- Poruka
- 131.083
Biografija (Dejan Ognjanović)
Rođen 8. novembra 1847. pod punim imenom Abraham Stoker Junior (Abraham Stoker Junior) u Klontarfu, severnom predgrađu Irska. Bio je treće od sedmoro dece. Otac, Abraham Stoker, iz Dablina, bio je službenik u britanskoj upravi u Irskoj. Majka, Šarlota Trnli (Charlotte Thornley) bila je borac za prava sirotinje i radnika, poreklom iz Slajgoa, Irska.
Brem je u detinjstvu patio od nedijagnostifikovane bolesti koja ga je, praktično, učinila vezanim za postelju do sedme godine. Tokom tog vremena majka mu je pričala bajke i priče iz svog kraja, često sa natprirodnim i jezovitim motivima, u čemu možda leži koren njegovog interesovanja za tu tematiku. Stokerovi su pripadali anglikanskoj veroispovesti. Živeli su blizu Crkve Sv. Mikana gde je neobično suv vazduh mumificirao tela u kriptama, od kojih su neka izložena posetiocima. Ovaj prizor moguća je inspiracija za ideju „nemrtvih” tela u Drakuli. Upisao se na Triniti koledž 1864. ali se kao student nije naročito istakao, barem ne u nauci: više je bio posvećen debatnom klubu, kao i sportovima. Posle bolešljivog detinjstva, kao mladić je razvio atletsku građu, takmičio se u ragbiju i stekao je nekoliko srebrnih pehara u dizanju tegova i atletici. Imao je još nekoliko manjih zvanja, npr. bio predsednik Filozofskog društva na koledžu. Neke od tema o kojim je izlagao u debatnom klubu bile su: senzacionalizam u prozi, stil i kompozicija, poezija Šelija i Rosetija, odbrana poezije Volta Vitmena.
Učešće u ovim debatama približilo ga je brojnim značajnim intelektualcima Dablina tog vremena i njihovim idejama. Diplomira 1870. U Dablinu je živeo zajedno sa trojicom braće, koji su svi studirali medicinu i postali doktori, i često je posećivao dom ser Vilijama Vajlda (oca Oskara Vajlda), okuliste i egiptologa amatera (moguća inspiracija za kasniji roman Dragulj sedam zvezda). U periodu 1870-1877. Stoker je radio kao službenik u Dablinskom zamku. Od 1871. počinje, pod imenom Brem Stoker, da objavljuje neplaćenu i nepotpisanu pozorišnu kritiku za Dablin Mejl. Njegova kritika izvedbe Hamleta 1876. godine, gde je glavnu ulogu imao Henri Irving, vodeći engleski glumac tog doba, privlači glumčevu pažnju i on poziva mladog novinara da se preseli u London i postane menadžer njegove pozorišne trupe Lisej (Lyceum). 1878. godine Stoker daje ostavku na svoj službenički posao i napušta Dablin zauvek. Prethodno se venčava sa Florens Balkomb, koju su mnogi smatrali najlepšom devojkom u Dablinu, a njen prosac bio je i Oskar Vajld. Bio je jedanaest godina stariji od nje. Nažalost, brak sa ovom lepoticom nije Stokera naročito usrećio. Godine 1879. ona rađa njihovo jedino dete, a Stoker sinu-jedincu daje
ime prema obožavanom glumcu. Irving Noel Tornli Stoker je, kao odrastao, izbacio ono „Irving” iz imena, verovatno zbog ljutnje što je despotski glumac oduzimao toliko vremena i života njegovom ocu.
Naredne tri decenije Stoker provodi kao menadžer Liseja, žrtvovano posvećen i podređen toj zahtevnoj dužnosti koja je podrazumevala obilje korespondencije i organizacije turneja kako po Velikoj Britaniji tako i, počev od 1883. godine, po SAD. Irving je bio njegov poslodavac, prijatelj i demon: energičan i strog, ovaj glumac je jedna od mogućih inspiracija za lik Drakule, naročito njegova izvedba Mefistofela u Faustu (1885). U novinama Stokera 1896. nazivaju „Herkulom među menadžerima”. Tokom američkih turneja upoznao je Marka Tvena i Volta Vitmena, čijoj poeziji se neizmerno divio.
