Postignut sporazum u Briselu

Jel posle svega verujete u price SNS-a i SPS-a?

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 261081

Poznat
Poruka
7.081
Došao je i taj dan kad će možda biti postignut sporazum,a možda i neće!



Odlučujuća runda: Beograd oštro na početku


Završeni bilateraralni susreti Ketrin Ešton sa delegacijama Beograda i Prištine. Predstavnici Beograda jasno stavili do znanja Eštonovoj da neće ni razmatrati predloženi sporazum ako se ne reše njegove dve sporne tačke. U toku pauza. Sledi susret Dačića i Vučića s generalnim sekretarom NATO.

U Briselu se danas očekuje postizanje konačnog dogovora Beograda i Prištine o nadležnostima srpske zajednice na Kosovu i Metohiji.

Bilateralnim sastancima visoke predstavnice EU Ketrin Ešton sa premijerima Srbije i Kosova, Ivicom Dačićem i Hašimom Tačijem, u 14 sati počela je deseta runda dijaloga Beograda i Prištine. Ti sastanci su završeni u 15.14.

RTS javlja da je u "toku neka vrsta pauze u dijalogu Beograda i Prištine, jer Ketrin Ešton nije u zgradi spoljnopolitčke službe EU, gde se inače odvijaju pregovori.

Prethodno je bilo najavljeno da bi posle bilateralnih sastanaka, trebalo da bude održan zajednički sastanak beogradske i prištinske delegacije i Ketrin Ešton.

Delegacija Beograda obavestila je danas šeficu evropske diplomatije da neće ni razmatrati predloženi sporazum "ukoliko ostane tačka 14. i ukoliko bude pokušaja da se izmeni jedno jedino slovo u tački 9", saznaje Tanjug u izvoru bliskom delegaciji.

Tačka 14 odnosila se na članstvo Kosova u UN, a 9 predviđa izbor regionalnog komandanta policije na severu Kosova.

Dok traje pauza u pregovorima s Eštonovom, kako javlja Tanjug, u 16 sati predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić i potpredsednik vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić sastaće se sa generalnim sekretarom NATO Andersom Fogom Rasmeusenom.

Očekuje se da će tema sastanka sa šefom NATO biti zahtev srpske strane da NATO garantuje da na severu Kosova neće biti kosovske vojske.

Sastankom sa Rasmusenom trebalo je još jutros da počne hitna poseta Briselu i nova runda pregovora, ali su se tokom dana stalno pojavljivale oprečne informacije o tom sastanku.

Rasmusen je ranije danas poručio da je NATO spreman da odigra svoju ulogu u sprovođenju sporazuma Beograda i Prištine i da očekuje da će taj sporazum biti postignut veoma brzo.

On je, međutim, izbegao da odgovori na pitanje da li će NATO dati garancije da kosovska vojska ne zalazi u srpske opštine.

Savetnik predsednika Srbije Marko Đurić rekao je uoči početka sastanka u Briselu da je sporazum Beograda i Prištine moguć ako ne bude odstupanja od predloga koji je na stolu i istakao da će zajednica srpskih opština imati izvršna ovlašćenja, naročito po pitanju policije.

"(Hašim) Tači kontinuirano manipuliše i iznosi neistine u pogledu sadržaja predloga sporazuma", rekao je Đurić novinarima. Prema njegovim rečima, za Prištinu je najteže to što sporazum koji je sada na stolu predviđa da će na severu Kosova biti isključivo policija srpske nacionalnosti i da kosovske bezbednosne snage neće moći da pristupe Severu bez odobrenja NATO i saglasnosti zajednice srpskih opština.

Đurić je precizirao da će zajednica srpskih opština imati izvršna ovlašćenja, naročito u oblasti policije, kroz izbor regionalnog komandanta policije. "Ima nade za dogovor. Sporazum je moguć, ako ne bude odstupanja od predloga na stolu i manipulacija", zaključio je.

I iz kosovske delegacije stižu optimistični tonovi. Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je, uoči razgovora, da se nada da će ona biti odlučujuća za postizanje sporazuma.

