Деценијама ћемо умирати од уранијума из НАТО бомби

Najinteresantniji deo je gde covek kaze sledece...
То је страшно Саветниче! Прогласити из најглупљег и најнекориснијег полтронства себе добровољним кривцем свугде где си евидентно жртва до геноцида.
Па где су, за почетак Словенци који су започели грађански рат и починили прве ратне злочине? А српске будуће жртве (регруте без дана искуства) послао је "фини" хрватски премијер Анте Марковић, који га и данас Срби обожавају јер су јефтино куповали телевизоре.
Па нећемо да се замерамо нашим пријатељима и партнерима док нас не нестане, а кућа у Јајинцима и Београд на води не достигну размере Вавилонске куле.
 
Награђена репортажа: НАТО ми је разнео ноге, жив сам да им овакав сметам
16:32 27.10.2019 Пише Сенка Милош


ТВ репортажа „Жив сам да им и овакав сметам“ у оквиру Спутњиковог специјалног пројекта 20 година од НАТО агресије, новинарке Сенке Милош, једна је од три репортаже због којих је Спутњик награђен на 24. Интернационалном фестивалу репортаже у селекцији ТВ репортажа.
Српска редакција Спутњика лауреат је специјалног признања. Од дванаест ТВ репортажа које су ушле у најужи избор за награде, чак три су из редакције Спутњик: „Жив сам да им и овакав сметам“ Сенке Милош, „Како је Трамп походио Велес“ Тање Трикић и „Децу ти нећу опростити“ Маше Радовић, које ће на нашем сајту бити емитоване у наредна два дана.

Награђена репортажа
Ратко Булатовић, некадашњи помоћник начелника Градског штаба за цивилну заштиту, у злочиначком НАТО бомбардовању остао је без обе ноге. Двадесет година касније каже да и даље не може да заборави ноћ у којој је осакаћен.
У време агресије, Булатовић је био један од функционера града Београда. У рату је распоређен на место помоћника начелника Градског штаба за цивилну заштиту, под војном командом. Старали су се о томе да град под бомбама колико-толико нормално функционише.
Тридесет шест дана свакодневно је обилазио све важне локације у граду. Дању, а посебно ноћу, јер непријатељ је тада највише смрти доносио, разговарао је са људима, на улицама, по склоништима, тешио оне који су били у великом страху.
Ратко Булатовић

Ратко Булатовић

Ноћ између 29. и 30. априла била је најтежа за главни град. Срушен је симбол Београда, Авалски торањ, а зграда Генералштаба у централној саобраћајници, Улици кнеза Милоша, бомбардована је два пута. У истој ноћи.
Чим је добио обавештење да је бомбардован центар, Генералштаб и Савезна полиција, у близини Клиничког центра и стамбених зграда — појурио је!
„Видео сам пуно рањених и неколико погинулих. Страшне слике. Аутомобил БМВ кретао се Немањином према Славији, два момка чекала су зелено светло. Погинули су од првог удара. Убијен је и полицајац Неша Николић. Глава му је била неколико метара од тела. Ту слику, као и друге језиве призоре никада нећу заборавити. Не могу их потиснути“, присећа се Булатовић.
Ни минут касније, Центар за обавештавање и узбуњивање упозорио их је: „Склањајте се! Иде нови удар!“. Снажна детонација бацила је Булатовића на другу страну улице.

„Био сам свестан да сам рањен, покушао сам радио-везом да се јавим колегама, како бих од њих затражио помоћ. Због силине детонације била је прекинута. Испустио сам радио-станицу, изгубио свест. Лежао сам можда петнаест или двадесет минута. Спасилачке екипе, ватрогасци и моје колеге из Штаба мислили су да сам мртав.“
Када су схватили да дише, одвезли су га у болницу. Пробудио се у шок-соби Ургентног центра. На апаратима. Руке везане, прекривен белим чаршавом до браде. Ноге су страховито болеле.
„Нешто ми је било сумњиво, гледао сам напред, колико сам имао снаге. Видео сам да испод чаршава нема ничега. Замолио сам дежурног доктора за папир и оловку, нисам могао да говорим због апарата. Питао сам га имам ли ноге. Није могао, није хтео да ми одговори. Ставио је фасциклу са тим папиром испод мишке и изашао. Да сам преполовљен, сазнао сам тек увече.“
Човек коме је НАТО пројектил откинуо обе ноге провео је у болници свега месец дана. Окружен љубављу породице и пријатеља, ускоро је поново ходао. Лекари и новинари називали су га феноменом. На Светог Илију, само пет месеци након што је рањен, на протезама, сео је у кола на којима је уградио ручне команде и — појавио се на послу.