Kratke priče je počeo da objavljuje u časopisima još tokom 1870-ih. Izdao je zbirku priča za decu Ispod sutona (Under the Sunset, 1881), svećenu sinu, sa brojnim mračno intoniranim storijama koje povremeno sadrže i nasilje, i smrt, i nesrećne krajeve. Iste godine dobija bronzanu medalju od Kraljevskog društva za humanost jer se bacio u reku i pokušao da spasi samoubicu-utopljenika, koga je odneo čak do svoje kuće u nadi da će ga njegov brat izbaviti. Kasnije romane pisao je isključivo u slobodno vreme, kojeg nije imao mnogo. Njegovi prvi romani (The Snake’s Pass, 1891; The Waiter’s Mou’, 1894; The Shoulder of Shasta, 1895) spoj su istorijske i avanturističke romanse, ali nisu postigli zapaženiji uspeh.
Jedini kojem je posvetio duže vreme, kako za istraživanje tako i za samo pisanje, bio je Drakula: prve beleške, skice i ideje datiraju iz 1890. roman je bio objavljen 26. maja 1897. Presudna za začetak romana bila je njegova poseta priobalnom gradiću Vitbiju 1890. godine, u kojće potom smestiti deo radnje; upravo u tamošnjoj biblioteci prvi put se susreo sa imenom „Drakula”. Možda je i u Stokerovoj posvećenosti, minucioznom istraživanju i promišljenosti deo tajne uspeha ovog romana. Istina, prve reakcije bile su podeljene, a
po čitanosti i popularnosti među ljubiteima horora te godine prednost je imao roman danas skoro zaboravljen (osim kao kuriozitet) Buba Ričarda Marša (The Beetle, Richard Marsh). Dve godine kasnije izlazi američko izdanje Drakule, a još dve potom - prvi inostrani prevod, na islandski. Za to izdanje Stoker piše svoj jedini predgovor, u kojem tvrdi da se sve opisano u knjizi zaista desilo.
Neposredno pre izlaska Drakule iz štampe, Stoker je upriličio o čitanje dramatizacije tog romana koju je sam načinio, jer je javna „izvedba” bila preduslov za sticanje autorskih prava na eventualne dramatizacije. Na Stokerov poziv i Henri Irving je bio prisutan. Nakon čitanja Irvingov jedini komentar bio je: „Užasno” (eng. „Dreadful”). Time je zabio kolac u Stokerove nade da ovaj glumac možda zaigra Drakulu na pozorišnim daskama. Pored Drakule, njegov najznačajniji horor roman je Dragulj sedam zvezda (The Jewel of Seven Stars, 1903) u kojem, uz obilato prisustvo motiva detekcije i misterije, obrađuje tematiku vaskrsenja mračnih sila, odnosno reinkarnaciju zloglasne kraljice iz drevnog Egipta u
tadašnjoj Engleskoj.
Henri Irving umire 1905. što predstavlja ogroman udar na Stokera. Naredne godine, pored Brajtove bolesti od koje je patio, doživeo je paralitički šlog koji ga je onesposobio na nekoliko meseci i oštetio mu vid. Irvingova smrt značila je kraj jednog načina života, a donela je i finansijske nedaće. Stoker je, za života, bio najpoznatiji kao menadžer Liseja, a kao pisac najslavniji je bio, opet, po delu o čoveku čijoj umetnosti je podredio svoj život: godinu dana nakon smrti slavnog glumca objavio je memoare Lična sećanja na Henrija Irvinga (Personal Reminiscences of Henry Irving, 1906). Tu svoj odnos sa Irvingom opisuje kao „onoliko dubok, onoliko blizak, onoliko trajan koliko to uopšte može biti između
dvojice muškaraca”. Takođe priznaje: „U obavljanju svog posla bolno sam svestan da sam bio zatulio sopstvenu ličnost, ali verujem da se ovo može oprostiti, jer jedino na taj način sam mogao preneti ideje koje želim da prenesem.”
Blagi nagoveštaji horora (u vidu „objašnjenog gotika”) nalaze se u njegovom avanturističko-istorijskom ranu Gospa od pokrova (The Lady of the Shroud, 1909), smeštenom u neimenovanu, fiktivnu balkansku državicu u kojoj su neki prepoznali Crnu Goru. Pokušaji da nađe novo zaposlenje bili su bezuspešni. Objavljuje u novinama intervjue sa slavnim imenima koja je upoznao u vreme uspona Liseja, kao i komercijalno pisane romane, ali oni jedva postižu osrednji uspeh. Stokerovo zdravlje bilo je sve više narušeno. Dalje
propadanje, koje je pripisao preopterećenosti poslom (pisanjem), doživeo je nakon drugog šloga, 1910.
