Četnička zastava

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
37.596
Cetnicka zastava je crna sa lobanjom, prekstenim kostoma i natpisom - Za Kralja i Otadzbinu, Sloboda ili Smrt
1024px-Chetniks_Flag.svg.png

Koje je poreklo ove zastave ?
Адамова глава или мртвачка глава (њем. Totenkopf) је симболична слика људске лобање испод које леже двије укрштене кости. Користи се као симбол смрти и неустрашивости, а обично се приказује бијелом или сребрном бојом на црној подлози.
Људска лобања је знак смрти и пролазности живота (лат. Memento mori) из античког времена. Лобања, самостално и као дио сложеније композиције је један од најчешћих уметничких предмета.
За лобању са укрштеним костима у руској култури се користи назив „Адамова глава“ и има хришћанско поријекло. Према предању, Адамови остатци се налазе на Голготи, гдје је било распеће Христово. Према православом учењу, крв Христова по провиђењу Божијем спрала Адамову лобању у име цијелог човјечанства од гријехова скрнављења дајући му могућност спасења. На тај начин Адамова глава има симболично значење ослобођења од смрти и спасења у хришћанском смислу.
Слика лобање је дио многих варијанти распећа или крста, напримјер примјењује се на православној монашкој схими.
Током историје, „Мртвачку главу“ су користиле британска, француска, финска, бугарске, мађарска, њемачка, аутријска, италијанска и руска војска, углавном коњица, авијација, јуришне и тенковске јединице, специјалне америчке снаге и многи други. У њемачким државама Пруској и Брауншвајг-Линебург су постојале коњичке и пјешадијске јединице са симболима лобање и костију на шљемовима. Од средине 18. вијека симболика смрти је била посебно популарна у војскама широм Западне Европе. Тиме је постављен темељ каснијим руским, чешким, њемачки и другим „ударним трупама“.
https://sr.wikipedia.org/wiki/Адамова_глава
Zastava,_četnik_i_Italijan.jpg

Ko je prvi napravio crnu zastavu sa lobanjom i kostima i zasto ?
Jolly Roger sa svojom bijelom lubanjom i ukrštenim kostima postavljenim na crnoj pozadini postao je prilično zabavan dio gusarskog folklora, ali u svoje vrijeme, ova i druge zastave sa sličnim dizajnom koji ledi krv, imali su jednu i zastrašujuću svrhu. Podizanje gusarske zastave, koja se obično postavlja tek u posljednjem trenutku, signaliziralo je da se brod koji se približava trebao odmah predati ili se suočiti ne samo s napadom i ukrcavanjem, već i s pogubljenjem svih na brodu
Izraz 'Jolly Roger' prvobitno se odnosio na bilo koju vrstu zastave koju su podigli pirati i privatnici (pirati koje sponzorira država), a dizajn je svakako bio različit. Naziv 'Jolly Roger' je od tada počeo da označava jednu posebnu vrstu gusarske zastave: crnu pozadinu sa bijelom ljudskom lobanjom postavljenom iznad dvije ukrštene kosti, također u bijeloj boji. Poreklo imena nije pouzdano poznato, ali može da potiče od reči „Rodžer” koja je u tom periodu označavala Đavola, figuru koja se često naziva „Stari Rodžer”. Grupa pirata obješenih u Newportu na Rhode Islandu 1723. nazvala je svoju zastavu na kojoj je prikazan kostur koji drži pješčani sat i krvareći srce kao "Stari Roger". Termin 'roger' se također primjenjivao na lutajuće prosjake ili skitnice, a privatnike su ponekad nazivali i 'morski prosjaci', posebno u Holandiji. Alternativno porijeklo je francuski izraz le jolie rouge ("prilično crvena"), koji se primjenjivao na crvenu zastavu koju su privatnici vekovima vijorili. Drugo moguće porijeklo (a ima ih mnogo), je velški gusar Crni Bart Roberts (aka Bartholomew Roberts, oko 1682-1722) koji je bio toliko poznat po nošenju jarkocrvene svile u bitkama da su mu Francuzi takođe dali nadimak le Jolie Rouge. Roberts je bio poznat po tome što je nosio zastavu lobanje i ukrštenih kostiju, između ostalog na svojoj floti brodova, pa je ova zastava postala 'Jolly Roger' po asocijaciji.
zzzzz.png

