Адреса становања туженог ?!

svaki zakon koji moze da se protumaci na vise od jednog nacina je kvazi zakon..kamuflaza za korupciju..
praksa je u nasem pravosudju da se ne primenjuje zakon nego sudksa praksa..koja je plod tumacnja zakona..cime se primenjuje zapravo tumacenje tumacenja zakona..sto biva vrlo iskrivljeno ..u skladu sa trenutnim seosko politickim potrebama
pa tako recimo imam dva slucaja vrlo slicna u kojima vise lica napada jedno lice i nanosi mu vrlo slicne povrede..i sad..u jednom slucaju se fraktura nosne kosti vestaci kao laka telesna povreda.. dok se u drugom slucaju fisura nosne kosti ..( nema preloma ) vestaci kao teska telesna povreda..u prvom slucaju se drasticno umanjuje krivica otpuzenih dok u drugom se drasticno uvecava epilozi slucajeva su da je osteceni u prvom postupku za slucaj koji se desio jos 2005e godine jos ne moze da naplati zaista mizernu odstetu presudjenu na 157 000 dinara..lice trazilo 300 000 dinara..ukuopno lice ostavruje 53% .dok je drugi postupka okoncan za nepune dve godine sa sve parnicnim postupkom za naknadu stete koja iznosi gotovo milion ipo dinara sa svim troskovima i kamatama.lice ostavrilo skoro 100% odstetni zahtev..cini mi se 96% ako sam dobro upamtio presudu
u pitanju je isti sud ali ne isti sudija ..medjutim isti javni tuzioc koji je u prvom postupku vodio zapravo skraceni postupak bez istraznih radnji a u drugom postupku je cini mi se sudija koja je sudila prvi predmet bila istrazni sudija oba postupka su zapoceta po sluzbenoj duznosti krivicnim prijavama iz policije..u prvom postupku je cak to prvobitno vestecanje oboreno ali potvrdjeno akrobatikom sudije koja je trazila dodatna misljenja lekara koji su obavljali lekarske preglede i sanacije povreda..a ne po logici stvari da nalozi drugo vestacenje

ko je rekao korupcija na kvadrat?
 
ne moze se kod sagledavanja polaziti od pretpostavki da je sudija moralna i dostojna sudijske funkcije osoba.ako podjemo odatle SVAKA osoba je dostojana i moralna osoba i moze da obavlja tu funkciju.mora se poci od cinjenica da je sudija ljudsko bice..i to bice u poziciji moci ..sto znaci da se u sudiji manifestuju najgore ljudske osobine..licemerje pre svega..pristrasnost ..seleketivnost..da preciziram svaki sudija ce za sebe reci i tako o sebi misliti..kao o veoma pravednom..dok je u stvari veoma sujetan..probajte samo reci sudiji u lice da nije u pravu ..pa cete istog momenta videti koliko je sudija moralan i pravedan i dostaojan sudijske funkcije ..
cirkus..samo skup cirkus koji mnoge ljude kostao njihovih zivota ..porodica ,,buducnosti..

ponovo aktuelizovan slucaj taton ;)
valjda ce se i slucaj misic ponovo aktuelizovati..
zasto pominjem to..dovoljan je jedan jedini slucaj taton da sud vise nije sud..a slucaja tatona u nasem pravosudju ima koliko ocete..maltene svaki predmet koji ide po sluzbenoj duznosti je nakarikiran i preuvelican.bar polovina potpuno neosnovani..a presude donete na osnovu "sud poklanja veru tome i tome a poklanja veru zato sto je za sud uverljivo ( o boze ) dok odbacuje to i to zato sto nije u skladu sa onim cemu je sud priklonio veru ( opet o boze ) ..( nacitao sam se takvih presuda u poslednjih 7 godina ) ili npr na osnovu navoda policije neosporno je dokazano da je pera peric pocinio to neko tamo delo ..
sudovi policija i tuzilastvo pravi tako statistike presuda ..statistike kaznjenih ..kroz koje provlaci krupne kriminlace..koji naravno glatko kliznu kroz dobro podmazanu sudsko policijsko tuzilasku masineriju..prostor je stvoren..jer statsitsicki ne moze bas svako ko je pred sudom optuzen da bude kriv..mora par procenata da bude i oslobodjeno..a medju tih par procenata oslobodjenih treba traziti sustinu i svrhu..provuce se tu i po neki gradjanin da ne bi bas bilo ocigledno o cemu se tu radi..
 
a evo ga novi ministar na kopernikusu...
s obzirom na ono sto on iznosi ..cinjenica je da cova mozda i ima neku nameru da nesto uradi ali je jdnostavno zagrizao komad koji nije kadar da proguta..drugim recima on i bi hteo ali nema pojma kako...i onda ukljucuje "strucnjake" pravne "experte" timove
dajte jednog seljaka iz njive ..bolje ce on to od vas..bar nije operisan od stvarnosti amovima raznih "strucnih" knjiga

pazi ostaje tuzilacka istraga ali nema gradjanske porote koja treba da donese presudu..primenom novog zakona o krivicnom postupku tek ce zatvori da budu punjeni nevinim ljudima
 
ja recimo imam slucaj da u tuzbi za naknadu stete sud ne moze da jedno lice nadje na adresu na kojoj ga je nalazio u toku vodjenja krivicnog postupka..a u pitanju je postupak vodjen po sluzbenoj duznosti..tad svi traze i nalaze a po privatnoj tuzbi u principu sud boli patka da nekog trazi jer svoje pare je unapred uzeo od tuzioca..
sesto ..da se tom licu imenuje zastupnik on se imenuje o MOM TROSKU..i u cemu je tu poenta? u uzimanju SIGURNE love od tuzioca napsram na vrbi svirajke od tuzenoga? od kad sud posluje kao intersna grupa?
da bi se parnicni postupak doveo do onoga sto bi trebao da bude privatni tuzilac ne bi trebalo da placa ama bas nista unapred..i da troskove svega u postupku snosi sam sud i da to naplacuje iskljucivo od strane koja izgubi spor..
У парници се суди о приватним интересима појединих лица и не постоји ниједан разлог да сви порески обвезници унапред сносе трошкове и кредитирају једно лице, које ће уколико успе у поступку намирити само свој приватни интерес.

У појединим државама тужилац унапред мора да предујми све трошкове поступка, и поступак се одвија док се предујмљена средства не потроше.У неким системима, тужилац сам мора да достави тужбу туженом пре почетка судског поступка, и да уз тужбу суду преда доказ о томе, иначе се тужба одбацује.


Код нас,још су присутни рецидиви комунистичког виђења судског поступка , где се судови стављају на једну страну, врше јој разне услуге(траже туженог , прибављају адресе, поучавају тужиоца коју радњу да предузме и слично) а онда тај исти суд као непристрасно суди .Да би се изашло у сусрет једној страни (тужиоцу) у нови ЗПП су унете одредбе по којима се врло лако иде на достављање преко огласне табле чим се тужени не затекне на адреси на којој је пријављен полицији.Људи иду на море, одсуствују због посла, такође достава се врши радним временом, када и тужени можда негде ради.Такав закон ће водити одговорности државе за кршење права на правично суђење, а све то је учињено да би се законом изашло у сусрет једној страни у поступку.

Наравно, туженом који се налази на непознатој адреси треба поставити привременог заступникао трошку тужиоца , тужилац треба да плати вештачење и слично. Тужилац хоће да оствари неки свој интерес , и ако му се исплати , мора да сам инвестира у то, а не да чека државу да га финансира.

Такође, потпуно је нормално да се у одређеним ситуацијама дуг не може никада наплатити од дужника.Дужник може да буде без имовине, може да умре без наследника и слично, и тада дуг постаје ненаплатив.Шта има држава са тим, неће суд и држава ваљда одговарати својом имовином за сваког појединца , фирму, предузетника који је остао без имовине.
 
u cemu je svrha suda ako privatni tuzilac mora sve sam i o svom trosku? sta ce njemu uopste sud?..takav sud nikome ne treba i takav je sud i najskuplji po drzavu i obveznike jer ne radi NISTA.
kakva je to pravda koja se PLACA? uvodjenje korupcije u legalne zakoneske okvire naravno pri cemu naravno vise nema nezakonitosti jer je sve u skladu sa zakonom i naravno korupcije nema.
sudski postupak mora da bude dostupan SVAKOM gradjaninu neke zemlje a ne samo gradjanima koji imaju lovu da sve to plate..


pravo ne moze i ne sme da zavisi od toga da li se nekome nesto isplati ili ne isplati vec da li pravo postoji ili ne postoji ako postoji da li je povredjeno ili nije povredjeno..drzava mora da stiti prava SVIH gradjana podjednako a ne prava bogatih vise prava siromasnih manje jerbo nemaju love za skupe sudske postupke cime se stvaraju okolnosti u kojima vise ni drzava ni drustvo NE MOZE DA FUNKCIONISE..jer tu nema vise ni drzave ni prava..kao sto se moze videti na primeru srpske svakodnevice..niti jedan jedini segment srpskog drustva i drzave nije vise funkcionalan..drustvo i drzava su svezani u ..cvor..a nasi pravni strucnjaci experti ministri bla bla ne znaju kako da rese probleme..i naravno da ne mogu da se dogovore i usaglase stavove jer svaki taj expert i strucnjak zastupa neciji interes..bilo svoj bilo neke grupe koja ga placa da gura njihove interese..i naravno da su svi ti interesi u sukobu..

ciji interes zastupa sud?
 
Наравно, туженом који се налази на непознатој адреси треба поставити привременог заступникао трошку тужиоца , тужилац треба да плати вештачење и слично. Тужилац хоће да оствари неки свој интерес , и ако му се исплати , мора да сам инвестира у то, а не да чека државу да га финансира.