Poslednji roman, Leglo belog crva (The Lair of the White Worm, 1911) njegov je najslabiji žanrovski, pisan kada je Stoker bio drastično smanjenih telesnih, a donekle možda i umnih sposobnosti. U svakom slučaju, ova storija o pradrevnom podzemnom entitetu koji se pretvara u (ili opseda?) zmijoliko-uništiteljsku ženu, odlikuje se izuzetno bizarnim zapletom i nemotivisanim ponašanjima likova. Stil je drven, lišen života i razrade, i kratki tekst deluje pre kao veoma detaljan sinopsis nego kao u potpunosti dovršen roman.
Brem Stoker je umro u svom domu u Londonu, 20. aprila 1912. zvanično od „iznurenosti”, nezvanično, od tercijarnog sifilisa. Nekrolog u Tajmsu opisao ga je kao „majstora naročito živopisne i jezive vrste proze.” Kremiran je. Njegov pepeo čuva se u Golders Grin krematorijumu (Golders Green Crematorium).
Stoker nije za sobom ostavio autobiografiju, niti esejističke napise o sopstvenoj prozi, tako da mnogi aspekti njegovog svetonazora - pa tako i njegove sklonosti gotskoj i horor tematici - ostaju neosvetljeni iz njegovog ugla. Postoje goveštaji, ali ne i dokazi, da je bio mason, pa i član okultnog reda Zlatna zora.
Njegova udovica Florens Stoker ostala je nakon njegove smrti u finansijskoj oskudici, i morala je do kraja života (umrla je 1938. godine) da se bori protiv kršenja autorskih prava, pre svega na Drakulu, jedini Stokerov roman koji je postigao zapažen uspeh. Naročito sudbonosna bila je njena sudska pobeda nad nemačkim filmom Nosferatu F. V. Murnaua (1922), koji je bez prava i bez navođenja izvora adaptirao taj roman; na svu sreću nisu baš sve kopije filma bile, prema presudi, uništene i to remek-delo nemačkog ekspresionizma i kamen-temeljac horor filma ostalo je sačuvano. Prva autorizovana filmska adaptacija tog romana bio je film Drakula (1931) Toda Brauninga, sa Belom Lugošijem u naslovnoj ulozi.
Udovica je 1913. na aukciji prodala Stokerove knjige i rukopise,uključujući i radne beleške za Drakulu, koje se sada čuvaju u Rozenbah muzeju u Filadelfiji. Danas su tamo i otkucane stranice romana Drakula, sa Stokerovom rukom unetim izmenama, pronađene početkom 1980-ih u jednoj štali u Pensilvaniji. Stokerova udovica je priredila i posthumno objavila zbirku priča Drakulin gost (Dracula’s Guest, 1914), sakupivši priče od kojih su neke bile ranije objavljene u magazinima, a neke su tu, poput naslovne, premijerno viđene. Bio je to način da se zaradi na slavi sve popularnijeg imena besmrtnog vampira. U tome je daleko uspešniji bio Stokerov čukun-nećak, Dejkr Stoker, koji je zajedno sa scenaristom, Ijanom Holtom, napisao nastavak, Drakula, nemrtvi (Dracula the Un-dead, 2009; Dacre Stoker, Ian Holt), u kojem se i sam Brem Stoker javlja kao jedan od likova. To je tek jedan od načina na koji je ovaj pisac nastavio posthumni život zajedno sa svojom slavnom kreacijom.
Danas je Brem Stoker ime kojim se ponose i rodna Irska i Engleska u kojoj je radio i proslavio se. Kuće u kojima je živeo nose istaknute ploče sa podacima o tome. Svake godine, krajem oktobra, u Dablinu se održava trodnevni letnji festival s njegovim imenom (The Bram Stoker Festival), sačinjen od književnih i pozorišnih događaja, filmskih projekcija, uličnih dešavanja itd. U čast ovog autora, nagrada Udruženja američkih pisaca horora koja se, počev od 1988, dodeljuje svake godine u više kategorija, nosi upravo njegovo ime (The Bram Stoker Award).
