Чукур чесма

Чукур чесма
2363524.1-80-470x313.jpg

Чукур чесма се налази у Добрачинској улици у Београду , Србија .
Споменик се састоји од чесме, која је израђенa у облику камена, на чијој горњој површини лежи бронзана фигура дечака са разбијеним крчагом. Споменик је подигнут 1931. Висина фигуре износи 33cm, а укупна висина споменика је 149cm. Симеон Роксандић (1874-1943) , познати београдски вајар је аутор овог споменика.

13978350.jpg

Чукур чесма је подигнута у знак сећања на један врло битан историјски догађај. Споменик је сећање на све жртве пале за коначно ослобођење Србије од Турске доминације.

15 јуна 1862 године, на месту где се данас налази споменик, дошло јe до сукоба између Турака и Срба. Сукоб је избио, јер је један турски војник убио Саву Петровића. Сава је био српски дечак, служио је као шегрт. Дошао је код рођака Београд , да изучи сарачки занат. Дечак је протествовао зато што је Турчин склонио његов крчаг, да би захватио воду без чекања на ред. Због протеста је био кажњен ударцем крчага о главу и тако је дечак је тада смртно рањен. Због тог инцидента избили су немири широких размера у целом Београду и погинуло је више припадника српске полиције и грађана. 17 јуна 1862, два дана касније Турци су бомбардовали Београд, сa Калемегданске тврђаве, на опште изненађење грађана. Бомбардовање је трајало пуних пет часова из 56 топова са тврђаве. Том приликом је погинуло 50, а рањено 20 лица. Порушено је и оштећено око 380 кућа. Велика узрујаност је захватила целу земљу, ишчекивало се неко решење и излаз из такве ситуације.

Због ових сукоба уследила је оштра дипломатска интервенција Кнеза Михајла Обреновића код великих сила. Захваљујући одлуци великих сила да Турци коначно морају да напусте ове просторе, пет година касније 1867, Турска војска је морала да напусти пет српских градова: Београд , Смедерево , Кладово , Шабац , Ужице и Соко , и да их преда кнезу Михаилу.
1153628.jpg

Скадарлија​
 

Back
Top