Dizajn narodne umetnosti Rusa, Hohloma ( Khokhloma )

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Lada

Legenda
Poruka
52.167
Khokhloma


Sever Nižnjenovgorodske provincije je izdašna zemlja. Bujna zelena poplavnih livada prostire se duž niske leve obale Volge omeđene bezgraničnim gustim šumama. Sela i mali zaseoci kriju se u šumama ili vrebaju blizu potoka. Zemlje iza Volge dale su veliki doprinos ruskoj istoriji; to je zemlja mnogih legendi. Ovo je zemlja koju su opustošile osvajačke mongolske horde Batu Kana, prolazeći kroz nju tokom svog osvajanja Evrope pre više od sedam vekova. Ovde se nalazi jezero Svetloiar čija bistra voda još uvek čuva legendarni grad Kitezh čiji su građani odbili da se predaju sili i Proviđenje ih je iskupilo pošto je grad bio skriven na dnu jezera. Narodna umetnost i folklor procvetali su u transvolžanskom području Nižnjenovgorodske provincije. Nijedna druga teritorija u Rusiji nije mogla da joj se poredi po broju i originalnosti narodnih umetnosti i zanata koji su nastali i razvijeni u lokalnim zajednicama. Slika Khokhloma na drvenim predmetima je možda jedna vrsta narodnog zanata Nižnjeg Novgoroda koja je postala najpopularnija u Rusiji i inostranim zemljama.
bright-khokhloma-kitchen-utensils-isolated-white-background-khokhloma-ancient-russian-folk-craft-century-bright-173781521.jpg
 
Većina istoričara umetnosti vodi poreklo stila slikanja Khokhloma u 17. vek. U tom periodu najsevernije zemlje Nižnjenovgorodske provincije tek su počinjale da se oporavljaju nakon pustoši koju su doneli mongolski osvajači. Novi doseljenici preselili su se u opustošeno područje iza Volge. Rukotvorina od izrade drvenog posuđa sa osobenim ukrasnim slikama koje imitiraju pozlatu dobila je naziv hohlomske umetnosti iz jednog od sela u kome se prvobitno bavila u davnim vremenima i koje je preraslo u trgovačko mesto u koje su lokalni zanatlije donosili svoju robu na prodaju. počev od 18. veka.
Rukotvorina Khokhloma postala je poznata već u 18. veku. Na primer, geograf Evdokim Zjablovski je nakon putovanja u Nižnjenovgorodsku provinciju 1790-ih napisao da su se stanovnici Transvolge žalili na nedostatak obradive zemlje. Međutim, primetio je da su savladali mnoge veštine obrade drveta. Napisao je, "Lokalno šumsko zemljište je još jedan izvor dobrobiti zajednice. Obilje drveta omogućava nekim seljanima da proizvode okrećući razne posude, šolje, tanjire i druge slične drvene predmete", koji se zatim "lakiraju i ukrašavaju zlatnim ukrasima. i svetle cvetne šare “. Geograf je zaključio: „Artikli su lagane težine, čvrsti i dobro proporcionirani, a crni i žuti lakovi koje izrađuju iz lanenog ulja su vrlo jaki i bistri“.
khokhloma_golden_swan_dish.jpg
 
Nije slučajno da motivi hohlomskog slikarstva podsećaju na jedan od bujnih travnatih ukrasa izvedenih u cinaberu u drevnim rukopisima ili na obojene okvire ikona koje predstavljaju scene iz svetačkih života sa svojim zlatno uvijenim lišćem tkanim na grimiznoj ili crnoj pozadini. Khokhloma stil uglavnom pokazuje kombinaciju crvene, zlatne i crne tipične za dekorativno slikarstvo tog kraja krajem 17. veka i prvom polovinom 18. veka. Tri boje imale su duboku simboliku za ukrašavanje svetih crkvenih posuda i posuđa i čaša koje su se koristile u manastirima i ženskim manastirima, kao i u ukrasima ikona. Crvena boja predstavljala je lepotu, zlatna boja je simbolizovala duhovnu nebesku svetlost, dok je crna boja označavala blagodat koja čisti čovekovu dušu. Religijska simbolika boja izgubila se u hohlomskoj umetnosti, ali precizna i svečana šema boja svojstvena svečanom dizajnu „pozlaćenih“ jela postala je tradicionalno korišćena za ukrašavanje svih drvenih hohlomskih predmeta i učinila ih je da ih kupci posebno favorizuju.
Živopisan opis hohlomskog drvenog pribora dao je ruski dvorski lekar G. Reman koji je 1805. godine došao na Makarijev sajam. U živopisnom haosu brojnih sajamskih tezgi i kabina duž obale Volge video je dugačak niz vagona i kolica prepuna izvanrednog drvenog posuđa. Reman se divio njihovoj snazi jer na laganom suvom drvetu ogromnih šolja nije bilo pukotina uprkos ekstremnoj vrućini izžarenog peskom sunca tamo gde su stajali.
9653eb76014cf0a84413ed540a1e38a8.jpg
 
