Beograd i deca

Manga Hilux

Stara legenda
Poruka
84.389
Iako Beograd za decu nema toliko sadržaja koliko bi možda jedan glavni grad trebalo da ima, nigde nisam primetila da se deca čuju glasnije nego u Beogradu. Beograd je kid friendly grad i ovo je jedan moj pogled na delove Beograda u kojima su deca uvek dobrodošla.
Beograd je grad koji ima toliko veliku dušu koliko samo mi možemo u našoj glavi da zamislimo.
Šta reći o Beogradu što se već ne zna? Apsolutno ništa. Svako ima svoj ugao posmatranja, ali činjenice su nešto što izdvaja opšta mesta svakog grada: Beograd ima dva rečna bogatstva, Savu i Dunav, ima stari i novi deo, starosedeoce i dobro-došljake, ima i Adu Ciganliju, Avalu i Kalemegdan, Tašmajdan, Zemun, Košutnjak, zatim i Zvezdarsku, Banjičku i Bojčinsku šumu. To su najznačajniji delovi grada gde možete provoditi vreme sa svojom porodicom, a ja ću vam izdvojiti one na kojima se moja deca i ja osećamo najopuštenije.

1. Muzej nauke i tehnike

Da ne bude da stvaram od mojih malih bandita nekakve “naučenjake”, ali Muzej nauke i tehnike je jedini sadržajem prilagođeni muzej za decu u Beogradu i s punim pravom mogu da kažem da su i pored muzejskih pravila, deca slobodna u otkrivanju nepoznatog i nesputana u svom prirodnom ponašanju.


Muzej ima više sadržaja, a jedan ceo deo je prilagođen nauci za najmlađu publiku. Glavna postavka muzeja je takođe veoma zanimljiva deci. Ona sadrži starinske aparate i uređaje, telefone, stare radio prijemnike, koje deca mogu da gledaju samo u crtaćima, na buvljacima i u muzejima, ogroman globus koji deca obožavaju, orgulje i stara vozila, koja se nalaze u prizemlju, gde se nalazi i dečiji deo.

Dečiji deo muzeja podeljen je na dva dela: muzej igračaka i naučni deo, koji je deci najzanimljiviji. Tu su na interaktivan način predstavljena otkrića iz oblasti astronomije, matematike, fizike, biologije i psihologije. Vizuelna rešenja eksponata na praktičan način približavaju malim posetiocima nauku kroz korišćenje samih eksponata kao predmeta eksperimenata: kroz vožnju bicike do aktiviranja zvuka iz radio prijemnika; snopova molekula, učenje o silama teže i ravnoteže u krivoj kući, smejanje u sobi sa krivim ogledalima, nova saznanja osopstvenoj težini na Marsu, Saturnu i posmatranje planeta Sunčevog sistema.

Nemojte misliti da je muzej samo za školsku decu, deca već od tri godine mogu razumeti i upoznati se sa nekim pojmovima koji se predstavljaju u muzeju. Najvažnije od svega je to da su u Muzeju nauke i tehnike deca uvek dobrodošla i da se buka i pipkanje eksponata tolerišu, a u dečijem delu su i poželjni. Mnoge aktivnosti, gostujuće postavke i radionice su posvećene upravo deci.

Ovaj muzej je odlična zabava, naročito ako želite da provedete kvalitetno vreme sa svojim detetom. Ono što je sigurno je da će vam se toliko svideti da ćete i vi i dete poželeti da ga ponovo posetite. Mi smo čak tamo slavili rođendan o kome se mesecima pričalo i koji je inspirisao i drugu decu da baš u njemu proslave najveseliji dan u godini.

2. Dunavski kej i šetališta pored reka

Šetalište na Dunavskom keju nalazi se kod bivšeg hotela Jugoslavija, na Novom Beogradu. Preporuka je provoditi vreme na keju kada je sunčan dan, ali ne previše vreo. Šetnja u vreme najjačeg sunca nije poželjna u ovom delu šetališta, jer se baš duž dečijeg dela ne nalazi hlad. Najbolji period za šetnju su poslepodnevni sati.

Od sadržaja – nema šta nema, samo se pripremite za buku i držite novčanik pri ruci: luna park, igraonica na otvorenom, mini bandži, veštačka stena, čitavi gradovi – skakaonice, bicikle, autići.

Evo cena pojedinih aktivnosti čisto da se pripremite: Luna park (vožnja je 80 dinara, ali ako kupite 5 platićete 240), igraonica (400 dinara ulaz za decu), gradovi na naduvavanje (150 dinara 15 minuta, ali divni momci nam uvek produže vreme).

Duž celog poteza su splavovi – kafići i restorani gde možete ručati, a duž šetališta možete grickati kokice, kuvani i pečeni kukuruz, jesti sladoled, palačinke, pomfrit, šećernu penu. Za ovakvu jednu šetnju budite spremni da izdvojite minimum 1000 dinara, pod uslovom da se dogovorite sa detetom za ispunjenje samo određenog broja željica.

Mirnija i opuštenija šetališta pored reka, koja vas mogu manje koštati, jer dečiji sadržaji koji mame pare nisu stavljeni u prvi plan, nalaze se na:

– novobeogradskoj strani Save,
– šetalištu na Ušću reka Save i Dunava kod Brankovog mosta i
– stazi Dorćolske strane Dunava.


Svako od ovih šetališta ima prelepe poglede, manje sadržaje za decu, a duž svih šetališta nalaze se i biciklističke staze: sa Dunava iz dela Starog grada možete doći do Ade Ciganlije, a novobeogradske staze su povezane sa svih strana. Bicikle možete iznajmiti na početku svakog šetališta.

Ukoliko vam je do sportskog dana, kraj šetališta se nalaze i teretane na otvorenom.

Ne morate brinuti o hrani i piću, svuda se nalaze čuveni novobeogradski splavovi na kojima možete jesti i piti. Ako se snađete za čuvanje dece – ovi klubovi na vodi najbolji su noćni provod u regionu.

“Beograd ima moć da ga svi prihvataju kao svog i energiju da i on sam prihvati sve kao svoje.”​

3. Akvarijum i tropikarijum

“ljubavlju do ideje, voljom do realizacije”
Pre manje od godinu dana otvoren je prvi Javni akvarijum i tropikarijum u Beogradu. Ova vodena oaza nalazi se na Senjaku i otkriva nam vodeni svet kakav nismo imali prilike da vidimo u Beogradu. U divnom ambijentu, na površini od 400m2, možete videti pirane, ribicu Nemo, korale iz Crvenog mora, jastoge, jegulje, ribe iz Amazona i sa Havaja.


Zanimljivo je da su ga otvorili entuzijasti i da akvarijum živi od donacija, a cena karte je simbolična. Bilo bi dobro da prilog za hranu ribicama, kornjačama, papagajima, gušterima i zmijama ostavite na mestu predviđenom za to, koji se nalazi sa leve strane pored ulaza kao zahvalnicu što ste uživali u prelepom ambijentu. Ovo mesto me svaki put podseća koliko je važna volja i kako sve možemo uraditi ako verujemo u sebe i svoju ideju.

Svi u Beogradu mogu da se zovu Beograđanima bez obzira na to koliko dugo u njemu.
 

Back
Top