.
tuzilac tuzi nekoga sudu zarad ostvarivanja nekog svog PRAVA a ne nekog svog interesa..pravo ne moze biti interes covece ..
s druge strane previse je onih koji "idu na more" kad treba da im se uruci tuzba..
to je jedan veliki problem ..objektivan problem..izbegavanje..privatnu tuzbu cova ne mora da primi ..za parnicni postupak ne mora nikad da bude dostupan...ne mora ni da dolazi na sudjenja..kakav je to sud ako se neko oglusi na sudski poziv i ne snosi nikakve posledice?
KO je garant prava i sloboda gradjana u ovoj ..i bilo kojoj drugoj drzavi?//pera mika laza? ili drzava?

ako privatni tuzilac mora da placa iz svog dzepa onda se ostvarivanje njegovog prava opstruise materijalnim nemogucnostima..
ako drzava nema mehanizme kojima se prava i slobode gradjana sprovode u stvarnosti bez obzira na materijalno stanje bilo kog grdjanina..to nije niti moze biti pravna drzava to se zove banana republika
 
u cemu je svrha suda ako privatni tuzilac mora sve sam i o svom trosku? sta ce njemu uopste sud?..takav sud nikome ne treba i takav je sud i najskuplji po drzavu i obveznike jer ne radi NISTA.
kakva je to pravda koja se PLACA? uvodjenje korupcije u legalne zakoneske okvire naravno pri cemu naravno vise nema nezakonitosti jer je sve u skladu sa zakonom i naravno korupcije nema.
sudski postupak mora da bude dostupan SVAKOM gradjaninu neke zemlje a ne samo gradjanima koji imaju lovu da sve to plate..
pravo ne moze i ne sme da zavisi od toga da li se nekome nesto isplati ili ne isplati vec da li pravo postoji ili ne postoji ako postoji da li je povredjeno ili nije povredjeno..drzava mora da stiti prava SVIH gradjana podjednako a ne prava bogatih vise prava siromasnih manje jerbo nemaju love za skupe sudske postupke cime se stvaraju okolnosti u kojima vise ni drzava ni drustvo NE MOZE DA FUNKCIONISE..jer tu nema vise ni drzave ni prava..kao sto se moze videti na primeru srpske svakodnevice..niti jedan jedini segment srpskog drustva i drzave nije vise funkcionalan..drustvo i drzava su svezani u ..cvor..a nasi pravni strucnjaci experti ministri bla bla ne znaju kako da rese probleme..i naravno da ne mogu da se dogovore i usaglase stavove jer svaki taj expert i strucnjak zastupa neciji interes..bilo svoj bilo neke grupe koja ga placa da gura njihove interese..i naravno da su svi ti interesi u sukobu..
ciji interes zastupa sud?
Суд је доступан сваком а не само богатима.Странке које нису способне за рад, немају посао ни имовине, могу добити сиромашко право.Остали мора да плаћају трошкове.
Судски трошкови у Србији су међу најмањима у свету.Најнижа судска такса је 1900 динара, а за оглас за постављање привременог заступника је потребно 4500 динара.Адвокатска тарифа је међу најнижима у свету , иако је више пута повећавана.Људи се суде више година, одржава се десетине рочишта и на крају трошкови у просеку изађу 200-300 хиљада динара(са адвокатским трошковима, таксама вештачењима итд.) , што је смешна цифра .У другим државама адвокат ради на сат и узима више него овдашњи адвокат за 2-3рочишта, не причам о Америци или Британији, него о земљама које су можда и сиромашније од Србије.Судске таксе су исто прилично ниске, не у односу на ЕУ, него у односу на Азију и Лат.Америку.Вештаци раде налазе за 5-6 хиљада до 10 хиљада динара, а то је испод сваког нивоа.

Проблем настаје јер су људи навикли на комунистички начин суђења, где човек напише писамце суду, онда га суд јури да уреди тужбу, па не мора да предложи никакве доказе , него све то суд мора по службеној дужности.Као да је реч о малолетнику.То је водило неефикасном суду, који објективно није могао да стигне да се брине о све 3 функције, суђењу, заступању тужиоца и заступању туженог.Зато је такав концепт напуштен, па је суду припало да обавља своју изворну функцију-суђење.

Сиромашни се најчешће налазе у позицији туженог односно дужника.

tuzilac tuzi nekoga sudu zarad ostvarivanja nekog svog PRAVA a ne nekog svog interesa..pravo ne moze biti interes covece ..
s druge strane previse je onih koji "idu na more" kad treba da im se uruci tuzba..
to je jedan veliki problem ..objektivan problem..izbegavanje..privatnu tuzbu cova ne mora da primi ..za parnicni postupak ne mora nikad da bude dostupan...ne mora ni da dolazi na sudjenja..kakav je to sud ako se neko oglusi na sudski poziv i ne snosi nikakve posledice?
KO je garant prava i sloboda gradjana u ovoj ..i bilo kojoj drugoj drzavi?//pera mika laza? ili drzava?

ako privatni tuzilac mora da placa iz svog dzepa onda se ostvarivanje njegovog prava opstruise materijalnim nemogucnostima..
ako drzava nema mehanizme kojima se prava i slobode gradjana sprovode u stvarnosti bez obzira na materijalno stanje bilo kog grdjanina..to nije niti moze biti pravna drzava to se zove banana republika

Иза сваке тужбе мора постојати правни интерес, иначе се тужба одбацује.Може тужилац да буде 100% у праву, да тражи нешто што је апсолутно законито , али ако нема правног интереса за такву тужбу, онда се таква тужба одбацује.
У парници се не може примењивати сила према туженом, нити је тужени дужан да учествује у поступку.Тужени не мора да прими позив, то је његово право, а битно је да је само уредно позван.
Таква је парница у свим правним системима, а нарочито је то изражено у врло развијеним правним системима, англосаксонском и највећим европским континенталним правним системима(германском и романском).Тужилац тужи, финансира поступак , предлаже доказе и финансира њихово извођење(трошкови вештачења, сведока и слично), а суд само доноси одлуку.Таква је парница а тамо где суд поступа по службеној дужности и финансира извођење доказа није класични парнични поступак већ неки други поступци (кривични,неки ванпарнични поступци итд.).

Ово није без разлога , већ је засновано на здравом разуму и врло дугој правној традицији.Ниједна држава на свету не финансира странке у парници.То суд и не сме да чини, јер суд мора бити неутралан а не стављати се на једну страну њеним финансирањем или применом силе према супротној страни.Онда би суд морао да финансира и туженог и да примењује силу и према тужиоцу.
 
Poslednja izmena:
Суд је доступан сваком а не само богатима.Странке које нису способне за рад, немају посао ни имовине, могу добити сиромашко право.Остали мора да плаћају трошкове.
Судски трошкови у Србији су међу најмањима у свету.Најнижа судска такса је 1900 динара, а за оглас за постављање привременог заступника је потребно 4500 динара.Адвокатска тарифа је међу најнижима у свету , иако је више пута повећавана.Људи се суде више година, одржава се десетине рочишта и на крају трошкови у просеку изађу 200-300 хиљада динара(са адвокатским трошковима, таксама вештачењима итд.) , што је смешна цифра .У другим државама адвокат ради на сат и узима више него овдашњи адвокат за 2-3рочишта, не причам о Америци или Британији, него о земљама које су можда и сиромашније од Србије.Судске таксе су исто прилично ниске, не у односу на ЕУ, него у односу на Азију и Лат.Америку.Вештаци раде налазе за 5-6 хиљада до 10 хиљада динара, а то је испод сваког нивоа.

Проблем настаје јер су људи навикли на комунистички начин суђења, где човек напише писамце суду, онда га суд јури да уреди тужбу, па не мора да предложи никакве доказе , него све то суд мора по службеној дужности.Као да је реч о малолетнику.То је водило неефикасном суду, који објективно није могао да стигне да се брине о све 3 функције, суђењу, заступању тужиоца и заступању туженог.Зато је такав концепт напуштен, па је суду припало да обавља своју изворну функцију-суђење.

Сиромашни се најчешће налазе у позицији туженог односно дужника.



Иза сваке тужбе мора постојати правни интерес, иначе се тужба одбацује.Може тужилац да буде 100% у праву, да тражи нешто што је апсолутно законито , али ако нема правног интереса за такву тужбу, онда се таква тужба одбацује.
У парници се не може примењивати сила према туженом, нити је тужени дужан да учествује у поступку.Тужени не мора да прими позив, то је његово право, а битно је да је само уредно позван.
Таква је парница у свим правним системима, а нарочито је то изражено у врло развијеним правним системима, англосаксонском и највећим европским континенталним правним системима(германском и романском).Тужилац тужи, финансира поступак , предлаже доказе и финансира њихово извођење(трошкови вештачења, сведока и слично), а суд само доноси одлуку.Таква је парница а тамо где суд поступа по службеној дужности и финансира извођење доказа није класични парнични поступак већ неки други поступци (кривични,неки ванпарнични поступци итд.).

Ово није без разлога , већ је засновано на здравом разуму и врло дугој правној традицији.Ниједна држава на свету не финансира странке у парници.То суд и не сме да чини, јер суд мора бити неутралан а не стављати се на једну страну њеним финансирањем или применом силе према супротној страни.Онда би суд морао да финансира и туженог и да примењује силу и према тужиоцу.

kako moze u tom slucaju da se primenjuje sila u krivicnom postupku? odredjuje se pritvor..lisavaju se privermeno lica slobode..vrise se privodjenje? postoji interes drzave?