"Nadam se da je Srbija razmislila i da će danas prihvatiti sporazum kako bismo se u principu složili i da bi akteri implementacije počeli sa fazama sprovođjenja, kako bi došlo do slobodnog kretanja ljudi i robe na severu, potpunog rasformiranja svih ilegalnih struktura bezbednosti na severu i da bismo nastavili sa radom na funkcionalizaciji pravosuđa i policije, na osnovu jedinstvenog kosovskog sistema", rekao je Tači.

Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, on je ponovio da asocijacija srpskih opština neće imati zakonodavnu ili izvršnu nadležnost, niti će predstavljati treći sloj vlasti. Sa druge strane, radićemo na stvaranju odgovarajućih uslova kako bismo organizovali prve slobodne izbore u četiri opštine na severu i pozvaćemo OEBS da organizuje i olakša taj proces, dodao je on. "Nadam se sporazumu i Priština je spremna da ga postigne. Ovim putem i javno pozivam Srbiju da razmisli", zaključio je Tači.

"Krenuli smo ponovo u Brisel, jer smo dobili garancije od Evropske unije da je tačka 14 sporazuma modifikovana", rekli su novinarima izvori bliski pregovaračkom timu Beograda, prenosi Tanjug.

Prema tim izvorima, beogradski tim neće pristati da potpiše sporazum ukoliko Srbima sa severa Kosova ne bude dozvoljeno da izaberu regionalnog komandanta policije, što se odnosi na 9. tačku predloga sporazuma i ukoliko Priština bude insistirala na stolici u UN (14. tačka).

Na današnjim sastancima raspravljaće se o samo dve sporne tačke. Srpska delegacija je dobila garancije da će tačka 14, koja se odnosi na prisustvo i članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama biti modifikovana na način koji će biti prihvatljiv za Beograd, dok Srbija za tačku devet traži da regionalnog komandanta policije na severu Kosova bira Zajednica srpskih opština.

U prethodnoj rundi u sredu je dogovoreno da četiri srpske opštine, severna Kosovska Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok, imaju lokalne policijske komandire, a zajednici opština neće biti pridodavane nove opštine čime bi se menjala etnička struktura.

To, praktično, znači da će policiju činiti Srbi koji sada predstavljaju 98 odsto populacije na severu Kosmeta, a lokalne policijske komandire trebalo bi da imaju i opštine južno od Ibra u kojima su Srbi većina.

Beograd izričito insistira da Zajednica srpskih opština bude ta koja predlaže i imenuje regionalne komandante i da to može biti "crvena linija".

Znatno je poboljšan predlog sporazuma i u oblasti pravosuđa, pa je predviđeno da postoji Okružni sud u Kosovskoj Mitrovici (mada okružni sudovi inače ne postoje u kosovskoj pravosudnoj mreži)i isturena odeljenja tog suda u sve četiri srpske opštine.

Za Zajednicu srpskih opština predviđena su ozbiljna ovlašćenja, sa svim organima zajednice, predsednikom i potpredsednikom, skupštinom i savetom zajednice, što je neuporedivo više od ranijih predloga.

Ingerencije zajednice opština uključuju nadležnosti nad delom obrazovnog i zdravstvenog sistema, kao i nad prostornim planiranjem i ekonomskim razvojem, a te će delatnosti biti finansijski povezane sa Beogradom.

Inače, odbornici severnokosovskih opština danas su odbacili predlog sporazuma kao neustavan.

Kosovska ministarka za evrointegracije Vlora Čitaku na to tvitovala:

"Radikalni i kriminalni elementi na severu snažno se protive sporazumu! E pa i vreme je bilo da se ekstremistima stane na put", napisala je ona.

Za dogovor sa Beogradom koji neće biti u potpunosti po ukusu kosovske većine priupremaju se i u Prištini.

List "Koha Ditore" piše da će biti reč o "međunarodni sporazum koji je po Ustavu Kosova iznad kosovskih zakona".

List prenosi da predlog sporazuma predviđa da zajednica srpskih opština ima ovlašćenja u policiji i sudstvu i sadrži proceduru suprotnu važećim zakonima Kosova, ali da su, po Ustavu, ratifikovani međunarodni sporazumi iznad zakona Kosova.

