- Poruka
- 388.565
Ruski emigrant Nikolaj Krasnov, (1864 – 1939) pripadnik dvora Romanovih, projektovao je raskošne građevine na Krimu, a potom i u našoj prestonici. Mnoge predratne kuće tadašnje buržoazije sagrađene su po njegovim crtežima.Talenat mu je otvorio mnoga vrata, pa i ona carska, na dvoru čuvene porodice Romanov. Nikolaj Petrovič Krasnov veliki trag je ostavio u carskoj Rusiji, a Beograd je imao sreću da, posle Oktobarske revolucije i emigracije, u njemu nađe utočište, stvorivši i danas poznate građevine.
Stvaralaštvo Krasnova posebno je obeležilo srpsku arhitekturu između dva svetska rata. Njegov dolazak u Beograd značio je stvaranje nove estetike grada. Čitavoj generaciji Rusa biće otvorena vrata za projektovanje raskošnih građevina na beogradskim bulevarima, crkvi, privatnih kuća tadašnje buržoazije.
Povodom 160 godina od rođenja ovog ruskog arhitekte, u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Beograda i Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu otvorene su izložbe autorki Bojane Ibrajter Gazibara i Sanje Kiproski.Stvaralaštvo Krasnova posebno je obeležilo srpsku arhitekturu između dva svetska rata. Njegov dolazak u Beograd značio je stvaranje nove estetike grada. Čitavoj generaciji Rusa biće otvorena vrata za projektovanje raskošnih građevina na beogradskim bulevarima, crkvi, privatnih kuća tadašnje buržoazije.
Zdanja za sva vremena
Minuo je čitav jedan vek od podizanja objekata u čijem je projektovanju, izgradnji i uređenju učestvovao Krasnov.
Na izložbi su prikazani: zgrada Arhiva Srbije, palate Ministarstva finansija kraljevine Jugoslavije, Ministarstva šuma i ruda, Ministarstva poljoprivrede i voda, zgrada pozorišta „Manjež”, fasada zgrade Jakova Čelebonovića, palata Narodne skupštine, delovi dvorskog kompleksa na Dedinju, piloni mosta kralja Aleksandra i Crkva Ružica na Kalemegdanu.Obrazovanje je stekao na čuvenoj moskovskoj Školi slikarstva, vajarstva i arhitekture. Čim je diplomirao, krenuo je da potvrđuje raskošan talenat.
Na Krimu je stekao i veliki ugled. Toliki, da je imao titulu arhitekte ruskog carskog dvora i akademika arhitekture. Sve je išlo uzlaznom linijom, projektovao je mnoga lepa i monumentalna zdanja, a onda je izbila Oktobarska revolucija i građanski rat. Krasnov napušta Rusiju i odlazi na Maltu gde ostaje tri godine. Nije ga, međutim, zaboravila uprava Saveza ruskih inženjera i tehničara u Beogradu koja ga poziva da dođe u prestonicu kraljevine SHS. On to i čini 1922. godine. Dobija posao u arhitektonskom odseku Ministarstva građevina i u Beogradu ostaje 17 godina, sve do smrti 1939.