Smrtna kazna;

Zapravo, nekako mi je najlogičnije rešenje za takve ljude - proterivanje, ali odavno više ne živimo u plemenima, i nemamo gde da ih proteramo :)
Sve ostalo je osveta.
 
Lexa:
Zapravo, nekako mi je najlogičnije rešenje za takve ljude - proterivanje, ali odavno više ne živimo u plemenima, i nemamo gde da ih proteramo :)
Sve ostalo je osveta.

Proterivanje je nista do minimalizacija kazne. Jer, coveku je svaki habitat, koji zadovoljava ontoloski status, prirodni habitat. Socioloski ga izolirat nije kazna, nego mimikrija iste ( podrazumeva se, kazne koja je ekvivalent ubistvu ).
 
5. Only Women Bleed

Man got his woman to take his seed he got the power oh she got the need
She spends her life through pleasing up her man she feeds him dinner or anything she can
She cries alone at night too often he smokes and drinks and don't come home at all
Only women bleed only women bleed only women bleed
Man makes your hair grey he's your life's mistake all you're really looking for's an even break
He lies right at you you now hate this game he slaps you once in a while and you live and love in pain
She cries alone at night too often he smokes and drinks and don't come home at all ooh
Only women bleed only women bleed only women bleed only women bleed
Only women bleed only women bleed only women bleed
Man got his woman to take his seed he got the power oh she got the need
She spends her life through pleasing up her man she feeds him dinner or anything she can
She cries alone at night too often he smokes and drinks and don't come home at all
Only women bleed only women bleed only women bleed
Black eyes all of the time don't spend a dime clean up this grime
And you there down on your knees begging me please come watch me bleed
Only women bleed only women bleed only women bleed only women bleed
Only women bleed only women bleed only women bleed
 
Što bi, ustvari, pružilo izbor pojedincima - da ostanu u društvu ili da se čiste.
Naravno, loša strana je što bar 50% njih ne bi ni želelo da ostane, pa bi svoj odlazak "začinili" nekim zolčinom. Otvorila sam temu na filozofiji za ovaj vid rasprave :)
Ovde neka se izjašnjavaju za ili protiv, sa razlozima...
Niko nije pisao o načinima ubijanja...
 
Lexa:
Naravno, ali ja polazim od toga da nije poenta u kažnjavanju, upravo.

Razumem, ali kako restruktuirati drustvo pa da pravni sistem ne bude establiran na kazni. Dok god ne odemo dovoljno daleko u bihejvioristickom modifikovanju antisocijalnih ponasanja, kazna ce biti forma odmazde. Kontroverzno? Mozda. Cekamo na biomedicinu, na progres u polju terapeutskog tretiranja gorenavedenih ponasanja.
 
10. I Love The Dead

I love the dead before they're cold
They're bluing flesh for me to hold
Cadaver eyes upon me see nothing
I love the dead before they rise
No farewells, no goodbyes
I never knew your rotting face
While friends and lovers mourn your silly grave
I have other uses for you, Darling
We love the dead
We love the dead, Yeah
 
Hehe, moje skromno mišljenje je da će terapeutsko biti zamenjeno - nanotehnološkim, ili genetskim inženjeringom :)
Ako ćemo o budućnosti, slutim da će nas sačekati samo veći broj poremećaja ovog tipa (ubice, siledžije, manijaci), i da ćemo postati gotovo nemoćni, kao zajednica.
Eh, sad, kako menjati društvo u takvom pravcu, da imam makar ideju ne bih ovde lupala gluposti :)
Da li je, uopšte, moguće?
Ali mi se čini da u postojećem sistemu kažnjavanja nema baš mnogo mesta moralu i pravdi, pre svega - vlasti društva i čoveka koja je ograničena na jednoj klimavoj pretpostavci.
Ili je bolje da kažem - neograničena...
 
Ja i Migi.
 

Prilozi

  • a0013.jpg
    a0013.jpg
    33,8 KB · Pregleda: 7
However, a new study at the Institute of Psychiatry in London has made a breakthrough that does offer hope. Researchers have found that people with a history of violence - whether psychotic or psychopathic - have a smaller area of the brain known as the amygdala.



Professor Hare then carried out brain scans on psychopaths while they were exposed to graphic and upsetting images. Once again, he found almost no activity in the part of the brain activated in healthy people exposed to the same images.