Rođen 8. novembra 1847. pod punim imenom Abraham Stoker Junior (Abraham Stoker Junior) u Klontarfu, severnom predgrađu Irska. Bio je treće od sedmoro dece. Otac, Abraham Stoker, iz Dablina, bio je službenik u britanskoj upravi u Irskoj. Majka, Šarlota Trnli (Charlotte Thornley) bila je borac za prava sirotinje i radnika, poreklom iz Slajgoa, Irska.
Brem je u detinjstvu patio od nedijagnostifikovane bolesti koja ga je, praktično, učinila vezanim za postelju do sedme godine. Tokom tog vremena majka mu je pričala bajke i priče iz svog kraja, često sa natprirodnim i jezovitim motivima, u čemu možda leži koren njegovog interesovanja za tu tematiku. Stokerovi su pripadali anglikanskoj veroispovesti. Živeli su blizu Crkve Sv. Mikana gde je neobično suv vazduh mumificirao tela u kriptama, od kojih su neka izložena posetiocima. Ovaj prizor moguća je inspiracija za ideju „nemrtvih” tela u Drakuli. Upisao se na Triniti koledž 1864. ali se kao student nije naročito istakao, barem ne u nauci: više je bio posvećen debatnom klubu, kao i sportovima. Posle bolešljivog detinjstva, kao mladić je razvio atletsku građu, takmičio se u ragbiju i stekao je nekoliko srebrnih pehara u dizanju tegova i atletici. Imao je još nekoliko manjih zvanja, npr. bio predsednik Filozofskog društva na koledžu. Neke od tema o kojim je izlagao u debatnom klubu bile su: senzacionalizam u prozi, stil i kompozicija, poezija Šelija i Rosetija, odbrana poezije Volta Vitmena.
Učešće u ovim debatama približilo ga je brojnim značajnim intelektualcima Dablina tog vremena i njihovim idejama. Diplomira 1870. U Dablinu je živeo zajedno sa trojicom braće, koji su svi studirali medicinu i postali doktori, i često je posećivao dom ser Vilijama Vajlda (oca Oskara Vajlda), okuliste i egiptologa amatera (moguća inspiracija za kasniji roman Dragulj sedam zvezda). U periodu 1870-1877. Stoker je radio kao službenik u Dablinskom zamku. Od 1871. počinje, pod imenom Brem Stoker, da objavljuje neplaćenu i nepotpisanu pozorišnu kritiku za Dablin Mejl. Njegova kritika izvedbe Hamleta 1876. godine, gde je glavnu ulogu imao Henri Irving, vodeći engleski glumac tog doba, privlači glumčevu pažnju i on poziva mladog novinara da se preseli u London i postane menadžer njegove pozorišne trupe Lisej (Lyceum). 1878. godine Stoker daje ostavku na svoj službenički posao i napušta Dablin zauvek. Prethodno se venčava sa Florens Balkomb, koju su mnogi smatrali najlepšom devojkom u Dablinu, a njen prosac bio je i Oskar Vajld. Bio je jedanaest godina stariji od nje. Nažalost, brak sa ovom lepoticom nije Stokera naročito usrećio. Godine 1879. ona rađa njihovo jedino dete, a Stoker sinu-jedincu daje
ime prema obožavanom glumcu. Irving Noel Tornli Stoker je, kao odrastao, izbacio ono „Irving” iz imena, verovatno zbog ljutnje što je despotski glumac oduzimao toliko vremena i života njegovom ocu.
Naredne tri decenije Stoker provodi kao menadžer Liseja, žrtvovano posvećen i podređen toj zahtevnoj dužnosti koja je podrazumevala obilje korespondencije i organizacije turneja kako po Velikoj Britaniji tako i, počev od 1883. godine, po SAD. Irving je bio njegov poslodavac, prijatelj i demon: energičan i strog, ovaj glumac je jedna od mogućih inspiracija za lik Drakule, naročito njegova izvedba Mefistofela u Faustu (1885). U novinama Stokera 1896. nazivaju „Herkulom među menadžerima”. Tokom američkih turneja upoznao je Marka Tvena i Volta Vitmena, čijoj poeziji se neizmerno divio.
