1. Alkatraz na španskom znači pelikan, a ostrvo je dobilo ime po ovim pticama. Navodno, davne 1775. godine, španski istraživač Huan Manuel de Ajala
ga je nazvao La Isla de los alcatraces ili Pelikansko ostrvo. Ima i nadimak Hrid, piše Punkufer.
2. Ostrvo je prvobitno zamišljeno kao vojna tvrđava, a zvanično je postalo zatvor mnogo godina kasnije. Ipak, krajem 19. veka na njemu je zatvorena grupa Indijanaca jer su odbijali da se ponašaju po pravilima američke vlade.
3. Ćelije u zatvoru bile su manje od nekih ormara. U blokovima B i C, dimenzije su bile samo 1,5 x 2,7 metara, što je bilo dovoljno da stane mali krevet, WC šolja i minijaturni umivaonik sa hladnom vodom.
4. Zatvor je bio otvoren do 1963. godine, kada je 21. marta zauvek zatvoren. Tokom njegovog vrhunca, čuvari i drugo zatvorsko osoblje živeli su na ostrvu sa svojim porodicama.