Titova garda

Naravno da ima vezara! I da idu svaki vikend kuci (a toga ima u svakoj kasarni i svako od vas koji su sluzili moze da se seti bar 3 choveka koji su bili vezare)...No mi obichni smrtnici imamo 2 vikenda i redovno odsustvo...Ostalo ako pretekne,to je samo po zasluzi!Rad se nagradjuje,nerad kaznjava...
Na Djurdjevdan 1830. Godine u Pozarevcu postrojena je prva cheta knjazeve Garde.Milosh Obrenovic, knjaz Srbije,obratio se stareshinama,da mu "po stasu i ugledu" odaberu najbolje mladice iz svojih nahija.
Tako je sve pochelo...
..."Svaki otac ili srodnik za chest ga drzi,kome se sin ili srodnik u GARDU primi"...
 
Naravno da ima vezara! I da idu svaki vikend kuci (a toga ima u svakoj kasarni i svako od vas koji su sluzili moze da se seti bar 3 choveka koji su bili vezare)...No mi obichni smrtnici imamo 2 vikenda i redovno odsustvo...Ostalo ako pretekne,to je samo po zasluzi!Rad se nagradjuje,nerad kaznjava...
Na Djurdjevdan 1830. Godine u Pozarevcu postrojena je prva cheta knjazeve Garde.Milosh Obrenovic, knjaz Srbije,obratio se stareshinama,da mu "po stasu i ugledu" odaberu najbolje mladice iz svojih nahija.
Tako je sve pochelo...
..."Svaki otac ili srodnik za chest ga drzi,kome se sin ili srodnik u GARDU primi"...

Vidis...kod mene u kasarni nije bio niko sa vezom...ni jedan jedini!
 
Pozdrav svima. ja sam služio u Titovoj gardi u periodu od 24.06 1988 do 23.06 1989, Prvi dio sam bio u tadašnjoj kasarni Maršal Tito na Dedinju, a drugi dio u SSNO-u. Moj vod davao je stražu i na Avali. Ako je neko zainteresiran imam i slike iz tog perioda. Sjećam se još nekih oficira poput Simanić Milana, Zirojević Zorana, Jovović Milana, Jaušić Milana, Mačužić Živojina, Debaka Drage, Šuković Slavka. Zna li tko šta je s njima?

Pozdrav iz Pule VP4795 / 6-4
 
Zdravo!

Pišem vam sa Slovenije. Prvo se opraštavam, jer neznam vrlo dobro pričati po vaše. Gledao sam malo po netu oko 1. gardijske brigade i sam vio, da imate debatu na to temo.

Moj otac je bio u brigadi od 70-73 godine. Bila su to zlatna vremena Jugoslavije. Sa razlikom od nekaterih na ovom forumu otac kaže da su oni bili borbena enota. Kao neki najajči i fanatički borci druga Tita sestavljeni od sinova najboljih partizanskih boraca i političko neoporečnih. Oni su imali puno vježba sa raznima specialnima oružjama i teknikama. Kaže i da so bile vježbe fizičko vrlo težke. A za primer obiska tujih državnika bili i počasna enota. Bio je u prvi vrsti kad je došla engleska kraljica in iranski šah. Uglavnem njihova prva naloga je bila varovanje druga Tita do zadnjog daha. Neki put kad čem poskenirati slike dat ču ih na forum, da vidite kaka je bila brigada u zlatih godinama.

Zdravo!
 
Pozdrav svima. ja sam služio u Titovoj gardi u periodu od 24.06 1988 do 23.06 1989, Prvi dio sam bio u tadašnjoj kasarni Maršal Tito na Dedinju, a drugi dio u SSNO-u. Moj vod davao je stražu i na Avali. Ako je neko zainteresiran imam i slike iz tog perioda. Sjećam se još nekih oficira poput Simanić Milana, Zirojević Zorana, Jovović Milana, Jaušić Milana, Mačužić Živojina, Debaka Drage, Šuković Slavka. Zna li tko šta je s njima?

Pozdrav iz Pule VP4795 / 6-4

sta u Puli je jos v.p. iz JNAz:hi:
 
i ja sam sluzio vojni rok kao pripadnik gardiskog bataljona vojne policije vp 4795-/ 8-4 ,na avali je bio centar za osnovnu obuku a onda prekomanda u 1 bataljon vojne policije na na dedinju u protivdiverzantsko teroristicki vod 1987-1988 decembarska klasa ako neko ima molim da se javi posle vojnog roka i rata na prostotu bivse nam drzave
zavrsio sam vojnu akademiju u jednoj od zapadnih zemalja mogu reci samo gdje smo se god pojavili bilismo i ostali elita
 
4795-37 Klasa Jul 1982. Inzinjerijska ceta,komandir kapetan Zivojin Macuzic-Zika.Vod drugi,komandir voda Vodnik Vaso Gunj.Kasarna Marsal Tito na Dedinju.Posle pola roka,zbog operacije potkolenice ,zajedno sa Dragomirom Stevicem iz Orasja na Savi (Brcko),otkomandovan sam u Intendantsku cetu,gde sa Rajkom Despenicem iz Livna zaduzujemo magacin ishrane.Kapetan Hinic komandir cete,a za magacionere i magacin zaduzen Vodnik prve klase Milanko Jelisavac. Molim sve koji su u tom vremenu sluzili vojni rok da mi se jave,ili bilo koga ko ista zna o ovoj dvojici mojih drugara. Zahvaljujem.

Nenad Jovanovic giovanni_nes@hotmail.com
 
Ja sam bio u Gardijskoj brigadi 2003 godine,II bataljon 3.ceta.Kasarna Dedinje,straza Dobanovci,Karadjordjevo i Beli Dvor.Sta da vam kazem obuka,disciplina,straza,pesacenje,tereni ali ipak nezaboravno prijateljstvo i drugarstvo!
 
Davne 1980/1981 godine služio Titovu gardu u Valjevu,tada operativna jedinica Jugoslavije.Nešto o tome kako se biralo regrute za Titovu gardu.Kad iz jedne zemlje, SFRJ , sa 20 miliona stanovnika probereš njih nekoliko stotina onda je izbor stvarno pravi. To je nekada u JNA bila najbolja jedinica i nije mogao baš svako da služi u njoj .
Jednostavno birao se najbolji kontigent regruta , da se izrazim najkvalitetnija roba što stiže iz civilstva .U Gardijskoj Brigadi (kao i u većini JNA) stvarno vladao osećaj jugoslovenstva i pre svega ponosa i časti.
-Što se tiče stanja tela, tu je stvar daleko jednostavnija: ja, kao odličan sportista ,atletičar, u prvih deset dana sam u Valjevu triput imao upalu mišića! To se vrlo brzo promenilo utreniravanjem i mogu reći da to nikom (sem stvarno lenjima ili tromima) nije smetalo. Šta ćeš lepše nego biti u kondiciji? Igrali smo basket u čizmama,trčali smo u čizmama, imali fiskulturu u čizmama, pešačili kilometrima pod punom spremom, stvarno nam nikakvi drugi tegovi nisu bili potrebni. Kraj vojnog roka sam dočekao sa atletskom kondicijom koja me držala dve godine posle vojske , a linija je bila manekenska...
pozdravljam sve gardiste
 

Back
Top