150 godina od Hercegovačkog ustanka (Nevesinjske puške)

Pumpaj Dinstanović

Zaslužan član
Poruka
103.514
Историјски музеј Србије
Трг Николе Пашића 11 и Булевар Патријарха Павла 2, Топчидер

Историјски музеј Србије има задовољство да Вас обавести да ће поводом обележавања 150 година од почетка Херцеговачког устанка, током јуна у изложбеном простору Музеја на Тргу Николе Пашића и у Конаку кнеза Милоша бити реализован посебан програм који обухвата серију стручних предавања.

Заинтересовани посетиоци ће имати прилику да се упознају са војно-дипломатским аспектима, као и утицајима на епску поезију, књижевну прозу и ликовну уметност овог устанка који је пружио значајан допринос и инспирацију у борбама за коначно ослобођење српског народа од вишевековне османске власти на овим просторима, али и за ослободилачке борбе које ће уследити током балканских ратова, односно Првог и Другог светског рата.

1000025792.jpg


Иако је започео као локална аграрна буна, подстакнута феудалном експлоатацијом и верском дискриминацијом над хришћанским становништвом, Херцеговачки устанак (1875–1878), у народу познат као Невесињска пушка, убрзо је прерастао у један од најзначајнијих догађаја не само српске него и европске историје друге половине 19. века. Устаничка борба и терор Османлија су дубоко потресли европску јавност, што је подстакло долазак бројних хуманитараца, филантропа, путописаца, новинара и авантуриста вођених жељом да известе сународнике о страдањима хришћана, али и да боље упознају обичаје и културу народа који су вековима живели под јармом османских султана.

Истовремено, устанак је послужио и као погодан изговор великим европским силама да војно и дипломатски интервенишу како би евентуални крах османске владавине искористиле за задовољење сопствених геополитичких интереса. На овај начин дошло је до историјског догађаја познатог као Велика источна криза, која је окончана одредбама Берлинског конгреса 1878. године.

Програм:


Среда 4. јун 19 часова
– Галерија на Тргу Николе Пашића 11 –Између гарантних сила и Османског царства: Србија и устанак српског народа у Босанском вилајету 1875. године, др Александар Савић, Филозофски факултет у Београду.


Субота 7. јун 17 часова– Конак кнеза Милоша, Топчидер –„Коцка је бачена!” Јован Ристић и питање уласка Србије у рат са Османским царством 1876. године, др Данијел Радовић, Филозофски факултет у Београду.


Среда 11. јун 19 часова– Галерија на Тргу Николе Пашића 11 –Од посредника до противника: Аустроугарска и устанак у Босни и Херцеговини, др Душан Фундић, Балканолошки институт САНУ.


Субота 14. јун 17 часова– Конак кнеза Милоша, Топчидер –Однос становника Невесиња и Херцеговине према Невесињској пушци 150 година након устанка, др Богдан Дражета, Институт за етнологију и антропологију, Филозофски факултет у Београду.


Среда 18. јун 19 часова– Галерија на Тргу Николе Пашића 11 –Почетак устанка у Херцеговини у српској штампи, мср Олгица Лукановић, Историјски музеј Србије.


Субота 21. јун 17 часова– Конак кнеза Милоша, Топчидер –Војни аспекти Херцеговачког устанка: ратовање и наоружање, мср Милорад Сретеновић, Историјски музеј Србије.


Уторак 24. јун 19 часова– Галерија на Тргу Николе Пашића 11 –Преплитање поетика у делима Ђуре Јакшића, мср Мина Миловић и мср Анђела Петровић, Народни музеј Србије.


Среда 25. јун 19 часова– Галерија на Тргу Николе Пашића 11 –Одјеци Херцеговачког устанка у ликовној уметности, мср Марија Лакић, Историјски музеј Србије.


Четвртак 26. јун 19 часова– Галерија на Тргу Николе Пашића 11 –Традиционално сеоско двогласно певање у источној Херцеговини, проф. др Сања Ранковић, Факултет музичке уметности у Београду. Током предавања наступиће чланице ансамбла Традиција вива са Катедре за етномузикологију Факултета музичке уметности у Београду.


Субота 28. јун 17 часова– Конак кнеза Милоша, Топчидер –Европски путописци о Херцеговини у време устанка 1875. године, мср Ђорђе Бекчић, Историјски музеј Србије.


Bише информација о програму „Невесињска пушка – 150 година од Херцеговачког устанка” можете да пронађете у бесплатној истоименој публикацији: „Невесињска пушка – 150 година од Херцеговачког устанка”

https://imus.org.rs/program-nevesinjska-puska-150-godina-od-hercegovackog-ustanka/
 
U Nevesinju će u nedjelju, 6. jula, biti održana centralna proslava velikog istorijskog jubileja – 150. godišnjice Nevesinjske puške. Očekuje se prisustvo najviših zvaničnika Srpske i Srbije, crkvenih velikodostojnika i brojnih gostiju iz cijelog svijeta.

1751738049558.png

Njegova svetost Patrijarh Porfirije sa episkopima i sveštenstvom služiće svetu arhijerejsku liturgiju u porti Hrama Vaznesenja Gospodnjeg sa početkom u 8 časova.