STA JE TO PRAVNI INTERES ajd definiste mi TU kategoriju..vecu nebulozu odavno nisam cuo

zasnovano na zdravom razumu?> nema tu nikakvog razuma ..pogotovo nema zdravog..

covek koji prima mesecnu platu od 20 000 dinara ne moze da plati ni advokata ni taxu ni presudu..ali ne ispunjava te uslove siromastva

nego ovako..crta siromastva je u republici srpskoj i crnoj gori podvucena na 144 koma nesto evra..ljudi cija su mesecna primanja ispod navedene sume spadaju u grupu siromasnih..u srbiji je ta crta podvucena na 72 evra..upola manja..pa i kao takva broji skoro milion ljudi ispod crte..a kad bi crta bila na 144 evra oko 3 miliona gradjana bi bilo ispod crte..najsiromasnija smo u ovom trenutku zemlja u evropi i kako ce u tim uslovima ljudi da ostvaruju svoj "pravni interes" ( o boze )

sud ne moze da bude neutralan vec mora da se stavi na stranu optuzenog..jer covek je nevin dok mu se krivica dokazuje..te je i za sud optuzeni i okrivljeni nevin na tuziocu je da dokaze krivicu optuzenog dokazima koji su van razumne sumnje.npr i parnicnom potupku za nadoknadu stete tuzilac mora da dokaze da mu je tuzeni naneo stetu i na koji nacin..sud nije privatna firma koji posluje na ekonomskoj osnovi zarade i ne moze nikakve svoje usluge da naplacuje..prvo zato sto ni ne pruza usluge..ne bavi se usluznom delatnoscu

opet kazem ako privatni tuzilac sve sam radi a mora da radi i nezakonite stvari da bi u tom tvom sistemu pribavio sve sto mu za sud treba..jer mora da radi stvari za koje nije zakonom ovlasten da radi..i sta ce njemu tu uopste i sud..moze sam i da presudi tuzenome jer je sve sam i obavio? koj ce nemu **** sudija.??!! da donese odluku?!!..nebuloza
to je sistem koji na sinteticki nacin pravi posao gomili sistemiskh lezilebovica koji nisu produktivni elementi drustva,.sta zapravo proizvodi sudija? advokat? tuzilac? policajac? privatni izvrsilac? kakvu oni REALNU dobit ostvaruju i kako tu dobit sticu? uhvatio si se interesa..u ekonomskom interesu suda je da se postupak odugovlaci..u ekonomskom interesu advokata je da se postupak kavurmi i jos odugovlaci..u ekonomskom interesu vesataka je da se vestacenja ponavljaju..po tom sistemu sud postaje privatna kompanija koja posluje na intersnoj ekonomskoj bazi zarade i uposljava u istoj i advokate i vestake i izvrsioce i koga sve tu nema...ko da se rad suda ne finansira iz budzeta.. s durge strane advokatura? ne moze advokat da naplacuje ni sat ni izlazak na sud nego ucinak..ako advokat ostvari necije pravo onada stice pravo i da naplati ..sta on naplacuje ako je izgubio slucaj pred sudom? jel on vraca pare svom klinjentu ? ( ako ja popravljam automobile..i ako automobil ne popravim ne mogu ni da svoj rad naplatim jer nista nisam ni uradio bez obzira na utroseno vreme i energiju ja nisam obavio posao ) i kako to da se u eri srpske fiskalizacije svima nametnute fiskalne kase osim advokatima? kako oni placaju poreze i na kojoj osnovici? prozivoljnoj daj koliko das? ako meni neko u ovoj fiskalizaciji ne izda fiskalni racun ja nemam obavezu da mu ista placam..a advokati nemaju fiskalne racune a moram da ih placam? ko je lud a ko zbunjen tu?

svaku drzavu u svetu finansiraju njeni gradjani..SVI mi punimo budzet srbije ali vrlo malo nas ima koristi od toga..sudija prima platu iz budzeta..a privatni tuzilac je covek koji valjda placa neki porez..plati pdv kad god nesto kupi u prodavnici.i to radi godinama..i sad kad njemu trebaju drzavne institucije on opet mora da zavuce ruku u dzep i plati..i sta je on placao 20 godina? koga? jedan produktivni stanovnik srbije na svojim ledjima nosi 8 do 9 lezilebovica..on zaradjuje a oni samo trose...npr u americi jedan sudija dodje na 10 000 stanovnika u srbiji jedan sudija dodje na 2500 ljudi..u americkom pravosudju nema zaostalih predmeta u srpskom pravosudju ima 2 miliona predmeta koji su zaostali..sta tu ne stima? grad njujork..odnosno savezna drzava njujork ima skoro 23 miliona stanovnika..ima manje od 60 000 policijskih sluzbenika sveukupno na svim formacijskim mestima..srbija sa manje od 7 miliona stanovnika ima skoro 100 000 zaposlenih u nasem MUPu..pa i tamo su policajcima plate male jer grad ne moze da ih plati vise sa svom njihovom ekonomskom mocju

svrha sistema je u uzimanju para a ne u resavanju problema. narocito nije u deljenju PRAVDE ovo je kljucan element..svako drustvo u kome nema mehanizma za deljenje PRAVDE je drustvo koje zapada u krize..korupciju itd itd..primer tog visokohvaljenog zapadnog drustva..ono je danas u svakoj mogucoj krizi ..ekonomskoj ..kulturnoj..drzavnoj..gradjanskoj..moralnoj..
a o tom evropskom pravu dovoljno je pomenuti slucaj asanz..pa da sve bude jasno na sta to stvarno lici ispod ugladjene politure lepih manira i slatkih reci

pravda je sama sebi svrha..ako pravda ima neku drugu svrhu osim sebe same to vise nije pravda to je politika..nepravda ..licemreje ..korupcija ..kriminal..i to institucionalizovan..
nama je nas sadasnji predsednik drzave obecao pravdu..a svaki potez koji je dosada nacinje vodi u jos vecu nepravdu..i sad traze da ne kritikujemo ..nego da damo i ponudimo resenja..pa niko tu nije lud..ako su oni vlast i ne mogu da nadju resenja znaci da nisu dorasli situaciji i da treba sami da se sklone a ne da traze da im se nude predlozi..

poneta je da je srbija svezana u cvor a zemlja se iz takvog stanja vadi samo na dva nacina..postenim bratoubilackim gradjanskim ratom ili vojnim udarom
 
kako moze u tom slucaju da se primenjuje sila u krivicnom postupku? odredjuje se pritvor..lisavaju se privermeno lica slobode..vrise se privodjenje? postoji interes drzave?
Реч је о елементарним стварима.Кога занима мора сам да се едукује и то прочита из неког уџбеника за правне студије.
STA JE TO PRAVNI INTERES
Ту "небулозу" је предвидео закон , а излишно је објашњавати по форумима тако очигледне ствари као што је правни интерес.

covek koji prima mesecnu platu od 20 000 dinara ne moze da plati ni advokata ni taxu ni presudu..ali ne ispunjava te uslove siromastva
То просто није тачно.Са тим приходима је могуће поднети трошкове једне просечне парнице.Писање тужбе 6 000 динара, 5 одржаних рочишта по 7 500 динара, вештачење 10 000 динара, то је нешто преко 50 000 динара, + судске таксе , а то је суђење које траје више од годину .То је испод 1.5 просечне зараде, а око 3 минималца.Не суди се стално него једном или двапут у животу.
Тако повољан однос просечне зараде-трошкова не постоји нигде у свету.У многим западним државама плате су много веће, али ти само за улазак у просечну адвокатску канцеларију треба 5-6 просечних плата.

Већина адвоката ће пристати да наплати трошкове тек када се заврши поступак, а суд врло неажурно наплаћује таксе и по пар година после подношења тужбе.Реално, са месечним приходима од 20 000 динара се може финансирати 1 парница.
nego ovako..crta siromastva je u republici srpskoj i crnoj gori podvucena na 144 koma nesto evra..ljudi cija su mesecna primanja ispod navedene sume spadaju u grupu siromasnih..u srbiji je ta crta podvucena na 72 evra..upola manja..pa i kao takva broji skoro milion ljudi ispod crte..a kad bi crta bila na 144 evra oko 3 miliona gradjana bi bilo ispod crte..najsiromasnija smo u ovom trenutku zemlja u evropi i kako ce u tim uslovima ljudi da ostvaruju svoj "pravni interes" ( o boze )
Сиромашни су у 99% ситуација на другој страни-туженој, која по правилу не мора да има новца да би учествовала у судском поступку.Богатији су по правилу на тужилачкој страни.Сада би држава требала да финансира богатијег у сукобу са сиромашнијим.Ту не постоји никаква логика.

sud ne moze da bude neutralan vec mora da se stavi na stranu optuzenog..jer covek je nevin dok mu se krivica dokazuje..te je i za sud optuzeni i okrivljeni nevin na tuziocu je da dokaze krivicu optuzenog dokazima koji su van razumne sumnje.npr i parnicnom potupku za nadoknadu stete tuzilac mora da dokaze da mu je tuzeni naneo stetu i na koji nacin..
И за ово треба консултовати неки уџбеник са правних студија.
sud nije privatna firma koji posluje na ekonomskoj osnovi zarade i ne moze nikakve svoje usluge da naplacuje..prvo zato sto ni ne pruza usluge..ne bavi se usluznom delatnoscu
Суд не наплаћује своје услуге него је све то бесплатно.Но, суд не може натерати друге вансудске субјекте да раде бесплатно за било кога .То су адвокати, вештаци, и слично.

Држава наплаћује судске таксе које немају никакве везе са извршеним услугама.

opet kazem ako privatni tuzilac sve sam radi a mora da radi i nezakonite stvari da bi u tom tvom sistemu pribavio sve sto mu za sud treba..jer mora da radi stvari za koje nije zakonom ovlasten da radi..i sta ce njemu tu uopste i sud..moze sam i da presudi tuzenome jer je sve sam i obavio? koj ce nemu **** sudija.??!! da donese odluku?!!..nebuloza
Ово је бизарна ситуација, а за такве ситуације постоји стручна помоћ у виду адвокатуре која ће својим услугама омогућити оштећеном да дође до имена и адресе туженог.