Свакога дана пролази поред места злочина, места на коме му се живот заувек променио.
Не постоје речи којима би описао своју и бол своје породице, која је са њим осетила све муке, али и радост када је стао на ноге. Ноге које нема и даље боле, најављују сваку промену времена. Тада лекови не помажу. А душа боли непрекидно.
„НАТО планери, седам-осам минута након првог удара, поновили су напад. Намерно — да би нас побили. НАТО доживљавам као злочиначку организацију која пролива невину крв. Прелетели су хиљаде миља, а верујем да пилоти који су слали бомбе и ракете нису знали ни зашто нас убијају.“
Булатовић је сигуран да 1999. више не може да се понови. Сада уз себе имамо моћне заштитнике, Руску Федерацију, Кину и Индију…
„Са нама је и остатак слободоумног света који не жели ратове, не жели агресије, не жели освајање туђих земаља, већ да живи слободно. Свој на своме“, закључује човек чији је живот из корена променило НАТО бомбардовање.
У рано пролеће лета господњег 1999.
Бомбе НАТО пакта спржише моје бутине, колена, цеванице, пете.
И док ових година овако прикраћен између земље и неба шетам, размишљам,

добро је што сам ипак жив, да им још мало и овакав сметам…
Ратко Булатовић
 
Деценијама ћемо умирати од уранијума из НАТО бомби: Некадашњи италијански пилот о акцији 1999. године

Удружење "Војна опсерваторија" из Рима, које се после мукотрпног доказивања изборило да породице жртава обештети италијанска држава, евидентирало је и 7.500 оболелих, међу њима и знатан број из састава Кфора, који су после НАТО бомбардовања СРЈ 1999. били у мисији на Косову.

Доменико Леђеро, борбени пилот Алијансе 1999, данас председник Војне опсерваторије, тврди у разговору за "Новости" да иста судбина погађа цивиле и војнике из Србије.


- Уранијум из НАТО бомби није убијао до данас нити ће убијати до сутра, убијаће деценијама - уверен је Леђеро. - Није то моја произвољна оцена, то је закључак стручњака, а ја сам спреман да све што удружење поседује, сву документацију коју смо приложили државним комисијама Италије и нашим судовима, доказујући узрочно-последичну везу осиромашеног уранијума и канцера, уступимо Србији. Наравно, уколико буде интересовања. До сада није било ниједног званичног захтева. Верујем да ће их бити.

http://www.novosti.rs/вести/насловна/друштво.395.html:826584-Деценијама-ћемо-умирати-од-уранијума-из-НАТО-бомби-Некадашњи-италијански-пилот-о-акцији-1999-године
Борбени пилот Алијансе спреман да уступи Србији доказе о повезаности уранијума и рака
27.10.2019
Доменико Леђеро, борбени пилот Алијансе 1999. и председник „Војне опсерваторије“, спреман је да сву документацију коју поседује удружење које је доказало узрочно-последичну везу између уранијума и канцера, уступи Србију. Он наглашава да ту документацију из Србије нико досад није званично тражио, али да се нада да ће документација бити затражена.
Удружење „Војна опсерваторија“ из Рима, које се после мукотрпног доказивања изборило да породице жртава обештети италијанска држава, евидентирало је и 7.500 оболелих, међу њима и знатан број из састава Кфора, који су после НАТО бомбардовања СРЈ 1999. били у мисији на Косову.
Од Римске конференције на којој су се, у пролеће ове године, стручњаци разних профила, војни и цивилни, сагласили да су последице бомбардовања осиромашеним уранијумом погубне, у Италији је од канцера број умрлих војника увећан.
Од 350, колико је тада пописано, данас је у књизи жалости њих 369.
Доменико Леђеро, борбени пилот Алијансе 1999, данас председник „Војне опсерваторије“, тврди у разговору за „Новости“ да иста судбина погађа цивиле и војнике из Србије.
„Уранијум из НАТО бомби није убијао до данас нити ће убијати до сутра, убијаће деценијама“, уверен је Леђеро.
„Није то моја произвољна оцена, то је закључак стручњака, а ја сам спреман да све што удружење поседује, сву документацију коју смо приложили државним комисијама Италије и нашим судовима, доказујући узрочно-последичну везу осиромашеног уранијума и канцера, уступимо Србији. Наравно, уколико буде интересовања. Досад није било ниједног званичног захтева. Верујем да ће их бити.

Верујете ли да ће вам Европа, којој сте са Римске конференције поручили да помогне оболелима од последица НАТО бомбардовања, помоћи?
— Још нисмо упутили званичан захтев Европској унији, јер су се избори догађали после наше конференције. Очекујем да би састанак са Комитетом за одбрану Европског парламента могао да се догоди крајем ове године. Ја ћу то свакако тражити. Надам се да одговори које тражим нису утопија. И даље ћу постављати питања, док год не добијем одговоре. Ако их не добијем, то значи да Европа има крвљу умрљану савест. Истовремено, мене чуди и погађа „бучна тишина“ Москве, која траје 20 година.