Svečani program sa obraćanjem zvaničnika na Trgu slobode počinje u 11 časova. Najavljen je nastup umjetničkog ansambla «Stanislav Binički» iz Beograda, poznatih glumaca, folklornih i etno grupa i narodnih guslara.

Na završenom Spomen kompleksu u Krekovima u 12:45 biće održan kratak pomen i položeno cvijeće.
Veče prije centralne manifestacije na Trgu slobode biće premijerno prikazan dokumentarno-igrani film «Nevesinjska puška».

Proslavu ovog velikog istorijskog jubileja zajedno organizuju i finansiraju Republika Srpska i Srbija.

Visitnevesinje.com

Iskra ustanka koja je odjeknula Balkanom​

1751738166178.png

Nevesinjska puška predstavlja jedan od najvažnijih događaja u istoriji srpskog naroda na Balkanu i označava početak ustanka koji je kasnije prerastao u širi pokret oslobođenja od Osmanlijskog carstva. Ustanak je započeo 9. jula 1875. godine u okolini Nevesinja, u Hercegovini, kada su nezadovoljni seljaci, pre svega Srbi, prvi put jasno podigli glas protiv viševekovne osmanske tiranije i ekonomske eksploatacije. Ovaj događaj nije bio samo lokalna pobuna, već je zapalio varnicu koja će se proširiti na ceo Balkan, što je na kraju dovelo do velikih međunarodnih promena.

Uzroci Nevesinjske puške duboko su ukorenjeni u teškom položaju seljaka pod osmanskom vlašću. Osmanlijska imperija, koja je u drugoj polovini 19. veka bila u opadanju, gubila je kontrolu nad svojim teritorijama, a administrativna korupcija i samovolja lokalnih moćnika postajali su sve izraženiji. Ljudi u Hercegovini, posebno hrišćanski seljaci, bili su izloženi strahovitom nametanju poreza, teškim kulučkim obavezama i nehumanom tretmanu od strane osmanskih vlasti i begova. Trpeći takve uslove, naročito nakon što su vlasti uvele nove poreze i vršile nasilje nad stanovništvom, seljaci su počeli da organizuju otpor.

Tokom jula 1875. ustanici su napali osmanske jedinice u Nevesinju, što je označilo početak oružanog sukoba. Ovo nije bio izolovani čin, jer je ubrzo čitav region Hercegovine i Bosne planuo. Ustanak se proširio na druge delove, uz veliku podršku srpskog stanovništva, ali i znatnu podršku Srbije i Crne Gore. Te dve kneževine, koje su već imale određeni stepen samostalnosti, videle su priliku da ojačaju svoj uticaj i konačno pomognu svojim sunarodnicima u borbi protiv turskog ugnjetavanja.

Nevesinjska puška je ubrzo postala simbol ne samo srpskog otpora već i šireg oslobodilačkog pokreta na Balkanu. Događaji u Hercegovini izazvali su talas nezadovoljstva i kod drugih naroda koji su živeli pod osmanskom vlašću, kao što su Bugari i Grci. Ovaj ustanak je takođe bio katalizator za veće međunarodne sukobe. Neposredni rezultat Nevesinjske puške bio je ulazak Srbije i Crne Gore u rat protiv Osmanskog carstva 1876. godine, a zatim i izbijanje Rusko-turskog rata 1877–1878, koji će konačno dovesti do oslobođenja i nezavisnosti mnogih balkanskih naroda.

Međunarodna reakcija na Nevesinjsku pušku i kasnije sukobe bila je značajna. Velike sile tog vremena, kao što su Austrougarska, Rusija i Velika Britanija, uvidele su da je osmanska kontrola nad Balkanom ozbiljno ugrožena i da je neophodno intervenisati kako bi se sprečilo dalje širenje nemira. Berlinski kongres 1878. godine je direktna posledica ovih dešavanja, iako rezultati nisu u potpunosti ispunili težnje srpskog i hercegovačkog naroda. Ipak, Nevesinjska puška je ostala trajan simbol otpora i borbe za slobodu.

Ustanak nije uspeo da odmah donese oslobođenje Hercegovini i Bosni, ali je pokrenuo nepovratan proces koji je doveo do značajnih geopolitičkih promena u regionu. Austrougarska je 1878. dobila pravo da okupira Bosnu i Hercegovinu, što je formalno značilo kraj osmanske vlasti, ali ne i kraj borbe za nezavisnost. Hercegovci su nastavili da pružaju otpor, a Nevesinjska puška ostala je duboko urezana u kolektivno sećanje naroda kao ključni momenat u borbi protiv tiranije.

Nevesinjska puška je više od istorijskog događaja; ona je metafora za snagu i rešenost jednog naroda da se izbori za svoja prava, čak i u najtežim uslovima. Istorijski gledano, ona predstavlja prekretnicu u srpskoj i balkanskoj istoriji, koja je pokazala da je narod, ma koliko dugo bio ugnjetavan, spreman da se ujedini i podigne protiv nepravde kada više nema šta da izgubi. Ovaj ustanak nije samo pokrenuo niz događaja koji su vodili oslobođenju Balkana od osmanske vlasti, već je i ostavio trajan uticaj na kolektivnu svest i nacionalni identitet srpskog naroda.

Kompas
 

Back
Top