Прибављање имена и адресе туженог је минимум да би се поступало .То није "све" него само почетак.

to je sistem koji na sinteticki nacin pravi posao gomili sistemiskh lezilebovica koji nisu produktivni elementi drustva,.sta zapravo proizvodi sudija? advokat? tuzilac? policajac? privatni izvrsilac? kakvu oni REALNU dobit ostvaruju i kako tu dobit sticu? uhvatio si se interesa..u ekonomskom interesu suda je da se postupak odugovlaci..u ekonomskom interesu advokata je da se postupak kavurmi i jos odugovlaci..u ekonomskom interesu vesataka je da se vestacenja ponavljaju..po tom sistemu sud postaje privatna kompanija koja posluje na intersnoj ekonomskoj bazi zarade i uposljava u istoj i advokate i vestake i izvrsioce i koga sve tu nema...ko da se rad suda ne finansira iz budzeta.. s durge strane advokatura? ne moze advokat da naplacuje ni sat ni izlazak na sud nego ucinak..ako advokat ostvari necije pravo onada stice pravo i da naplati ..sta on naplacuje ako je izgubio slucaj pred sudom? jel on vraca pare svom klinjentu ? ( ako ja popravljam automobile..i ako automobil ne popravim ne mogu ni da svoj rad naplatim jer nista nisam ni uradio bez obzira na utroseno vreme i energiju ja nisam obavio posao ) i kako to da se u eri srpske fiskalizacije svima nametnute fiskalne kase osim advokatima? kako oni placaju poreze i na kojoj osnovici? prozivoljnoj daj koliko das? ako meni neko u ovoj fiskalizaciji ne izda fiskalni racun ja nemam obavezu da mu ista placam..a advokati nemaju fiskalne racune a moram da ih placam? ko je lud a ko zbunjen tu?
Обична демагогија.Производњу материјалних добара остварују само примарни(пољопривреда) и секундарни сектор (индустрија) ,али у привреди постоје и терцијарни сектор(услуге) и квартарни сектор(ванпривредне делатности) .Ова последња 2 сектора чине већи део друштвеног производа у свим модерним и развијеним земљама.
По тој логици нису нам потребни лекари, наставници , научници , социјални радници јер они ништа конкретно не производе .
u americkom pravosudju nema zaostalih predmeta u srpskom pravosudju ima 2 miliona predmeta koji su zaostali..sta tu ne stima? grad njujork..odnosno savezna drzava njujork ima skoro 23 miliona stanovnika..ima manje od 60 000 policijskih sluzbenika sveukupno na svim formacijskim mestima..srbija sa manje od 7 miliona stanovnika ima skoro 100 000 zaposlenih u nasem MUPu..pa i tamo su policajcima plate male jer grad ne moze da ih plati vise sa svom njihovom ekonomskom mocju
Једно је Америка са 300 милиона становника и потпуно друкчијим системом , а нешто сасвим друго Србија са мање од 9 милиона становника (са КиМ) односно око 7 милиона(без КиМ) .У Србији има око 1 800 судија на 7.1 милион становника, што је 1 судија на 3900 људи.У САД постоји око милион адвоката , и још толико људи обавља послове сродне адвокатури(приватни извршитељи, јавни бележници,разни проценитељи,помоћници адвоката , разно помоћно особље итд.) , а то је 0,7 % укупне популације.Они обављају разне послове који су код нас у надлежности суда,па може да има мање судија.По тој логици у Србији би требало да има око 50 000 адвоката, јавних бележника , приватних извршитеља а има их 10 пута мање.
Ако погледамо Србију, и саберемо све судије , јавне тужиоце, судије за прекршаје, адвокате, бележнике, приватне извршитеље , то ће бити испод 10 000(0,14%) људи који се бави послом којим се у Америци бави 0,7 популације.Наравно да је ефикаснији систем у мкојем се једним послом бави 0,7% популације него систем где се истим послом бави 0,14% популације.

Наравно, тај ефикасан систем у САД финансирају грађани који морају да плаћају силне адвокате , бележнике, приватне извршитеље из свог џепа и то унапред , а само неколико процената предмета заиста и дође у суд.Већини просечних Американаца је такав систем апсолутнои недоступан, јер су трошкови енормни за некога ко није имућан.

Такође, разликује се и број административног особља, у Србији на 1 судију дође око 2 службеника, а у многим западним државама судију опслужује и 7-8 чиновника.То је много више људи који се бави истим послом а објективно тим од 8-9 људи много више може да уради него тим од 3 човека.

Не знам зашто се узимају разни непроверени статистички подаци из неких веома удаљених држава које немају везе са Србијом.Можда у Кини и судија дође на 1 000 000 становника , па хајде да направимо један суд за целу Србију са 7 судија па да видимо шта ће да испадне.

Шта да радимо са општинама које имају 5-6 хиљада становника.Њима не треба суд већ је довољан 1 судија који ће радити у неком граду удаљеном 50 км.Последица таквих неадекватних поређења броја судија у Њујорку или Лондону са бројем судија у Пироту или Младеновцу, је то што грађани Србије морају да путују на рочишта у "централе" судова удаљене и по 50 км.
 
Poslednja izmena:
zasto "pravni interes" nije za forumsko obrazlozenje? jel to zato sto nema logike u sebi pa ne moze ni da se obrazlozi nikako drugacije do demagoski pa treba kosultovati pravnu "literaturu"?


svaka zemlja pravi sistem koji je u skladu sa njenim potrebama i mogucnostima..pa i pravni sistem..
pa tako profesori i nastavnici proizvode KADROVE..lekari se brinu o zdravstvenom stanju stanovnistva..nema tu nikakve demagogije vec samo sagledavanja sireg konteksta..sireg konteksta od cisto pravnog koji je vrlo vrlo uzak..i frizer ostvaruje doprinos iako se bavi usluznim delatnostima....medjutim doprnos koji ostvaruje sudija ..advokat izvrsitelj policajac nema kvantifikaciju..njihov doprinos ne moze da se izmeri...ta dva primarna radnika iz agrara i industrije pokrecu ceo sistem..na koje se nadovezuju sve ostale delatnosti u ekonomskom smislu..bez poljoprivrednika i industijalca nista ne moze da funkcionise narocito ne usluzne delatnosti..

nasa zemlja recimo ima najveci broj predmeta odnosno utuzenja evropskom sudu za ljudska prava u strazburu..a predmeti su takvi da covek se uhvati za glavu..
primer
Дана 6. новембра 2007. године Европски суд за људска права у Стразбуру (Суд) је утврдио, са 5 гласова за и 2 гласа против, да је подносиоцу представке, господину Зорану Лепојићу повређено право заштићено чланом 10 Конвенције (права на слободу изражавања).У складу са тим Суд је, такође са 5 гласова за и 2 гласа против, обавезао Републику Србију да:- плати подносиоцу представке 3.000,00 евра у динарској противвредности на име нематеријалне штете и 250,00 евра у динарској противвредности на име трошкова поступка, најкасније у року од три месеца од наступања правоснажности пресуде, уз обавезу исплате камате за износ накнаде који је плаћен након протека та три месеца.Подносилац представке се жалио да му је повређено право на слободу изражавања пресудом Општинског суда у Бабушници од 11. јуна 2003 године коју је потврдио Окружни суд у Пироту 8. октобра 2004. године.Наиме, Општински суд у Бабушници је по приватној кривичној тужби бившег градоначелника Бабушнице (П. Ј.) прогласио подносиоца представке кривим због клевете због немогућности да докаже истинитост или основе да верује у једне изјаву коју је написао у тексту који је објавио у гласилу „Народне лужничке новине" под насловом „Насилнички председник".Спорни пасус гласи:"... Тако Петар Јончић у јуловској еуфорији, под слоганом пара врти где бургија неће, зарад своје личне егзистенције сумануто троши новац грађана општине на: спонзорства, гала ручкове... „У образложењу пресуде општински суд је навео да је подносилац представке употребио реч „сумануто" у намери да представи П. Ј. лудим. Поред тога општински суд је у образложењу навео да с обзиром да су и подносилац представке и П.Ј. политичари они имају посебну обавезу да се обраћају један другом на одговарајући начин и да условна осуда коју је изрекао има за циљ да одврати подносиоца представке од понављања тог кривичног дела.По каснијој тужби за накнаду штете због претрпљеног душевног бола, П. Ј. против подносиоца представке, општински суд је обавезао подносиоца представке да исплати приближно 1.970,00 евра П. Ј. Ову пресуду је потврдио Окружни суд, с тим што је преиначио део пресуде који се односи на трошкове поступка смањивши овај укупни износ за око 350,00 евра. У образложењу ове пресуде општински суд је заузео и став да је углед градоначелника као изабраног лица и директора врло успешног локалног предузећа значајнији од обичног грађанина.Подносилац представке се жалио на ову пресуду. Окружни суд је преиначио само део пресуде који се односи на трошкове поступка, док је у осталом делу жалбу одбио.Подносилац представке се жалио на то да му је повређено право из члана 10 Конвенције (право на слободно изражавање) наведеном кривичном и цивилном пресудом.Поред приговора ratione temporis заступник је и приговорио да подносилац представке није исцрпео сва делотворна домаћа правна средства наводећи између осталог и захтев за заштиту законитости. Међутим Суд је, у складу са својом судском праксом, закључио да се подношење предлога јавном тужиоцу за покретање захтева за заштиту законитости не може сматрати делотворним. Наиме, један од услова да би неки правни лек био делотворан је да тај правни лек може да се уложи директно и да његово улагање не зависи од оцене неког државног органа.У самој оцени да ли је било повреде права на слободно изражавање Суд је закључио да су одређени захтеви за ограничење овога права у овом случају испуњени, као што је захтев да ограничење буде јасно прописано законом и захтев да ограничење има легитиман циљ. Међутим, Суд је сматрао да захтев да је ограничење „неопходно у демократском друштву" у овом случају није испуњен.Суд је нарочито критиковао став домаћег суда да је углед П. Ј. значајнији од угледа обичног грађанина. Наиме, став Суда је да је рад изабраних лица нарочито подложан критици.Подносилац представке се жалио и на повреду члана 6 Конвенције. Суд је сматрао да је ова жалба прихватљива али је сматрао да није потребно испитивати посебно ову повреду с обзиром да је већ утврђена повреда члана 10 Конвенције.Двојица судија која су била против ове пресуде су судија V. Zagrebelsky и судија М. Крећа, ad hoc судија постављен од стране Републике Србије, чији су издвојена мишљења прикључена тексту пресуде.Преузми пресуду (english) или (српски) .
Напомена: Ова пресуда ће постати правоснажна под условима прописаним чланом 44 став 2 Конвенције . Могуће су редакторске промене текста пресуде.
 
