Murano staklo, umetnost u srcu Venecije
Umeće izrade stakla nigde nije toliko ukorenjeno, kao u mestu Murano, u Veneciji.
Poznato po svojoj neverovatnoj lepoti, Murano staklo je svetski cenjeno već više od deset vekova.
Dodirom komada murano stakla u radionici u Veneciji, vratićete se nazad u vreme kada možete zamisliti sebe u srednjevjekovnoj opremi ili još dalje od toga, na području antičke istorije.
Murano staklo može biti obična pepeljara ili figurica, komad nakita ili vaza.
Ali, umetnost i veština koje su neophodne za stvaranje svakog komada je neprocenjiva.
Danas, turisti hrle u Murano radionice kako bi gledati fascinantan proces izrade stakla i kako bi bolje cenili vreme i trud koje se ulaže u stvaranje svakog komada.
U fabrici
D'Este Murano, koja je osnovana 1965 kao porodična firma, kažu da je njihova proizvodnja u osnovi umetnička i dekorativna
Svi predmeti su u potpunosti ručni rad, a ovo su osnovne tehnike obrade stakla:
RETICELLO:
Ovo je način rada kada se vrlo tanki komadići stakla zagrevaju u peći na 1200 stepeni, tako da jedan komad ide na drugi, kako bi se dobio specijalan dizajn. Ova drevna tehnika prenosi se sa oca na sina kroz vekove.
ZANFIRICO:
Ovo je tipičan Murano način rada pomoću kojeg se dobija rebrasti dizajn. Možete pronaći Zanfirico rad samo na otoku Murano.
MURRINA:
Ovo je vrlo težak i komplikovan način rada, Pomoću vrlo malih komadića stakla u boji stvara se neka vrsta štapića.
Ovi štapići su narezani na vrlo male komadiće i kada se stave svi zajedno dobija se cvetni učinak.
Murrina je, takođe, vrlo drevan način rada.
Možda najdekorativniji je postupak kada se stvara lišće od rastopljenog stakla sa zlatom u prahu.
Sve može biti rafinirano primenom ovih dragocenih zlatnih listića.
Prvi arheološki dokaz obrade stakla pronađen je na otoku Torcello, a potiče iz 7. veka. Istorijska dokumentacija može se naći još od 10. veka, koja zasigurno stavlja Veneciju kao središte staklarske umetnosti evropskog kontinenta.
Opčinjenost venecijanskim staklom postoji od njegovog stvaranja kao oblika umetnosti.
Narasla je do mitskih razmera.
Pogledajte prilog 961136
Murano je za vreme renesanse bilo popularno turističko odredište kako za bogatu, tako i za i srednju klasu. U to vreme se stvorio imućni srednji sloj trgovaca, bankara, što dovodi do povećane potrošnje luksuzne robe poput stakla.
Naime, staklo je bilo isplativije nego predmeti izrađeni od plemenitih metala, dok je u isto vreme jednako lepo i impresivno.
Staklo nije samo predstavljalo funkcionalnost u obliku kuhinjske robe, već i prikaz statusa i bogatstva u obliku luksuzno izrađenih komada.
Angelo Borovier će u petnaestom veku otkriti kako da proizvede čisto staklo, odnosno kristal, i time omogućiti Veneciji da postane glavni proizvođač i izvoznik ogledala u Evropi.
To je Veneciji dalo monopol nad tržištem, koji će opstati do danas, a Muranu počasno mesto u istoriji proizvodnje stakla.