Mozes naci dosta toga na netu, Lexa, ovo sam sad izguglala, nemam volju da dzonjam sad.
Ali, ne znam koliko ce ovo zvucati kontroverzno, no ako je vec nehumano pogubiti ubicu, zasto ga umesto te kazne ne iskoristiti u naucne svrhe? Zamorce? Hmmm, da. Ali, gubitak je legalan, ko je merodavan da poziva na manjak humanosti? Uostalom, to je doprinos evoluiranju prevencije.

Ufff, sta sam napisala... Cek' da se i ja adaptiram na to.:D
 
migud:
However, a new study at the Institute of Psychiatry in London has made a breakthrough that does offer hope. Researchers have found that people with a history of violence - whether psychotic or psychopathic - have a smaller area of the brain known as the amygdala.



Professor Hare then carried out brain scans on psychopaths while they were exposed to graphic and upsetting images. Once again, he found almost no activity in the part of the brain activated in healthy people exposed to the same images.

Mozes naci dosta toga na netu, Lexa, ovo sam sad izguglala, nemam volju da dzonjam sad.
Ali, ne znam koliko ce ovo zvucati kontroverzno, no ako je vec nehumano pogubiti ubicu, zasto ga umesto te kazne ne iskoristiti u naucne svrhe? Zamorce? Hmmm, da. Ali, gubitak je legalan, ko je merodavan da poziva na manjak humanosti? Uostalom, to je doprinos evoluiranju prevencije.

Ufff, sta sam napisala... Cek' da se i ja adaptiram na to.:D
Ma pitam ja tebe jel smo lepi(inace ovo je Alisova cerka)?
 
Lexa:
Zapravo, nekako mi je najlogičnije rešenje za takve ljude - proterivanje, ali odavno više ne živimo u plemenima, i nemamo gde da ih proteramo :)
Sve ostalo je osveta.
Malo zanimljivosti iz prošlosti na temu proterivanja:

Ameriku su naselili uglavnom Evropljani, slobodni, neosuđivani ljudi i ipak su 'istrebili' starosedioce, a Australija je naseljavana 'najgorim' kriminalcima uglavnom iz V. Britanije, a eto, sasvim se dobro slažu sa starosediocima......
Ispada, smrtna kazna treba biti samo za 'najteže' slučajeve, a većina se da 'socijalizovati'!!!???
 
Citat:
Malo zanimljivosti iz prošlosti na temu proterivanja:

Ameriku su naselili uglavnom Evropljani, slobodni, neosuđivani ljudi i ipak su 'istrebili' starosedioce, a Australija je naseljavana 'najgorim' kriminalcima uglavnom iz V. Britanije, a eto, sasvim se dobro slažu sa starosediocima......
Ispada, smrtna kazna treba biti samo za 'najteže' slučajeve, a većina se da 'socijalizovati'!!!???

Odgovor:
Majke ti a gde si ti nasao podatak da su Americki kontinent naseljavali "uglavnom Evropljani, slobodni, neosudjivani ljudi" ? A ako je sudeci po tome sta je Australija sada mogu ti reci da je to zemlja koja je za svetlosne godine ispred Amerike po tolerantnosti i normalnosti. Ajde bre ne idealizuj sliku o Americi. to je sve samo ne dobra zemlja. Od toliko kriminalaca ce puci jednog dana iznutra i daj boze da se to desi sto pre jer ako treba da se desi nek se desi sto pre. U Americi je kriminalizovano sve od malog deteta do staraca. Divim se nasim ljudima koji tamo zive i rade. Ne smes bre bicikl u garazi da ostavis nocu ne zakljucan. I to ce da ti ukradu. A da ne pricam o vozji recimo podzemnom i slicno. Ko sme nocu da se seta ulicama nekog velikog grada u Americi a da pri tom ne dozivi smrtne strahove. Smrtna kazna, apsolutno da. Uvek i zauvek. Nema to veze sa zakonom ima veze sa zdravim razumom. Ko uzme tudjzivot ne treba ni da zivi. naravno ako se dokaze je kriv. Za sva sranja ovog sveta su delom i pravnici koji i pisu i tumace pravo delimicokrivi. Uvek na repliku imaju repliku...Pozdrav.
 