kod smo kod americkog pravosudja tamo bar imas unapred jasnu predstavu o tome da li ces dobiti spor ili neces..ja u srbiji mogu glatko da izgubim spor iako posedujem jasne i neoborive dokaze u moju korist jer sud donosi odluku na osnovu slobodnog sudijskog uverenja..
i kao sto ti kazes tuzbe pokrecu imucni jer MOGU DA PLATE..a ti si onako pravnicki relativizovao 20 000 dinara primanja od kojih valjda neko treba i da zivi a ne da samo placa troskove i advokate..sa 20 000 dinara mesecno u srbiji tom gradjnainu NE OSTANE NISTA za bilo kakve troskove..u srbiji je taj odnos izarzito nepovoljan..a ne povoljan kako ti kazes jer sabiras babe i zabe..ti si posao od pretpostavke da su 20 000 dinara primanja potpuno slobode za trosenje..a gde je golo odrzanje zivota? ne decko taj sa 20 000 dinara jedva prezivljava mesec dana nema taj para ni za sta drugo.ni za takse ni za advokate ni za kazne ni za presude.ako plati advokata nece mu ostati da plati utrosenu elketricnu energiju i iskljucice mu struju.i ko moze unapred da predvidi da njemu treba pravosudni sistem dvaput u zivotu? vi pravnici ko da zivite na nekoj drugoj planeti..sidjite malo medju narod..u srbiji mu treba svaki dan jer mu prava narusavaju SVI..od poslodavca do drzavnih organa
visoke takse i troskovi imaju samo jednu validnu svrhu a to bi bila svrha odvracanja od besmislenih utuzivanja ..sitnica i gluposti vec da se ljudi tuze samo za ozbiljne stvari..medjutim to efikasno deluje samo na gradjanima..javni tuzioci ..panduri.. podnose prijave bukvalno sa svakakve gluposti i sitnice..i sudovi su zatrpani tim slucajevima..koje se vecim delom neosnovani ili su dela malog znacaja za koje sud moze lica iako kriva da oslobodi krivice..da ne pominjem samo stancovanje prekrsajnih prijava za prekoracenje brzine sto je do uvodjenja novih radara sa fotografisanjem bio glavni policijski adut..( skoro je cak i predstavnik policijskog sindikata uprave krusevac javno o tome govorio na jednoj tv emisiji u kojoj je bio kao gost ) sad za to isto sluzi alkometar kao glavni adut za stancovanje prijava i naplacivanje reketa gradjanima ..ja sam cak sudu dostavljao i uputstvo za rukovanje jednim od tih uredjaja koje se kod nas koristio i jos uvek koristi u mnogim stanicama..kao i studiju iz oblasti sudske medicine kojom se jasno utvrdjuje alkometar kao sredstvo koje je nepouzdano i samim tim se na njegovim rezultatima ne moze zasnivati sudski postupak jer bi to bilo neprofesionalno i zaslo iz cinejnica u nagadjanje..a sudska praksa u nas je da se OSL veruje na rec..a koji su podnosioci prijava ili su na strani optuznice..cime se dirketno krsi konvencija u tackama o fer i pravicnom sudjenju i pretpostavci nevinosti..opet skoro sam od jedne sudijke cuo bas taj stav..u vezi sudskih postupaka zakona i sudske prakse koji krse konvenciju o ljudskim pravima ..neuskladjeni smo s tim aktom i ljudi s punim pravom utuzuju drzavu i naravno dobijaju slucajeve..a kobajagi nam svi zakoni u sebi sadrze te odrednice po kojima su organi duzni da postuju sve te medjunarodne akte koje smo usvojili.povelju o pravima coveka konvenciju o ljudskim pravima itd..sto se sve krsi ko dobar dan
da pomenem od bitnih slucajeva slucaj Andrejic..zenu drzali skoro dve godine u pritvoru ..osudili ja na 20 godina zatvora a apelacioni sud ustanovio da nema dokaza da je ona izvrsila delo teskog ubistva i pravosnazno je oslobodio..znaci na osnovu istog materijala dva suda donose dve drasticno razlicite presude..prvo sto ce drzavu to mnogo da kosta kad ona pokrene odstetne zahteve odnono poreske obveznike jer ce to drzava da plati nasim parama..drugo niko nece da odgovara za to sto je njoj uradjeno..ni taj sudija sto je sada ispada sasvim protivpravno lisio slobode skoro dve godine..pa taj tuzilac koji je po ovome dizao neosnovanu optuznicu..pa panduri koji su se bavili iznudjivanjem priznanja..niko od njih nece da odgovara..E TO JE KLJUCAN PROBLEM u srpskom pravosudju..a ona sudija koja oslobodila marka milosevica odmah pokrenut postupak smenjivanja..pa istrazni sudija koji nije hteo da izadje na namontirano mesto dogadjaja "ubistva" tatona nakon 4 ipo sata nije prosao reizbor i sad se bavi advokaturom..

drzava moze da finansira odstete zbog gresaka svojih organa ( koje se zataskavaju samo tako bas zbog isplacivanja odsteta ) a ne moze da finansira parnicni postupak?
da zavrsim raspravu ..ljudi su glupi..poverovace u laz iz dva razloga..zato sto zele da ta laz bude istinom i./ili zato sto se plase da bi ta laz mogla biti istinom..kad jednom donesu neku odluku zauzmu neki stav ljudi ce uraditi sve sto je u njihovoj moci da tu odluku i taj stav opravdajau i pred sobom i pred drugim ljudima..i sudije su ljudi .,.i za njih vazi isto pravilo ljudske prirode kao i za nas ostale..s tom razlikom sto su nekima od nas ta pravila poznata pa mozemo donekle da kontolisemo ..sta to znaci u pravosudju? znaci da sudija prvo procita tuzbu..optuznicu prijavu..pismeno koji nekome nesto stavlja na teret..i citanjem tog pismena sudija vec stice neki utisak o celoj prici..ima vec oformljeno misljenje ..oformljenu predrasudu i njegovi dalji postupci bivaju kontolisani od strane tog misljenja i te predrasude a ogledaju se u svesnom cak i u podsvesnom prekrajanju i skrajanju sudskih zapisnika u cilju podupiranja tog misljenja i te predrasude..i odabiru tih dokaza koje po zakonu ima pravo da prihvati ili odbaci "jer ih je pazljivo razmotrio i posebno i u vezi jedan s drugim bla bla "..i najmoralnije i najcasnije sudije mogu da budu veoma lako zrtve manipulacije ..mogu da budu nasmareni ..da donesu pogresne i napravedne odluke i da iskreno veruju kako su te odluke ispravne i pravedne..sto narocito dolazi do izrazaja u sistemima gde nema odgovornosti poput naseg te nema ni straha od greske odnosno posledica gresenja..a kad sudija pogresi posledice su drasticne cesto i potresne..sreca je da smo mi srbi generalno vrlo miroljubiv narod inace bi tu letele glave u osvetama..nepravda ljude zestoko pogadja a posledice su nesagledive i nadsve nepredvidljive. primer zbog cega ljudi ne postuju saobracajne propise? pa retko da u srbiji ima vozaca koji nije platio bar jednu potpuno izmisljenu kaznu..dal na licu mesta ili od strane produzene ruke policije koji se odaziva na titulu prekrsajni sudija. objektivno pitanje svrsishodnosti postovanja saobracajnih propisa u uslovima u kojim placas kaznu bio kriv ne bio kriv jer se nekome digla patka i trebaju mu pare..otkako je koristi radar sa fotografisanjem drasticno je opao broj kazni za prekoracenje brzine npr..na upola od prethodnog broja sto povlaci pitanje dal su pola naplacenih kazni bile potpuno izmisljenje od starne pandura..odnosno podmetnuta prekoracenja zloupotrebama rucnih radara.

kljucno pitanje za nove zakonodavce..ko ce i na koji nacin nas gradjane da stiti od policijsko tuzilacko sudijskih zloupotreba zakona i zakonskih ovlascenja ukrivanja i podematnja ..laznih iskaza i svedocenja koja se bez reci prihvataju? kako mi da se ODBRANIMO od toga?
 
kod smo kod americkog pravosudja tamo bar imas unapred jasnu predstavu o tome da li ces dobiti spor ili neces..ja u srbiji mogu glatko da izgubim spor iako posedujem jasne i neoborive dokaze u moju korist jer sud donosi odluku na osnovu slobodnog sudijskog uverenja..
i kao sto ti kazes tuzbe pokrecu imucni jer MOGU DA PLATE..a ti si onako pravnicki relativizovao 20 000 dinara primanja od kojih valjda neko treba i da zivi a ne da samo placa troskove i advokate..sa 20 000 dinara mesecno u srbiji tom gradjnainu NE OSTANE NISTA za bilo kakve troskove..u srbiji je taj odnos izarzito nepovoljan..a ne povoljan kako ti kazes jer sabiras babe i zabe..ti si posao od pretpostavke da su 20 000 dinara primanja potpuno slobode za trosenje..a gde je golo odrzanje zivota? ne decko taj sa 20 000 dinara jedva prezivljava mesec dana nema taj para ni za sta drugo.ni za takse ni za advokate ni za kazne ni za presude.ako plati advokata nece mu ostati da plati utrosenu elketricnu energiju i iskljucice mu struju.i ko moze unapred da predvidi da njemu treba pravosudni sistem dvaput u zivotu? vi pravnici ko da zivite na nekoj drugoj planeti..sidjite malo medju narod..u srbiji mu treba svaki dan jer mu prava narusavaju SVI..od poslodavca do drzavnih organa
visoke takse i troskovi imaju samo jednu validnu svrhu a to bi bila svrha odvracanja od besmislenih utuzivanja ..sitnica i gluposti vec da se ljudi tuze samo za ozbiljne stvari..medjutim to efikasno deluje samo na gradjanima..javni tuzioci ..panduri.. podnose prijave bukvalno sa svakakve gluposti i sitnice..i sudovi su zatrpani tim slucajevima..koje se vecim delom neosnovani ili su dela malog znacaja za koje sud moze lica iako kriva da oslobodi krivice..da ne pominjem samo stancovanje prekrsajnih prijava za prekoracenje brzine sto je do uvodjenja novih radara sa fotografisanjem bio glavni policijski adut..( skoro je cak i predstavnik policijskog sindikata uprave krusevac javno o tome govorio na jednoj tv emisiji u kojoj je bio kao gost ) sad za to isto sluzi alkometar kao glavni adut za stancovanje prijava i naplacivanje reketa gradjanima ..ja sam cak sudu dostavljao i uputstvo za rukovanje jednim od tih uredjaja koje se kod nas koristio i jos uvek koristi u mnogim stanicama..kao i studiju iz oblasti sudske medicine kojom se jasno utvrdjuje alkometar kao sredstvo koje je nepouzdano i samim tim se na njegovim rezultatima ne moze zasnivati sudski postupak jer bi to bilo neprofesionalno i zaslo iz cinejnica u nagadjanje..a sudska praksa u nas je da se OSL veruje na rec..a koji su podnosioci prijava ili su na strani optuznice..cime se dirketno krsi konvencija u tackama o fer i pravicnom sudjenju i pretpostavci nevinosti..opet skoro sam od jedne sudijke cuo bas taj stav..u vezi sudskih postupaka zakona i sudske prakse koji krse konvenciju o ljudskim pravima ..neuskladjeni smo s tim aktom i ljudi s punim pravom utuzuju drzavu i naravno dobijaju slucajeve..a kobajagi nam svi zakoni u sebi sadrze te odrednice po kojima su organi duzni da postuju sve te medjunarodne akte koje smo usvojili.povelju o pravima coveka konvenciju o ljudskim pravima itd..sto se sve krsi ko dobar dan
da pomenem od bitnih slucajeva slucaj Andrejic..zenu drzali skoro dve godine u pritvoru ..osudili ja na 20 godina zatvora a apelacioni sud ustanovio da nema dokaza da je ona izvrsila delo teskog ubistva i pravosnazno je oslobodio..znaci na osnovu istog materijala dva suda donose dve drasticno razlicite presude..prvo sto ce drzavu to mnogo da kosta kad ona pokrene odstetne zahteve odnono poreske obveznike jer ce to drzava da plati nasim parama..drugo niko nece da odgovara za to sto je njoj uradjeno..ni taj sudija sto je sada ispada sasvim protivpravno lisio slobode skoro dve godine..pa taj tuzilac koji je po ovome dizao neosnovanu optuznicu..pa panduri koji su se bavili iznudjivanjem priznanja..niko od njih nece da odgovara..E TO JE KLJUCAN PROBLEM u srpskom pravosudju..a ona sudija koja oslobodila marka milosevica odmah pokrenut postupak smenjivanja..pa istrazni sudija koji nije hteo da izadje na namontirano mesto dogadjaja "ubistva" tatona nakon 4 ipo sata nije prosao reizbor i sad se bavi advokaturom..

