Aleksandrijski svetionik,čudo antike dobija “digitalnog blizanca”

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.299
Radnici u egipatskom lučkom gradu Aleksandriji izvukli su iz Sredozemnog mora 22 ogromna kamena bloka koji su pre nekoliko hiljada godina bili deo čuvenog aleksandrijskog svetionika – jednog od sedam svetskih čuda antike.Među novopronađenim kamenim blokovima nalaze se i delovi ogromnih vrata koja su, prema procenama, težila između 70 i 80 tona. Radnici su takođe izvukli delove egipatskog ceremonijalnog portala, poznatog kao "pilon", koji je možda predstavljao spomenik.

Aleksandrijski svetionik – poznat i kao Faros, po malom ostrvu na ulazu u luku na kom se nalazio – izgrađen je oko 280. godine p.n.e. po nalogu egipatskog kralja Ptolemeja II Filadelfa (rođenog u Makedoniji), kako bi vodio brodove do luke.

Grad Aleksandrija osnovao je i nazvao po sebi makedonski kralj Aleksandar Veliki, kada je 332. godine p.n.e. preuzeo Egipat od Persijskog carstva. Aleksandrija je potom postala prestonica Egipta pod helenističkom (grčkom) dinastijom Ptolemejda i jedno od najbogatijih mesta antičkog sveta.
Svetionik je za to vreme bio pravo tehnološko čudo – bio je viši od 100 metara, što ga je činilo jednom od najviših građevina antičkog sveta. Imao je višeslojnu strukturu: kvadratnu bazu, osmougaoni srednji deo i cilindrični vrh.

Svetlost se dobijala velikom vatrom, verovatno na drva, a reflektovana je pomoću velikih, ispoliranih metalnih površina – možda od bronze ili bakra. Iako ti reflektori nisu sačuvani, antički pisci tvrde da je svetlosni snop bio vidljiv i do 50 kilometara daleko.

Aleksandrijski svetionik bio je jedno od sedam svetskih čuda prema grčkim piscima, a još u vreme Plinija Starijeg (23–79. n.e.) bio je "veoma slavan". O svetioniku je pisano vekovima nakon njegove izgradnje.Među ostala svetska čuda antike ubrajaju se i piramide u Gizi, Semiramidini viseći vrtovi u Vavilonu, statua Zevsa u Olimpiji, Artemidin hram u Efesu, Mauzolej u Halikarnasu u Bodrumu i Kolos sa Rodosa.
 
344215_profimedia-0210119217_s.jpg
 
Digitalni blizanac

Ruševine svetionika pronađene su pod vodom 1994. godine, zahvaljujući francuskom arheologu Žan-Ivu Emperoru, a ovo je treći istraživački projekat francuskih stručnjaka na toj lokaciji.

Umesto da fizički rekonstruišu svetionik, istraživači rade na njegovoj digitalnoj verziji – svojevrsnom "digitalnom blizancu" koji se pravi na osnovu pronađenih ostataka i istorijskih izvora.

Nedavno izvučeni kameni blokovi biće skenirani, a podaci će biti predati volonterima – inženjerima iz Fondacije Dassault Systèmes – koji će pokušati da ih virtuelno smeste na pravo mesto u modelu, "kao delove džinovske arheološke slagalice", navodi se u saopštenju.

Osim što će se testirati teorije o načinu izgradnje i urušavanja svetionika, virtuelni model će "oživeti njegovu nekadašnju veličinu i slavu, omogućavajući posetiocima da ga istraže kao da su zaista tamo".link
 

Back
Top