Pilgrim
Veoma poznat
- Poruka
- 10.858
BLUMBERG: KOKAINSKI BRODOVI; Kako su se balkanske bande infiltrirale u najveću svjetsku brodarsku kompaniju i stvorile globalnu mrežu za krijumčarenje

U ljeto 2019. Klaudio Boco, operativni direktor kompanije MSC Mediterranean Shipping Co., preletio je 4000 milja od Ženeve do Vašingtona na sastanak s američkom službom za carine i zaštitu granica. Poslao ga je vlasnik MSC-a, tajnoviti 82-godišnji milijarder po imenu Đanluiđi Aponte da obuzda krizu.
Nekoliko mjeseci ranije, više od 100 agenata ukrcalo se na jedan od MSC-ovih brodova, Gayane, dok je ulazio u Luku Filadelfija kako bi obavio ono što je trebalo da bude kratko zaustavljanje na putu za Roterdam. Duboko ispod palube, skrivenog u kontejnerima punim vina i orašastih plodova, agenti su otkrili gotovo 20 tona kokaina, vrijednog milijardu dolara. Istraga koja je uslijedila pokazala je da je više od trećine posade – svi zaposleni MSC-a – pomoglo u transferu ogromnih količina kokaina s glisera noću dok je brod plovio otvorenim okeanom u blizini Južne Amerike. Bilo je to najveća zaplijena droge na pomorskoj ruti u američkoj istoriji.

To krivično djelo bilo je tolikog obima i takve drskosti da su vlasti donijele specijalnu odluku da zaplijene ne samo kokain nego i Gayane, 1000 stopa dugačak brod vrijedan više od 100 miliona dolara. Tokom Bocovog sastanka s američkom službom za carine i zaštitu granica u čuvenoj zgradi Ronalda Regana, izvinio se zbog nemilog događaja i rekao da su postupci posade bili iznenađenje za njih, kako je prenijela osoba upoznata s događajima. Istakao je rast MSC-a od njenih skromnih početaka do najveće svjetske brodarske kompanije i impresionirao službenike ozbiljnošću kojom porodica Aponte shvata odgovornost upravljanja flotom koja čini gotovo 20% cjelokupne pomorske kontejnerske trgovine.
Za američke zvaničnike, tvrdnja kompanije o neznanju nije se uklapala. Godinama prije nego što je Gayane ukrcan, policijski organi u više zemalja pratili su MSC-ova plovila i posade, pokazala je istraga Bloomberg Businessweek-a. Američke vlasti ne samo da su pratile brod Gayane mnogo prije nego što je uplovio u američke vode, već su se prethodno ukrcale i pretražile nekoliko drugih brodova MSC-a u sklopu šire istrage o međunarodnom lancu krijumčarenja kokaina koji se duboko uvukao u tu brodarsku kompaniju. Koristeći tragove prikupljene tokom tih ukrcaja, kao i obavještajne podatke prikupljene u Istočnoj Evropi, identifikovali su moćni balkanski kartel kao organizatora koji stoji iza tih ogromnih isporuka. Vlasti u SAD-u i Evropi takođe su zaključile da se ta kriminalna mreža, koja kontroliše više od polovine kokaina koji ide za Evropu, infiltrirala u posade MSC-a tokom jedne decenije, iskorištavajući njegovu radnu snagu i plovila za izgradnju kokainskog krijumčarskog carstva.
„Sigurno nijesmo vidjeli MSC kao žrtvu u svemu ovome“, kaže Vilijam Meksvejn , bivši američki tužilac za Istočni okrug Pensilvanije, koji je vodio slučaj Gayane dok nije napustio službu u januaru 2021. godine.
MSC i američka vlada sada su upleteni u pravnu bitku koja se uglavnom odvija izvan pogleda javnosti. Carinski službenici vršili su pritisak na kompaniju da plati više od 700 miliona dolara kazni, prema više izvora iz policijskih snaga koji su pod uslovom anonimnosti govorili o tom upravnom postupku koji nije otvoren javnosti. U međuvremenu, tužioci američkog državnog tužilaštva za Istočni okrug Pensilvanije grade građanski predmet tvrdeći da MSC, kao operator broda Gayane, snosi odgovornost za trgovinu drogom i mora izgubiti brod ili značajan dio njegove vrijednosti. Iako MSC priznaje da su na njegovom brodu pronađene rekordne količine kokaina, kompanija osporava ključne aspekte vladine verzije događaja i tvrdi da je bila žrtva krijumčara, a ne saučesnik.
