- Poruka
- 379.760
Iako gotovo dve trećine Srba pati od sindroma iscrpljenosti na poslu, tzv. „burnout“ sindroma, u našoj zemlji, i dalje ne postoji zvanična medicinska dijagnoza.
Burnout predstavlja stanje fizičke, mentalne i emocionalne iscrpljenosti koje nastaje kao posledica hroničnog stresa na poslu. Manifestuje se osećajem preopterećenosti, smanjenom motivacijom i osećajem neefikasnosti, a može uključivati i fizičke simptome kao što su glavobolje, nesanica i problem sa varenjem. Iako se ovaj sindrom najčešće javlja kod ljudi koji rade u zahtevnim zanimanjima, može da pogodi svakoga ko se suočava sa dugotrajnim pritiskom i stresom na radnom mestu, ističu stručnjaci.
Simptomi su najčešće iscrpljenost, neraspoloženje, nesanica, promena apetita, pad imuniteta, glavobolje, visok pritisak.
Osobe koje pate od „burnouta” u Srbiji međutim,obično dobijaju dijagnoze povezane sa anksioznošću, depresijom ili drugim poremećajima, jer je nedostatak zvaničnog statusa prepreka za precizno dijagnostikovanje i adekvatan tretman
Svetska zdravstvena organizacija priznala je „burnout” kao sindrom povezan sa stresom na radnom mestu, ali ga ne definiše kao medicinsko oboljenje. U svojoj Međunarodnoj klasifikaciji bolesti (ICD-11), opisuje ga kao „sindrom koji nastaje kao rezultat hroničnog stresa na poslu kojim nije uspešno upravljano“.(izvor
