Bilijar

  • Začetnik teme Začetnik teme Neno
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Neno

Elita
Poruka
24.023
Bilijar je izraz koji se odnosi na širok raspon igara veštine u kojima se koristi bilijarski štap „tak“ za udaranje kugli i njihovo pomeranje po bilijarskom stolu koji je u pravilu presvučen vunenim platnom (čojom), a uokviren gumenim ivicama (mantinelama).

bilijar.jpg


Upotreba imena
Istorijski je pojam bilijar obuhvatao celi sport. Iako se to ime koristi kao generičko ime za sve takve igre, upotreba reči raslojila se na potpunija značenja u određenim grupama ljudi i geografskim područjima. Na primer, u Ujedinjenom Kraljevstvu reč bilijar označava prvenstveno engleski bilijar. U SAD ona se koristi prvenstveno za karambol. U Srbiji je ta reč popularan sinonim za osmicu, varijantu pul bilijara, tj. bilijarske igre sa rupama.

Varijante igre
Igre u ovom sportu uopšteno se dijele na tri grupe:

Karambol bilijar označava grupu igara koje se igraju na stolovima bez rupa,
Bilijar sa rupama, tzv. „rupaš“, uglavnom se igra na stolovima sa šest rupa. Podvarijante su:
osmica (najpopularnija bilijarska igra na svetu),
devetka (9 ball pool),
desetka (10 ball pool),
14-1 neprekidna igra (14.1 continuous),
„na jednu rupu“ (one-pocket),
„preko martinele“ (bank pool),
Snuker, se tehnički svrstava u grupu bilijara sa rupama, dok se istorijski razlikuje od ostalih igara. Uz njega se takođe vežu posebna kultura i terminologija koje ga kao igru određuju.

Istorija
Bilijar ima dugu i bogatu istoriju koja se proteže od svog početka u 15. veku. Od vremena kad je 1586. sahranjeno telo škotske kraljice Marije Stjuart bilo umotano u platno sa njenog bilijarskog stola, preko čestog spominjanja bilijara u radovima Vilijema Šekspira (uključujući famozan citat: „Hajdemo na bilijar“ u drami Antonije i Kleopatra), preko kupole doma Tomasa Džefersona koja je skrivala sobu s bilijarskim stolom, koju je krio jer je igra bila zabranjena u Virdžiniji. Najpoznatiji ljubitelji bilijara bili su i Mocart, Abraham Linkoln, Luj XIV, kralj Francuske, Marija Antoaneta, Mark Tven, Džordž Vašington, Napoleon Bonaparta, Čarls Dikens, Luis Kerol, Petar II Petrović Njegoš te mnogi drugi

Opšta pravila

Sledeća opšta pravila važe za sve nabrojane bilijarske igre, osim kada su opšta pravila isključena sa nekim od pravila date igre. Kao dodatak, Regulative za bilijarske igre pokrivaju i aspekte igre koji se ne tiču direktno samo pravila, kao što su uslovi koje mora da ispunjava oprema koja se koristi, kao i organizacija turnira.

Tip igrePrečnik kugli
Ruski bilijar68 mm
Karambol61,5 mm
„Američki“ komplet kugli za osmicu57 mm
Britanska osmica56 mm
Snuker52,5 mm
Bilijar namenjen deci51 mm
Pul igre (rupaš) bilijara se igraju na ravnom stolu koji je prekriven čojom i oivičen gumenim martinelama. Igrač koristi štap (bilijarski štap) kojim udara belu kuglu, a koja zatim pogađa ciljanu kuglu. Cilj igre je da se kugle koje nišanimo ubace u jednu od šest rupa koje se nalaze na ivicama stola. Igre se razlikuju na osnovu toga koje kugle, na osnovu pravila, su na redu da ih gađamo i na osnovu zahteva koje moramo ispuniti da bi pobedili u meču.

Wikipedia
 
Najpoznatiji igrači

U profesionalnom dobu snukera, koje je započelo sa Joeom Davisom i traje sve do danas, relativno mali broj igrača dogurao je do samog vrha.[26] Najpriznatiji su oni igrači koji osvajaju turnire i konstantno igraju na visokom nivou. Važan je i finansijski aspekt; nagrade su se višestruko povećale pronalaskom bogatih sponzora. Put do vrha težak je, a igra po svojoj prirodi zahtijeva godine posvećivanja i vježbe, uz prijeko potrebni talent.