Оболели војници и породице ваших преминулих колега, кажете, добили су на стотине пресуда против државе. Да ли су добили и конкретна обештећења?
— Да, наш адвокат Анђело Фиоре Тартаља добио је многобројне пресуде и сви оштећени добили су новчане надокнаде. Признато је све што је тражено у име оштећених, упркос томе што је наша војна администрација оспоравала пресуде до највишег степена судства. Четири парламентарне комисије формиране су да се питање оболелих реши и призна им се право на надокнаду. Тек четврта је донела позитивно решење. Војни врх је све време оспоравао председавајућег комисије Ђан Пјера Скануа, али је он, ипак, имао довољно снаге, ауторитета и части да се избори за право ових људи на истину.
Да ли сте веровали да ћете успети да докажете последице осиромашеног уранијума, с обзиром на то да су вас са свих страна спотицали?
— Суочавамо се са толико много проблема због тога што говоримо истину, али смо на крају успели захваљујући снази италијанског правосуђа. Војни званичници су увек покушавали да спрече правне акције, ометали су нас и проверавали наш рад на сваки могући начин. Да, ја се понекад уплашим да ће ми се нешто лоше десити, али никад нећу стати.

Шта вам је помогло да истрајете?
— Жеља да досегнемо правду за жртве. За толико младих који су прерано завршили своје животе. За разорене породице које су остале без хранилаца.

Оптужили сте Вашингтон да је знао да уранијум убија, па је своје војнике заштитио, а ваше жртвовао. Како је ова оптужба одјекнула?
— Документација коју су нам и НАТО и Пентагон, после тога, проследили, помогла нам је у доказивању узрочно-последичног односа између патологије болести и излагања осиромашеном уранијуму. Документи из Пентагона, Светске здравствене организације, као и истраживања нашег адвоката Тартаље, допринели су да преко судова досегнемо правду. Поновио бих: они који су све оспоравали су италијански лидери. Притисак је долазио једино од италијанске државе, која је скривала документе који су долазили из седишта НАТО-а још од 1994. године.

Значајан допринос дали сте на тематски истом међународном скупу у Нишу. Имате ли утисак да ће државна комисија Србије имати снаге да истражи и докаже последице бомбардовања по наше војнике и цивиле?
— После конференције у Риму и Нишу, ја сам очекивао позив Комисије из Србије којој бих могао да обезбедим сву неопходну документацију. Нажалост, нисам чуо ништа од њих после те конференције. Сигуран сам да бисмо, када бисмо упоредили наша искуства и сазнања, имали праве аргументе које бисмо препоручили истраживачким и здравственим установама како би се обезбедила максимална помоћ вашем народу.
 
Dokle propaganda o osiromasenom uranijumu koji okine cesticu na svakih 100 godina?
Sa OU nije problem nekakva imaginarna radijacija, ona je toliko mala da se OU koirsti u medicini (zubni implanti, recimo) i kao izolacija za kontejnere u kojima se čuva radioaktivni otpad, već je problem u toksičnosti, jer je on dospeo u zemlju i vodotokove u oblastima koje su napadane sa A-10 avionima.
 
То је страшно Саветниче! Прогласити из најглупљег и најнекориснијег полтронства себе добровољним кривцем свугде где си евидентно жртва до геноцида.
Па где су, за почетак Словенци који су започели грађански рат и починили прве ратне злочине? А српске будуће жртве (регруте без дана искуства) послао је "фини" хрватски премијер Анте Марковић, који га и данас Срби обожавају јер су јефтино куповали телевизоре.
Па нећемо да се замерамо нашим пријатељима и партнерима док нас не нестане, а кућа у Јајинцима и Београд на води не достигну размере Вавилонске куле.

Mozda se nismo razumeli.
Istakao sam deo gde je jedna ozbiljna drzava uradila istrazivanje i nudi rezultate, ali u zvanicnom BG nema zainteresovanih.
 
Деценијама ћемо умирати од уранијума из НАТО бомби: Некадашњи италијански пилот о акцији 1999. године

Удружење "Војна опсерваторија" из Рима, које се после мукотрпног доказивања изборило да породице жртава обештети италијанска држава, евидентирало је и 7.500 оболелих, међу њима и знатан број из састава Кфора, који су после НАТО бомбардовања СРЈ 1999. били у мисији на Косову.

Доменико Леђеро, борбени пилот Алијансе 1999, данас председник Војне опсерваторије, тврди у разговору за "Новости" да иста судбина погађа цивиле и војнике из Србије.


- Уранијум из НАТО бомби није убијао до данас нити ће убијати до сутра, убијаће деценијама - уверен је Леђеро. - Није то моја произвољна оцена, то је закључак стручњака, а ја сам спреман да све што удружење поседује, сву документацију коју смо приложили државним комисијама Италије и нашим судовима, доказујући узрочно-последичну везу осиромашеног уранијума и канцера, уступимо Србији. Наравно, уколико буде интересовања. До сада није било ниједног званичног захтева. Верујем да ће их бити.

http://www.novosti.rs/вести/насловна/друштво.395.html:826584-Деценијама-ћемо-умирати-од-уранијума-из-НАТО-бомби-Некадашњи-италијански-пилот-о-акцији-1999-године

nayebo si ako ovo procitaju JAMI, CONSIGLIERI, MOTORIST...............
 

Back
Top