Aktuelne izlozbe, desavanja...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
iva-pesic-u10.jpg
 
"Словачка старопазовачка наива" ауторке Ане Очовај
294715-muzej-4.jpg

Изложба "Словачка старопазовачка наива", је наставак сарадње са Туристичком организацијом Стара Пазова, а овај пут су представљене слике Ане Очовањ, као једне од представника традиционалног живота Словака у суседној општини, рекла је кустоскиња етнолог Завичајног музеја Рума Јелена Арсеновић.

"У суштини овде не би требало говорити о неким правилностима или неправилностима ликовних техника и ликовног израза, него треба напоменути да је то представа из свакодневног живота, радова у пољу, обичаја, делови свадбеног цилуса, од одевања, облачења младе, извођења из куће, делови традиционалног живота у браку. Са богатством колорита и богатством детаља који сведоче о неком приступу свакодневном животу и у љубави и једној радости која се придаје детаљима из живота који нас окружује", нагласила је Јелена Арсеновић.

https://forum.krstarica.com/threads/ruma.237068/
 
Данас, 11. маја, рођен је Салвадор Фелипе Јацинто Дали и Доменецх,
САЛВАДОР ДАЛИ (ф. 1989), сликар, вајар, графичар, сценограф и писац.
Један од највиших представника надреализма.
E1DvpdsXIAoxxZt
 

Етнолошко благо Косова и Метохије у Завичајном музеју​


856879-etnolosko-bogatstvo-21a.jpg

312277-etnolosko-bogatstvo-21z.jpg


У оквиру манифестације "Музеји за 10" данас је у Завичајном музеју Рума отворена изложба посвећена богатству српске традиције. Реч је о гостујућој изложби "Етнолошко благо Косова и Метохије", Музеја Приштине, са привременим седиштем у Београду, ауторке Мине Дармановић.

Пред румском публиком је изложено национално благо нашег народа, део народне ношње и накита Срба са Kосова и Метохије, казала је на отварању изложбе Бранислава Коњевић, директорица Завичајног музеја Рума.
 
Хибридни свет Гомолаве

185391588_2867807083459651_272656286647602370_n.jpg

185314398_2867776266796066_1632535655231802570_n.jpg
У оквиру манифестације "Музеји за 10", у Завичајном музеју у Руми је отворена уметничко - археолошка изложба "Хибридни свет Гомолаве - наслеђе као инспирација" уметника Филипа Ткалца и кустоса археолога Завичајног музеја Рума Уроша Николића.
Уметник Филип Ткалац, кустос археолог Завичајног музеја Рума Урош Николић и директорка Завичајног музеја Рума Бранислава Коњевић су у присуству медија, уз поштовање епидемиолошких мера, отворили изложбу. Кустос археолог Урош Николић је на изложби представио предмете из фундуса нашег Музеја који су пронађени на археолошком локалитету Гомолава у Хртковцима. Уметник Филип Ткалац изложио је 13 радова насталих белим сувим пастелом на црном хамеру и сваки прати оригиналан текст и скица рађени тушем.
Филип Ткалац - дипломирани мастер ликовни уметник, истакао је да је серијом ових радова желео да прикаже како би изгледала будућност ако бисмо драстично употребљавали генетски кибернетички инжењеринг. Инспирација за настанак ових занимљивих радова је двоглава неолитска статуета, са археолошког налазишта Гомолава у Хртковцима, једна од најстаријих хибридних статуета на свету.
Изложба ће бити доступна за посетиоце до 30. јуна 2021. године.
 