Pojedini igrači dominirali su igrom kroz decenije. Ray Reardon smatra se najboljim igračem 1970-ih, Steve Davis osvojio je gotovo sve tokom 1980-ih, dok je Stephen Hendry pokorio svijet snukera tokom 1990-ih, osvojivši sedam titula svjetskog prvaka u tom razdoblju, od čega pet zaredom.
No, novi milenij donio je mnogo perspektivnih igrača i veliku konkurenciju u svjetskom vrhu; još nijedan igrač nije uspostavio dominaciju kao tri spomenuta. Valja napomenuti da su Mark Williams te harizmatični Ronnie O'Sullivan, koji se smatra najvećim prirodnim talentom za snuker i kome čak i protivnici to priznaju, uzeli prve četiri titule svjetskog prvaka u prvih pet godina ovog milenija.
Osim njih, najpoznatiji igrači današnjice jesu Mark Selby, Shaun Murphy, Ali Carter, Peter Ebdon, Joe Perry i Judd Trump (Engleska), John Higgins, Stephen Maguire i Graeme Dott (Škotska), Ryan Day i Matthew Stevens (Vels), Mark Allen (Sjeverna Irska), Ken Doherty i Fergal O'Brien (Irska), Neil Robertson (Australija) i već spomenuti Kinezi Ding Junhui i Liang Wenbo, uz Marca Fua iz Hong Konga.
 
Oprema
Stol
Službeni snukerski stolovi dužine su 12 stopa. Igraća površina ima dimenzije 3556 × 1778 mm (+/-13 mm), pa mu je, kao i kod ostalih bilijarskih stolova, dužina dvostruko veća od širine. Visina stola kreće se od 851 do 876 mm, a težina može doseći 1.500 kg.Prava linija (tzv. baulk-linija) koja zatvara tzv. slovo D povučena je na udaljenosti 737 mm od donje ivice (u snukeru je gornja ivica ona uz koju se nalazi crna kugla u početnom položaju). D ima radijus 292 mm. Tačka za crnu kuglu udaljena je 324 mm od gornje ivice, dok je tačka za ružičastu tačno na sredini razmaka između tačke za plavu kuglu i gornje ivice.Površina i ivice stola prekrivene su zelenom čohom koja se čisti četkom od donje prema gornjoj ivici. Ispod čohe je ploča debljine 5 cm izrađena od škriljca, koja se obično sastoji iz pet dijelova. Ivice su obložene trakama od prirodnog KAUČUKA, koje omogućavaju kontrolirano odbijanje kugli od ivica. Snukerski stolovi nemaju električne grijače, kao što to imaju neki bilijarski stolovi.Oznake na stolu, od donje prema gornjoj ivici:
  • baulk-linija, koja zatvara D – na njoj su smještene žuta, zelena i smeđa kugla, a iz D-a se izvodi početni udarac
  • centralna tačka – početno mjesto plave kugle
  • tačka piramide – početno mjesto ružičaste kugle
  • crna tačka – početno mjesto crne kugle
Crvene kugle stavljaju se u trouglastu formaciju između crne i ružičaste kugle. Vrh trougla treba biti što je bliže moguće ružičastoj kugli, ali tako da je najbliža crvena kugla ne dodiruje.

Jedan od pomoćnih štapova
Kugle
Današnje kugle izrađuju se od fenoplasta. Prečnik snukerske kugle iznosi 52,5 mm. Masa nije određena pravilima, ali je obično u rasponu od 130 do 150 grama. Dozvoljena razlika u masi između kugli iz istog seta iznosi tri grama.KredaNa vrh štapa nanosi se kreda kako bi se ostvario što bolji kontakt štapa s bijelom kuglom i kako bi joj se mogla zadati određena rotacija. Ta rotacija ključna je za pozicijsku igru jer se pomoću nje bijela kugla upravlja ka željenoj poziciji.