Kratke priče je počeo da objavljuje u časopisima još tokom 1870-ih. Izdao je zbirku priča za decu Ispod sutona (Under the Sunset, 1881), svećenu sinu, sa brojnim mračno intoniranim storijama koje povremeno sadrže i nasilje, i smrt, i nesrećne krajeve. Iste godine dobija bronzanu medalju od Kraljevskog društva za humanost jer se bacio u reku i pokušao da spasi samoubicu-utopljenika, koga je odneo čak do svoje kuće u nadi da će ga njegov brat izbaviti. Kasnije romane pisao je isključivo u slobodno vreme, kojeg nije imao mnogo. Njegovi prvi romani (The Snake’s Pass, 1891; The Waiter’s Mou’, 1894; The Shoulder of Shasta, 1895) spoj su istorijske i avanturističke romanse, ali nisu postigli zapaženiji uspeh.
Jedini kojem je posvetio duže vreme, kako za istraživanje tako i za samo pisanje, bio je Drakula: prve beleške, skice i ideje datiraju iz 1890. roman je bio objavljen 26. maja 1897. Presudna za začetak romana bila je njegova poseta priobalnom gradiću Vitbiju 1890. godine, u kojće potom smestiti deo radnje; upravo u tamošnjoj biblioteci prvi put se susreo sa imenom „Drakula”. Možda je i u Stokerovoj posvećenosti, minucioznom istraživanju i promišljenosti deo tajne uspeha ovog romana. Istina, prve reakcije bile su podeljene, a
po čitanosti i popularnosti među ljubiteima horora te godine prednost je imao roman danas skoro zaboravljen (osim kao kuriozitet) Buba Ričarda Marša (The Beetle, Richard Marsh). Dve godine kasnije izlazi američko izdanje Drakule, a još dve potom - prvi inostrani prevod, na islandski. Za to izdanje Stoker piše svoj jedini predgovor, u kojem tvrdi da se sve opisano u knjizi zaista desilo.
Neposredno pre izlaska Drakule iz štampe, Stoker je upriličio o čitanje dramatizacije tog romana koju je sam načinio, jer je javna „izvedba” bila preduslov za sticanje autorskih prava na eventualne dramatizacije. Na Stokerov poziv i Henri Irving je bio prisutan. Nakon čitanja Irvingov jedini komentar bio je: „Užasno” (eng. „Dreadful”). Time je zabio kolac u Stokerove nade da ovaj glumac možda zaigra Drakulu na pozorišnim daskama. Pored Drakule, njegov najznačajniji horor roman je Dragulj sedam zvezda (The Jewel of Seven Stars, 1903) u kojem, uz obilato prisustvo motiva detekcije i misterije, obrađuje tematiku vaskrsenja mračnih sila, odnosno reinkarnaciju zloglasne kraljice iz drevnog Egipta u
tadašnjoj Engleskoj.
Henri Irving umire 1905. što predstavlja ogroman udar na Stokera. Naredne godine, pored Brajtove bolesti od koje je patio, doživeo je paralitički šlog koji ga je onesposobio na nekoliko meseci i oštetio mu vid. Irvingova smrt značila je kraj jednog načina života, a donela je i finansijske nedaće. Stoker je, za života, bio najpoznatiji kao menadžer Liseja, a kao pisac najslavniji je bio, opet, po delu o čoveku čijoj umetnosti je podredio svoj život: godinu dana nakon smrti slavnog glumca objavio je memoare Lična sećanja na Henrija Irvinga (Personal Reminiscences of Henry Irving, 1906). Tu svoj odnos sa Irvingom opisuje kao „onoliko dubok, onoliko blizak, onoliko trajan koliko to uopšte može biti između
dvojice muškaraca”. Takođe priznaje: „U obavljanju svog posla bolno sam svestan da sam bio zatulio sopstvenu ličnost, ali verujem da se ovo može oprostiti, jer jedino na taj način sam mogao preneti ideje koje želim da prenesem.”
Blagi nagoveštaji horora (u vidu „objašnjenog gotika”) nalaze se u njegovom avanturističko-istorijskom ranu Gospa od pokrova (The Lady of the Shroud, 1909), smeštenom u neimenovanu, fiktivnu balkansku državicu u kojoj su neki prepoznali Crnu Goru. Pokušaji da nađe novo zaposlenje bili su bezuspešni. Objavljuje u novinama intervjue sa slavnim imenima koja je upoznao u vreme uspona Liseja, kao i komercijalno pisane romane, ali oni jedva postižu osrednji uspeh. Stokerovo zdravlje bilo je sve više narušeno. Dalje
propadanje, koje je pripisao preopterećenosti poslom (pisanjem), doživeo je nakon drugog šloga, 1910.
