DA LI JE ISUS PODREDJEN ? DA LI JE ISUS PRVORODJENI, STVOREN?

U NEKIM ISUSOVIM IZJAVAMA NEKI POGRESNO SMATRAJU DA JE ISUS PODREDJEN?

Na primer jedan od tih mesta je tekst u Jovanu 7, 16.

6 Tada im odgovori Isus i reče: Moja nauka nije moja, nego Onog koji me je poslao. 17 Ko hoće Njegovu volju tvoriti, razumeće je li ova nauka od Boga ili ja sam od sebe govorim.
Jovan 7,16.

ISUS IZGOVARA TE RECI U JOVANU 7, 16 NE IZ NJGOVE BOZASNKE PERSPETKIVE, NEGO IZ PERSPEKTIVE NJEGOVIH SLUSALACA.

Iz njima najpristupacnije perspektive na kojoj moze da im pridje.

Iz njima najpristupacnije perspektive.

O cemu se tu radi?

Vazno je sagledati celu sliku ne samo vaditi tekst van njegovog konteksta.

Isus nije dosao na zemlju da glumi savrsenog Boga I da se pravi vazan da je Bog u svakoj recenici kako to ocekuju svedoci.
To je ljudsko razmisljanje.
Nego da zivi zivotom savrsenog coveka i umre za nase grehe i da sto blize pridje ljudima da ga sami prepoznaju i prihvate kao spaistelja.

To je osnovna istina njegovog dela spasenja coveka.

Ko to nema na umu, uvek ce imati probema sa razumevanjem Bozje reci.

Sta su misleli Jvereji o njemu:

Joh 1:45 Filip nađe Natanaila, i reče mu: Za koga Mojsije u zakonu pisa i proroci, nađosmo Ga, Isusa sina Josifova iz Nazareta.
Joh 6:42 I govorahu: Nije li ovo Isus, sin Josifov, kome mi znamo oca i mater? Kako dakle on govori: Ja siđoh s neba?


Sada stoji, sedi pred ovim jevrejima bice koje izgleda kao covek.

Znaju mu cak i roditelje i kucu gde zivi i gde se rodio i odraso:

Joh 6:42 I govorahu: Nije li ovo Isus, sin Josifov, kome mi znamo oca i mater? Kako dakle on govori: Ja siđoh s neba?

I sada on njima da kaze kako svedoci to od njega ocekuju da bi mogli uoste da veruju u njega, da je Bog???

U svakoj recenici po svedopcima on mora da kaze da je Bog?

Treba da napise tablu kako oni sagledavaju stvari, na kojoj pise, napred i nazad,: ja sam Bog, i da je okaci na sebe?

STA BI SE DESILO???


KAMENOVANJE.

Isus nebi mogao da im prenese svoju spanonosnu poruku nikako a kamalo da zavrsi svoje delo, nebi ni stigo do raspeca, odavno bi bio kamenovan.

Nebi imao pristup ka ljudima.

Zamisli da dodje Isus danas,koji je svoje Bozasntvo presvukao telom, kod nekoga i kaze, ja sam Bog?

Sta bi mu rekao?

Ali kada bi polako vremenom video njegova cuda reci, sta bi onda rekao?

Zato je Isus vecinom pokazivao svojim delima njegovo Bozanstvo i rekao, pogledajte dela koja cinim ona svedoce za mene sta sam i ko sam.

Vecinom njegovih slusalaca jevreja su u njemu videli coveka, jer je dosao da bude covek.

Jos znaju njegovo poreklo i da mu je Otac Josif a majka Marija.

I sada ovaj njima kaze da je sin Bozji a kamoli da im kaze da je Bog???

KULA SE PONASA KAO DA TO NEZNA???

EVO DA POKAZEMO TO STO SMO REKLI BIBLIJOM:

14 Budući, pak, da deca imaju telo i krv, tako i On uze deo u tome, da smrću satre onog koji ima državu smrti, to jest đavola; 15 I da izbavi one koji god od straha smrti u svemu životu biše robovi. 16 Jer se zaista ne primaju anđeli, nego se prima seme Avraamovo. 17 Zato beše dužan u svemu da bude kao braća, da bude milostiv i veran poglavar sveštenički pred Bogom, da očisti grehe narodne. 18 Jer u čemu postrada i iskušan bi u onome može pomoći i onima koji se iskušavaju.
UJevrejima 2,13.


To je Isuovo zadatak.

A ko razume, Isus mu otrkiva i svoje Bozanstvo i ne brani se od toga.

Isus im govori i mnoga njegova ucenja su im nejasna.