Štap (glavni)Napravljen je od drveta (najčešće od javora ili jasena) ili fiberglasa, a njegovim vrhom udara se bijela kugla. U snukeru se upotrebljavaju suženi štapovi, što znači da im se debljina smanjuje od dna prema vrhu. Dužina im se kreće od 140 do 150 cm, a minimalna iznosi 91 cm. Igrači u snukeru moraju igrati s tzv. otvorenim mostom, tj. štap mora ležati otvoreno između palca i kažiprsta i ne smije biti zatvoren kažiprstom, za razliku od bilijara i karambola, gdje je to čest slučaj. Štap može biti jednodijelan i dvodijelan (s ugrađenim navojem). Od dvodijelnih se najčešće koriste oni kod kojih veći dio iznosi 3/4 ukupne dužine štapa. Takva podjela sprečava da navoj dođe u kontakt sa bradom (igrači se često služe bradom kao osloncem za štap prilikom namještanja za udarac). Tek mali broj igrača koristi "pola-pola" dvodijelne štapove. Profesionalni štapovi obično se prave po narudžbi i najbolji igrači upotrebljavaju ih (po mogućnosti) cio život.Produžetak (nastavak) štapa
Kraći štap koji se uklopi ili preko navoja pričvrsti za dno štapa, čineći ga tako dužim. Upotrebljava se kad igrač ne može dosegnuti bijelu kuglu.Pomoćni štap (rest)Štap s glavom (vrhom) u obliku slova X. Služi kao oslonac glavnom štapu kad igrač ne može dosegnuti bijelu kuglu ni pomoću produžetka.Kukasti pomoćni štap (hook rest)Identičan je običnom pomoćnom štapu, osim što mu je vrh kukast. Upotrebljava se kad pomoćni štap treba "zaobići" kuglu. Inače, to je najnoviji izum u opremi za snuker."Pauk"Sličan je pomoćnom štapu, ali mu je glava u obliku lûka. Upotrebljava se kad vrh glavnog štapa treba podignuti iznad visine bijele kugle."Labud" (ili "labudovrati pauk")To je štap s produženim vratom i viljuškastom račvom na kraju. Upotrebljava se da produži udaljenost potrebnu glavnom štapu iznad grupe kugli.TrokutSluži za grupisanje crvenih kugli u početnu formaciju.Produženi pomoćni štapSličan običnome, ali s mehanizmom na dnu koji omogućava da se štap produži i do 3 stope (90 cm).Produženi "pauk"Križanac "labuda" i "pauka". Omogućava igraču da premosti veću grupu kugli. Danas se rjeđe upotrebljava, ali može se upotrijebiti u situacijama kad pozicija jedne ili više kugli sprečava da se obični "pauk" postavi gdje igrač želi."Poluštap"On je kombinacija pomoćnog štapa dužine stola i glavnog štapa. Upotrebljava se jako rijetko, tj. u situacijama kada je prepreka igraču sama dužina stola.Marker za kugleVišenamjenski predmet s usjekom u obliku slova D. Upotrebljava ga sudija u sljedećim slučajevima:
  1. kad treba očistiti neku kuglu; tada ga postavi na mjesto gdje ta kugla stoji da označi poziciju
  2. kad treba procijeniti zauzima li neka kugla mjesto obojene kugle
  3. kad treba odrediti da li igrač "vidi" (tj. može pogoditi) "krajnju ivicu" zadane kugle prilikom donošenja odluke o slobodnoj kugli; to radi tako da ga postavi tik do kugle koja ometa direktnu putanju do zadane.
 
Oprema
Stol
Službeni snukerski stolovi dužine su 12 stopa. Igraća površina ima dimenzije 3556 × 1778 mm (+/-13 mm), pa mu je, kao i kod ostalih bilijarskih stolova, dužina dvostruko veća od širine. Visina stola kreće se od 851 do 876 mm, a težina može doseći 1.500 kg.Prava linija (tzv. baulk-linija) koja zatvara tzv. slovo D povučena je na udaljenosti 737 mm od donje ivice (u snukeru je gornja ivica ona uz koju se nalazi crna kugla u početnom položaju). D ima radijus 292 mm. Tačka za crnu kuglu udaljena je 324 mm od gornje ivice, dok je tačka za ružičastu tačno na sredini razmaka između tačke za plavu kuglu i gornje ivice.Površina i ivice stola prekrivene su zelenom čohom koja se čisti četkom od donje prema gornjoj ivici. Ispod čohe je ploča debljine 5 cm izrađena od škriljca, koja se obično sastoji iz pet dijelova. Ivice su obložene trakama od prirodnog KAUČUKA, koje omogućavaju kontrolirano odbijanje kugli od ivica. Snukerski stolovi nemaju električne grijače, kao što to imaju neki bilijarski stolovi.Oznake na stolu, od donje prema gornjoj ivici:
  • baulk-linija, koja zatvara D – na njoj su smještene žuta, zelena i smeđa kugla, a iz D-a se izvodi početni udarac
  • centralna tačka – početno mjesto plave kugle
  • tačka piramide – početno mjesto ružičaste kugle
  • crna tačka – početno mjesto crne kugle
Crvene kugle stavljaju se u trouglastu formaciju između crne i ružičaste kugle. Vrh trougla treba biti što je bliže moguće ružičastoj kugli, ali tako da je najbliža crvena kugla ne dodiruje.

