Дигитализација

  • Začetnik teme Začetnik teme H1N1
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Неопходан јак консензус
Државни секретар Министарства трговине и телекомуникација Србије Стефан Лазаревић изразио је бојазан да дигитализација радио-телевизијског система неће бити завршена на време. "За тај посао су остале само две и по године, а за дигитализацији у последњих шест година урађено је 15 до 20 одсто.", рекао је он на петом IBM форуму.
Лазаравић је истакао да сада сви заједно морамо направити јак консензус и јак фронт у реализацији тог посла, као и да је дигитализацију радио-телевизијског сигнала потребно завршити до предвиђеног рока да би Србија испунила међународно преузете обавезе, потписане 2006. године у Женеви, али и да би се створили услови за развој широкопојасног интернета.Лазаревић је навео да информационо-комуникационе технологије (ИКТ) представљају једну од најдинамичнијих привредних грана у 21. веку и да имају велики утицај на привредни развој и на развој друштва у целини.
"Најразвијеније земље света одучиле су да пут изласка из економске кризе нађу улагањем у ИКТ", рекао је он и истакао да је тај сектор кључан у јачању комерцијаних веза између Србије и САД-а. Државни секретар Министарства трговине и телекомуникација изразио је задовољство што су Србија и САД 10. октобра потписале меморандум о разумевању у сарадњи у телекомуникацијама и информационим технлогијама.
"Очекујем да ће захваљујући том меморандуму српске компаније заједно са америчким допринети остваривању увођења функционалне електронске управе и развој широкопојасног интернета", рекао је Стефан Лазаревић.
 
Ускоро лабораторије
У Управи за дигиталну агенду најављују да ће лабораторије за тестирање DVB-T2 пријемних уређаја ускоро почети да раде, а једина пуноважна ознака која ће се користити за обележавање DVB-T2 пријемника је “DIGITAL TV” коју ће издавати Министарство спољне и унутрашње трговине и телекомуникација, наглашава Стефан Лазаревић, државни секретар за телекомуникације, задужен за дигиталну агенду. У интервјуу за портал Радио-телевизије Србије Лазаревић указује на значај промотивне кампање и најављује отварање колцентра у првом кварталу 2013. године.
Искључивање аналогног сигнала и прелазак на дигитално емитовање ТВ програма у Србији спроводиће се по фазама и извршиће се у складу са међународно преузетим обавезама Републике Србије, подсећа на ранију одлуку државни секретар Стефан Лазаревић. Министарство ће у сарадњи са РАТЕЛ, РРА, ЈП „Емисиона техника и везе", јавним радиодифузним сервисима и имаоцима дозволе за емитовање ТВ програма припремити План преласка на дигитално емитовање, који ће, како најављује, утврдити редослед и временски распоред фазног преласка у сваком региону, а јавност ће бити обавештена најмање девет месеци пре потпуног искључења аналогног сигнала у сваком од региона.
Stefan-Lazarevic.jpg


Лазаревић подсећа да је емитовање дигиталног земаљског сигнала у DVB-T2стандарду почело 21. марта 2012. године кроз иницијалну мрежу за тестирање и да је DVB-T2 сигналом покривено између 40 и 50 одсто становништва наше земље. Напомиње да су предајници који се користе малих снага, јер тренутно, због великог броја телевизија и заузетости спектра, не постоје техничке могућности за коришћење већих снага.
Промоција дигитализације
Грaђaни, кao крajњи кoрисници и нajбитниjи eлeмeнт лaнцa учeсникa у дигиталнoj рaдиoдифузиjи, мoрajу имaти свe нeoпхoднe инфoрмaциje o дигитaлнoj тeлeвизиjи и прoцeсу прeлaскa сa aнaлoгнoг нa дигитaлнo eмитвaњe тeлeвизиjскoг прoгрaмa.
Promocija-digitalizacije.jpg

Инфoрмaтивнa и прoмoтивнa кaмпaњa мoрa прaтити прoцeс дигитaлизaциje, напомиње Лазаревић најављујући активнoсти у вeзи сa инфoрмисaњeм jaвнoсти које ће обухвaтити, измeђу oстaлoг, oбjaвљивaњe инфoрмaциja нa интeрнeт пoртaлу пoсвeћeнoм дигитaлизaциjи (www.digitalizacija.info), промотивнe блоковe у електронским и штампаним медијма, кao и изрaду плaкaтa и брoшурa сa инфoрмaциjaмa знaчajним зa oвaj прoцeс. Један од модела обавештавања грађана о преласку са аналогног на дигитално емитовање ТВ сигнала је и колцентар (бесплатан број), чије се формирање и почетак рада предвиђа у првом кварталу 2013. године, истакао је државни секретар Стефан Лазаревић.
Субвенције неизвесне
Једна од активности предвиђена акционим планом стратегије јесте и израда финансијског плана за набавку и дистрибуцију уређаја за пријем сигнала дигиталне телевизије за социјално угрожене групе. Одлука о шеми помоћи биће донета у складу с правилима о контроли државне помоћи, сходно економским условима у тренутку преласка с аналогног на дигитално емитовање телевизијског програма у Републици Србији, каже државни секретар за телекомуникације.
Телевизори ће бити тестирани у лабораторијама