Portparol MSC-a, Gajls Brum , kaže da je kompanija oduvijek ozbiljno shvatala trgovinu narkoticima, ali da je „incident s brodom Gayane pokazao novi nivo prijetnje bezbjednosti s kojom mi i, koliko znamo, industrija kontejnerskog prevoza još nijesmo bili spremni da se suočimo.“ Danas se, kaže on, MSC smatra „pravim liderom u njegovoj grani privrede po naporima koje ulaže u borbu protiv krijumčarenja“. Ipak, „postoji granica do koje treba očekivati isto od kompanije i od pojedinaca koji rade svoj posao: mi nijesmo policijski organ i nijesmo ovlašćeni, nemamo resurse niti smo obučeni za suočavanje s opasnim organizovanim kriminalnim grupama“.
Istraga Biznisvika zasniva se na intervjuima s više od 100 ljudi u desetak zemalja, uključujući sadašnje i bivše policijske službenike i osobe upoznate s poslovanjem MSC-a, kao i na pregledu slučajeva trgovine drogom u više zemalja. Mnogi izvori su tražili anonimnost kako bi razgovarali o povjerljivim detaljima tekućih ili ranijih istraga.
Svaka brodarska kompanija koja vozi rute iz Južne Amerike u Evropu u opasnosti je da postane plijen krijumčara kokaina. Ali MSC je predstavljao jedinstvenu atraktivnu metu, kažu zvaničnici. Dominira rutama koje su ujedno i kokainski autoputevi, prvenstveno onima koje se koriste za prevoz svježeg voća i povrća iz Južne Amerike u Sjevernu Evropu. Takođe je najveći svjetski poslodavac za pomorce iz Crne Gore, domovine balkanskog kartela. Godinama prije zapljene Gayane-a, evropski policijski zvaničnici upozorili su MSC da su njegove posade infiltirane. Ipak, koraci koje su rukovodioci preduzeli kako bi ublažili problem nijesu dali nikakve rezultate, kažu zvaničnici s obje strane Atlantika.
Situacija je frustrirala policijske i carinske službenike jer su rekordne količine kokaina preplavile globalne luke, naročito u Evropi. Američki tužioci ne tvrde da je rukovodstvo MSC-a bilo umiješano u trgovinu drogom ili da je imalo koristi od nje, ali pokušavaju da saznaju više o propustima u kompanijskim protokolima za zapošljavanje i bezbjednost, kako smo saznali od dvojice uključenih viših službenika. Istražioci u SAD-u i Evropi kažu da se stalno vraćaju na centralno pitanje: Zašto su kriminalne organizacije očigledno bile u mogućnosti da kontrolišu ključne operacije na nekim od brodova kompanije tako dugo? „Koliko je značajan uticaj trgovaca narkoticima u okviru ove kompanije nesumnjivo je nešto što je od prvog dana bilo od velikog interesa za vladu SAD-a“, kaže Robert Perez, koji je bio zamjenik komesara u službi za carine i zaštitu granica od 2018. do jula 2021. godine.
Rijetkost je da brodarska kompanija dobije ozbiljne kazne za drogu pronađenu na njenim brodovima. Kada se kazne izriču u SAD-u, regulatori često dopuštaju prevozniku da pregovara o njima. U Evropi se novčane kazne uopšte rijetko izriču. Iako postoje međunarodni bezbjednosni zahtjevi za brodarske kompanije, carinski i policijski službenici imaju vrlo malo ovlašćenja da pozovu kompanije na odgovornost. Sve je to omogućilo pomorskoj industriji, glavnom pokretaču globalizacije, da izbjegne velike posljedice jer je sve više umiješana u trgovinu drogom.