Deponija u Vinči, crna tačka Beograda

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.920
Gradske vlasti su 1975 g.odredile lokaciju u Vinči za glavnu gradsku deponiju da bi 40 godina posle dovoženjem tona i tona toksicnog otpada ova lokacija postala nekontrolisana ekološka katastrofa

Deponija u Vinči je trenutno najveća neuređena deponija na otvorenom u Evropi. Skoro 600 kamiona ovde svakodnevno dovozi 1.500 tona kućnog i 3.000 tona građevinskog otpada. Na deponiji koja zauzima površinu 185 fudbalskih stadiona uskoro neće biti mesta za nove količine otpada koji se svakodnevno dovozi.

Deponija u Vinči, koja je na rubu ekološke katastrofe i preti da zagadi vodu i vazduh, udaljena je od centra Beograda samo petnaestak kilometara.

Pre izvesnog vremena bočna kosina brda se urušila pod sopstvenom težinom, ostavljajući za sobom liticu visoku 20 metara, sačinjenu od otpada i metana koji je nastao njegovom razgradnjom.

Zapaljivi metan koji se oslobađa iz klizišta, velika je pretnja . Metan je moćan staklenički gas koji utiče na globalno zagrevanje. To se desilo na nekoliko mesta u severozapadnom uglu deponije gde dim kulja iz zapaljenog otpada. U dodiru sa vazduhom, metan je izazvao požare koji još tinjaju. Grupa radnika danima pokušava da ih sanira posipanjem zemlje.

Loš kvalitet vazduha u Beogradu je posledica dima punog metana i drugih nedozvoljenih čestica i smoga koji se nadvio nad gradom.

Jedna od najvećih nekontrolisanih deponija u Evropi dobija nov izgled

U oktobru 2019. godine, počela je izgradnja nove sanitarne deponije, postrojenja za proizvodnju energije iz otpada i jedinice za reciklažu građevinskog otpada u skladu sa važećim specifikacijama i standardima Evropske unije. U naredne tri godine, naslagana brda otpada će biti sanirana i pretvorena u ozelenjene površine. Deponijski gas koji je decenijama nastajao iz otpada na deponiji biće izvučen i korišćen kao energent. Budući otpad će se koristiti za proizvodnju toplotne i električne energije, a predviđa se i sakupljanje i prečišćavanje ocednih voda.

Prema procenama stručnjaka, primenom savremenih i održivih pristupa upravljanju otpadom, nova deponija u Vinči će biti u funkciji narednih 30 godina.

U zemljama kao što je Srbija, rešavanje problema neuređenih deponija je preduslov da vazduh bude čist, a reke nezagađene. To je put ka zdravoj i održivoj budućnosti u kojoj ima nade za građane.

izvor:IFC, komunikacije

 
Zbog zadnjeg požara u Vinči :

Ekološke organizacije kritikuju nadležne

Ekološke organizacije i udruženja građana okupljene oko grupe "Ekološki ustanak" saopštile su 8. avgusta da zahtevaju da nadležni iz gradskih i republičkih institucija "hitno reaguju na požar koji je zahvatio mešoviti otpad u deponiji Vinča", a koji se mogao videti i osetiti sa mnogih udaljenih krajeva Beograda, jer je u toku "toksični incident".

U saopštenju se navodi da dužnost gradskih i republičkih organa nije samo da upravljaju otpadom i sprečavaju ovakve incidente, "već i da urgentno i tačno obaveste javnost ukoliko do njih dođe".

Od Gradskog zavoda za zaštitu zdravlja grupa od 26 ekoloških pokreta je zatražila "da se izjasni o potencijalnim opasnostima po zdravlje stanovnika Beograda".

Pokret "Ne davimo Beograd" osudio je zamenika gradonačelnika Gorana Vesića koji je, kako se navodi u saopštenju, "svojim izjavama pokušao da umanji ozbiljnost požara na deponiji Vinča, umesto da se obrati građanima sa jasnim razlozima kako je do požara došlo i uputstvima za smanjenje rizika po stanovništvo".

U saopštenju se navodi da nadležne institucije moraju da objasne šta je uzrok požara i da odmah, bez odlaganja proglase vanrednu situaciju i objave uputstva za ponašanje građana.

Ovo nije prvi put da je u Vinči izbio požar, a tokom 2017. godine deponija je gorela mesecima.

https://www.slobodnaevropa.org/a/beograd-deponija-pozar/31399473.html
 

Back
Top