drzava moze da finansira odstete zbog gresaka svojih organa ( koje se zataskavaju samo tako bas zbog isplacivanja odsteta ) a ne moze da finansira parnicni postupak?
da zavrsim raspravu ..ljudi su glupi..poverovace u laz iz dva razloga..zato sto zele da ta laz bude istinom i./ili zato sto se plase da bi ta laz mogla biti istinom..kad jednom donesu neku odluku zauzmu neki stav ljudi ce uraditi sve sto je u njihovoj moci da tu odluku i taj stav opravdajau i pred sobom i pred drugim ljudima..i sudije su ljudi .,.i za njih vazi isto pravilo ljudske prirode kao i za nas ostale..s tom razlikom sto su nekima od nas ta pravila poznata pa mozemo donekle da kontolisemo ..sta to znaci u pravosudju? znaci da sudija prvo procita tuzbu..optuznicu prijavu..pismeno koji nekome nesto stavlja na teret..i citanjem tog pismena sudija vec stice neki utisak o celoj prici..ima vec oformljeno misljenje ..oformljenu predrasudu i njegovi dalji postupci bivaju kontolisani od strane tog misljenja i te predrasude a ogledaju se u svesnom cak i u podsvesnom prekrajanju i skrajanju sudskih zapisnika u cilju podupiranja tog misljenja i te predrasude..i odabiru tih dokaza koje po zakonu ima pravo da prihvati ili odbaci "jer ih je pazljivo razmotrio i posebno i u vezi jedan s drugim bla bla "..i najmoralnije i najcasnije sudije mogu da budu veoma lako zrtve manipulacije ..mogu da budu nasmareni ..da donesu pogresne i napravedne odluke i da iskreno veruju kako su te odluke ispravne i pravedne..sto narocito dolazi do izrazaja u sistemima gde nema odgovornosti poput naseg te nema ni straha od greske odnosno posledica gresenja..a kad sudija pogresi posledice su drasticne cesto i potresne..sreca je da smo mi srbi generalno vrlo miroljubiv narod inace bi tu letele glave u osvetama..nepravda ljude zestoko pogadja a posledice su nesagledive i nadsve nepredvidljive. primer zbog cega ljudi ne postuju saobracajne propise? pa retko da u srbiji ima vozaca koji nije platio bar jednu potpuno izmisljenu kaznu..dal na licu mesta ili od strane produzene ruke policije koji se odaziva na titulu prekrsajni sudija. objektivno pitanje svrsishodnosti postovanja saobracajnih propisa u uslovima u kojim placas kaznu bio kriv ne bio kriv jer se nekome digla patka i trebaju mu pare..otkako je koristi radar sa fotografisanjem drasticno je opao broj kazni za prekoracenje brzine npr..na upola od prethodnog broja sto povlaci pitanje dal su pola naplacenih kazni bile potpuno izmisljenje od starne pandura..odnosno podmetnuta prekoracenja zloupotrebama rucnih radara.

kljucno pitanje za nove zakonodavce..ko ce i na koji nacin nas gradjane da stiti od policijsko tuzilacko sudijskih zloupotreba zakona i zakonskih ovlascenja ukrivanja i podematnja ..laznih iskaza i svedocenja koja se bez reci prihvataju? kako mi da se ODBRANIMO od toga?

Bravo!
Ajde da vas cujem sada gospodo pravnici,i vi buduci pravnici.
Kako moze policija da podnese krivicnu prijavu protiv mene,uz to nista nisam uradio,nemaju materijalne dokaze i na kraju moj cale podigne kredit 1000 evra da bi dobio godinu dana uslovne kazne?
Uz sve ovo sam dobio lepe batine,i kada sam otisao u Bolnicu ustanovili su mi 2 slomljena rebra naprsnuce sake i jedan slomljeni prst,kada sam trazio da mi daju listu povreda,rekli su mi nemamo pravo da ti damo listu jer si bio povredjen od strane ovih govnara na stadionu,ajde sada da vas cujem i uz sve to ja dobijem uslovnu od godinu dana platim kaznu 1000 evra i jos popijem batine kakve u zivotu nisam dobio?
 
kod smo kod americkog pravosudja tamo bar imas unapred jasnu predstavu o tome da li ces dobiti spor ili neces..ja u srbiji mogu glatko da izgubim spor iako posedujem jasne i neoborive dokaze u moju korist jer sud donosi odluku na osnovu slobodnog sudijskog uverenja..
i kao sto ti kazes tuzbe pokrecu imucni jer MOGU DA PLATE..a ti si onako pravnicki relativizovao 20 000 dinara primanja od kojih valjda neko treba i da zivi a ne da samo placa troskove i advokate..sa 20 000 dinara mesecno u srbiji tom gradjnainu NE OSTANE NISTA za bilo kakve troskove..u srbiji je taj odnos izarzito nepovoljan..a ne povoljan kako ti kazes jer sabiras babe i zabe..ti si posao od pretpostavke da su 20 000 dinara primanja potpuno slobode za trosenje..a gde je golo odrzanje zivota? ne decko taj sa 20 000 dinara jedva prezivljava mesec dana nema taj para ni za sta drugo.ni za takse ni za advokate ni za kazne ni za presude.ako plati advokata nece mu ostati da plati utrosenu elketricnu energiju i iskljucice mu struju.i ko moze unapred da predvidi da njemu treba pravosudni sistem dvaput u zivotu? vi pravnici ko da zivite na nekoj drugoj planeti..sidjite malo medju narod..u srbiji mu treba svaki dan jer mu prava narusavaju SVI..od poslodavca do drzavnih organa
visoke takse i troskovi imaju samo jednu validnu svrhu a to bi bila svrha odvracanja od besmislenih utuzivanja ..sitnica i gluposti vec da se ljudi tuze samo za ozbiljne stvari..medjutim to efikasno deluje samo na gradjanima..javni tuzioci ..panduri.. podnose prijave bukvalno sa svakakve gluposti i sitnice..i sudovi su zatrpani tim slucajevima..koje se vecim delom neosnovani ili su dela malog znacaja za koje sud moze lica iako kriva da oslobodi krivice..da ne pominjem samo stancovanje prekrsajnih prijava za prekoracenje brzine sto je do uvodjenja novih radara sa fotografisanjem bio glavni policijski adut..( skoro je cak i predstavnik policijskog sindikata uprave krusevac javno o tome govorio na jednoj tv emisiji u kojoj je bio kao gost ) sad za to isto sluzi alkometar kao glavni adut za stancovanje prijava i naplacivanje reketa gradjanima ..ja sam cak sudu dostavljao i uputstvo za rukovanje jednim od tih uredjaja koje se kod nas koristio i jos uvek koristi u mnogim stanicama..kao i studiju iz oblasti sudske medicine kojom se jasno utvrdjuje alkometar kao sredstvo koje je nepouzdano i samim tim se na njegovim rezultatima ne moze zasnivati sudski postupak jer bi to bilo neprofesionalno i zaslo iz cinejnica u nagadjanje..a sudska praksa u nas je da se OSL veruje na rec..a koji su podnosioci prijava ili su na strani optuznice..cime se dirketno krsi konvencija u tackama o fer i pravicnom sudjenju i pretpostavci nevinosti..opet skoro sam od jedne sudijke cuo bas taj stav..u vezi sudskih postupaka zakona i sudske prakse koji krse konvenciju o ljudskim pravima ..neuskladjeni smo s tim aktom i ljudi s punim pravom utuzuju drzavu i naravno dobijaju slucajeve..a kobajagi nam svi zakoni u sebi sadrze te odrednice po kojima su organi duzni da postuju sve te medjunarodne akte koje smo usvojili.povelju o pravima coveka konvenciju o ljudskim pravima itd..sto se sve krsi ko dobar dan
da pomenem od bitnih slucajeva slucaj Andrejic..zenu drzali skoro dve godine u pritvoru ..osudili ja na 20 godina zatvora a apelacioni sud ustanovio da nema dokaza da je ona izvrsila delo teskog ubistva i pravosnazno je oslobodio..znaci na osnovu istog materijala dva suda donose dve drasticno razlicite presude..prvo sto ce drzavu to mnogo da kosta kad ona pokrene odstetne zahteve odnono poreske obveznike jer ce to drzava da plati nasim parama..drugo niko nece da odgovara za to sto je njoj uradjeno..ni taj sudija sto je sada ispada sasvim protivpravno lisio slobode skoro dve godine..pa taj tuzilac koji je po ovome dizao neosnovanu optuznicu..pa panduri koji su se bavili iznudjivanjem priznanja..niko od njih nece da odgovara..E TO JE KLJUCAN PROBLEM u srpskom pravosudju..a ona sudija koja oslobodila marka milosevica odmah pokrenut postupak smenjivanja..pa istrazni sudija koji nije hteo da izadje na namontirano mesto dogadjaja "ubistva" tatona nakon 4 ipo sata nije prosao reizbor i sad se bavi advokaturom..