Nole1:
Smrtna kazna, apsolutno da. Uvek i zauvek. Nema to veze sa zakonom ima veze sa zdravim razumom. Ko uzme tudjzivot ne treba ni da zivi. naravno ako se dokaze je kriv.
Vidish, u tom razmishljanju ima jedan problem, a to sam upravo i naveo u jednom prethodnom postu - a ko bilo kom daje to pravo da uzme zivot? Po toj logici, i tom ko uzme zivot ubice ga treba isto ubiti.
A to shto si spominjao za SAD je tachno. Znam generalno primer za Los Andjeles. Autobusom se voze jedino crnci i Meksikanci, tj. oni najsiromashniji, najbedniji i najsrozaniji slojevi. A, ako zadjesh u pogreshnu ulicu, makar i u sred bela dana, *ebo si jeza. Ali STVARNO! Pojede te mrak... :) ;)

@ Migud - hm, pominjala si izolaciju kao jednu od kazni. Recimo, moze ova - dozivotna robija u samici? ;)
 
Blic broj od 05. maja 2006.

Džozef Luis Klark (57) plakao dok su pokušavali da mu pronađu venu
Osuđenika na smrt ubijali 90 minuta.
Umesto koliko-toliko dostojanstvene egzekucije smrtonosnom injekcijom, poslednji trenuci života jednog osuđenika na smrt u SAD pretvorili su se u pravu agoniju. Izvršenje smrtne kazne nad 57-godišnjim Džozefom Luisom Klarkom kasnilo je 90 minuta, jer medicinsko osoblje nije moglo da pronađe zdravu venu u koju bi bio ubrizgan sadržaj smrtonosne injekcije. Tokom tih sat i po Klark je plakao i molio, ali nije vredelo.
Kako je prenela agencija AP, tokom egzekucije u zatvoru u Lukasvilu (država Ohajo) medicinski stručnjaci su prvo 25 minuta pokušavali da pronađu Klarku pravu venu na desnoj ruci. Iznerviran odlaganjem, jedan od članova ekipe Klarku je podigao pantalone na desnoj nozi tražeći venu u koju će biti ubrizgana smrtonosna injekcija. Kada je došlo do problema, osuđenik Džozef Luis Klark počeo je da viče: „Ne radi, ne radi!“ i da moli za život, ali mu to nije pomoglo. Umro je 90 minuta kasnije.
Istovremeno, napetost je rasla i iza staklenog zida gde su se nalazili svedoci egzekucije i članovi porodica Klarkovih žrtava. Potom je iza stakla navučena zavesa da prisutni ne bi gledali mučne scene dok je Klark molio i plakao da mu se poštedi život. Tek kada su uspeli da mu pronađu zdravu venu, zavesa je kao u nekom morbidnom pozorištu sklonjena da bi prisutni posmatrali smrt ljudskog bića.
„Ovo se nikada ranije nije dogodilo. Odlaganje egzekucije je bilo neophodno“, kaže Andrea Din, portparol zatvora. „Egzekucija je izvršena tek pošto su medicinski stručnjaci pronašli venu na Klarkovoj levoj ruci. On je proglašen mrtvim u 11.26 sati“, dodala je Dinova.
Klark je osuđen na smrtnu kaznu zbog ubistva jednog radnika na pumpi i studenta tokom serije razbojništava koje je počinio 1984. godine.
Još neobičniji slučaj dogodio se u februaru ove godine kada je u Kaliforniji dva puta odlagano izvršenje smrtne kazne nad Majklom Moralesom, pošto uprava zatvora nije mogla da pronađe kvalifikovano osoblje koje bi mu ubrizgalo smrtonosnu injekciju. Morales sada čeka na izvršenje najteže kazne, dok vlasti u Kaliforniji razmatraju reviziju pravila o izvršenju kazne.
U januaru ove godine Vrhovni sud je stopirao jedno izvršenje smrtne kazne na Floridi kako bi se utvrdilo da li hemikalije koje se koriste pri egzekuciji krše ustavom zabranjeno surovo kažnjavanje.
Uprkos brojnim protestima organizacija za zaštitu ljudskih prava, danas 38 od 50 američkih federalnih država primenjuje smrtnu kaznu. Smrtonosnu injekciju kao metod izvršenja smrtne kazne koristi 37 država, elektrošokove ukupno deset (u Nebraski je to jedini način), gasna komora se primenjuje u pet država, vešanje samo u Nju Hempširu i Vašingtonu, a streljački vod u Ajdahu i Oklahomi.
Prema podacima organizacije „Amnesti internešenel“, tokom 2005. je izvršeno ukupno 2.148 egzekucija u 22 zemlje, dok je istovremeno 5.186 ljudi osuđeno na najtežu kaznu u 53 države. Svega četiri zemlje su izvršile čak 94 odsto egzekucija tokom 2005. To su Kina (1.770), Iran (94), Saudijska Arabija (86) i SAD (60). Prema procenama ove organizacije, na izvršenje smrtne kazne danas u svetu čeka više od 20.000 osoba. Uprkos frapantnim podacima, globalni trend je da sve više država ukida smrtnu kaznu kao nehumanu. Poslednje države koje su to učinile su Meksiko i Liberija.
Smrtna kazna je beskoristan faktor odvraćanja“, kaže doktor Vilijam F. Šuls, izvršni direktor „Amnesti internešenela“.

