BUSIZMI

gost 74285

Domaćin
Poruka
4.881
mislim da ovo apsolutno pripada ovom pdf-u:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Dzordz Bus junior i njegovi biseri..:lol:

More Muslims have died at the hands of killers than--I say more Muslims--a lot of Muslims have died--I don't know the exact count--at Istanbul. Look at these different places around the world where there's been tremendous death and destruction because killers kill.

Vise muslimana je poginulo od ruka ubojica nego - kazem vise muslimana - mnogo muslimana je umrlo - ne znam tocan broj - u Istanbulu. Pogledajte te razne dijelove vijeta gdje se dogadja smrt i ubijanje zato sto ubojice ubijaju.
-------------------------------------------------------------------------------------------------



If affirmative action means what I just described, what I'm for, then I'm for it.

Ako afirmativno djelovanje znaci ono sto sam sad opisao, ono za sto sam ja, onda sam ja za to.
----------------------------------------------------------------------------------

You never know what your history is going to be like until long after you're gone.

Nikad ne mozes znati kako ce tvoja povijest izgledati do dugo vremena nakon sto umres.
-----------------------------------------------------------------------------------------


Actually, I --this may sound a little West Texas to you, but I like it. When I'm talking about-- when I'm talking about myself, and when he's talking about myself, all of us are talking about me.

U stvari,ja - ovo bi vam moglo izgledati malo zapadno.teksaski. Kada ja govorim o - kada ja govorim o sebi, i kada on govori o meni, svi mi govorimo o meni.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Laura and I will thank them from the bottom of my heart.

Laura i ja cemo im se zahvaliti iz dubine moga srca.
------------------------------------------------------------------------------------------------

I'm so pleased to be able to say hello to Bill Scranton. He's one of the great Pennsylvania political families.

Jako mi je drago da mogu pozdraviti Billa Scrantona. On je jedna od najvecih politickih familija u pennsylvanii.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

I think we agree, the past is over.

Mislim da se slazemo, proslost se zavrsila. Grin

If I decide to [run for President], it will be to restore the promise of America. And I'll define what that means later.

Ako se odlucim kandidovati za predsjednika, to ce biti da vratim americko obecanje. A sta to znaci, definirat cu kasnije.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

For every fatal shooting, there were roughly three non-fatal shootings. And, folks, this is unacceptable in America. It's just unacceptable. And we're going to do something about it.

Na svaku fatalnu pucnjavu ( sa smrtnim slucajem pretpostavljam ) dolaze tri nefatalne pucnjave. I ljudi,m to je neprihvatljivo u Americi. I mi cemo poduzeti nesto u vezi tog.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

I'm not the expert on how the Iraqi people think, because I live in America, where it's nice and safe and secure.

Nisam strucnjak u tome kako iracani razmisljaju, zato sto zivim u Americi, gsje je lijepo i sigurno.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

I know something about being a government. And you've got a good one.

Ja znam ponesto o tome kako je biti vlada. I vi imate dobru vladu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

That's George Washington, the first president, of course. The interesting thing about him is that I read three"”three or four books about him last year. Isn't that interesting?

To je george washington, naravno. Interesantna stvar u vezi njega, je da sam procitao tri - tri ili cetri knjige o njemu prosle godine. Zar to nije interesantno ?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I couldn't imagine somebody like Osama bin Laden understanding the joy of Hanukkah.

Ne mogu zamisliti da netko poput Osame bin ladena moze shvatiti radost Hanuke.


--------------------------------------------------------------------------------

I'm the master of low expectations.

Ja sam majstor malih ocekivanja.
-------------------------------------------------------------------------------------

Laura and I are proud to call John and Michelle Engler our friends. I know you're proud to call him governor. What a good man the Englers are.

Laura i ja smo ponosni da kazemo za Johna i Michelle Engler da su nasi prijatelji. Ja znam da ste vi ponosni sto vam je guverner. Kako dobar covjek Englersi jesu !
----------------------------------------------------------------------------------------

It's very important for folks to understand that when there's more trade, there's more commerce.

Vrlo je vazno da ljudi shvate - sto je vise trgovine, vise je i prodaje.
--------------------------------------------------------------------------------------------

There's no doubt his hatred is mainly directed at us. There's no doubt he can't stand us. After all, this is a guy that tried to kill my dad at one time.

Nema sumnje da je njegova mrznja uglavnom usmjerena na nas. Nema sumnje da nas on ne moze smisliti. Na kraju krajeva, to je lik koji je pokusao ubiti mog oca.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Reading is the basics for all learning.

Citanje je osnova svakog ucenja.
------------------------------------------------------------------------------------------
No question that the enemy has tried to spread sectarian violence. They use violence as a tool to do that.

Nema sumnje da neprijatelj pokusva prosiriti sektasko nasilje. Oni se sluze nasiljem da bi to postigli.

- TOP BISER
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

There's an old saying in Tennessee--I know it's in Texas, probably in Tennessee--that says, fool me once, shame on--shame on you. Fool me--you can't get fooled again.


Ima jedna stara izreka iz Tennesseea - znam da je to u Texasu, vjerovatno u Tennesseeu koja kaze - prevari me jednom, srami, srami se. Prevari me - ne mozes biti prevaren opet. Grin Grin Grin
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Our enemies are innovative and resourceful, and so are we. They never stop thinking about new ways to harm our country and our people, and neither do we.

Nasi neprijatelji su inovativni i puni resursa, mi takodjer. Oni nikad ne prestaju razmisljati kako da naude nasoj drzavi i narodu - mi takodjer.
 
Poslednja izmena:
flow.gif
 
Bio je jedan gluplji lik od njega, zvao se Den Kvejl. Bio je potpredsednik, ako se ne varam u drugom Regnovom mandatu. E, sto je taj imao bisere. Secam se, kada se vratio iz posete Latinskoj Americi, dao je izjavu, otprilike: Tamo zive divni ljudi. Zao mi je sto sa njima nisam mogao da razgovaram, jer ne znam latinski.

Bio je vic: Koje su tri najteze godine zivota Dena Kvejla? -Treci razred gimnazije.
 

Back
Top