Jedan od pomoćnih štapova
Kugle
Današnje kugle izrađuju se od fenoplasta. Prečnik snukerske kugle iznosi 52,5 mm. Masa nije određena pravilima, ali je obično u rasponu od 130 do 150 grama. Dozvoljena razlika u masi između kugli iz istog seta iznosi tri grama.KredaNa vrh štapa nanosi se kreda kako bi se ostvario što bolji kontakt štapa s bijelom kuglom i kako bi joj se mogla zadati određena rotacija. Ta rotacija ključna je za pozicijsku igru jer se pomoću nje bijela kugla upravlja ka željenoj poziciji.

Štap (glavni)Napravljen je od drveta (najčešće od javora ili jasena) ili fiberglasa, a njegovim vrhom udara se bijela kugla. U snukeru se upotrebljavaju suženi štapovi, što znači da im se debljina smanjuje od dna prema vrhu. Dužina im se kreće od 140 do 150 cm, a minimalna iznosi 91 cm. Igrači u snukeru moraju igrati s tzv. otvorenim mostom, tj. štap mora ležati otvoreno između palca i kažiprsta i ne smije biti zatvoren kažiprstom, za razliku od bilijara i karambola, gdje je to čest slučaj. Štap može biti jednodijelan i dvodijelan (s ugrađenim navojem). Od dvodijelnih se najčešće koriste oni kod kojih veći dio iznosi 3/4 ukupne dužine štapa. Takva podjela sprečava da navoj dođe u kontakt sa bradom (igrači se često služe bradom kao osloncem za štap prilikom namještanja za udarac). Tek mali broj igrača koristi "pola-pola" dvodijelne štapove. Profesionalni štapovi obično se prave po narudžbi i najbolji igrači upotrebljavaju ih (po mogućnosti) cio život.Produžetak (nastavak) štapa
Kraći štap koji se uklopi ili preko navoja pričvrsti za dno štapa, čineći ga tako dužim. Upotrebljava se kad igrač ne može dosegnuti bijelu kuglu.Pomoćni štap (rest)Štap s glavom (vrhom) u obliku slova X. Služi kao oslonac glavnom štapu kad igrač ne može dosegnuti bijelu kuglu ni pomoću produžetka.Kukasti pomoćni štap (hook rest)Identičan je običnom pomoćnom štapu, osim što mu je vrh kukast. Upotrebljava se kad pomoćni štap treba "zaobići" kuglu. Inače, to je najnoviji izum u opremi za snuker."Pauk"Sličan je pomoćnom štapu, ali mu je glava u obliku lûka. Upotrebljava se kad vrh glavnog štapa treba podignuti iznad visine bijele kugle."Labud" (ili "labudovrati pauk")To je štap s produženim vratom i viljuškastom račvom na kraju. Upotrebljava se da produži udaljenost potrebnu glavnom štapu iznad grupe kugli.TrokutSluži za grupisanje crvenih kugli u početnu formaciju.Produženi pomoćni štapSličan običnome, ali s mehanizmom na dnu koji omogućava da se štap produži i do 3 stope (90 cm).Produženi "pauk"Križanac "labuda" i "pauka". Omogućava igraču da premosti veću grupu kugli. Danas se rjeđe upotrebljava, ali može se upotrijebiti u situacijama kad pozicija jedne ili više kugli sprečava da se obični "pauk" postavi gdje igrač želi."Poluštap"On je kombinacija pomoćnog štapa dužine stola i glavnog štapa. Upotrebljava se jako rijetko, tj. u situacijama kada je prepreka igraču sama dužina stola.Marker za kugleVišenamjenski predmet s usjekom u obliku slova D. Upotrebljava ga sudija u sljedećim slučajevima:
  1. kad treba očistiti neku kuglu; tada ga postavi na mjesto gdje ta kugla stoji da označi poziciju
  2. kad treba procijeniti zauzima li neka kugla mjesto obojene kugle
  3. kad treba odrediti da li igrač "vidi" (tj. može pogoditi) "krajnju ivicu" zadane kugle prilikom donošenja odluke o slobodnoj kugli; to radi tako da ga postavi tik do kugle koja ometa direktnu putanju do zadane.
🤩
 
O' Saliven ponovo PRVAK SVETA!