A. Petrović
 
DragonFly:
@ Migud - hm, pominjala si izolaciju kao jednu od kazni. Recimo, moze ova - dozivotna robija u samici? ;)

Ne moze, probali su. Metod izolacije osudjenika je bio popularan u nekim drzavama pocetkom osdevetnaestog veka. Ne ybog toga sto su zeleli da sto vise kazne osudjenike, nego zbog toga sto su mislili da ce ih na taj nacin najuspesnije resocijalizovati uticajem na njih i odvajanjem od drugih osudjenika. Pokazalo se da je takvim nacinom postupanja doslo do izuzetno velikog porasta dusevnih oboljena i samoubistava, a osim toga stvaranje svake celije za jednog osudjenika je finansijski gubitak Samica je zadrzana kao disciplinska mera. Kaznom se (bar deklarativno) danas postuju osnovna ljudska prava, i ja sam pristalica takvog tretmana.

Ovde svi pominju neke bolesti i lecenje umesto smrtne kazne... Ako je covek usled dusevne bolesti, privremene dusevne poremecenosti ili zaostalog razvoja ucinio delo, a da usled toga nije bio svestan znacaja svog dela ili nije mogao da upravlja svojim postupcima to je osnov za iskljucenje krivicne odgovornosti! I za takve su predvidjene mere bezbednoste obaveznog psihijatrijsog lecenja i obaveznog lecenja alhoholicara i narkomana... Dakle, vec je predvidjeno da se ludaci lece..a ne kaznjavaju...
A psihopate (lexa) su osobe koje su potpuno svesne i toga sto cine i posledica onoga sto cine...kod njih je poremecena emocionalna sfera licnosti...oni nemaju saosecajnost, grizu savesti, ne kontrolisu svoje impulse...kao takvi mogu da zive i sasvim normalno i da nikada ne pocine nijedno krivicno delo...to su jednostavno osobine njihove licnosti, koje su poremecene u odnosu na prosek...neki smatraju da su oni, jednostavno, potpuno bezosecajni... Psihopatija nije jedini poremecaj licnosti, ali je najinteresantniji u svetlu krivicnog prava. Postoje naravno pokusaji da se terapijski deluje i na poremecaje licnosti, pa i na psihopate, ali je to izuzetno tesko zbog toga sto je u pitanju skup njihovih formiranih osobina...a ne neki psihicki poremecaj (psihoza) koji se javio usled egzogenih ili endogenih faktora i prouzrokovao nenormalno ponasanje.
 
Onda bi rešenje moglo da bude da se odvoji jedno ostrvo, najstrožije čuva, ali iz daljine (vode) i da se tamo ostave svi koji bi inače bili osuđeni na smrt, ako hoće međusobno da se ubijaju - njihov problem.
To bi mogla da bude neka verzija proterivanja.
Setih se onih scena (opet iz filmova :) ), gde bi osuđenika pred vešalima pobesnela masa gađala kamenjemi psovala, pa sam uporedila to sa današnjom verzijom smrtne kazne, gde se to isto radi, samo licemernije.
Ako čovek zaista nema savest (to jest, ako je neko uspeo to da ustanovi), opet ne verujem da se takav rodio, uostalom čemu naziv - poremećaj?
Najzad, čemu šou, i čemu publika? Ako zaista ne govorimo o osveti, zašto je rodbini žrtava dozvoljeno da prisustvuju pogubljenju?
I da li je, možda sam gledala pogrešan film... :confused:
:)
 
Iron Lord:
Pa vidim ja da vodite statistike kad je Iron na netu...
Inače primedba je na mestu a "novi korisnik" je blago opomenut...

Ne razumem. Ja samo vodim brigu na veselje, malo se tu tvoja statistika ovajdila... :D
Nego, blago nama kad je onaj blago opomenut. A kako se to blago opominje? Recital?:D
 

Back
Top