Smatraju da im on donosi novu nauku NEKE SVOJE IDEJE, tamo neki Nazarecanin koji kaze da je od Boga a znamo mu i roditelje, govOri neku novu, nauku.

Nasuprot dosadasnjoj nauci za koju sigurno znaju da im je dao Bog.

ISUS I NJEGOVI SLUSAOCI GOVORE I RAZMISLJAJU U RAZLICTIM DIMENZIJAMA.


Oni govore i vide ga u njegovom zemaljskom poreklu za koje sigurno znaju, a Isus o njegovom nebeskom.

Oni ga vide kao obicnog coveka on im govori o svom Boazanskom poreklu.


Kako da im Isus sada objasni da je on Bog ili Mesija?

ON MORA NA DRUGACIJI NACIN DA IM PRIDJE KOJI BI ONI PORIHVATILI, A ONDA KADA RZUMU, SHVATICES I NJEGOVO BOZASNKO POREKLO.

Tako je rekao jevrejima. Ja dolazim od tog Boga JHVH u koga vi verujete on me salje sto je i istina.

Da bi im na najbolje moguci blizi nacin objasnio da ono sto oni vide u njemu, obicnog coveka :

Joh 6:42 I govorahu: Nije li ovo Isus, sin Josifov, kome mi znamo oca i mater? Kako dakle on govori: Ja siđoh s neba?

Da njegovo ucenjer nije njegova ideja, ideja jednog obicnog coveka, , nekog sina Josifa i Marije, nego bas Boga u koga oni veruju.

ISUS IZGOVARA TE RECI U JOVANU 7, 16 NE IZ NEJGOVE BOZASNKE PERSPETKIVE, NEGO IZ PERSPEKTIVE NJEGOVIH SLUSALACA.

Iz njima najpristupacnije perspektive na kojoj moze da im pridje.

Perspektive koja je uopste za njegove slusaoce bila moguca.

Isus im u stvari kaze: on ne zeli neke svoje ideje da siri kao obican covek, siromasnih roditelja, koga oni vide u njemu, nego ideje Boga koga zastupa kojega je u stvari i on deo.

I da skrenu svoj pogled sa njegovog zemaljskog porekla na njegova dela, i da u njima prepoznaju i njegovo Bozasnko poreklo.

Dakle on se nije odvojio od Toga Boga da nesto sprovede svoje van Boga, zeli da im kaze, sto ostala lica Bozanstva nece ili ih ne zanima.

ISUS U STVARI KAZE DA NE RADI SAM ZA SEBE ILI ODVOJENO OD OCA KAKO SE NJEMU SAMOME LICNO svidja, nego u sklopu tog Bozanstva kojeg je i on deo jer i on to sam teli, i to izgovara spustajuci se na njihovu perspektivu na koju ga oni gledaju ili na kojoj bi mogli da ga prihvate.

Isusu nije bitno da li ce oni odma prihvatiti njegovo Bozanstvo.

Isusova uloga kao sto smo citali gore u stihu u jevrejima, nije da ga prihvate kao Boga, nego kao spasitelja na prvom mestu, MESIJU.

A oni koji razumu i kao Boga, kao sto je to slucaj sa Ucenicima: Kol 2:9 Jer u Njemu živi svaka punina Božanstva telesno.

Isusa niko nije naterao niti mu naredio da dodje na zemlju.

Isus je dobrovoljno uzeo ulogu poslusnog Adama.


Isusovo poslanstvo nije u podrejdnom smislu, nego u smislu zadatka i potrebe i svoje volje.

NASTAVICE SE:
 

Biblijski tekst u kolosanima 1 ,15,16. koji kaze, Prvorodjenac svega sto je stvoreno ne kaze da je Isus stvoren ili rodjen.


TAJ TEKST POKAZUJE DA JE ISUS IZNAD SVEGA STVORENOG.

Jer je on taj tvorac:

Joh 1:1 U početku beše Reč, (Isus) i Reč beše u Boga, i Bog beše Reč.
Joh 1:2 Ona beše u početku u Boga.
Joh 1:3 Sve je kroz Nju postalo, i bez Nje ništa nije postalo što je postalo.


U Bibliji cesto nalazimo rec PRVORODJENAC iako neko to nije.

Jer ta rec ima i znacenje da nekoga pokaze iznad ostalih...
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOLOSANIMA TEKST SAM OBJASNJVA ZASTO SE KAZE DA JE ISUS PRVORODJENAC SVEGA STVORENOG:

On je slika nevdiljivog Boga, prvorodjen pre svakog stvorenja.
Jer je preko njega sve bilos tvoreno na nebesima i na zemlji, vidljivo ili nevidljivo...
Kolosanima 1,15,16.


Rec je o Iususu stvoritelju, ne o njegovom stvaranju.

