brojac impulsa

kasper_87

Zainteresovan član
Poruka
108
postovani da li neko mozda ima ideju kako napraviti brojac impulse treba da broji do 3 zakljucno sa brojem 3 I da ima reset dugme.... naravno kad dostigne neki broj tipa 1 da salje na drugi izlaz... znaci tipa ako 2 puta pritisnem taster koji mi je okidac za brojac I posle toga start da on posalje signal na izlaz broj 2. kad jednom pritisnem taster "A" I start da posalje signal na izlaz 1 iliti kad 3 puta pritisnem taster "A" I start da posalje signal na izlaz tri... posle tog starta da on resetuje brojac na 0... Molim vas ako ko ima ideju da mi pomogne treba mi kao leba :D
 
Mozda ce ti pomeracki (shift) registar resiti zadatak. On je samo uslovno brojac, ima serijski ulaz i paralelne izlaze (i serijski izlaz, naravno).
Svaki takt impuls pomera digitalnu rec udesno, u tvom slucaju trobitnu rec.

Mozes i vezati tri nezavisna flipflopa jedan iza drugog (JK ili D), svaki povezan da deli sa dva (to se postize povezivanjem D sa invertovanim izlazom ili J i K na +). Reset pinove medjusobno spoji i preklopnikom biraj 1 ili 0. Takt ulaze vezi zajedno, na njih dovodis takt signal, sa tastera.
Za preset ti treba tri tastera, svaki vezan na S nozicu flipflopa.
Paralelni izlazi su Q izlazi, a serijski izlaz je Q izlaz treceg flipflopa. Ako izlaz treceg flipflopa vezes na ulaz prvog, upisana rec sa svakim taktom ide jedan bit udesno, ali ne nestaje nego se ponavlja.
 

Back
Top