Autohtone vrste grožđa

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.090
Koja je vaša omiljena vrsta grožđa? Koju preporučujete?

Naše autohtone vrste grožđa od kojih se dobijaju vrhunska vina

wine-6174469_1280.jpg

Vinova loza se na prostorima naše zemlje gaji od pamtiveka. Ona rađa vina vrhunskog kvaliteta, a ovo je priča o našim najčuvenijim domaćim sortama.​

Vino se na našim prostorima, gaji milenijumima. Najstarije svedočanstvo o proizvodnji vina su sudovi iz bronzanog doba, koji datiraju iz 2200 godine pre nove ere.

Prvi pisani tragovi o uzgoju vinove loze na teritoriji Srbije, stari su dva milenijuma. Drevni Rimljani, uzgajali su je u njihovim tadašnjim pokrajinama Panoniji i Meziji. Vinima dobijenim od njih gostili su se rimski carevi i imperatori.

Od Rimljana preko srednjeg veka, pa sve do polovine 20. veka, vino i vinova loza ostavljali su duboke tragove u našem nacionalnom biću.

Vinova loza gajena je svuda u Srbiji, od severa do juga, a vino su pili svi: od kraljeva i velikaša do seljaka. Svaki seljak je od davnina gajio mali vinograd kako bi imao vina za svoje potrebe. Vino je opevano u pesmama, pričama, starim zapisima…

agriculture-6888490_1280.jpg

Danas se u Srbiji gaji na desetine sorti vinove loze. Vinova loza gaji se u Šumadiji, Pocerini, Vojvodini, Timočkoj krajni, Kosovu i Metohiji. Ipak među njima su izdvajaju sorte koje su iznikle na našem podnevlju, a ovo su neke od njih:

Tamjanika

Ova sorta u Srbiji se gaji više od 5 vekova. Od nje se dobija belo suvo vino. Postojbina Tamjanike je Župa, ali se danas gaji širom Srbije. Ime je dobila po tamjanu čiji miris pročišćava srce i dušu. Tamjaniku često nazivaju „vinska kraljica Srbije“.

Župljanka

Župljanka je stvorena u Institutu za vinogradarstvo i voćarstvo u Sremskim Karlovcima, priznata je 1970. godine. Daje vino žuto-zelene boje, koje je puno i osvežavajuće. Najviše se gaji na Fruškoj gori

Prokupac

Naziv je dobila po gradu iz koga potiče – Prokuplju. Prokupac je star više od 1.000 godina, a vino dobijeno iz njega, pilo se u doba Nemanjića. On je ujedno i naša najstarija sorta za koju postoje pisani tragovi. Vino dobijeno iz Prokupca može biti roze i crne boje. Takođe koristi se za proizvodnju rakije lozovače i vinjaka. Od Prokupca se pravilo vino koje se nalazilo na trpezi srpskih kraljeva i velikaša. Ovo vino bilo je pod zaštitom cara Dušana Silnog.

Italijanski Rizling

Iako u nazivu nosi prefiks „Itaijanski“ ipak je reč o našoj domaćoj sorti vinove loze. Poznata je i po nazivima Graševina, Grašac, Grašica… Ona daje vino zlatne boje i visokog kvaliteta. Ovo je najzastupljenija sorta u našoj zemlji.

Smederevka

Još jedna domaća sorta vinove loze, čija je postojbina okolina Smedereva. Daje bela vina visokog kvaliteta. Poznata je još po imenima Belina, Dimjat, Semendra

Golgota i vaskrsenje srpskog vinarstva i vinogradarstva

Dolaskom komunizma došli su i crni dani našim vinogradima. Iako je do tada maltene svaka kuća imala makar omanji vinograd, vlasti to zabranjuju. Vina od tada mogu da se proizvode samo i isključivo u velikim državnim gazdinstvima. Ovakva „industrijska” vina bila su lošeg kvaliteta.

Raspadom bivše Jugoslavije i smutnim vremenima koja su usledela, srpsko vinogradarstvo doživljava novi pad. Vinogradi se krče, a dotadašnji giganti koji su proizvodili kakva takva vina prestaju da postoje.

Ipak u proteklih desetak godina vinarstvo i vinogradarstvo doživljavaju svoju renesansu. Sve više preduzetnika odlučuje da se vrati ovoj drevnoj veštini. Država je prepoznala potencijal vinske industrije, pa je uložila velike svote novca u subvencije.

Danas država na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivo daje mnoštvo različitih podsticaja. To su uglavnom subvencije za kupovinu mehanizacije i opreme, nabavku sadnica i raznog materijala kao i za izgradnju objekata za proizvodnju i skladištenje vina. Takođe subvencije se dobijaju i za razvoj vinskog turizma koji je jako popularan širom evropskog kontinenta.

Da je srpsko vinarstvo i vinogradarstvo, uz pomoć države, doživelo svoje vaskrsnuće, možda najbolje oslikava činjenica, da su prošlog juna, na najvećoj svetskoj smotri vina u Londonu, popularnom Dekanteru, srpski vinari osvojili čak 89 medalja!

Od 9 zlatnih medalja, 6 su dobila vina napravljena od gore navedenih autohtonih sorti!
 
Pojma nemam koje sve vrste grožđa imam. Znam samo šta mi se sviđa, al ne znam kako se zove. Kod mene ko god grožđe proba drugim ga imenom nazove i dosadilo mi je da pamtim pogrešne informacije.
Imam neke stare sorte koje rađaju kao lude svake godine i neke hibride koji se muče jer ih ne prskam.
 
Isabella i Noah, oboje stolna grozdja od kojih se nazalost dobije tanka stolica i bolovi u trbuhu.
Miris i okus obozavam, ali trcanje na wc i bolovi u stomaku zagarantirani.
Steta.

Vinske sorte nisam probao, ali od vina najvise volim vrhunske, suhe plavce.
Plavac je navodno krizanac neke vrste s juga Italije i otoka Solte, ali ga nisam jeo.

Vino je izrazito jako, 15+ % ako je berba dobra ima specifican ukus, ali izmedju onoga sto etiketiraju kao kvalitetno i vrhunsko, leze svjetlosne godine.

Nisam nikakav fanatik, lako mi se moze podmetnuti vrhunski Postup pod vrhunski Dingac, ne bi mi nimalo smetalo, naprotiv.
 
U mom rodnom selu (na višoj Tamiškoj terasi) se gaje autohtone sorte, ali i komercijalne.
Kralj belih vina je rajnski rizling . Dosta je rodan i otporan a izuzetno aromatičan i ukusan. Od crvenih vinskih sorti, kralj je Kaberne.Sovinjon.
Ja najviše volim Burgundac , od kojeg se pravi vino Pino Noar,.. ali i šampanjac,. ali ga kupujemo iz Srbije,.. nije lak uzgoj.,.. od njega sam ove godine pekao rakiju.
Orlovatsko društvo vinara i vinogradara ima lep naziv, po slici Uroša Predića ( meštanina tog malog sela) . Vesela braća -
800px-Predic_braca.jpg

Institut za vinogradarstvo u Sremskim Karlovcima je nekoliko svojih novih selekcija - sorti, ustupio Orlovatu, u cilju razvoja sela i turističkog potencijala..
Tako su sada dosta zastupljeni: Frajla, Orlovatski muskat i Petra, kao domaće autohtone sorte, ali i specifične, koje se mogu kupiti ili konzumirati u ovom selu, koje zbog Tamiša ( najbliže i najviše selo uz čitav tok Tamiša) ima lepu turističku perspektivu, ali za to treba i novaca :D .
 

Back
Top