Стратегијом за прелазак са аналогног на дигитално емитовање радио и телевизијског програма у Републици Србији предвиђено је да се грађанима обезбеди јасна информација о динамици и свим релевантним детаљима процеса преласка са аналогног на дигитално емитовање телевизијског програма, као и да им се пружи помоћ да и по преласку на дигитално емитовање несметано прате телевизијски програм, напомиње Стефан Лазаревић.

Digital-TV-nalepnica.jpg

Каже да је један од начина помоћи и означавање СТБ и телевизора одговарајућом ознаком, како би грађани били сигурни да ће њихов уређај да подржи пријем дигиталног земаљског ТВ сигнала емитованог у Републици Србији. Министарство је донело Општи акт о жигу гаранције „DIGITAL TV" и усвојило је Спецификацију минималних техничких захтева уређаја за пријем дигиталног земаљског телевизијског сигнала у Републици Србији, као и Упутство о начину и процедури испитивања уређаја (СТБ и дигиталних телевизијских пријемника).
Општим актом дефинишу се услови које мора да задовољи лабораторија која ће према Упутству о начину и процедури испитивања тестирати телевизоре и СТБ. Лабораторије које су заинтересоване за тестирање пријемника подносе захтев Министарству које, након провере, уписује лабораторију на списак лабораторија које испуњавају услове из Општег акта. Прва лабораторија добиће лиценцу почетком новембра.
Ознака „Дигитална ТВ"
Министарство ће на својој интернет страници објавити и ажурирати списак пријемника који испуњавају услове из Општег акта о жигу гаранције „DIGITAL TV".
Сваки произвођач, заступник, увозник или продавац пријемника дигиталног земаљског сигнала коме је лабораторија за тестирање издала извештај којим је утврђено да пријемник испуњава усвојене услове, доставља Министарству тај извештај ради уписивања пријемника на списак. Пријемник са списка се у промету може означавати ознаком (етикетом) „DIGITAL TV". Оваква процедура је у складу са одлукама које је донело Министарство, а једина ознака која је пуноважна јесте „DIGITAL TV" коју ће издавати Министарство, истакао је Лазаревић.
Опрема за емитовање ТВ сигнала
Спровођењем пројекта који је финансиран из претприступних фондова ЕУ „Подршка преласку са аналогног на дигитално емитовање у Србији", набављена је опрема за развој мреже за дистрибуцију и емитовање ТВ сигнала, односно мреже садашњег ЈП ЕТВ. Опрема финансирана из IPAфондова подразумева IP и видео опрему, предајнике, мерно возило и мерну опрему, микроталасне линкове и привремене антенске системе. Већи део опреме постављен је у периоду од септембра до децембра 2011. године, док је преостали део опреме инсталиран на локацијама како се завршавала њихова реконструкција, закључно са јуном 2012. године, напомиње Лазаревић.
Колико је важна дигитализација за једног обичног грађанина Србије?
Увођење дигиталне телевизије грађанима омогућава бољи квалитет звука и слике, бољу покривеност територије Републике Србије телевизијским сигналом, већи избор садржаја, као и већи број програма земаљске телевизије (у односу на аналогну), и то у стандардној (SD) и високој (HD) резолуцији. Увођење дигиталне телевизије омогућава свим корисницима једноставан приступ аудиовизуелним медијским садржајима. Дигитална телевизија ће такође омогућити додатне апликације као што су избор превода и титловање садржаја који ће се приказивати истовремено са сликом, аудио опис, једноставно кретање кроз мени и електронски водич кроз програме, каже Стефан Лазаревић.
Gledanje-TV.jpg

Додаје да је предност преласка са аналогног на дигитално емитавање канала такође и могућност портабл и мобилног пријема програма, интерактивност и конвергенција сервиса. Конвергенција сервиса подразумева скуп хетерогених сервиса (видео сервиси, сервиси преноса података, телефонски сервиси) доступних кориснику преко различитих корисничких уређаја који функционишу у различитим окружењима.
Преласком са аналогног на дигитално емитовање обезбеђује се и боља искоришћеност радио-фреквенција, чиме се отвара простор за увођење нових сервиса, као што су нова генерација мобилне телефоније и мобилни интернет, за промоцију развоја технологије и могућност за отварање нових радних места, закључује Лазаревић.




 

Back
Top