Manga Hilux
Stara legenda
- Poruka
- 84.400
Aktivno slušanje: Jeste li sposobni slušati i čuti sugovornika?
Autor: kreator

Aktivno slušanje je važna vještina koja zahtijeva fokusiranu pažnju i angažman. Kroz aktivno slušanje možemo poboljšati kvalitetu naših odnosa i komunikacije s drugima.
Studija otkriva da većina ljudi ne može aktivno slušati sugovornika dulje od tri minute za redom. Istovremeno, s druge strane različita istraživanja pokazuju da se otprilike 50% ispitanog stanovništva osjeća usamljeno.
Nemogućnost slušanja ili aktivnog sudjelovanja u razgovoru može biti povezana s osjećajem usamljenosti i izolacije u društvu. U nastavku ćemo istaknuti važne aspekte aktivnog slušanja kako bismo poboljšali naše interpersonalne odnose.
Razlika između čuti i aktivno slušati
Prva stvar koju moramo razumjeti je razlika između pasivnog slušanja i aktivnog slušanja. Dok pasivno slušanje znači samo primanje informacija kroz naša ušna kanala, aktivno slušanje uključuje namjerni napor. To znači da se posvećujemo onome što druga osoba govori, s ciljem ostvarivanja efikasne i suosjećajne komunikacije.Što je aktivno slušanje?
Aktivno slušanje predstavlja ključnu vještinu koja omogućuje kvalitetnu komunikaciju i razumijevanje drugih ljudi. To je proces u kojem se posvećujemo pažnju sugovorniku i aktivno sudjelujemo u komunikacijskom procesu. Aktivno slušanje ima mnoge prednosti, kao što su poboljšanje odnosa, razumijevanje potreba i želja drugih te izgradnja dubljih veza s ljudima oko nas.Kako biti bolji u aktivnom slušanju?
Pokazivanje zanimanjaKada aktivno slušamo, pokazujemo interes za ono što druga osoba izražava. To se postiže usmjeravanjem pažnje na sugovornika, održavanjem očnog kontakta, kimanjem glavom ili davanjem verbalnih povratnih informacija poput “da”, “razumijem” ili “slažem se”.
Bez prekidanja
Važno je da ne prekidamo sugovornika dok govori. Dajemo mu dovoljno vremena da završi svoju misao prije nego što se uključimo u razgovor. Time pokazujemo poštovanje prema njihovom iskazu i omogućujemo im da se osjećaju slušanima.
Postavljanje otvorenih pitanja
Otvorena pitanja potiču sugovornika da izrazi svoje misli, osjećaje i ideje na dubljoj razini. Ova vrsta pitanja počinje s riječima poput “kako”, “zašto” ili “što mislite o…”. Postavljanje takvih pitanja omogućuje nam da bolje razumijemo perspektivu sugovornika i pokazujemo da smo zainteresirani za njihovo mišljenje.