Ciganski džez (Gipsy jazz)


Caravan Palace - Violente Valse

Electroswing u nekim ranijim fazama. Stavljam ovde zato sto je ovo manje electro- i steampunk, a mnogo vise swing, ili tacnije, gyspy jazz.

Caravan Palace je bend iz Francuske kojem je jedan od glavnih uzora bio -- vise nije toliko, sad su otisli previse u elektronske vode -- Django Reinhardt, poznati ciganski dzez gitarista iz Belgije.

Nikad nisam video uzivo izvodjenje ove pesme . . .
 
Tu su jos "L'Envol", "Oooh", "Sofa" i "Lazy Place", a posto ne mogu sad bas sve da ih okacim, teska srca sam se opredelio za "Lazy Place".


Caravan Palace - Lazy Place

Klarinet koji krece na samom pocetku trece minute ( 2:00 ) je prosto rasturio i jako mi je zao sto je, pored violiniste koji je takodje odlican, klarinetista napustio bend.

Jos jedna pesma za koju nikada nisam video uzivo performans.
 
To jeste srpski melos. Sva srpska narodna muzika ima orijentalni prizvuk ( i ne samo srpske vec uopste sva evropska pre renesanse. )
Ima turski i grčki prizvuk jer smo se mešali sa njima a ne zato što je to naše. Zašto nema toga u Dalmaciji? Pa zato što su tamo Italijani imali uticaj. ALi, postoji i srpska muzika, bez značajnog uticaja stranaca
 
Ima turski i grčki prizvuk jer smo se mešali sa njima a ne zato što je to naše. Zašto nema toga u Dalmaciji? Pa zato što su tamo Italijani imali uticaj. ALi, postoji i srpska muzika, bez značajnog uticaja stranaca
Bas me znaima kakva je to srpska muzika bez znacajnog uticaja stranaca. Strani uticaji ne mogu da se izbegnu. "Orijentalni" prizvuk je bio standard u srednjem veku sirom Evrope, znaci ne samo u Istocnoj Evropi. Poznato je da su se "trileri" koristili u to vreme svuda. Za to se zna na osnovu srednjovekovnih spisa. I nisu ih doneli Turci i Arapi. Kako to znamo? Znamo zato sto se, na osnovu spisa, tako pevalo pre njihovog dolaska. Zapad se u to vreme razlikovao po tome sto je koristio pretezno dijatonske lestvice. Na Istoku su se koristile i neke druge sto moze da se protumaci kao odanost starogrckoj kulturi. Osim toga, u Staroj Grckoj, kako svedoci Aristoksen, koristili su se i mikrotonovi.
 
Bas me znaima kakva je to srpska muzika bez znacajnog uticaja stranaca. Strani uticaji ne mogu da se izbegnu. "Orijentalni" prizvuk je bio standard u srednjem veku sirom Evrope, znaci ne samo u Istocnoj Evropi. Poznato je da su se "trileri" koristili u to vreme svuda. Za to se zna na osnovu srednjovekovnih spisa. I nisu ih doneli Turci i Arapi. Kako to znamo? Znamo zato sto se, na osnovu spisa, tako pevalo pre njihovog dolaska. Zapad se u to vreme razlikovao po tome sto je koristio pretezno dijatonske lestvice. Na Istoku su se koristile i neke druge sto moze da se protumaci kao odanost starogrckoj kulturi. Osim toga, u Staroj Grckoj, kako svedoci Aristoksen, koristili su se i mikrotonovi.
Da prebaciom ovo tvoje kao početak nove teme pa da se "lepo ispričamo"?
 
ma nemoj da se mučiš,
ako ti je to u nekom sefu na Aljasci, opušteno, kad stigneš :roll:
Unajmio sam jedno ćoše od Orio sefa u Norveškoj

1711423733595.png
 

Back
Top