Dizajn ili Primenjena umetnost - Uvod

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Lada

Legenda
Poruka
52.167
Primenjenom umetnosti nazivamo sve umetnosti koje obuhvataju oblikovanje predmeta praktične upotrebe. To je širi naziv za umetnički zanat ili dekorativne umetnosti (naziv koji se i danas koristi u nekim zemljama). U prošlosti, kada nije bilo fabrika nego samo zanatskih radnji, razne predmete (oruđe i oružje, nakit, odeću, posuđe, pokućstvo itd.) proizvodili su ručno majstori zanatlije, i trudili su se da ti predmeti budu što zanimljivijeg oblika ili lepo ukrašeni.Danas govorimo o Dizajnu.

Dela koja su nastala ručno su jedinstvena dela, nazivamo ih unikati i imaju posebnu vrednost.
Lep dizajn čini upotrebu svakodnevnih predmeta prijatnijim i razvija ljudski osećaj za estetiku.



Dizajn delimo na više vrsta:
  • Dizajn tekstila,kože i ne tkanih materijala
  • Dizajn enterijera ( izgled prostora,i nameštaja)
  • Dizajn kostima (svakodnevnog i scenskog) Kostimografija
  • Dizajn keramike,porcelana,stakla
  • Dizajn metala (kovano gvožđe..nakit i slično)
  • Grafički dizajn (plakat,oprema knjige,ambalaža,logo)
 
Reč dizajn ima koren u latinskim rečima de i signare..

Postoje mnogobrojne discipline dizajna. Neke od njih su:


  • industrijski dizajn
  • interijer dizajn
  • grafički dizajn
  • modni dizajn
  • type dizajn
Razvojem tehnologije i shodno potrebama društva, nameću se nove oblasti dizajna koje su tek u začetku razvoja kao što su:

  • veb dizajn
  • interaktivni dizajn
  • informacioni dizajn
Neki pojmovi koji se često vežu uz dizajn su: ergonomija; estetika
 
TEKSTIL

U svakoj fabrici tekstila rade umetnici prema čijim nacrtima se proizvode tkanine različitog tkanja, boje i materijala. Oni predviđaju i od kojih vlakana (prirodnih ili veštačkih) treba da bude tkanina. Od lepote tkanja, boja i šara zavisi prođa tekstila na tržištu.

textile-design.jpg
 
UNUTRAŠNJA ARHITEKTURA

Čovek veći deo svog života provodi u zatvorenom prostoru. Zato je veoma važno kako će taj prostor biti uređen. Ako je prostorjja u kojoj čovek živi i radi ispunjena praktičnim i lepim predmetima prijatnih boja i skladnih oblika, onda će se ugodnije osećati i neće se brzo zamoriti.

Svaka prostorija treba da bude uređena prema nameni. Zato dnevnu sobu nećemo namestiti kao kuhinju, niti bioskopsku dvoranu kao mlečni restoran.

Dizajner koji se bavi unutrašnjpm arhitekturom, u svome nacrtu će predvideti svaki detalj, boju zidova, zavese, ukrasne predmete, nameštaj i celokupni raspored svih predmeta u svakoj prosroriji. Često se ti predmeti i prave prema njegovom nacrtu.

How_To_Pick_an_Interior_Designer.c804b682.fill-1200x650.png
 
KOSTIMOGRAFIJA

Preko slika, skulptura, knjiga i sačuvanih primeraka odela saznajemo kako su se ljudi nekada odevali. Sve što je nekad čovek oblačio a danas vidimo jedino u pozorištu, na filmu i po muzejima, nazivamo istorijskim kostimom. Svaki narod je imao svoj način odevanja, svoj nacionalni kostini po kojem se razlikovao od drugih naroda. Naša zemlja je veoma bogata narodnim nošnjama. Zahvaljujući nošnji, nekada se lako moglo poznati iz kojeg su kraja naši ljudi.—

Kostimografi su umetnici-slikari prema čijim nacrtima se prave kostimi za glumce (filmske i pozorišne) koji tumače različite likove na filmu i u pozorištu. Ako je komad istorijski, onda glumci moraju da budu obučeni onako kako su se oblačili junaci prikazani u pozorišnom delu. Dekor i kostimi upotpunjuju pozorišnu predstavu dočaravajući nam vreme i mesto radnje o kojoj se u delu govori.

Umetnici koji prave nacrte za savremeni kostim, zovu se modni kreatori.

article_featured@3x.jpg
 
PRIMENJENO (DEKORATIVNO) SLIKARSTVO


Primenjeno slikarstvo je posebna vrsta slikarstva i ima tačno određen zadatak: da ukrasi neku građevinu ili predmet. Pošto je dekorativna slika sastavni deo neke celine, ona je nepokretna.

Slike urađene na podu, zidu ili plafonu (tavanici) različitim slikarskim materijalom nazivamo zidnim slikama, a takvo slikarstvo zidnim slikarstvom.

Freska, mozaik i još neke slikarske tehnike pripadaju zidnom slikarstvu. Freska je slika urađena vodenim bojama na svežem malteru (zidu).

Slikanje na zidu ili steni veoma je staro. Pronađene su slike urađene pre dvadeset hiljada godina (u pećini Altamiri u severnoj Španiji). One su delo pećinskog čoveka.

