Đerdapska klisura i okolina - preporuke

Ukoliko biste imali samo dva dana da istražite deo između Golubca i Kladova šta ne biste propustili?
Koliko čitam ima toliko toga da se vidi a malo je vremena na raspolaganju. :aha:

Ono što bih svakako videla jesu tvrđave Golubac i Ram, Donji Milanovac, Kladovo, Lepenski vir, možda i Srebrno jezero.

Vodopad Blederija mi se čini već daleko malo...

Koji od ovih vidikovaca preporučujete? Štrbac, Ploče, Kovilovo i Sokolovac? Do kojeg je najlakše stići?

U kom mestu na ovoj ruti biste prespavali? Neka preporuka za restoran sa lepim ambijentom?

Bilo kakva preporuka je dobrodošla 💐
Preporuka obići.
 
Golubac sam posetila pre dve godine. Zaista prelepo mesto, a svidelo mi se i to što sam pored Golupca, obišla i okolinu.
Obišla sam Ergelu Ljubičevo, manastir Tumane, Srebrno jezero, Lepenski Vir, Viminacijum...

Manastir Tumane, nalazi se na 9km udaljenosti od Golupca, u podnožju golubačkih planina. Okružen je šumom i nalazi se na samoj obali Tumanske reke. Sve informacije o manastiru, pronašla sam na zvaničnom sajtu.
Ergela Ljubičevo na mene je ostavila poseban utisak. Ovo je jedna od najstarijih ergela u Srbiji, a osnovao je knjaz Miloš Obrenović na imanju Morava. Kasnije, njegov sin Mihailo ovom posedu daje ime Ljubičevo. U Ljubičevu je podignut Ljubičin konak, kao i nekoliko štala gde je knjaz držao svoje konje.
Lepenski Vir predstavlja ostatke najstarijeg ssedelačkog naselja u Evropi. Do okrića ovog lokaliteta, došlo je tokom istraživanja u Đerdapu koja su vršena zbog hidroelektrane Đerdap I. Nakon završetka iskopavanja, lokalitet je premešten na sadašnju lokaciju.
Moja preporuka je da nikako ne preskočite obilazak Viminacijuma. Ovde je otvoreno 7 objekata za posetioce:
Severna Glavna kapija legijskog logora
Rimske terme
Rimski amfiteatar
Mauzolej u kojem je najverovatnije sahranjen rimski imperator Hostilijan
Mamut park
Naučno istraživački i turistički centar
Zanatski centar sa pećima za proizvodnju keramike i opeke

Golubac smestaj
Vikend je sasvim dovoljan da obiđete sve zanimljive atrakcije. Smeštaj sam pronašla baš u Golupcu, blizu Dunava i bila sam prezadovoljna. Apartmane možete pronaći na različitim sajtovima koji se bave izdavanjem smeštaja.
Cena iznajmljivanja se kreće od 15€.

Nadam se da će moji predlozi nekome biti korisni.
 
Голубачка тврђава и Манастир Тумане (али избегавати викенде и празнике буде огромна гужва)
Ok,..to su više tipična turistička mesta za videti.
Ja volim manje gradove, koji imaju lepu (pozitivnu energiju). Rado ih obilazim i vraćam im se, čim se ukaže prilika.Kladovo i Smederevo su mi ostavili lep utisak u tom smislu.
 
Ok,..to su više tipična turistička mesta za videti.
Ja volim manje gradove, koji imaju lepu (pozitivnu energiju). Rado ih obilazim i vraćam im se, čim se ukaže prilika.Kladovo i Smederevo su mi ostavili lep utisak u tom smislu.
Голубац је прилично мали, мањи и од Кладова и од Смедерева :D
 
Ја би Сребрно језеро заобишао... извикано а ништа посебно
sa ovim se slazem, barem taj turisticki deo...
onaj koji je "divlji" je lep...zaista lep...
ali tamo gde su restorancici, plaza mi se uopste ne svidja
;d
a inace "obavljena" je tura u tom delu, obislo se koliko se moglo za punih dva dana :D

malo mi je dva dana za sve vidokovce, mesta i lepote...mislim da bi trebalo oko 4 dana i to onako ovlas, da se dotakne :)

prelep je taj kraj...sam put uz Dunav je divan, bajkovit...

Stigli smo da krstarimo Djerdapom, obidjemo malo Mladenovac, Misin breg, manastir Tumane, Golubacku tvrdjavu, tvrdjavu Ram i malo dotaknemo Srebrno jezero :)

Stavicu slicice kada budem pri kompu :)

za sledeci put su ostali vidikovci, Kladovo i sve ostalo :)
 
sa ovim se slazem, barem taj turisticki deo...
onaj koji je "divlji" je lep...zaista lep...
ali tamo gde su restorancici, plaza mi se uopste ne svidja
;d
a inace "obavljena" je tura u tom delu, obislo se koliko se moglo za punih dva dana :D

malo mi je dva dana za sve vidokovce, mesta i lepote...mislim da bi trebalo oko 4 dana i to onako ovlas, da se dotakne :)

prelep je taj kraj...sam put uz Dunav je divan, bajkovit...

Stigli smo da krstarimo Djerdapom, obidjemo malo Mladenovac, Misin breg, manastir Tumane, Golubacku tvrdjavu, tvrdjavu Ram i malo dotaknemo Srebrno jezero :)

Stavicu slicice kada budem pri kompu :)

za sledeci put su ostali vidikovci, Kladovo i sve ostalo :)
Mladenovac teško....Donji Milanovac pre bih rekao :lol:
 
da da Donji Milanovac...sarmantno malo mesto sa prelepim Dunavom

dm1.jpg
 

Back
Top