Takvim gledanjem na "ustavnost" list tumači izjavu premijera Tači da je "predlog sporazuma u skladu sa Ustavom".

"Međunarodni sporazumi koje je ratifikovala Republika Kosovo postaju deo unutrašnjeg pravnog sistema, posle objavljivanja u 'Službenom glasniku Republike Kosovo'. Oni se direktno sprovode, sa izuzetkom slučajeva kada nisu samosprovodeći i kada njihovo sprovođenje zahteva donošenje nekog zakona", piše u Ustavu Kosova.

O sporazumu će se, ukoliko se danas postigne, najverovatnije do ponedeljka, dana koji je Ketrin Ešton označila kao krajnji rok (zbog njenog izveštaja EU) i izjasniti Vlada i Skupštna Srbije, a u nedelju i Glavni odbor vladajuće Srpske napredne stranke.

http://www.mondo.rs/s286914/Info/Srbija/Odlucujuca_runda-_Beograd_ostro_na_pocetku.html
 
Dovoljno je pogledati naslove današnjih dnevnih novina: „Bolja ponuda za Srbiju” („Politika”), „Ponudili nam više” („Večernje novosti”), „Postignut okvirni dogovor” („Danas”), „Tačija saterali u ćošak” („Alo”), „Srbi će dobiti vlast na severu Kosova, Tači pobesneo” („Kurir”), „Dogovor nikad bliži” („Informer”), „Bez šiptarske vojske na severu Kosova” („Naše novine”) – i shvatiti da se priprema definitivna predaja Kosova i Metohije od strane Vlade Dačić-Vučić-Dinkić. Ova vrsta medijske pripreme terena predstavlja vređanje inteligencije i zdravog razuma građana Srbije, iz više razloga:

1. Naši pregovarači su očito definitivno odustali od Kosova i Metohije u sastavu Srbije i pregovaraju isključivo o pravima tzv. „srpske zajednice” u nezavisnom Kosovu, i to samo na severu Kosova i Metohije. To je antiustavni čin, takvu politiku nisu kandidovali na izborima i nemaju pravo da je sprovode. Ivica Dačić zbog toga mora da podnese ostavku!

2. Kao što smo i nagovestili, režimski plan odbijanja potpisivanja sporazuma prošle nedelje imao je za cilj da ga ove nedelje potpišu pod izgovorom da su dobili bolju ponudu i napravili ogroman diplomatski uspeh i istorijski dogovor sa Šiptarima. Sada uz pomoć svih medija koji su pod kontrolom vlasti počinju da šire ova sramna obrazloženja iza koji stoji kršenje Ustava Srbije i izdaja Kosova i Metohije.

3. Što je posebno smešno, Srbi na severu Kosova i Metohije sada imaju svoju vlast, svoje školstvo, zdravstvo i sudstvo, tamo nema šiptarske vojske, i šta onda znači da su naši vrli pregovarači izdejstvovali ono što Srbi već imaju na severu Kosova i Metohije, uz to priznajući nezavisno Kosovo, njegov Ustav, zakone, vojsku, policiju, predsednika, premijera…?

Kao što smo u više navrata nagoveštavali: famozna Zajednica srpskih opština je samo maska za priznanje nezavisnosti Kosova od strane Dačićevog režima. Ako su krenuli u tom pravcu, u narednim danima možemo očekivati dalju pripremu terena za državni puč, ukidanje Ustava Srbije i izdaju Kosova i Metohije.

Info Dveri
 
Samo ovo je bitno:

"Niko na severu Kosova ne želi da učestvuje u sprovodjenju eventualno postignutog sporazuma u Briselu. Neka (premijer Srbije) Ivica Dačić dođe, uzme sporazum koji će eventualno potpisati u Briselu i neka ga zajedno sa (kosovskim premijerom) Hašimom Tačijem sprovede na Kosovu", rekao je zamenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Krstimir Pantić.
 
Samo ovo je bitno:

"Niko na severu Kosova ne želi da učestvuje u sprovodjenju eventualno postignutog sporazuma u Briselu. Neka (premijer Srbije) Ivica Dačić dođe, uzme sporazum koji će eventualno potpisati u Briselu i neka ga zajedno sa (kosovskim premijerom) Hašimom Tačijem sprovede na Kosovu", rekao je zamenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Krstimir Pantić.

