Bamija zaboravljeno lekovito povrce

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.070
218849_shutterstock-1556555183_ff.jpg


Bamija je jedna od najstarijih namirnica, a prema nekim podacima u ishrani su je upotrebljavali i pre 3500 godina, posebno Egipćani su je obožavali.
Ova biljka je na prvom mestu bogata vitaminom C, vitaminom K i folatima. Pored toga sadrži zavidnu količinu vlakana od velike važnosti za dobru probavu i stabilizaciju šećera. Zbog toga što je veoma bogata mineralima i vitaminima vrlo je bitan unos ovog povrća za opšte zdravlje organizma.
Sigurni smo da će postati nezaobilazan deo vaše trpeze, kada budete videli kakve sve blagodite donosi organizmu.

Zdravija koža

Bamija je puna vitamina C i pomaže koži da ostane zdrava i elastična. Ovaj vitamin se rastvara u našim tkivima i pomažu koži da zadrže kolagen,
kao i da se brzo oporavlja posle povrede.Maska za lice od bamije: Uzmite 3-4 bamije, skuvajte ih i ohladite, zaztim zgnječite u pire i stavite na lice pet minuta. Koža će vam biti glatka i obnovljena.

Poboljšava imunitet

Pored vitamina C, bamija sadrži i magnezijum, kalcijum, gvožđe koji pomažu da se organizam izbori sa virusima i prehladama. Visok stepen vitamina C u bamiji bori se sa prehladama i podiže imunitet celog organizma.

Štiti bubrege

Medicinski žurnali su jedno vreme konstantno forsirali bamiju kao povrće koje štiti bubrege. U studiji koju su sproveli navodi se da "oni koji jedu bamiju svaki dan, obnavljaju svoje bubrege bolje nego da se svaki dan pridržavaju djetalne hrane."

Pomoći kod respiratornih problema

Bamija sadrži vitamin C koji dokazano pomaže kod respiratornih obolenja poput astme. Jedna studija je pokazala da redovnom konzumacijom hrane bogate vitaminom C čak i u manjim količinama dolazi do smanjenja simptoma astme u kod dece.

Jača kosti

Kao što već znate, vitamin K pomaže da se kalcijum apsorbuje, a samim tim se kosti dodatno jačaju. Bamija je puna vitamina K, pa samim tim je odlična u borbi protiv osteroporoze.

Eliminiše holesterol

Bamija je odlična kombinacija kao prilog uz meso, jer pobija loš holesterol koji se nalazi u sočnom odresku. Ona pomaže da se krv pročisti i da se eliminišu masnoće iz organizma.

Pospešuje zdravlje debelog creva

Bamija je prepuna dijetetskih vlakana koja su veoma važna za zdravlje debelog creva i probavnog trakta u celini. Vitamin A doprinosi zdravlju sluznice i omogućava probavnom traktu da normalno funkcioniše.

Pomaže u borbi protiv kilograma

Bamija ima izuzetno malo kalorija, samo 18, i zbog toga je zahvalna hrana kada ste na dijeti. S obzirom da je puna vitamina, nezaobilazna je namirnica tokom perioda čišćenja organizma.Zbog toga što sadrži vlakna bamija pomaže kod poboljšanja probave, reguliše šećer u krvi, sprečava prve simptome astme i izuzetno je korisno povrće.Zato, kada sledeći put odete na pijacu potražite ovo povrće i spremite je kao dodatak jelima i učinite uslugu svom organizmu.

Pospešuje zdravlje debelog creva

Bamija je prepuna dijetetskih vlakana koja su veoma važna za zdravlje debelog creva i probavnog trakta u celini.
Vitamin A doprinosi zdravlju sluznice i omogućava probavnom traktu da normalno funkcioniše.

Za prevenciju dijabetesa

Zahvaljujući vlaknima i ostalim nutrijentima bamija je veoma delotvorna kad je u pitanju normalizacija nivoa šećera u krvi, a potpomaže i umanjenje simptoma dijabetesa,

https://stil.kurir.rs/lepi-zdravi/nutricija/186117/sve-korisna-svojstva-bamija
 
Ja ih pravim sa piletinom
Kod nas su najpoznatije u Begovoj čorbi

Sastojci​

400 gr kokošijeg ili pilećeg mesa
200 gr korijenastog povrća ( mrkva, peršin, celer )
50 gr maslaca
50 gr brašna
300 gr bamje
1 žumanjak
50 gr kajmaka ili milerama
1/2 limuna
1 lovorov list
malo soli i bibera

Priprema​

1.
Kokošije ili pileće meso operite, stavite u lonac, nalijte vode, posolite i kuhajte s očišćenom mrkvom, peršinom, celerom i lovorom. kada je meso kuhano, procijedite supu, odvojite meso od kostiju i izrežite ga na kockice. Tako izrežite i kuhanu mrkvu, peršin i celer.
2.
U posudu stavite maslac, zagrijte ga, dodajte brašno, popržite, zalijte supom od kokošijeg mesa i kuhajte oko 15 minuta. Dodajte meso i povrće izrezano na kockice pa zajedno prokuhajte. Skinite s vatre i ostavite da se ohladi

3.
U međuvremenu skuhajte bamiju u vodi s malo limunova soka. Ocijedite, properite i dodajte čorbi., zajedno prokuhajte. Razmutite žumanjak s kajmakom ili mileramom, umiješajte ga u čorbu, dodajte limunov sok i malo maslaca, pobiberite.

Posluživanje​

Bamja se zbog sluzavosti potopi u vodu i ostavi dok ne nabubri, a zatim se isperu u nekoliko voda. Najbolje je da se prije upotrebe prokuha nekoliko minuta u vodi.
 
hvala na odgovoru to sam i ja htela da pitam ..kakav je ukus bamije jer ih nikada nisam jela
a sada vidim osim sto su lekovite one su i ukusne ..ali ih isto tako ne vidim na pijaci ..
Ima ih u jednoj maloj radnji, na početku Makenzijeve,preko puta Maxija, prodaju isključivo zamrznute proizvode, mahom iz Grčke
Tu ih nabavljam
 

Back
Top