Osećaj žive prirode karakterističan za seoske narodne slikare prožima stil slikanja hokhloma „travnato lišće“. Neki motivi stila „lišće trave“ takođe su ukorenjeni u folkloru. Sočne trave, crveni bljeskovi cinobera i graciozni potezi kistom oslikavali su potragu za lepotom seoskog slikara, njegovu želju da prikaže skromnu stabljiku trave kao čarobnu i fantastičnu biljku upletenu u izvrsne uvojke. Podsećaju na jednu od slika u drevnim svadbenim narodnim pesmama u kojima „žudni zlatni hmelj“ cveta stazom koja vodi mladoženju do njegove voljene gde im se „svilene trave“ klanjaju, a cveće trenutno cveta. Obrasci „lišća trave“ imaju mnogo zajedničkog sa ruskim narodnim pesmama u svojim ritmovima i poetskim temama, jer se romantična osećanja u njima izražavaju u vidu slika prirode.
Okrug Kovernino u provinciji Nižnjeg Novgoroda poznat je kao rodno mesto slikarskog stila Khokhloma. Postoje porodice na ovom području koje su više od tri veka čuvale tajne formule slikarskog zanata i prebacivale ih iz generacije u generaciju. Posetilac područja Kovernino u šetnji rekom Uzolom nastavlja da se divi divnim pogledima na polja i šume koje se protežu do horizonta, zaseocima koji se kriju na obroncima brda, ležernim tekućim vodama reke Uzole i bujnim livadama i brezovim gajevima duž svojih obala. U tišini letnje večeri čuje se kako lokalne žene pevaju drevnu narodnu pesmu u tradicionalnom stilu „za različite delove“. Semino ornamenti su srodni duševnim ruskim narodnim pesmama; lokalni umetnici kao grupa mogu se uporediti sa ansamblom solo izvođača čiji su glasovi jedinstveni i lako prepoznatljivi, ali su spojeni u slatkoj melodiji.
c33a9330aea7457ab0ec4179343c222d.jpg
 
Boje sreće

Postoje dva drvena suvenira koja se mogu naći u gotovo svakom američkom, britanskom, nemačkom, francuskom ili drugom koferu turista koji se vraća kući iz Rusije: jedan je lutka matrjoška, drugi - komad hohlome. Smatra se da ovaj dobro poznati stil ruske narodne umetnosti datira još iz 17. veka, a ime je dobio po selu u centralnoj Rusiji koje je preraslo u trgovačko mesto gde su lokalni zanatlije donosili svoj jarko ukrašeni posuđe na prodaju.

Zanat je tokom vremena pretrpeo malo promena i toliko je različit da ga teško možete zbuniti sa bilo kojim drugim uzorkom - bogatim cvetnim motivom koji meša grimizno, crno i svečano zlato (poslednje je u stvari bilo srebro pre nego što je dato nekoliko slojeva posebnog laka i stavite u peć). Za Ruse zlatno lišće i cveće simbolizuju srećan život i veruje se da donose svetlost i bogatstvo.

Napad popularnosti Khokhloma je zabeležio u drugoj polovini 19. veka nakon što je jednostavan i poetičan ruski ukras postao poznat u inostranstvu. Nakon usporavanja proizvodnje početkom 20. veka, ručni rad je revitalizovan 1930-ih i od tada je postao tradicionalni izvoz.
afe79ffbb1537b23d77fcb68077e769d.jpg
 
Ponovo u centru pažnje
Danas se mogu uvesti nove boje poput smeđe, zelene i žute, što ukras čini raskošnijim. Paleta proizvoda koji nose otiske takođe se proširila. Kašike, šolje, posuđe i ostalo kuhinjsko posuđe i dalje su glavni hohlomski predmeti, ali gotovo sve je ono što se može ukrasiti u stilu hohloma - trend koji je postavio jedan od najboljih ruskih dizajnera Denis Simačev, koji stoji iza najnovijeg pokušaja povlačenja hohlome van turističkih prodavnica suvenira i nazad u svetlost glamua.

Njegov sveži pogled na više od tri veka starog printa uključuje majice s khokhloma, kaiševi s khokhloma remenima, Porsche khokhloma, Soni PlaiStation s khokhloma i čak iPhone s khokhloma. Takođe je patentirao svoj vlastiti motiv kojem je trebalo pet umetnika i prilično vremena da se završi.

Osim takvih dizajnerskih eksperimenata, u Rusiji postoje dva glavna proizvođača. Oboje imaju sedište u tradicionalnom regionu. Uprkos brojnim pokušajima, obrada drveta od khokhloma pokazala se teškim postupkom koji se može slediti ili kopirati. Trenutno se u tradicionalnoj ruskoj proizvodnji hokhloma koriste dve glavne tehnike - takozvana površinska tehnika u kojoj crvena i crna pokrivaju zlato i tehnika pozadine u kojoj se zlatna silueta ističe na obojenoj pozadini.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top