drzava moze da finansira odstete zbog gresaka svojih organa ( koje se zataskavaju samo tako bas zbog isplacivanja odsteta ) a ne moze da finansira parnicni postupak?
da zavrsim raspravu ..ljudi su glupi..poverovace u laz iz dva razloga..zato sto zele da ta laz bude istinom i./ili zato sto se plase da bi ta laz mogla biti istinom..kad jednom donesu neku odluku zauzmu neki stav ljudi ce uraditi sve sto je u njihovoj moci da tu odluku i taj stav opravdajau i pred sobom i pred drugim ljudima..i sudije su ljudi .,.i za njih vazi isto pravilo ljudske prirode kao i za nas ostale..s tom razlikom sto su nekima od nas ta pravila poznata pa mozemo donekle da kontolisemo ..sta to znaci u pravosudju? znaci da sudija prvo procita tuzbu..optuznicu prijavu..pismeno koji nekome nesto stavlja na teret..i citanjem tog pismena sudija vec stice neki utisak o celoj prici..ima vec oformljeno misljenje ..oformljenu predrasudu i njegovi dalji postupci bivaju kontolisani od strane tog misljenja i te predrasude a ogledaju se u svesnom cak i u podsvesnom prekrajanju i skrajanju sudskih zapisnika u cilju podupiranja tog misljenja i te predrasude..i odabiru tih dokaza koje po zakonu ima pravo da prihvati ili odbaci "jer ih je pazljivo razmotrio i posebno i u vezi jedan s drugim bla bla "..i najmoralnije i najcasnije sudije mogu da budu veoma lako zrtve manipulacije ..mogu da budu nasmareni ..da donesu pogresne i napravedne odluke i da iskreno veruju kako su te odluke ispravne i pravedne..sto narocito dolazi do izrazaja u sistemima gde nema odgovornosti poput naseg te nema ni straha od greske odnosno posledica gresenja..a kad sudija pogresi posledice su drasticne cesto i potresne..sreca je da smo mi srbi generalno vrlo miroljubiv narod inace bi tu letele glave u osvetama..nepravda ljude zestoko pogadja a posledice su nesagledive i nadsve nepredvidljive. primer zbog cega ljudi ne postuju saobracajne propise? pa retko da u srbiji ima vozaca koji nije platio bar jednu potpuno izmisljenu kaznu..dal na licu mesta ili od strane produzene ruke policije koji se odaziva na titulu prekrsajni sudija. objektivno pitanje svrsishodnosti postovanja saobracajnih propisa u uslovima u kojim placas kaznu bio kriv ne bio kriv jer se nekome digla patka i trebaju mu pare..otkako je koristi radar sa fotografisanjem drasticno je opao broj kazni za prekoracenje brzine npr..na upola od prethodnog broja sto povlaci pitanje dal su pola naplacenih kazni bile potpuno izmisljenje od starne pandura..odnosno podmetnuta prekoracenja zloupotrebama rucnih radara.

kljucno pitanje za nove zakonodavce..ko ce i na koji nacin nas gradjane da stiti od policijsko tuzilacko sudijskih zloupotreba zakona i zakonskih ovlascenja ukrivanja i podematnja ..laznih iskaza i svedocenja koja se bez reci prihvataju? kako mi da se ODBRANIMO od toga?

Плате и приходи у Србији су доста мале али то нема везе са правосудним системом.Држава не може да финансира парнични поступак, јер ни много богатије државе немају новца за то, а то би била неправда према осталим грађанима.Порески обвезници не треба да финансирају адвоката или вештака у неком поступку због нечије њиве или нечијег дуга.Држава чак и у доба социјализма и СФРЈ није финансирала странке у парници.

На овом свету скоро ништа није бесплатно.Адвокат мора да плати закупнину за канцеларију, порез, ПТТ трошкове, струју, грејање и да још нешто остане да се заради.Суд мора да тражи да се плаћају таксе јер тако закон налаже.У одређеним случајевима признаје се сиромашко право странци , када нема имовине и прихода, али то је ретко.
 
Плате и приходи у Србији су доста мале али то нема везе са правосудним системом.Држава не може да финансира парнични поступак, јер ни много богатије државе немају новца за то, а то би била неправда према осталим грађанима.Порески обвезници не треба да финансирају адвоката или вештака у неком поступку због нечије њиве или нечијег дуга.Држава чак и у доба социјализма и СФРЈ није финансирала странке у парници.

На овом свету скоро ништа није бесплатно.Адвокат мора да плати закупнину за канцеларију, порез, ПТТ трошкове, струју, грејање и да још нешто остане да се заради.Суд мора да тражи да се плаћају таксе јер тако закон налаже.У одређеним случајевима признаје се сиромашко право странци , када нема имовине и прихода, али то је ретко.

a prema kojim to ostalim gradjanima bi bilo nepravedno? kako drzava obezbedjuje da svim gradjanima sudski postupak bude dostupan?

i taj gradjanin kome treba sudski postupak mora da plati i struju i vodu i telefon..i da kupi lebac..prosecna zarada 42 iljade? samo ne znam kako su dosli do te cifre..? prvo ako se drzava oslobodi 70% zaposlenih lezilebovica imace para da finansira i parnicni i svaki drugi postupak.jer u ovom trenutku 30% svih zaposlenih radi u ovom ili onom obliku za drzavu..sve kritike koje dobijamo su javna potrosnja javna potrosnja..mora da se smanji administracija..ja ne vidim da se administracija samnjuje naprotiv kako ko zasedne odmah pozaposljava svoje "kadrove" a stare "kadrove" ne otpusta..usotalom koliko mi godinje proizvedemo pravnika i ekonomista cela unija ne moze da uposli..treba da se smisle radna mesta za te tolike eksperte..koji svoju ekspertizu stekli uceci iz obavezne literature nekog profesora koji te knjige na trzistu ne bi ni mogao da proda jer su bezvredne..samo kao fakultetski obavezno stivo..papir na nesrecu svasta trpi
uostalom niko nije ni rekao da postupak ne treba da se naplati samo ne od tuzioca nego od strane koja izgubi spor sto moze da bude i tuzioc zar ne? ako izgubi odna treba da plati ako dobije nema sta da placa jer je u pravu ..strana koja nije u pravu treba da snese sav trosak.cime bi se obezbedilo i neutuzivanje zbog sitnica a sudski postupak bi bio svima dostupan..( ovde se za sad primenjuje princip uzimanja sigurnih para od tuzioca koga sud time dovodi u ugrozen polozaj..skupio covek neke pare da plati advokate i da plati takse i dobije proces i sta onda? ako ne moze da presudu izvrsi on postaje ugrozen..pare potrosio sud zaradio drzava uzela i cao djaci..stoje presude i duze od 15 godina neizvrsene narocito one u kojima gradjani treba nesto drzavi da naplate..sto dovodi gradjane u katastrofalan polozaj..em su vec bili osteceni od strane drzave usled cega su gradjani i utuzili drzavu em su i dalje osteceni od strane te iste drzave placajuci sudske troskove i cekaju na izvrsenje koje zastareva. koga bise i jebase na tome se i zavrsi. i ovi privatni izvrsitelji NECE izvrsavati presude koje gradjani dobiju protiv drzave i drugih subjekata vec samo obrnuto..ono sto subjekti i drzava dobiju protiv gradjana..
kod nas jos PDV moras da platis kad izdas racun a ne kad obavis transakciju odnosno uzmes pare jer tek tad promet je zatvoren i pdv moze da se naplati..( drzavi njeno ) ( sad su najavli kao neko ukidanje tog sistema blokade poslovanja kad doceralo cara do duvara pa kao sad mala preduzeca ubuduce ce pdv placati po obavljenoj naplati . sto je i normalno )..primer moje lokalne veterinarske stanice koja privatizovana ..otkupili su firmu sami radnici i nad njima se primenjuje zakon rigorozno....sta se njima desavalo? drzava im duguje ogromne svote novca..zbog izvodjenih akcija vakcinacija stoke itd itd..e sad drzava njima duguje lovu ali drzava trazi od njih da plate pdv..za koji su oni morali da se zaduze kod komercijalnih banaka kreditom..i sta sad..kredit moraju da otplacuju..dzava im i dalje nije platila njihov zaradjen novac i oni treba da utuze drzavu treba da plate taxe ..advokata..od cega? kad mesecima nisu primili plate nekako nasljame da uplate doprinose..i da skupe novac i plate sve sto se od njih trazi u sudskom postupku dobice spor sasvim sigurno ali nece moci da ga izvrse i opet su pukli..i povrs svega toga taj sto je zaposlen u drzavnom organu koji je samovoljno uskratio njima zaradjen novac ( doneo odluku da se to ne plati ) nece da odgovara..jos ce da avanzuje u drzavnoj hijerarhiji jer je drzavi ustedeo novaca.bitno je da drzava pokriva manjak u agrobanci to je bitno i da placa plate lezilebovicima to je jos bitnije a da isplacuje svoje ugovorene obaveze..to nije bitno..
valjda je cilj tog sistema necinjenje kaznjivih dela a ne sprecavanje ljudi u utuzivanju zbog tih dela i postupaka ..vi cete imati u oba slucaja pravosudnu statistiku ali cete u prvom slucaju imati funkcionalnu drzavu a u drugom slucaju imacete sliku i priliku moderne srbije..kvazi drzave koja tone ko titanik pod korupcijom..
***** advokata koji ne dobija sudske sporove taj i treba da propadne zar nemamo trzisnu ekonomiju? kakav je to sistem u kome se svakom advokatu GARANTUJE zarada? u nasem sistemu se advokatima garantuje zarada.bez obizra na ucinak advokati svoje naplacuju..treba uvesti placanje iskljucivo po ucinku pa ce dobri advokati imati love a losi na njivu ionako ima neobradjene zemlje koliko oces. kad im se placa kao do sad.pa normalno je da advokate boli patka za spor..i sto duze traje to bolje sto se vise zapetlja to bolje bice vise zalbi vise izlazaka na sud i samim tim vise love..u ovom momentu najgori seoski advokat zaradjuje dva ipo prosecna dohotka..