VII BIJENALE AKVARELA MALOG FORMATA​

2021
D251B257-D956-493F-A348-FD609D1AF664.jpeg

UTORAK, 18. MAJ GALERIJA SKC NOVI BEOGRAD

konkursna izložba
Slikari i pesnici uvek pevaju o lepoti, a ko voli i razume umetnost, tu lepotu otkriva u čudesnim delima urađenim akvarel tehnikom. Zašto je to tako? Zato jer ispod lepote spoljašnjih oblika postoji ona unutrašnja, i one su u međusobnoj zavisnosti. Mesto na kome se rađa kreativnost i lepota predočava se oku, oku znatiželjnom, svesnom, iskusnom.
Posmatrač otkriva draž rađanja sunca, lazure reke i neba, buđenje proleća i belinu zime, eho prohujalih vremena, zabačenih dvorišta, sutona i izmaglica, nežnost u predstavama dece i bliskih osoba, prekrasnim draguljima bašte i livada, kao i neverovatnim osećanjem u prikazima kućnih ljubimaca, od enterijera do eksterijera, toliko toga ispričanog i nagoveštenog...
Uvek smo ponovo spremni da se zadivimo radovima sa Bijenala akvarela malog formata, a još više kada znamo da su stvarana u vreme u kome nema dovoljno ni mesta ni vremena za kulturno sagledavanje i vrednovanje. Intenzivna slikovitost poteza gde boja zrači, a belina podloge probija u prvi plan, pored forme i konstrukcije, najvažnija je osobina. U našem vremenu kada se naginje krajnostima, mudrost je prepoznati trenutak prestanka sa radom na delu. Duh vremena često obeležava napuštanje mnogih likovnih elemenata, ali kod akvarela, pored kolorističkih, jedna od baznih karakteristika jeste dobar crtež.
Akvarel je tehnika u kojoj najveći deo ljudi uživa i razume ga sa osećanjem sposobnosti za estetsko ocenjivanje. Kad psihološki sadržaj prevodi u likovni, umetnik otkriva sopstvene likovne postulate. U nastojanju da pomiri figurativno i apstraktno, i težeći autentičnosti, svaka slika ima posebnu boju i sopstveni izraz. Sve ove karakteristike utiču na to da akvarel opstaje i ostaje kao jedna od najlepših i najsenzibilnijih likovnih tehnika.

Ljiljana Subotić,
autor Bijenala
 

Занимљиве изложбе у Завичајном музеју - Спој историје и фантастике​


668660-gomolava-futurizam-21-abb.jpg


352465-tkalacizlozba.jpg


Ангажована уметност - најбоље су речи којима се може описати несвакидашња изложба "Хибридни свет Гомолаве - наслеђе као инспирација", младог ликовног уметника Филипа Ткалца.

Сваки посетилац изложбе кренуће на својеврстан пут од седам хиљада година,у којем ће од ране историје и археолошког локалитета Гомолова, путовати у будућност и где ће се кроз призму хибридности, трансхуманизма и трансанимализма срести са оним што човечанству може донети "Врли нови свет".

Овом изложбом данас је у Завичајном музеју Рума отворена манифестација "Музеји за 10", чији је покровитељ Интернационални комитет музеја за Србију и Министарство културе Републике Србије.

Ове године је тема "Будућност музеја, нове идеје, нове праксе" и у оквиру ње музеји широм наше земље праве адекватне изложбе, казала је на данашњем свечаном отварању манифестације Бранислава Коњевић, директорица Завичајног музеја Рума.
 
На данашњи дан 1859. рођен је српски сликар Паја Јовановић. Убројен је у 100 најзнаменитијих Срба. Његова дела, која су била инспирисанa српском историјом и културом, утицала су и на образовање и родољубље народа. Крунисање цара Душана.
E3_oUJCWUAEujys
 

Културно лето - Изложба "Метафизика блискости"​

img


img
A+ A- Print
Изложба "Метафизика блискости" биће отворена у четвртак 8. јула, у 19.00, у сали легата др Романа Соретића Завичајног музеја Рума. Ауторка изложбе је Милица Николчић.
 