Poslednji roman, Leglo belog crva (The Lair of the White Worm, 1911) njegov je najslabiji žanrovski, pisan kada je Stoker bio drastično smanjenih telesnih, a donekle možda i umnih sposobnosti. U svakom slučaju, ova storija o pradrevnom podzemnom entitetu koji se pretvara u (ili opseda?) zmijoliko-uništiteljsku ženu, odlikuje se izuzetno bizarnim zapletom i nemotivisanim ponašanjima likova. Stil je drven, lišen života i razrade, i kratki tekst deluje pre kao veoma detaljan sinopsis nego kao u potpunosti dovršen roman.
Brem Stoker je umro u svom domu u Londonu, 20. aprila 1912. zvanično od „iznurenosti”, nezvanično, od tercijarnog sifilisa. Nekrolog u Tajmsu opisao ga je kao „majstora naročito živopisne i jezive vrste proze.” Kremiran je. Njegov pepeo čuva se u Golders Grin krematorijumu (Golders Green Crematorium).
Stoker nije za sobom ostavio autobiografiju, niti esejističke napise o sopstvenoj prozi, tako da mnogi aspekti njegovog svetonazora - pa tako i njegove sklonosti gotskoj i horor tematici - ostaju neosvetljeni iz njegovog ugla. Postoje goveštaji, ali ne i dokazi, da je bio mason, pa i član okultnog reda Zlatna zora.
Njegova udovica Florens Stoker ostala je nakon njegove smrti u finansijskoj oskudici, i morala je do kraja života (umrla je 1938. godine) da se bori protiv kršenja autorskih prava, pre svega na Drakulu, jedini Stokerov roman koji je postigao zapažen uspeh. Naročito sudbonosna bila je njena sudska pobeda nad nemačkim filmom Nosferatu F. V. Murnaua (1922), koji je bez prava i bez navođenja izvora adaptirao taj roman; na svu sreću nisu baš sve kopije filma bile, prema presudi, uništene i to remek-delo nemačkog ekspresionizma i kamen-temeljac horor filma ostalo je sačuvano. Prva autorizovana filmska adaptacija tog romana bio je film Drakula (1931) Toda Brauninga, sa Belom Lugošijem u naslovnoj ulozi.
Udovica je 1913. na aukciji prodala Stokerove knjige i rukopise,uključujući i radne beleške za Drakulu, koje se sada čuvaju u Rozenbah muzeju u Filadelfiji. Danas su tamo i otkucane stranice romana Drakula, sa Stokerovom rukom unetim izmenama, pronađene početkom 1980-ih u jednoj štali u Pensilvaniji. Stokerova udovica je priredila i posthumno objavila zbirku priča Drakulin gost (Dracula’s Guest, 1914), sakupivši priče od kojih su neke bile ranije objavljene u magazinima, a neke su tu, poput naslovne, premijerno viđene. Bio je to način da se zaradi na slavi sve popularnijeg imena besmrtnog vampira. U tome je daleko uspešniji bio Stokerov čukun-nećak, Dejkr Stoker, koji je zajedno sa scenaristom, Ijanom Holtom, napisao nastavak, Drakula, nemrtvi (Dracula the Un-dead, 2009; Dacre Stoker, Ian Holt), u kojem se i sam Brem Stoker javlja kao jedan od likova. To je tek jedan od načina na koji je ovaj pisac nastavio posthumni život zajedno sa svojom slavnom kreacijom.
Danas je Brem Stoker ime kojim se ponose i rodna Irska i Engleska u kojoj je radio i proslavio se. Kuće u kojima je živeo nose istaknute ploče sa podacima o tome. Svake godine, krajem oktobra, u Dablinu se održava trodnevni letnji festival s njegovim imenom (The Bram Stoker Festival), sačinjen od književnih i pozorišnih događaja, filmskih projekcija, uličnih dešavanja itd. U čast ovog autora, nagrada Udruženja američkih pisaca horora koja se, počev od 1988, dodeljuje svake godine u više kategorija, nosi upravo njegovo ime (The Bram Stoker Award).
