Ajrton Sena "Magični"

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
336.837
Clip_2senna.jpg


Pre trideset godina, 1. maja 1994. godine, život je izgubio Ajrton Sena na pisti u Imoli u Italiji, na krivini Tamburelo. „Brazilski pilot” je posle nesreće preminuo u bolnici Mađore u Bolonji sa svega 34 godine. Muzej automobila u Torinu posvećuje Seni izložbu „Ajrton Sena zauvek”, dok je Netfliks prikazao zvanični trejler za mini-seriju „Sena” od šest epizoda.

Tri titule prvaka sveta, ukupno 41 pobeda i 65 pol pozicija čine karijeru Ajrtona Sene, rođenog u San Paolu u Brazilu, legende Formule 1. Sena je obeležio istoriju zajedno sa Hamiltonom, Fanđom, Šumaherom, Verstapenom, Fetelom i Prostom, koji je, iako su bili deo istog tima Meklaren Honda, bio Senin najveći rival, bilo je to najspektakularnije rivalstvo u istoriji Formule 1.Sena je u toku deset godina, koliko je proveo vozeći trke, učestvovao na 165 Gran-prija.

Šta je izazvalo nesreću – rezultati sudskog procesa u Bolonji

Na procesu u Bolonji u kome se raspravljalo o uzrocima nesreće u kojoj je izgubio život Ajrton Sena, korišćeni su originalni video-zapisi poslednjih sekundi pre udara bolida u zid, na osnovu kojih su tehničari ustanovili šta se zaista dogodilo 1. maja 1994.
Kako je to preneo Korijere dela sera 2014. godine, incident je prouzrokovalo otkazivanje stuba volana nakon izmena koje je sam Sena tražio kako bi mogao bolje da vidi instrument-tablu u bolidu. Stub volana je bio podeljen a zatim zavaren, ali je cev, kako su to kasnije utvrdili na Univerzitetu u Bolonji i u aeronautičkom centru, korodirala i nije izdržala naprezanje.

Proces koji je započet 1997. završen je tek 2005. kada je krivično delo već bilo zastarelo, te je optužba za ubistvo iz nehata Patrika Heda, tehničkog direktora Vilijamsa, bila nemoguća. Stub na kome je stajao volan bio je uzrok nesreće, ali uzrok Senine smrti jeste poluga suspenzije koja se otkačila i pretvorila u sečivo koje se uvuklo u Seninu kacigu baš u malom prostoru između kacige i zaštitne gume.

Da se to nije dogodilo, Ajrton bi izašao iz bolida, koji ga je, bez obzira na to što je pretrpeo ogromnu štetu, ipak zaštitio od udarca u zid.
Dakle svega nekoliko centimetara je bilo dovoljno da Sena izađe iz bolida nepovređen. Obdukcija je pokazala da ostali delovi njegovog tela nisu bili povređeni.

U znak sećanja na Senu,na autodromu Enco i Dino Ferari u Imoli prvi put će se, nakon trideset godina, Vilijams F16 brazilskog šampiona vratiti na mesto sa koga
je krenuo na svoj poslednji životni krug, kada je Sena zauzeo prvo mesto na autodromu, pol poziciju za Gran-Priju San Marina, koji se održavao u Imoli.

Automobil koji će biti izložen na pisti je jedina postojeća originalna kopija bolida koji je uništen u nesreći u kojoj je Sena izgubio život. U Torinu, u Muzeju automobila
već se održava izložba „Ajrton Sena zauvek”, koja je najveća i najkompletnija izložba vozila, fotografija, knjiga i uspomena na Senu ikada organizovana na svetu.

Ajrton Sena je pre svoje smrti potpisao ugovor sa Audijem oko uvoza automobila u Brazil, a najverovatnije bi postao i njihov menadžer nakon povlačenja iz Formule 1.
Posle Senine smrti poboljšane su mere bezbednosti na trkačkim stazama i u samim bolidima i od tada je poginuo samo jedan vozač F1, Francuz Žil Bjanki 2015. godine.
„Magični”, nadimak pod kojim je Sena bio poznat širom sveta, možda i najbolje opisuje vozača koji je i dalje prisutan u sećanjima, iako je prošlo čak 30 godina od njegove smrti.
Clip_3sena.jpg

(rts)
 

Back
Top