Културно лето - Изложба графика у КЦ-у​



img

У оквиру ликовног програма манифестације Културно лето 2021, румски Културни центар "Брана Црнчевић" организује изложбу радова Мирослава Савкова, победника Румског ликовног салона 2018. године.
Отварање изложбе графика "Човек у рељефу", у Галерији КЦ-а, је у петак, 9. јула, у 19 часова.
Публика изложбу може погледати сваког дана од 10 до 12 и од 18 до 20 часова, сем недеље када Галерија не ради.
Изложба траје до 24. јула.
 

Културно лето - Метафизика блискости у Завичајном музеју​




img

img

img

У сали легата др Романа Соретића, у Завичајном музеју Рума, синоћ је отворена изложба цртежа младе пазовачке уметнице Милице Николчић - "Метафизика блискости". Серија цртежа, рађена махом техником угљена на папиру, својевсни је мали оглед о блискости и о начинима на који је изражавамо, казала је ауторка, захваливши се Завичајном музеју који је омогућио да се румска ликовна публика упозна са њеним радом, али и генерално што ова, како је рекла, престижна установа културе даје шансу младим уметницима.
"Инспирација за ових 30-ак цртежа су људи у мом окружењу и надам се да сам успела да дочарам повезаност и блискост на метафизичком нивоу. Користила сам угљен, лавирани туш и понегде шлаг метал. Идеја је доста дуго разрађивања, док је само цртање ишло брзо", изјавила је Милица Николчић, чији цртежи публику подстичу на размишљање колико су заправо важни додир и загрљај као физички контакт, а колико је важна сама суштина, а она је за ауторку - метафизичка повезаност и блискост.
Овом изложбом званично је почео програм Културног лета у Завичајном музеју Рума, а Румљане очекује доста занимљивих културних дешавања у наредна два месеца, истакла је директорица ове установе Бранислава Коњевић.
 
206slika.jpg


Sinoć je u Maloj galeriji ULUPUDS - a u Beogradu otvorena izložba ANE PAVLOVIĆ KESAR "TOKOVI".

"Serijal slika "Tokovi" ukazuje na tokove misli izazvane dešavanjima današnjice. Svaki ton slivajući se svojim tokom predstavlja emociju svojstvenu pojedincu.
U promišljanju kako spasiti sopstvenu dušu, kako težiti ka psihičkomi i fizičkom zdravlju, tragati za znanjem, naš um se osvešćuje i biva slobodan da bira puteve kojima će ići van stihije koja vodi u ambis.


Strah kao koncept globalizacije koji sipaju na coveka, sluzi manipulaciji. Od kolicine vesti, mahom losih, kojima smo izlozeni , covek ne vidi samog sebe. Vreme, dan, mesec, godina su protraceni stvarajuci osecaj izgubljenosti .

U vremenu u kome nema iskrene reci , kult porodice, prijateljstva, vere je ubijen.

Samoljublje, jacanje ega kao koncepta savremene kulture uvodi pojedinca u usamljenost i nesrecu. Na sve to indukovani strah rezultira depresijom sa velikim brojem izgubljenih dusa. Ljude obuzima gorcina koja njima samima skodi vise nego objektu njihove ogorcenosti.

Forsiranje ideala mladosti tezi bolesti. Muskarac I zena su pretvoreni u materijalno, u telo I novac. Vredis ako mozes da kupis sve I da sa godinama postajes mladji. Salje se poruka da si niko I nista ako nemas izobilje materijalnog.

I tako ocaj pocinje da biva u modi. Ako zracis srecu, navlacis cudne poglede.

Da li je spas u ljubavi i promišljanju kako uzdizati ljubav u sebi i ljubav prema drugima?
Da li je spas u veri i oprostu, pronalaženju svetlosti unutar sebe?
Da li je spas u zahvalnost što si tu gde jesi, okružen svime oko sebe?
Da li je spas u strasti koja te vodi kroz život?
I tako, treba stremiti napred krupnim koracima, kroz krugove života, tragajući za spasom.
Šta je zapisano u istoriji budućnosti ostaje da promišljamo kroz tokove misli.
Neophodno je pronaći sunce, snagu i pokrenuti biće da gaji svoje male radosti."


