Bosiljak

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.565
lavanda_nana_bosiljak_shutterstock_674563021_(1)_626x940.jpg


Bosiljak prati svakog Srbina kroz sve ozbiljnije prilike u životu od rođenja do smrti. Bosiljak je Božji cvet i prvo se u bašti posadi on, pa tek drugo cveće. Na Bogojavljenje, u vodu koja se ujutru donosi sa izvora, stavi se bosiljak, pa se istom svi ukućani zapoje. Osveštanom vodom sveštenik kropi vernike i blagosilja uz pomoć bosioka. U vodi u koju je potopljen bosiljak kupa se porodilja posle porođaja, kao i novorođenče do 40 dana.
 
Bosiljak, čije ime potiče od grčkog „basilikos“, što znači „trava dostojna kralja“, je lekovita biljka iz porodice Lamiaceae, dobro poznata našoj narodnoj medicini. Zapise o njegovoj lekovitosti ostavio je grčki filozof i botaničar Teofrast još u III veku p.n.e. Bosiljak potiče iz Indije, a na zapad su ga doneli trgovci začinima. Egipćanima, Grcima i Rimljanima su bili poznati njegov ukus i lekovita svojstva. Ostaci bosiljka nađeni su i u egipatskim piramidama, a u Cezarovo doba bio je cenjena lekovita i začinska biljka. Tokom XII veka monasi su ga doneli u Srednju Evropu gde se i danas uzgaja.
 
Kao lekoviti deo biljke koristi se nadzemni deo bosiljka (Basilici herba), sakupljen na jakom podnevnom suncu, dok se sušenje obavlja se na promajnom mestu zaštićenom od sunca.Za lekovitost bosiljka odgovorna su pre svega jedinjenja prisutna u etarskom ulju (cineol, estragol, linalol, eugenol), a herba bosiljka sadrži i flavonoide, tanine, antocijane, fenolne kiseline, saponine i glikozide, vitamine A i C, i minerale (soli fosfora i kalcijuma).

Bosiljak se u narodnoj medicini preporučuje za ublažavanje mnogih zdravstvenih tegoba

Tradicionlno se koristi za ublažavanje digestivnih tegoba: nadimanja, usporenog varenja, podrigivanja i gasova, kao i za ublažavanje bolova i grčeva vezanih za varenje. Poznat je i po tome što jača želudac i podstiče apetit, a koristi se i kod katara želuca, za zaustavljanje povraćanja, kod upale creva i kod zatvora. Primenu nalazi i kod bolesti pluća i kašlja, a pre pojave sintetskih lekova, u početnim stadijumima tuberkuloze, primena bosiljka je davala dobre rezultate. Kod upale sinusa, inhalacije čajem od bosiljka pouzdano doprinose ublažavanju tegoba. Koristi se i za ublažavanje urinarnih tegoba: kod upale bubrega, katara bešike ili bolnog mokrenja, a primenjen za vaginalna ispiranja uspešno ublažava „belo pranje“.

Kod povišene telesne temperature, koristi se kao čaj za preznojavanje, a takođe i kao sredstvo za oporavak kod umora.
 
Čuveni rimski prirodnjak Plinije bio je uveren da su semenke bosiljka, a ne listovi, moćni afrodizijaci, pa je posato pravi simbol ljubavnika, a pominje ga,
kao simbol ljubavi i Bokačo u jednoj od priča iz čuvenog Dekamerona. U nekim oblastima Italije čak i danas, farmeri ga dodaju domaćim životinjama tokom reproduktivnog perioda kako bi im povećali seksualnu moć.
 
Njegovu svetost poštovale su i mnoge religije…
Svetost bosiljka su veoma cenili i Egipćani, koji su ga koristili za pripremu preparata za balzamovanje mrtvih.

U hinduističkoj tradiciji veruje se da ogrlice od grančica bosiljka mogu neutralisali električne impulse, i da su pouzdana zaštita od munja.
Tokom kišnih perioda, bosiljak se naročito koristi u ishrani, i dodaje u rezerve vode kako bi se sprečila kontaminacija.

U srednjem veku, u hrišćanskoj religiji bosiljak se koristio i za proterivanje đavola iz opsednutih, a verovalo se da čini čuda u slučaju kuge i donosi oporavak kod telesne slabosti čoveka.

…. u njegove moći verovao je i poznati ratnik
Napoleon je bosiljak koristio da podstakne intelektualnu koncentraciju: bio je uveren da će mu njegov miris pomoći da pripremi planove za vojne manevre.

… dok se u našoj narodnoj poeziji pominje kao simbol ljubavnih nadanja

„Ja bosiljak sejem – meni pelen niče…“
 

Back
Top