Divlja kruška

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
387.873
Evropska divlja kruška (lat. Pyrus pyraster) vrsta je kruške koja pripada porodici Rosaceae. Smatra se da je ova vrsta, zajedno sa kavkaskom kruškom (Pyrus caucasica) predak današnjih domaćih vrsta krušaka.

Divlja kruška raste na prostoru od Atlantskog okeana (Španija, južna Engleska) do Kaspijskog jezera, na severu od južne Danske do Sredozemnog mora i severne Male Azije. U Srbiji je rasprostranjena u gotovo svim hrastovim šumama. Česta je na terenima sa iskrčenom šumom jer je pošteđivana kao rodno drvo. Relativno dobro podnosi sušu i kontrastne temperature koje se javaljaju u našem pojasu hrastova. Na toplijim planinskim nagibima može se naći i na preko 1000 m. Najbolje raste na svežim, dubokim i plodnim zemljištima, gde razvija jako i duboko korenje sa izraženom glavnom žilom.
 
1280px-Dzika_grusza_26.04.2007.JPG
 
Drvo je visoko do 20 m sa široko-kupastom, gusto razgranatom krošnjom i izraženim delom. Može dostići starost i od preko 200 godina. U mladosti, kora stabla je svetlosmeđa i glatka, kasnije postaje plutasta i žutosmeđa, te ispuca u uzdužnim paralelnim brazdama. Grančice su trnovite, mlađi izdanci goli ili sitno dlakavi. Sitni pupoljci su zašiljeni i pokriveni tamnosmeđim ljuspama. Listovi su sjajne tamnozelene boje, svetlijeg naličja. Dugi su 2-8 cm, okuglasti, jajoliki ili eliptnični, po obodu, nekad samo pri vrhu, tupo testerasti.

U proleće (u aprilu i maju), istovremeno sa listanjem, dešava se i cvetanje. Cvetovi se javljaju u grupisa 5-12 cvetova,
 
Divlja kruška se veoma često koristi kao podloga pri kalemljenju gajenih sorti. Drvo divlje kruške je vrlo korisno za fine stolarske radove i odlikuje se tamnocrvenom bojom, jasnim granicama goda i tvrdoćom. Može se koristiti i u dekorativne svrhe. Ova vrsta se ceni i kao medonosna biljka. Pčele je rado posećuju. Med je aromatičan i veoma prijatnog ukusa. Osim toga što privlači insekte, dobra je i u ishrani divljih životinja te je bitna za održanje ekosistema. Često se koristi i za spravljanje voćnih rakija.U mitologiji se često spominje kao drvo koje privlači zmajeve, demone i veštice.
 
Koliko plodova daje divlja kruška?

Divlja kruška može da naraste do 15 metara visine. Njen plod je mnogo sitniji u odnosu na domaću krušku, okruglast je i kad sazri, žućkastozelene je boje.. Plodovi, i kad sazre, dosta su tvrdi i opori, ali kad prezre, veoma su ukusni i slatki. Mogu se upotrebiti kao i drugo voće – presni ili na različite načine spravljeni, a od njih se mogu praviti i kolači, mogu se mešati s drugim hlebnim sirovinama za spravljanje hleba i sl. S jednog drveta može da se nabere i do 30 kilograma plodova.
 

Back
Top