Engleski snukeraš Roni O'Saliven osvojio je večeras šestu titulu svetskog šampiona, pošto je u finalu Svetskog prvenstva u Šefildu pobedio sunarodnika Kajrena Vilsona sa 18:8.

profimedia-0496969243.jpg



O'Saliven je dobro počeo meč, poveo je sa 8:2, ali je posle toga stao, a Vilson je to iskoristio i primakao se na 9:7. O'Saliven je ipak uspeo da osvoji 17. frejm i jučerašnji deo meča završi uz prednost od tri frejma.

Meč je danas nastavljen, Vilson je osvojio prvi za 8:10, ali je posle toga O'Saliven zaigrao bolje, osvojio je sedam uzastopnih frejmova za vodjstvo od 17:8. Posle toga usledila je pauza, a O'Salivenu je trebao jedan frejm za titulu.



On je bez problema osvojio poslednji frejm i postao svetski prvak prvi put posle sedam godina.

To je šesta titula svetskog prvaka za O'Salivena, koji se tako izjednačio sa Stivom Dejvisom i Rejom Rirdenom. Rekorder u novoj eri je Stiven Hendri sa sedam titula.

O'Saliven je večeras postao rekorder sa 37 rangirnih titula, onih koje se boduju za svetsku rang-listu. Hendri ima jednu manje.Osim prestižnog trofeja, zaradio je i 500.000 funti i kao 44-godišnjak postao najstariji svetski prvak od Rirdona 1978. godine, koji je taj trofej osvojio sa 46 godina.



O'Saliven je titulu svetskog prvaka osvojio 2001, 2004, 2008, 2012. i 2013. godine.

Na putu do finala O'Saliven je pobedio Tepčaju Un Nua (10:1), Ding Djunhuija (13:10), Marka Vilijamsa (13:10) i Marka Selbija (17:16).

SD
 
Ronni O'Sullivan "The Rocket" apsolutno genijalan čovek
Jesi li zapazio Mark-a Selby-ja? Trenutno je 6.ti u svetu, sad proverih na Google.
Screenshot_20201124-205554_Google.jpg
 

Najmlađi i najstariji šampion Velike Britanije: Roni O’Saliven osvojio novu, rekordnu titulu​

Najbolji i najpopularniji igrač snukera svih vremena 47-godišnji veteran Roni O’Saliven rekordni osmi put osvojio je šampionat Velike Britanije.

ktuelni svetski igrač broj 1 postavio je novi rekord u svijetu snukera: pobjedom u finalu nad Dingom Džanhuijem od 10-7 postao je najstariji šampion Velike Britanije!

O’Saliven je sam sebi pripremio najljepši rođendanski poklon pošto je ovaj trijumf došao dva dana prije nego što će napuniti 48 godina (u utorak 5. decembra) i tri decenije otkako je novembra 1993. sa samo 17 godina i 358 dana ušao u istoriju kao najmlađi šampion Velike Britanije kada je u Prestonu pobijedio legendarnog škotskog igrača Stivena Hendrija sa 10-6.

Roni je pobjedom nad 36-godišnjim kineskim igračem obezbijedio glavnu nagradu od 250.000 funti (oko 290.000 evra). Meč je bio izjednačen 4-4 pred finalnu sesiju u nedjelju.

– Uživam u svakom turniru na kojem igram i pobijedim. Volim da se takmičim i bio sam spreman da dam sve od sebe pred ovolikom publikom – rekao je Roni o Saliven poslije istorijske pobjede.

Sad je dvostruki rekorder – kao najmlađi i najstariji šampion Velike Britanije.

– Stalno razmišljate da u nekom trenutku više nećete moći da pobjeđujete, ali dobro mi je i nastaviću sve dok mi točkovi ne padnu – slikovito je poručio legendarni igrač snukera.


Sedmostrukom svjetskom šampionu (2001, 2004, 2008, 2012, 2013, 2020, 2022) bila je to 22. titula sa tri prestižna turnira (Masters, UK čempionšip i Svjetsko prvenstvo), a ukupno 40. titula u karijeri, prenosi Sport klub.

– Prvo želim da čestitam i zahvalim Dingu. Nevjerovatan je igrač i još bolja osoba. Drugo, želim da se zahvalim na podršci koju sam imao cijele ove nedjelje. Bili ste sjajni i drago mi je što sam mogao da pobijedim za vas – poručio je na kraju Roni O’Saliven.
 

Back
Top