Zidnim slikarstvom su se bavili stari Egipćani, Grci, Rimljani i drugi narodi čija je kultura cvetala pre mnogo hiljada godina.

blue-mosaic-design.jpg
 
PRIMENJENA GRAFIKA


Ilustracija
. U udžbenicima i knjigama stalno viđamo slike i crteže koji su sastavni deo teksta. To su ilustracije.

Pre pronalaska štamparije čovek je knjige pisao i prepisivao rukom. U sačuvanim rukopisnim knjigama nalazimo ukrase, male slike urađene živim bojama, često sa puno detalja. Te slike su služile ne samo da razbiju monotoniju koju stvaraju slova, nego i da bi je ulepšale. Takve slike se zovu minijature. Minijaturan (miniatur) znači mali. Za nas su takve knjige od neprocenjive vrednosti i po sadržini i po minijaturama kojima su ukrašene.

Knjige se danas štampaju pa se i ilustracije umnožavaju grafičkim putem. Zbog načina na koji se umnožava, ilustracija se svrstava u primenjenu grafiku.

Postoje prozni i poetski sastavi u kojima je tekst delimično ili potpuno zamenjen slikama, crtežima, ilustracijama. To su: rebus-priče (pesme), stripovi i nemi stripovi.

Vinjeta. To je crtež (ređe slika), nema veze s tekstom i služi samo kao ukras.—

Inicijal. To je istaknuto i umetnički oblikovano prvo slovo prve reči u rečenici na početku poglavlja. Inicijalima nazivamo i početna slova imena i prezimena, ili naziva neke ustanove.—

Ukrasno pismo. Slova su znaci kojima obeležavamo glasove. Svaki narod ima svoje znake za pisanje, svoje pismo. Mi imamo dva pisma: ćirilicu i latinicu. I štampana i pisana slova mogu biti umetnički oblikovana. Prethodno treba povući pomoćne linije, razmeriti i tačno odrediti mesta za svako slovo. Prilikom ispisivanja slova treba voditi računa da budu iste veiičine (visine, debljine i širine). Od ujednačenosti zavisi lepota slova i izgled celog rada.

U primenjenu grafiku spadaju još marka i plakat.


ORNAMENAT Vrsta ukrasa sastavljenih od stilizovanih (uprošćenih) motiva iz biljnog i životinjskog sveta, kao i iz geometrijskih slika i linija, naziva se ornamenat. Ornamente viđamo skoro na svakom predmetu. Ornamenat se u našem narodu zove šara.

Screen-Shot-2019-07-24-at-3.07.06-PM.png

Mozemo da zakljucimo​
Neke vrste dizajna

  • Staklarstvo i vitraž
  • Rezbarenje kamena, drveta i kosti
  • Kovanje i livenje
  • Vez i goblen
  • Keramika
  • Mozaik
  • Dizajn grafike
  • Draguljarstvo, izrada nakita i filigrana
  • Moda
  • Umetnička obrada kože
  • Izrada tepiha i ćilima
  • Unutrašnja dekoracija
  • Veb dizajn
  • Dizajn tekstila
  • Kostimografija
  • Scenografija
  • Industrijski dizajn
 
Zbirka savremene primenjene umetnosti i dizajna, osnovana 1966. godine, obuhvata unikatna
i serijski proizvedena dela od najraznovrsnih materijala koja su nastala u periodu od 1918.
godine do danas.


Kontinuirano sakupljanje ostvarenja međuratne primenjene umetnosti odvija se od sedamdesetih godina XX veka kada su, u skladu sa opštim muzeološkim tokovima, počela da se vrednuju dela ove epohe. Vremenom su obrazovane kolekcije umetnika Dušana Jankovića, Miloša Babića, Vase Pomorišca i Svetomira Lazića, kao i zbirke primenjene grafike, medalja, značaka, predmeta namenjenih kućnoj upotrebi i odevanju. Zahvaljujući posleratnom procvatu primenjene umetnosti, kome je aktivno doprinosio i Muzej primenjene umetnosti, formirane su i reprezentativne kolekcije tapiserije, tekstila i savremenog odevanja.

Kolekcija savremene keramike formirana je 1951. godine, odmah posle osnivanja Muzeja primenjene umetnosti i obuhvata umetničku i industrijsku keramiku. Kolekcija pokazuje razvoj keramike kao materijala u periodu od sredine XX veka do danas. Među ključne kolekcije u
Zbirci spada i kolekcija savremenog stakla koja kontinuirano prati razvoj umetničkog i
dizajnerskog oblikovanja stakla. U Zbirci se čuvaju i kolekcije industrijskog dizajna i nameštaja,
kao i kolekcije umetničkih predmeta od metala i drveta.

Kolekcije plakata i grafičkog dizajna, ilustracije i opreme knjige, stripa, karikature i fotografije
u periodu od 1945. sadrže bogatu i raznovrsnu zbirku predmeta. Posebno vrednu celinu čini kolekcija plakata u okviru koje se nalazi više od šest hiljada predmeta. U okviru ove kolekcije značajno mesto zauzima fundus savremenog poljskog plakata, koja predstavlja jednu
sveobuhvatnu i vrednu zbirku radova savremenog poljskog grafičkog dizajna. Zaseban deo kolekcije plakata i grafičkog dizajna čine legati grafičkih dizajnera i ilustratora
Đorđa Milanovića i Dragoslava Stojanovića Sipa.
 

Back
Top