Da li pse treba oblačiti tokom zime?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.520
pas_240122_tw1024.jpg


Zima donosi hladnoću, sneg i niske temperature, a mnogi vlasnici pasa razmišljaju da li da svoje ljubimce obuku da bi ih zaštitili od hladnoće.
Ova tema izaziva debatu među vlasnicima pasa, ali odgovor na pitanje da li su psima potrebne jakne zimi zavisi od nekoliko faktora.

Vrsta i veličina psa
Prvi faktor koji treba uzeti u obzir je vrsta i veličina psa.
Manji psi i psi sa kratkom dlakom imaju tendenciju da budu osetljiviji na hladnoću i brže gube telesnu toplotu od većih pasa sa gustom dlakom.
To znači da su manji psi i oni sa tanjom dlakom kandidati za nošenje jakni tokom zime kako bi se zagrejali.

Aktivnost i vreme provedeno napolju
Nivo aktivnosti vašeg psa i koliko vremena provodi na otvorenom takođe su važni faktori.
Psi koji provode mnogo vremena napolju, posebno ako su aktivni i trče, možda imaju manje potrebe za jaknama.
Međutim, ako planirate duge šetnje ili boravak na hladnoći, jakna vam može pružiti dodatnu zaštitu.

Temperatura i uslovi
Temperatura i uslovi u kojima živite takođe imaju ulogu. U veoma hladnoj i vlažnoj klimi, pas može brže izgubiti telesnu toplotu, što ga čini podložnijim hipotermiji.
U takvim uslovima, nošenje jakne može biti korisno za održavanje toplote.

Starost i zdravlje psa
Starost i zdravlje vašeg psa mogu uticati na njegovu osetljivost na hladnoću.
Stariji psi i psi sa određenim zdravstvenim problemima, poput artritisa, tokom zime mogu imati veću potrebu za toplinom i udobnošću.

Prilagodljivost psa
Konačno, treba uzeti u obzir prilagodljivost vašeg psa. Neki psi prirodnobolje podnose hladnoću i neće im trebati jakne, dok su drugima one neophodne.
Odgovor na pitanje da li su psima potrebne jakne zimi nije jednostavan. Zavisi od mnogih faktora, uključujući veličinu, vrstu, aktivnost, temperaturu i uslove.
Najbolje je pažljivo pratiti svog psa tokom hladnih meseci i prepoznati znake nelagodnosti ili hladnoće.

Ako primetite da vaš pas drhti, vuče šape ili pokušava da se sakrije od hladnoće, razmislite o korišćenju jakne kako biste ga zaštitili
i kako bi mu bilo udobno tokom zime. U svakom slučaju, dobrobit i udobnost vašeg ljubimca treba da budu prioritet.
link
 
Nisam do sada oblacila ni jednog svog psa i mislim da ni ovog sadasnjeg necu.
Neka malo pokisne, neka malo oseti snega....Mislim da je na neki nacin to za njih prirodno.
Bitnije mi je da ih ne ostavim na primer celu noc na hladnom da se smrznu...a da budu malo na hladnom ne verujem da im steti.

E sada druga je stvar za pse koji su uvek u stanu. Mozda su oni mnogo osetljiviji i razlika u temperaturi moze lose da utice na njih.

Ja mog volim da vodim i da se kupa u jezeru, da ga pustim da se istrcava po livadama, parkovima....
 
Разлике мађу псима различити пасмина су толико велике да они захтевају специфични начин држања и чувања што подразумева и облачење малих паса, нарочито оних краткодлаких.Зато свако ко чува псе треба да упозна пасмину коју држи и њене потребе.
 
Pse koji žive u stanu u kom se greje, da - bez obzira da li imaju podlaku ili ne - zato što je velika temperaturna razlika kada sa 20+ stepeni izađu na minus i vetar, naročito ako uz to pada i kiša ili sneg. Male pse bez podlake je tada dobro obući u jaknu, a za velike pse sa podlakom je dovoljan zaštitni prsluk preko leđa.

Psi koji žive napolju razvijaju deblji krzneni omotač oko tela nego psi koji žive u stanovima, gde su temperature manje-više jednake tokom cele godine. Zato tim psima nije potrebna dodatna zaštita zimi, ali će vam jednako biti zahvalni ako im omogućite suvu, dobro izolovanu kućicu, koja će ih šititi od padavina i vetra. A nije zgoreg ni ako im prebacite prsluk preko leđa u najhladnijim danima - ako vaš pas ima ogradom ograničeno kretanje i nema priliku da se slobodnim trkom sam zagreje.
 
I još jedna važna stvar u vezi sa ovim..
Kada birate odeću za svog psa, imajte na umu pre svega njenu funkciju, a tek onda estetiku.

Veoma često se na ulicama (a naročito na reklamama) mogu videti psi obučeni u prelepe džempere ili jaknice od propusnih i vodo-upijajućih materijala. Takvi materijali izgledaju divno, ali ako pas ide napolje po kiši ili snegu - bolje je da ga nikako ne obučete nego da ga oblačite u takvu odeću. Takvi materijali se natope vodom, pa (ako je minus) čak i zamrznu. Pas sa svog krzna otresanjem još i može da ukloni višak vode, ali kada na sebi ima pripijen mokri džemer, onda nema baš nikakvo rešenje. Takva odeća ga samo dodatno hladi i čak mu šteti.

Pravilno odabrana odeća treba da zaštititi vašeg psa tako da vlaga i vetar ne natope njegovo krzno i ne dođu do njegove kože. To znači da treba da bude napravljena od materijala koji ne propuštaju i ne upijaju vodu.. (baš kao i naše jakne).
A ako je napolju suvo i bez jakog, ledenog vetra, tada su OK i oni slatki džemperići.

Naravno, uvek je dobro imati na umu da je pas životinja, a ne čovek.. i, baš kao i sva ostala živa bića na planeti, on nema baš nikakvu potrebu da sebe veštački ukrašava (zadovoljan je sobom kakav prirodno jeste :)).. a ne bi trebalo ni da je vaša igračka, kao ni igračka vaše dece.. pa stoga ne preterivati u njegovom kinđurenju (kao što to neki ljudi nenormalno rade).
 
Poslednja izmena:

Back
Top