Krstimir nije spreman da pocne da zaradjuje svoj lebac. Lakse mu ovako. Malo sverca, malo plata srpska, pa jos jedna, pa malo kosovska, a on lezi a pare dolaze.
 
znaci na izdaju i veleizdaju stavljen potpis? koliko ste pljuvali Chedu kad je pozivao da se razrese odnosi sa Pristinom, a sad kad su to uradile one tri svinje, sada nema demonstracija i pljuvacine? poziva na nasilje i mirne demonstracije uz standardnu pljacku trafika? ne smeta vam vise rukovanje sa Tacijem - prodavcem srpskih organa?

pa gde ste sada nacional-patriote da dignete glas u odbranu Otadzbine? gde je Kostunica? jel ce izdati saopstenje do kraja maja u vezi ovoga? ili bar do polovine juna?
 
znaci na izdaju i veleizdaju stavljen potpis? koliko ste pljuvali Chedu kad je pozivao da se razrese odnosi sa Pristinom, a sad kad su to uradile one tri svinje, sada nema demonstracija i pljuvacine? poziva na nasilje i mirne demonstracije uz standardnu pljacku trafika? ne smeta vam vise rukovanje sa Tacijem - prodavcem srpskih organa?

pa gde ste sada nacional-patriote da dignete glas u odbranu Otadzbine? gde je Kostunica? jel ce izdati saopstenje do kraja maja u vezi ovoga? ili bar do polovine juna?

i da dodam

jel se neko jos seca da mu je Grobar pismeno obecao da ce svako moguce resenje za KiM biti u skladu sa Ustavom i ici na referendum?
 
B92 Javlja da je sporazum parafiran i da je sve dogovoreno.Strašno ostali su Srbi na Kosmetu usamljeni u borbi za sopstvenu slobodu.Sada moraju i protiv Srbije.

Završen dijalog, parafiran sporazum
Izvor: B92, Tanjug Beograd -- Dijalog Beograda i Prištine je završen, srpski i kosovski premijer parafirali sporazum, saopštila Ketrin Ešton.



Kako saznaje B92, tačka 9 koja se odnosi na policiju ostala je nepromenjena, dok je tačka 14 za koju se kaže da ima veze sa članstvom Kosova u međunarodnim organizacijama izmenjena.

Što se zvaničnog potpisivanja tiče, B92 saznaje da još nije određeno kada će i da li će ga biti.
Ono što se ranije znalo jeste da sporazum ima 15 tačaka i da su te dve tačke bile sporne. Prema informacijama B92, tokom prva četiri sata desete runde, razgovori nisu tekli glatko, jer je za srpsku stranu sporno dovođenje u vezu policije (tačka 9) i članstva u Kosova u međunarodnim organzacijama (tačka 14).

Kako su naveli izvori iz beogradske delegacije, poruka srpskog tima na prvom sastanku bila je da se neće odustati od zahteva ni oko tačke 9, ni oko jasnijeg definisanja tačke 14.

Srpska delegacija je navela da neće razmatrati sporazum "ako ostane tačka 14 ili ako se promeni i jedno slovo u tački 9".

Delegacije su u zgradu u kojoj se nalazi sedište šefice diplomatije EU stigli oko podneva, a nakon serije konsultacija, visoka predstavnica EU prvo se susrela sa srpskim timom. Taj razgovor je završen oko 14 i 20 časova.

Kako je dan odmicao, bilo je sve manje i manje informacija, što zvaničnih, što nezvaničnih, javlja reporter B92.

Ipak, portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančić saopštila je oko 16 časova da je u toku trojni sastanak, a za B92 je u međuvremenu potvrđeno da će tokom popodneva obe delegacije i Eštonova ići na sastanak i u NATO.

Taj sastanak se dovodi u vezu sa insistiranjem Srbije da kosovska vojska nema pristup na severu, što može biti realizovano samo uz podršku NATO.

Srpska delegacija u Brisel je stigla u nešto izmenjenom sastavu, odnosno čine je premijer Srbije Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, savetnik predsednika Marko Ðurić i šef vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin.