ZATO JE ON POSEBAN I IZNAD SVEGA sto je pravo znacenje reci prvorodjen; STVORENOG KAZE 16 STIH, JER JE PON LICNO SVE STVORIO NA NEBI U ZEMLJI...
 
Poslednja izmena:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

B]PRIMERI PRVORODJENJA U BIBLIJI;IAKO TO NIJE SLUCAJ[/B]

Bog kaze da ce cara Davida da ucini PRVORODJENIM iako mu bog nije Otac niti je David prvi sin svog Oca, nego najmladji...

Ps 89:27 I ja ću ga učiniti prvencem, višim od careva zemaljskih.


Rec je o tome, da ce Bog uciniti cara davida Iznad svih ostalih careva, posebnim nad svim carevima. nikako nije rec o Davidovom poreklu, stvaranju ili njegovom prvorodjenju, jer on to nije.

TAKAV IZRAZ SE CESTO KORISTI DA SE NEKO ISTAKNE IZNAD SVIH IAKO NIKAKO NIJE REC O TOME DA JE ON PRVENAC, PRVORODJENI...


U sledecem Biblijskom tekstu, imamo da je Jefrem nazvan prvencem iako je Ruvim u stvari jakovljev porvenac. 1 Moj 46,8.


Jer 31:9 Ići će plačući, i s molitvama ću ih dovesti natrag; vodiću ih pokraj potoka pravim putem, na kome se neće spoticati; jer sam Otac Izrailju, i Jefrem je prvenac moj.

Rec je o tome da je Jefrem nesto posbeno, iznad ostalih a ne o njegovom rodjenu i prvenstvu po rodjenju...

Izrailj je nazvan prvenac moj.


2.Mo 4:22 A ti ćeš reći Faraonu: Ovako kaže Gospod: Izrailj je sin moj, prvenac moj.

Izrilj nije prvi stvoren, rec je o tome da je Izrailj poseban, iznad svih ostalih anroda...


Za Isusa se kaze da je prvorodjeni, prvenac, iz mrtvih.

Sto nije slucaj, imamo mnostvo koji su ustali pre nejga i koje je sam vaskrsao pa i pre toiga, imamo Enoha i iliju kao smrtne ljude koji su otisli u nebesku slavu i mojsija koga je andjeo bozji vaskrsao u telu i koji je otisao na nebo, mnostvo vaskrslih za nebo, kada je Isus umro koji su otislis a njime u nebesku slaviu kao prvenci njegovog rada.

Kol 1:18 I On je glava telu crkve, koji je početak i prvorodjeni iz mrtvih, da bude On u svemu prvi;


Rec je o tome da je Isus izuzetan, poseban iz mrtvih iznad svih, jer njegovom smrcu i vaskrsenjem vaskrsavaju svi ostali i imaju rpavo na to...


Joh 5:39 Pregledajte pisma, jer vi mislite da imate u njima život večni; i ona svedoče za mene.
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

U ovom tekstu takodje nije rec o isusovom stvaranju ili rodjenju, vec da je on iznad i posbena nad svim vernima.

Röm 8:29 Jer koje napred pozna one i odredi da budu jednaki obličju Sina njegovog, da bi On bio prvorodjeni medju mnogom braćom.

Ne da je isus prvorodjeni, nego da bi bio., to postao kaze biblijski tekst

Isus je svojim delom spasenja, postao izuztan, poseban nad svima nama iako je dobrovoljno postao JEDAN ODN NAS...

Heb 2:14 Budući, pak, da deca imaju telo i krv, tako i On uze deo u tome, da smrću satre onog koji ima državu smrti, to jest djavola;


Ipak je on poseban jer se kroz nejga spasavamo...

1.Kor 1:18 Jer je reč krstova ludost onima koji ginu; a nama je koji se spasavamo sila Božija.

1.Joh 1:7 Ako li u videlu hodimo, kao što je On sam u videlu, imamo zajednicu jedan s drugim, i krv Isusa Hrista, Sina Njegovog, očišćava nas od svakog greha.
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jos jeedan primer prvorodnih; prvorodjenih.

Heb 12:23 K saboru i crkvi prvorodnih koji su napisani na nebesima, i Bogu, sudiji svih, i duhovima savršenih pravednika,


I ovde se sveti ili verni oznacavaju kao, Grcki: protokoi prvorodjenci.

Iako oni to nisu, jer je Bog imao svoje verne pocev od Adama pa Izrailja itd...

Rec je o tome da su oni posebni, iznad svih ostalih ljudi pred Bogom...

A ne da sus tvoreni, rodjeni itd....
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Poslednja izmena:

Back
Top