s druge strane sud se takodje u skladu i sa sadasnjim zakonom bavi i pracenjem i analiziranjem drustvenih pojava i odnosa u drustvu te u skladu s tim i predlaze izmene i dopune zakonskih regulativa..
zakon nalaze da se plati taksa? zakon nalaze i da se doneta presuda izvrsi pa? sto ima milion ipo neizvrsenih presuda? u cemu je gro parnicnih postupaka sto znaci takse su placane sud pare uzeo.kad bi se toliko temeljno pristupalo izvrsenjima presuda kako se pristupa naplati taxi i vestacenja itd itd jos bi sistem i bio kako tako funkcionalan ..zasto se to desava? pa opet prvi razlog je sto je sud vec uzeo pare od tuzioca..drugi razlog je sto oni sto trebaju i moraju presude da izvrasvaju ne snose nikakvu zakonsku sankciju ako to ne ucine..isto kao sto po trenutno vazecem zakonu javni tuzilac treba i mora da pokerene istragu cak i ako cuje da se negde desilo delo za koje se goni po sluzbenoj duznosti on ne snosi ama bas nikakve posledice ako to ne ucini jer ih zakon ne predvidja..niti zakon predvidja posledice za sudske izvrsitelje ako presude ne izvrse..
previse je relativnih zakonskih odredaba..recimo nuzna odbrana..zakon kaze da sud lice koje je delovalo u nuznoj odbrani moze da oslobodi krivice..kljucna rec moze ali ne mora..i obicno i ne oslobadja..i kao direktnu posledicu imamo porast svih oblika nasilja u drustvu.
sta je to prekoracenje nuzne odbrane..?? to je samo slucaj kada napadnuto lice uspe da se odbrani od napada, savlada i onesposobi napadaca i tako onesposobljenom krene da mu nanosi povrede..sva ostala obrazlozenja su sviranje *****.jer ja mogu ako posedujem vatreno oruzje isto da upotrebim u nuznoj odbrani..bez obzira da li sam napadnut vatrenim oruzjem. ja pretnjom svojim vatrenim oruzjem odbijam napadaca i potcinjavam ga..s druge strane to su stresne situacije ..posle boja svi su generali pametni..te palamude te mogao je ovo te mogao je ono..dal je mogao u toj situaciji? kad obicni ljudi u tim situacijama upadaju u ono stanja koje zovemo napadom panike tj "udri il bezi" odgovor..a tokom nekih svojih studija gledao sam masu video nadozor snimaka raznih takvih dogadjaja u kojima narocito nesposobna i priucena policija dovede nekoga u to stanje pa nadrljaju i panduri i taj..npr skorasnji dogadjaj u njujorku gde lik ubio poslodavca kao kuce ( verovatno je taj zasluzio ) a panduri izranjavaju u toj pucnjavi masu neduznih i slucajnih prolaznika..sto rikosetiranim mecima sto na dirketnoj liniji vatre ..mislim new york finest? my ass

ne mozemo mi da se ugledamo i prepisujemo iz bilo koje drzave jer te drzave nisu srbija ..srbija mora da napravi svoje zakone koji odgovaraju nasem stanju u drustvu ..tranzicione zakone koji ce vremenom da srbiju uvedu u pravni poredak i od nje nacine pravnu drzavu..prostim prepisivanjem zakona koji vaze u EU mi u srbiji samo napravimo haos ..i oni su te zakone i te regulative donosili onda kada su za njih bili drustveno i institucionalno spremni..njihovi zakoni nisu uveden preko noci a ovde se hoce bas to da se uvedu bas preko noci..to je tamo gradjeno decenijama ..mnoge zemlje tamo imaju sudsku praksu koja je stara vekovima.
protiv korupcije se ne bori tuziocima optuznicama i sudskim presudama vec institucionalno i sistemski..zakonima i pravnim mehanizmima koji onemogucavaju korupciju u njenom nastajanju
 
Финансирање трошкова парничног поступка би представљало нову јавну потрошњу.У пракси би то значило да држава издржава око 5 хиљада адвоката, неколико стотина вештака и известан број професионалних парничара, који би ово добро искористили и живели од вођења парница .То не постоји нигде у свету.Судови би трошили више него војска и полиција заједно.

Овде је реч о претходном сношењу трошкова, на крају поступка све трошкове плаћа онај ко изгуби парницу.Међутим, онај који изгуби парницу често нема имовине и прихода, па ни главни дуг ни трошкови не могу да се наплате.



Због тога Србија има око 2 милиона незавршених извршних предмета, јер су дужници углавном инсолвентни.Углавном немају непокретности, новца на текућим рачунима нити друге имовине на којој би се извршење спровело.

Питање је ко овај ризик треба да сноси.Не постоји ниједан разлог због чега би држава сносила овај ризик.Држава није ушла у правни однос са дужником, није са њим закључила уговор, није му позајмила новац итд.
 
Финансирање трошкова парничног поступка би представљало нову јавну потрошњу.У пракси би то значило да држава издржава око 5 хиљада адвоката, неколико стотина вештака и известан број професионалних парничара, који би ово добро искористили и живели од вођења парница .То не постоји нигде у свету.Судови би трошили више него војска и полиција заједно.

Овде је реч о претходном сношењу трошкова, на крају поступка све трошкове плаћа онај ко изгуби парницу.Међутим, онај који изгуби парницу често нема имовине и прихода, па ни главни дуг ни трошкови не могу да се наплате.



Због тога Србија има око 2 милиона незавршених извршних предмета, јер су дужници углавном инсолвентни.Углавном немају непокретности, новца на текућим рачунима нити друге имовине на којој би се извршење спровело.

Питање је ко овај ризик треба да сноси.Не постоји ниједан разлог због чега би држава сносила овај ризик.Држава није ушла у правни однос са дужником, није са њим закључила уговор, није му позајмила новац итд.
a koji razlog postoji da privatni tuzilac snosi taj rizik?..neko nekoga tuzi zato sto je ostecen..i ovakvim metodama samo biva dalje ostecen i sav rizik je na njemu..
sudska praksa u srbiji sa tih 2 miliona neizvrsenih predmeta govori u prilog tezi..
drzava nije usla ni u kakav odnos sa gradjanima po kome ima drzava pravo da naplati takse da naplati akcize da naplati poreze..zakon je sam po sebi jednostran..gradjani u donosenju zakona NE UCESTVUJU iako navodno zakone donose predstavnici gradjana niko ne moze da tvrdi da bi gradjanii bili bas za takav zakon kakav je izglasan..nema nikakvog ugovora za to..nema nikakvog pismena u kome ja pristajem da mi se naplacuje tksa .niti pak presauda//..uostalom nema ni za porez..pa naplacuje..i tesko tebi ako ne platis jebase ti mater
drzava JE GARANT prava i sloboda gradjana..a ne samo obaveza poput srbije..srbija u ovom trenutku garantuje samo naplacivanje njenih potrazivanja od gradjana a ne i obrnuto
naveo sam i da nema sta da se placa advokatima po vremenu ..vec samo po ucinku..ako advokat ne ostvari pravo ne moze i ne treba da naplati..najniza cena advokatskog pojavljivanja na sudu je cini mi se 6000 dinara.. i to retko kad traje duze od sata vremena..ko u srbiji ima toliku satnicu? prosecan radnik u srbiji koji ne pase na drzavnim jaslama mora za tih 6000 dinara da radi nedelju dana..i to uglavnom znatno duze od 8 sati dnevno..

ne pricamo mi izgleda istim jezikom..
ne moze tuzilac da bude odgovoran i da snosi posledice ekonomske prirode zato sto tuzeni nema para da plati..naravno ako ima jasne dokaze van razumne sumnje da je tuzeni nesto skrivio
i u ovom sad i u buducem sistemu sa novim ZPP jedini koji tu rizikuje je privatni tuzilac i jedini izlozen trosku a niko mu ne garantuje ostvarenje prava sto postavlja pitanje CEMU SLUZI SUD? sta ce nam taj i takav sud..bolje bi nam bilo BEZ NJEGA..takav sud je obicna farsa ..paravan za reketiranje? bitno je da drzava uzme? ne moze tu drzava da se vodi ekonomijom je pravo nije ekonomija..niti je sud privredni subjekat..
niti ima pravo da svoje usluge bilo kako naplacuje jer se vec finansira iz budzeta republike srbije..naplacivanjem taksi i presuda se dva puta naplacuje ista stvar..poput tv pretplate rts se finansira iz budzeta ali se dodatno od gradjana naplacuje tv pretplata..a rts ( repriziramo tri serije haha ) ima 48 hiljada zaposlenih ..ima dopsnike iz tunguzije koji godisnje posalju jedan nebitan prilog a platu redovno primaju i to mi gradjani treba da finansiramo..?? za to se ima para u budzetu? kojeg licemerja >>>*** i ima se za pokrivanje 300 miliona jevreja agrobanke a nema se za obezbedjivanje dostupnosti sudskog postupka svakom gradjaninu bez obzira na materijalno stanje..bez cega NEMA pravne drzave ??

diletanti > ili svesni rasturaci drzave? sta je po sredi?
 

Back
Top