Za razliku od prošlog sastanka, ovoga puta izostaće potpredsednica Vlade za evrointegracije Suzana Grubješić.
Tokom dana i Eštonova-BG-PR-NATO
Iako je najavljivano da će poseta srpskog tima u Briselu započeti sastankom s generalnim sekretarom NATO-a Andersom Fogom Rasmusenom, do razgovora nije došlo.

Kako saznaje B92, s predstavnicima Alijanse razgovaraće Ketrin Ešton i obe delegacije.

Ranije danas, pojavila se i informacija da će razgovor srpskog tima s Rasmusenom početi oko 15 časova, dok su zvaničnici NATO-a za B92 rekli da "ne mogu da isključe mogućnost da će doći do tog susreta", ali i da ne mogu, međutim, da potvrde i kada će sastanak eventualno početi.

Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen tokom prepodnevnih časova takođe nije govorio o sastancima sa srpskom delegacijom na održanoj konferenciji i rekao je samo da će NATO učiniti sve "kako bi se eventualni sporazum implementirao".

Marko Đurić je, ipak, tokom dana naveo da će do sastanka doći, ali da će Aleksandar Vučić sa Rasmusenom razgovarati u svojstvu ministra odbrane.
Đurić: Sporazum moguć ako...
Savetnik predsednika Srbije Marko Đurić izjavio je pred početak desete runde da je sporazum Beograda i Prištine moguć ako ne bude bilo odstupanja od predloga koji je na stolu i istakao da će zajednica srpskih opština imati izvršna ovlašćenja, naročito po pitanju policije.

"(Hašim) Tači kontinuirano manipuliše i iznosi neistine u pogledu sadržaja predloga sporazuma", rekao je Đurić novinarima pred početak desete runde dijaloga.

Prema njegovim rečima, za Prištinu je najteže to što sporazum koji je sada na stolu predviđa da će na severu Kosova biti isključivo policija srpske nacionalnosti i da kosovske bezbednosne snage neće moći da pristupe Severu bez odobrenja NATO-a i saglasnosti zajednice srpskih opština.

Đurić je precizirao da će zajednica srpskih opština imati izvršna ovlašćenja, naročito u oblasti policije, kroz izbor regionalnog komandanta policije.

"Ima nade za dogovor. Sporazum je moguć, ako ne bude odstupanja od predloga na stolu i manipulacija", zaključio je.
Šta je sporno
1410737810517132b810964622628972_v4%20big.jpg

Tači stiže na sastanak (Printskrin EU)​
Podsetimo, nakon poslednje devete runde, Dačić je rekao da je kosovski premijer Hašim Tači je pokušao da izmeni 14. tačku sporazuma obavezivanjem obe strane da neće blokirati jedna drugu u međunarodnim organizacijama.

Kako je tada rekao, to u praksi znači da Srbija treba da dozvoli da Kosovo bude članica međunarodnih organizacija, što je za Srbiju neprihvatljivo.

Na drugoj strani, Tači kaže da Srbija može da izjavljuje šta želi, ali da je realnost drugačija. "U sporazumu koji je predložila Ešton, Kosovu se daje za pravo da bude predstavljeno u regionalnim i međunarodnim organizacijama, da se učlani u NATO, ali i organizaciju Ujedinjenih nacija", tvrdi Tači.

Kosovska ministarka za evrointegracije Vljora Čitaku izjavila je ranije, preko svog naloga na Tviteru, da će današnja runda dijaloga trajati kratko.
Juče su u Beogradu održane konsultacije predsednika Srbije, premijera Srbije i prvog potpredsednika Vlade. Tomislav Nikolić, Ivica Dačić i Aleksandar Vučić su analizirali devetu rundu pregovora, koja je završena bez dogovora.

Iako su zvaničnici bili blizu dogovora, na kraju ipak nije postignut sporazum, jer je naknadno kosovski premijer Hašim Tači insistirao na tome da se 14. tačka sporazuma poveže sa članstvom Kosova u međunarodnim institucijama. Kako saznajemo, Priština je imala i dodatna uslovljavanja i povodom tačke 9 koja se tiče policije.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top