Avganistanac pobegao u Srbiju, pa razvio neverovatan biznis: Prvih godina spavao na klupi, a sad nema ko nije probao njegov proizvod

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.687
Bežeći od rata u Avganistanu, put ga je naveo u Srbiju. Nije mogao ni da zamisli da će u zemlji u tranzitu ostati, zaposliti se, a sada i otvoriti svoj restoran.

Kada je na talasu izbegličke krize 2016. stigao u Srbiju, Kočaj Arjubi (Kochai Aryubi) bežao je iz ratom razorenog Avganistana pod pretnjom talibana.
Sada je u Srbiji već osam godina i priseća se da je put ka njoj bio jako težak.

Pre dolaska u Srbiju Kočaj je radio u mnogim zemljama – Avganistanu, Pakistanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Rusiji. Imao je građevinsku firmu, a bavio se i automobilima. Dolaskom u Srbiju, promenio je i zanimanje. Sada ima svoju Agenciju za prevođenje. Govori osam jezika. Poslednji koji je savladao je srpski.

- Malo mešam ruski sa srpskim, ali nije strašno - dodaje.

Ovog meseca porodica Arjubi otvorila je restoran hrane za poneti u centru Beograda.

1729967247183.png

BiznisKurir/N1
 
U restoranu hrane za poneti pripremaju se avganistanska jela.

- Nisu nam potrebni ni neki specijalni začini kao što je to u indijskoj ili arapskoj kuhinji. Mi koristimo začine koji se koriste ovde u Srbiji, samo je način pripreme jela drugačiji - objašnjava.

Svi prijatelji, kako ih Kočaj sada naziva, koji su mu pomogli od kako je došao u Srbiju, okupili su se na otvaranju lokala.
- Bilo je ih je oko 70. Spremali smo hranu. Baš mi je bilo drago da vidim koliko prijatelja imam - navodi.

„Porodica bila u šoku kada sam im rekao da ostajem“

Kako kaže, odluka da ostane u Srbiji bila je dobra.
- Moram nešto da kažem. Iskreno, cilj u toku migracije bila je Francuska, ali kada sam stigao ovde i upoznao narod, video prirodu, mogućnost da radim – odlučio sam da ostanem u Srbiji - kaže sagovornik.

Dodaje da mu se sviđa i narod i kultura. „Nije sto posto azijatska, nije sto posto evropska. Znači, po sredini je“, dodaje.
 
Njegova šira porodica nije bila baš srećna što će Kočaj sa porodicom ostati u Srbiji, sve dok ih nije pozvao u goste.

- Stričevi mi žive u Nemačkoj i Americi. Sestra u Velikoj Britaniji. Kad sam im rekao da ostajem u Srbiji, oni su bili u šoku. Mislim da je za to kriva propaganda u medijima protiv Srbije. Ja sam im govorio da nije tako. Srećni smo ovde, Srbija je Srbija. Nigde nema boljeg života. Rekao sam već, bio sam u mnogim zemljama, ali Srbija je stvarno najbolja. Tek kada su došli u Srbiju, svidela im se. Bili smo na Tari, na Fruškoj gori i dopalo im se - prenosi nam „popravljene“ utiske rođaka.

BiznisKurir/N1
 

Back
Top