Izložba traje do 10.8.2021.



img_2264.jpg
FB_IMG_1628065435027.jpg
 
U Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu od 7. do 28. septembra biće postavljena izložba akvarela italijanskog autora Danijelea Meučija (Daniele Meucci) u saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu u Beogradu i sa izdavačkom kućom Komshe d.o.o. Izložba pod nazivom Nikola Tesla, čovek koji je definisao budućnost posvećena je velikom srpskom naučniku Nikoli Tesli i njegovom nesvakidašnjem životu.

Izložba akvarela „Nikola Tesla, čovek koji je definisao budućnost“ u Italijanskom institutu za kulturu


 

Изложба "Тајни живот дрвета“​

img



A+ A- Print
Завичајни музеј Рума Вас позива у четвртак, 16. септембра, од 19 часова на отварање изложбе аутора Драгомира Алексића под називом "Тајни живот дрвета“.
Изложба "Тајни живот дрвета“ је пресек тридесетогодишњег ауторовог рада на обликовању дрвета. Аутор је, надахнут православљем, почео са израдом икона, крстова и скулптура. Свој рад наставља израдом уникатних лула, да би се последњих година посветио изради различитих сведених форми. У свим својим развојним фазама тежио је да извуче максимум из парчета дрвета „оживљавајући“ га, откривајући тајну скривену у њему.
Изложба ће бити отворена до 15. октобра.
Улаз је слободан.
 
grcko-srpska-kolonija-kalemegdan.jpg

Završna izložba učesnika druge Grčko-srpske umetničke kolonije, organizovane proteklih nedelju dana u Beogradu, biće održana 8. oktobra u foajeu Velike sale Doma omladine, a predstaviće radove 18 umetnika, uključujući šestoro sa Kefalonije.

Grčko-srpska umetnička kolonija nastavak je saradnje umetnika iz dve zemlje, koja je započeta proteklog leta u Argostoliju, na inicijativu akademske slikarke Bojane Dimitrijević iz Beograda i počasnog konzula Srbije na Kefaloniji dr Viktora Ruhotasa.

Tema radova učesnika kolonije u Beogradu su istorijske znamenitosti srpske prestonice, koje su učesnici imali priliku da posete proteklih dana, izražavajući zadovoljstvo i na svojim profilima na društvenim mrežama.

grcko-srpska-kolonija-umetnici-izlozba.jpg

Među učesnicima su umetnici iz Grčke i suosnivači Otvorene umetničke trilogije Kefalonije Đoja Marija Kapatu (1963), matematičarka i slikarka, zatim Sofija Aravu (1952), doktor psihologije i vanredna profesorka na odseku digitalnih medija i komunikacija Jonskog univerziteta, slikarka, vajarka i publicistkinja, takođe suosnivačica Otvorene umetničke trilogije Kefalonije, te Evangelos Evangelatos (1950), slikar i hagiograf. Iz Grčke učestvuju i Aristotelis Batistatos (1968), penzionisani oficir, slikar-amater, Ilias Laskaris (1946), mornar i slikar, te Evangelia Danelatu (1994), slikarka i predavač u Umetničkoj školi na Kefaloniji.
(SEEcult.org)
 
U Zemunu otvorena postavka Marjana Đarmatija

U Umetničkoj galeriji "Stara kapetanija" u Zemunu, otvarena je izložba Marjana Đarmatija "Svih 10 tvojih zmija vodiće te dalje kroz dan i noć", kojom je počeo XII Međunarodni festival nesvrstanog stripa: Novo doba - "Robodoba".
Samoj izložbi prethodila je radionica dubinskog crteža sa Goranom Stojčetovićem, pod nayivom "Robovi strasti". Inače,izložba traje do 17. oktobra.
147737_strip_f.jpg
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top