freedom, anarchy and fear, the forest is a recurring theme for the artist. Jospin likes to play with people’s perceptions. Her high and low reliefs transport the spectator deep into the heart of a forest. She draws and traces each branch with meticulous attention to detail to make her work more lifelike and immersive.
 
Paul Gauguin: Osnivač primitivizma
Portrait-de-lartiste-au-Christ-jaune-de-P.-Gauguin-Grand-Palais-1890.jpg

Paul Gaugin, Autoportret sa Žutim Hristom, 1890, Grand Palais.
Da li ste znali da je osnivač škole Pont Aven takođe bio vajar drveta? Iako je bio poznat po svojim slikama, Paul Gauguin je pravio i skulpture. Pre nego što je napustio Markiška ostrva, Ernest Chaplet ga je naučio da kleše. Gauguinova strast prema primitivizmu jasno je vidljiva u njegovim drvenim umetničkim delima. Ovaj pokret odbacuje zapadnu akademsku obuku i zalaže se za samoizražavanje. Umetnici primitivisti su se jako interesovali za plemensku i starosedelačku umetnost, i taj uticaj možemo videti u Gauguinovom delu. Većinu svojih dela stvorio je na Tahitiju. Na primer, u Oviriju su njegove figurativne rezbarije jako inspirisane tahitskom mitologijom.

Još jedna zabavna činjenica: njegova slika Autoportret sa Žutim Hristom sadrži umetnika, njegovu sliku Žuti Hrist i jednu od njegovih drvenih skulptura!
 
Barbara Hepvorth: Majstor oblika
Barbara-Hepworth-Stringed-Figure-Curlew.jpg

Barbara Hepvorth, Gudačka figura (Curlev), 1956
Jedan od razloga zašto je Barbara Hepvorth deo naših ključnih vajara drveta koje treba znati? Njen opus karakteriše kontrast između čvrstog i praznog, sa upotrebom prostora i oblina koje su fascinantne za posmatranje. Rođena u Engleskoj 1903. godine, odlučila je da se posveti vajarskoj karijeri. Od Henrija Mura tokom njene mladosti, do Piet Mondrian i Arpa kasnije, Hepvorth se susreo sa najvećim umetnicima svog vremena i delio njihovo umetničko širenje.

Odnos između ljudi i pejzaža takođe je odigrao ključnu ulogu u Hepvortovom kreativnom razvoju. 1949. godine nastanila se u St Ives -u, Cornvall, gde je ostala do svoje smrti. Sklad mora, zemlje i stena u ovom udaljenom delu Engleske imao je značajan uticaj na nju.

Njen rad je ubrzo postao apstraktan, stvarajući glatke i elegantne rezbarije. Veze između čvrstog materijala i negativnog prostora čine njen rad još delikatnijim.
 
Baselitz: Skulpture koje šokiraju
p1040963.jpg

Georg Baselitz, Volk Ding Zero / Peuple Chose Zero, 2009
Nemački umetnik Baselitz šokira i zadivljuje. Rođen 1938. godine, Baselitz je poznat po svojim skandaloznim umetničkim delima. Čak i tokom svoje prve izložbe izazvao je halabuku i optužen je za remećenje javnog reda i mira. Od tada je zadržao ovaj provokativni stil. Pored stvaranja pokreta neoekspresionizma, on je i talentovani vajar. Njegove rezbarije su slične njemu: kontroverzne i sirove. Na primer, napravio je jednu skulpturu od drveta motornom testerom! Uvek spremna da izazove pometnju, njegova skulptura Modell fur eine Skulptur, koju je izložio na Venecijanskom bijenalu, ličila je na čoveka koji pozdravlja naciste.
 
Juana Muller: Ona koju je istorija skulpture zaboravila
Juana-Muller-et-le-roi-dechec-en-1944.png

Juana Muller u svom studiju i Chess King, 1944
Nažalost, malo poznato široj javnosti, čileanska vajarka Juana Muller upoznala je neke od najpoznatijih umetnika svog vremena. Nakon što je 1937. godine dobila stipendiju za umetničke studije, otišla je u Francusku da uči skulpturu. Predavala ju je Zadkine u la Grande Chaumiere. Ipak, susret sa Brancusi imao je najveći uticaj na njen rad. Bili su bliski prijatelji i partneri, na primer u saradnji Fliing Tortoise.

Mullerov omiljeni predmet bila je ženska forma. Od lica do figura, njeno rezbarenje podseća na stilizovane maske, impresivne veličine i oštrine. Njeno delo obeleženo je velikom autentičnošću u ljudskom obličju. Međutim, postepeno se udaljila od figuracije. Njena umetnička dela bila su blizu apstrakcije, a reference na čovečanstvo manje vidljive.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top