Iako su pirati i drugi pomorci možda koristili lobanje i kosti na zastavama mnogo ranije u istoriji, prva zabilježena upotreba 'crne zastave' Jolly Rogera je na brodu Emmanuela Wynnea, bretonskog gusara koji je koristio lobanju, ukrštene kosti i pješčani sat. dizajn u zarukama 1700. izvan Santiaga. Uprkos Wynneovoj upotrebi, Jolly Roger su zaista redovno koristili samo britanski i američki pirati u prvoj četvrtini 18. stoljeća, a zatim nakon što je obična crna zastava već bila u uobičajenoj upotrebi oko jednog stoljeća. Christopher Condent, koji je pljačkao Karibe i Pacifik između 1668. i 1672., imao je možda ranu verziju Jolly Rogera sa tri lobanje i odgovarajućim skupovima ukrštenih kostiju. Britanski gusar Ričard Vorli (obešen u Čarlstonu 1718.) leteo je u verziji sa lobanjom postavljenom na ukrštene kosti. Poznato je da je Edvard Ingland, koji je delovao na Karibima između 1717. i 1720. godine, leteo na Jolly Roger-u u obliku koji danas prepoznajemo (on je istovremeno nosio Union Jack i crvenu zastavu za dobru meru). Henry Jennings, engleski gusar aktivan na Karibima i Atlantiku od 1715. do 1717., bio je još jedan koji je upravljao sada već klasičnim Jolly Rogeom
https://www.worldhistory.org/article/1813/the-jolly-roger--other-pirate-flags/

Postavlja se pitanje zasto su cetnici izabrali bas ovakvu zastavu koju su imali i pirati nekoliko stotina godina pre njih ? Da je cetnicka zastava imala istu svrhu kao i gusarska da ledi krv u zilama i da plasi ?
Koja je istorija cetnicke zastave ?
:think:
 
U ime Pokreta srpskih četnika Ravne gore iz Zapadne Australije javila Zorica Jurišić, u želji da razjasni neke česte zablude koje postoje oko četničke zastave.

“Istorijat ove zastave, mada nevezan za pirate, je više interesantan i vredniji da se približi čitaocima. Našli smo podatke u knjizi ‘Grbovi, zastave i himne u istoriji Srbije’, od autora đakona Nenada M. Jovanovića, kao i jedan interesantan članak heraldičara Vladimira Matevskog koje ćemo Vam delom preneti ovde”.

“Vladimir Matevski piše da ova slavna zastava potiče iz 19. veka i da su je u Srbiju doneli ruski dobrovoljci u Srpsko-turskom ratu 1876. Bila je zastava srpskih komitskih i četničkih organizacija u Makedoniji, pa organizacije “Ujedinjenje ili smrt”, kao i udarnih srpskih jedinica u Balkanskim i u Prvom Svetskom ratu. Naredbom ministra vojske i mornarice od 24. aprila 1940. godine četnici su i zvanično ustanovljeni pri Vojsci Kraljevine Jugoslavije kao posebne jedinice za diverzantske akcije u pozadini neprijatelja. Četnički simbol, uniforma, oznake i zastava ovih jedinica uredbom je propisana i simbol mrtvačka glave sa ukrštenim kostima. Osim na zastavi, nosio se i na kragni i na koricama noža. Pod ovom zastavom zavetovani otadžbini na borbu do smrti, četnici su se borili u Drugom svetskom ratu.

Srž i koreni lobanje na zastavi, piše dalje u pismu koje smo dobili od Pokreta srpskih četnika Ravne gore iz Zapadne Australije, leži u tradiciji pravoslavlja i skriptualnoj etici Starog i Novog zaveta.

