ФИЛОЗОФСКИ,ЕТНОГРАФИЈА...

Ti sto se izgledom razlikuju su mahom sa treceg sprata :p (filozofija i sociologija) i zaista ima sjajnih ljudi. Na antropologiji ima ljudi koji se ekstravagantno oblace, a na IU su mahom "obicni". Ali, cekaj- kao da je vazno kako ko izgleda.... Od toga ama bas nista ne zavisi, to je samo "image"... Inace, na svakom smeru obicno bude razlicitih vrsta ljudi- ama bas svih, i od toga, opet ama bas nista ne zavisi. Mozes sa svima da se druzis i budes nerazdvojan, a mozes i samo da odes na faks, ne progovoris ni sa kim ni reci, odslusas predavanja i odmah odes kuci- i nikom nista. To kakvi su ljudi sa faksa je stvarno nebitno.

Elem, ne znam tacno koje vas stvari zanimaju, morate direktno da me pitate. Sto se tice prijemnog, mogu samo da vam dam neke opste smernice, jer ne znam kakva su pitanja na IU ili Antropologiji. Verovatno ste se vec raspitale odakle da ucite.

Test opste informisanosti nije uopste tezak, meni je bio laksi od testa znanja iz arheologije.

Mislim da ove godine stupa neki novi nastavni plan. IU je vec reformisan smer, nema vise onih osmosemestralnih ispita i tih gluposti. Nisma sigurna za antropologiju, ali i tu su se sredili. Moguce je da ove godine pocinje preracunavanje bodova po Bolonji, znaci- svaki predmet nosi odredjen broj bodova, obavezno dolazenje na nastavu i sl. Ali nisam sigurna za ovo.

Jedan mali savet: ne znam koji ste jezik ucile u srednjoj skoli, ali savetujem vam da ne uzimate italijanski ili spanski- mnogi su otisli na njih, pogotovo na spanski (a, kao, niko ne gleda meksicke serije! ;) ) i sada lupaju glavu, zato sto se ide neverovatnom brzinom, i sve to dodje kao veliki teret. Engleski je uvek dobar kao opcija, ali 80% ljudi ide na engleski, tako da su ogromne grupe, stoziji su profesori, itd. Najbolje bi bilo da uzmete nemacki ili francuski, ukoliko ste ucile neki od njih u sonovnoj i srednjoj skoli. Znam da vecina ljudi veze nema ove jezike iako su ih ucili 8+ godina, ali, verujte mi, ti casovi lice na privatne, bude samo po desetak ljudi u celoj grupi. Zato, razmislite koji cete jezik (ako mozete da birate, tj. ukoliko ste vise od jednog jezika ucile duze od 8 godina). U svakom slucaju, ne bih preporucila italijanski i spanski. Divni su to jezici, ali se uzasno brzo prolazi gradivo, a ne treba vam jos ta muka pored ostalih ispita koje cete imati.

Inace, ispitni rokovi su jun I, jun II, septembar, oktobar i januar. Ni pod kojim uslovima nece da se smiluju i daju neki dodatni rok, tako da na to ne treba racunati.

Mnogo stvari zavisi i od sekterata odeljenja (smera) na kojem ste, kao i od bibliotekara. Ako su oni ljubazni, sve ide mnogo lakse. IU tradicionalno ima ljubazne sekretare i bibliotekare, a za antropologiju ne znam.

Mislim da ljudi sa IU mogu da uyimaju neke predmete sa arheologije kao izborne, a mozda mogu i antropolozi. Eventualno o tome mogu nesto vise da vam kazem. O konkretnim kursevima (predmetima) i profesorima ne znam mnogo; mislim da je na antropologiji mlad kadar, sto je dobro.

To je sve sto mi je palo na pamet... Pitajte me sta vas konkretno zanima.
 
zvezdice slazem se sa tobom da nije vazno kako ko izgleda.Na svakom fakultetu ima onih autenticnih,kao i onih koji radije ne bi da se izdvajaju iz mase.Ja sam na filozofskom uglavnom videla ove 'autenticne',pa mi je to zapalo za oko!arheologija i IU su na istom spratu jel da?Posto mi ne mozes pomoci oko iu,ajde reci nam nesto vise o testu oi,iz koje oblasti je bilo najvise pitanja! :lol:
 
Da, i arheologija i istorija umetnosti su na cetvrtom spratu. Antropologija je na petom.
Test opste informisanosti je bio, kao i uvek, dosta izmesan po oblastima. Ne znam da li si vec kupila knjizicu sa proslim testovima, tu su i pitanja koja su bila meni. Evo nekih, kojih se secam:

-Sta je vinjeta?
-Koja je najbrza smucarska disciplina?
-Sta je jarbol?
-Ko je frontmen grupe Leb i Sol?
-Ko je bio nas kralj na pocetku drugog svetskog rata?
-Sta je jeretik? (tj. ko je jeretik)
-Koji je obavezan detalj na statui koja predstavlja Pravdu?
-Ko je u XIX veku u svojim knjizevnim delima predvideo putovanje na Mesec, podmornice i sl.
-Kako se zovu koncentricni krugovi koji se stvaraju u drvetu?

To je ono cega se secam. Ne znam da li je tekst pitanja bio bas ovakav, ali to je sustina.
 
Ja kada sam polagao za istoriju,pitanja su iz testa koji sam ja imao nisu bila!
necu da se hvalim ali sam na testu opste informisanosti imao jedan od najboljih rezultata na prijemnom na svim smerovima! 29/30 ,a pogresio sam na pitanju koje sam znao i kasnije shvatio gde je greska!
Bilo je to koja dve zemlje izlaze na isti kontinent? E,da pitanja su po meni laka i imas ponudjena 6 odgovra,a ti zaokruzujes!
Dzabe sto sam odradio test i prvu godinu dobro,kada sam sada resio da odustanem!
 
Pitanja se nikad ne ponavljaju, tj. 99.9999% sanse je da se nece ponoviti ni ejdno pitanje. Ipak, ponekad- ali vrrrrlo retko- ponove, ali ISKLJUCIVO jedno pitanje. Tako da ti savetujem da predjes one testove iz knjizice koja moze da se kupi na fakultetu, ali to je samo jedan poen.
Zanimljivo je da se moze spremati za ovaj test, iako tako ne izgleda. Mnoga pitanja redovno dolaze iz Decjeg sveznanja (znate onaj komplet od 10 decijih knjiga). Obicno iz tih knjiga bude po nekoliko pitanja, tako da svakome savetujem da ih pogleda. Ne mora svih deset, ali bacite oko na ove: 3) Reci gde je; 5)Reci ko je; 7)Sta znam o biljkama i zivotinjama; 9) Sta znam o moru i pomorstvu.
Knjige se, mislim, mogu naci u svim bibliotekama; malo su starije, ali ne mari. Iz (ne)pouzdanih izvora znam da sastavljac testa bas te knjige koristi, tako da mogu mnogo da pomognu. Srecno!
 
Ma ako si inace u toku, ako nisi tokom citave srednje samo ucila iz "predvidjenih udzbenika", nego su te zanimale i druge stvari trebalo bi da polozis.

ja se nisam ni spremala nesto specijalno za opstu informisanost, presla sam 2 puta ona njihova pitanja i imala 26 bodova... :)

inace ja sam na psihologiji.

fakultet je super, ljudi takodje ja sam skroz zadovoljna.... jedino nije lako gradivo a ni ispiti ali tako je valjda na svakom fakultetu zar ne?
 

Back
Top