David Bowie`s Hero

VanderGraaf

Primećen član
Poruka
885
"Heroes"..... pesma Dejvid Bivija sa istoimenog albuma koji je objavljen 1977-me godine, do sada je obradjena preko 30 puta. Pesma za koju je Bouvi nasao inspiraciju u poljupcu izmedju njegovog producenta Toni Viskontia i pevacice Antonie Maass pored samog Berlinskog zida koji je tada jos uvek razdvajao Nemacku. Sam Bouvi je pesmu cesto izvodio uzivo i postoji mnostvo video snimaka ove pesme. Najbolja za mene je ona koju je Dejvid Bovie izveo aprila 1992-ge godine na Vembli koncertu u secanje na Fredi Merkurija. (The Fredie Mercury Tribute Concert for AIDS Awarness). Originalno, gitaru za pesmu "Heroes" je na albumu snimio Robert Fripp (King Crimson), ali na ovom koncertu, gitaru je svirao Mick Ronson. Originalni gitarista "zlatnog doba" Dejvid Bovija pocetkom 70-tih, i gitarista "Ziggy Stardust & The Spiders from Mars". Mik Ronson, je vec tada na tom koncertu znao da ima neizleciv rak i da ce uskoro pratiti Fredi Merkurija. Heroj....na neki specifican nacin.

mr2.jpg

Mozda je upravo Mik Ronson razlog zasto rane 70-te zovu Bouvijevim "zlatnim godinama". Bez Mika i njegove specificne gitare, Bovi ne bi bio ono sto jeste. Na albumima koje je izdao u tom vremenskom periodu, Bovie ima svoje ime kao producent, pevac, muzicar, kompozitor. Ali pored njegovog imena stoji i ime Mik Ronsona. Ronson je bio izuzetan gitarista i pevac na koga se Bouvi jako oslanjao. Isto kao Lennon/McCartney ili Jagger/Richards, Ronson je bio uz Bouvija. Ronson je kao i mnogi gitaristi, imao korene u bluzu. Njegov stil sviranja gitare je bio bogat, tezak i delikatan. Svirao je Gibson Les Paul sa koga je skinuo farbu, ostavivisi samo golo drvo. "Pesma "Moonage Daydream" sa albuma "The Rise and Fall of Ziggy Stardust" je najbolji primer gitarskog umeca Mik Ronsona. Fenomenalna gitara je razlog zasto ja najvise volim taj rani period Dejvid Bovija. Iako je kasnije Bouvi saradjivao sa mnogim odlicnim gitaristima, od Fripa pa do Beluva, mislim da nikada vise nije imao takvu hemiju kao sa Ronsonom. Gitarski kralj glam roka koji je pomogao u stvaranju legende zvane Dejvid Bouvi. Ronson je muzicar i aranzer koji je osmislio zvuk po kome je Bouvi postao poznat. I ne samo na gitari, Mik je svirao i klavir i sintisajzer. Na jednom od najvecih hitova sa albuma "The Rise and Fall of Ziggy Stardust"...."Suffragette City", mnogi misle da se u pozadini cuje saksofon, dok je u stvarnosti to zvuk koji je Ronson odsvirao na ARP sintisajzeru.

mr.jpg

Ronson je zadnji put svirao sa Bovijem 1973, i ponovo tek 1983-ce. U tom periodu nakon Spider-sa, Mik je svirao sa Lu Ridom, Bob Dilanom, Ian Hanterom, Dzon Melenkampom i drugim velikim imenima. Ali nikada nije ponovio uspeh koji je imao sa Bovijem.
Mick Ronson umire 1993-e, nesto vise od godinu dana nakon Fredi Merkuri tribute koncerta. Dejvid Bouvi je preminuo 23 godine kasnije, identicno kao i Mik Ronson. Obojica su preminula od raka jetre. Njihova povezanost, harizma, hemija, muzicka genijalnost i dalje zivi kroz muziku Zigi Stardasta i Pauka sa Marsa.

 

Back
Top