Jakov Petrovič Baklanov, general Donske vojske i jedan od junaka Kavkaskog rata, za koga se smatra da je prvi razvio borbeni crni barjak sa mrtvačkom glavom, ovu zastavu je dobio od monahinja iz jednog od ruskih manastira. U paketu je bila crna zastava sa izvezenom belom Adamovom glavom, te izvodom iz Simbola vere: “Čekam vaskrsenje mrtvih. I život budućeg veka. Amin!” Hrišćansko poreklo i značenje Adamove glave je da se Adamovi ostaci po predanju nalaze na Golgoti, koja na hebrejskom znači “mesto lobanje”, a da je po raspeću krv Hristova sprala Adamovu lobanju i time oprala čovečanstvo od grehova skrnavljenja dajući mu mogućnost spasenja”, piše u dopisu koje je “Vestima” u ime Pokreta srpskih četnika iz Zapadne Australije poslala Zorica Jurišić.

Neuništivi duh srpskog naroda

Iz svega navedenog, može se zaključiti da je razlog zbog koga je lobanja stavljena na zastavu verovatno isti onaj koji je doveo do toga da se ona stavi u dnu krsta gde je Isus raspet. Dok u dnu Isusovog krsta ona simboliše smrt koja je pobeđena vaskrsenjem, na četničkoj zastavi ona označava nepobedivost, večni i neuništivi duh srpskog naroda.

Izvor:
Vestionline
https://www.vesti-online.com/cetnicka-lobanja-tradicija-pravoslavlja/
 
http://www.heraldikasrbija.rs/o-zastavi-sa-mrtvackom-glavom/

Страшни симбол спасења (O застави са мртвачком главом)​

Јаков Петрович Бакланов (1809-1873) био је генерал Донске војске и један од јунака Кавкаског ратa (1817-1864).

На Кавказу је командовао 20. и 17. Козачким пуком.
Горштаци кавкасци су га се толико бојали да су били убеђени да је повезан са нечистим силама па чак и са самим непомеником.
Међу собом,а због велике снаге, звали су га Бокљу-лав али и Даџал-ђаво.


Наравно, сам Бакланов је то знао и све време рата се трудио да горштаке остави у уверењу да му поимаже „нечиста сила“
.
Бакланов је био познат и цењен не само на Кавказу него и у другим деловима Русије, а Руси су га често упоређивали са Јермаком Тимофејевичем-чувеним освајачем Сибира.

Једнога дана, бивствујући на Кавказу, добио је пакет. По једној теорији непознато од кога и од куда, а по другој пакет су послале монахиње из једног од руских манастира.

У пакету је била црна застава са извезеном белом “Адамовом главом” те 11. и 12. чланом Символа Вере:
“Чаю воскресения мертвых.И жизни будущего века. Аминь”. (Чекам васкрсење мртвих. И живот будућег века. Амин!)

http://www.heraldikasrbija.rs/wp-content/uploads/2015/09/zast.jpg
zast.jpg


Појава овакве заставе изазвала је још већи ужас у редовима горштака и само још више повећала њихов страх од Бакланова,а Јаков Петрович се од ње до краја живота није растајао.

Кажу да је Шамиљ (1797—1871) који је био вођа и ујединитељ дела кавкаских горштака, а од 1834. трећи Имам Дагестана и Чеченије, својим борцима говоро:

“Када би сте се бојали Алаха како се бојите Бокљуа сви би сте одавно били Свеци!“


Dalje u tekstu piše i kako su je ruski dobrovoljci doneli u Srbiju. Posle je koristila Crna ruka itd.
 
1acfd05629d7c7c12c3576dcb507a2b218487fdd.jpg


Звезда и Глава Адамова, два страшна символа - њихово је на гробнице царство.
Сљедоват им ријеком крвавом у лађици грдна страданија, то је бити једно или друго.
 

Back
Top