najbolji domaci reditelji?????

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Гледала, не гледао. Од Владе Лазића сам гледала Медеју, Високу школу фолираже, Женидбу и удадбу, Цигани лете у небо... а Љубавника великог стила ћу тек гледати.
На које Учене жене мислиш? Да ли на оне у Народном или оне на Теразијама? Гледала сам обе представе.

П.С. Спадам у оне љубитеље позоришта који о позоришту знају нешто више од обичне публике и пратим савремено драмско стваралаштво, односно пратим едицију САВРЕМЕНА СРПСКА ДРАМА и у прилици сам да читам много нових драмских текстова. Писци су углавном веома незадовољни редитељским "концепцијама" и "виђењима" својих дела, тако да се неки писци одлучују и сами да режирају своје комаде, јер једноставно не могу да поднесу редитељска "касапљења" текста.
 
Mislim na Ucene zene na Terazijama,zanima me sta mislis.Slazem se da reditelji ponekad znaju da iskasape tekst,mada mislim da ima i onih koji mogu da izvuku najbolje od loseg teksta.Ne znam da li pratis decije predstave,ali postoji predstava English bukvar u pozoristu Bosko Buha koja je jako zanimljiva a napravljena je od kriminalnog teksta Dragoslava Andrica.
 
Na samom vrhu su redom:
Mira Erceg(Faust 1 i 2),Jagos Markovic(Gospodja Ministarka),Vida Ognjenovic(Mileva Ajnstajn),Zlatan Doric(Ana Bolen),Sinisa Kovacevic(Velika Drama),Nikita Milivojevic(San Letnje Noci) a reditelj koji je obelezio jedan vek svakako je pokojna Mira Trailovic (KONAK).Ovo su reditelji koji su po mom misljenju reklama za spektakularne predstave...
 
Od Alise Stojanovic gledao sam samo "Sudbina i Komentari" u Narodnom pozoristu. Bio sam medju retkima koji je bio fasciniran predstavom,mada je i scenograf Miroslav Tabacki doprineo ukupnom dozivljaju.Misljenja sam da je Alisina rezija nadrealna(moj prvi utisak).Steta sto ne rezira filmove sigurno bi bili MEGA HITOVI !!!
 
barbie 1:
Mislim na Ucene zene na Terazijama,zanima me sta mislis.Slazem se da reditelji ponekad znaju da iskasape tekst,mada mislim da ima i onih koji mogu da izvuku najbolje od loseg teksta.Ne znam da li pratis decije predstave,ali postoji predstava English bukvar u pozoristu Bosko Buha koja je jako zanimljiva a napravljena je od kriminalnog teksta Dragoslava Andrica.

Код Јагоша Марковића ми се допада његов приступ режији - као игри. Ту лакоћу поствљања неког текста нисам видела ни код једног другог редитеља, а глумци га напросто обожавају и следе у свакој његовој "лудости". Он је напросто чаробњак, који омађија своје сараднике, и као чаробним штапићем их ослободи стега и претвори у безбрижну децу, која се сјајно забављају... Из таквог приступа некада проистекну врхунске представе, а некада осредње, јер позориште је магија и илузија, а не математика, где су два и два увек четири...
Мислим да је погрешно једном редитељу давати да ради два пута исти текст. Јагош је пре десетак година радио у Народном Учене жене и та представа је била збиља сјајна, међутим ове Учене жене на Теразијама, су по мени, једна просечна представа из више разлога, а један од најбитнијих је тај што је редитељ био претерано фасциниран техничким могућностима овог позоришта, па је и где треба и где не треба, користио сву "скаламерију" од технике, а ликове и радњу мало "погубио", затим текст је поприлично измасакрирао, срећом, те је у питању класик, па сви знамо о чему је реч...И као што сам већ рекла, једном редитељу НИКАДА не треба давати да два пута режира исти комад.
 
Enigma_M:
Писци су углавном веома незадовољни редитељским "концепцијама" и "виђењима" својих дела, тако да се неки писци одлучују и сами да режирају своје комаде, јер једноставно не могу да поднесу редитељска "касапљења" текста.

Sto se kasapljenja teksta tice za jednu predstvu je podjednako "kriv" i DRAMATURG on je prvi koji "kasapi" tekst i pravi dramsku obradu.Ako se u obradjenom tekstu reditelju nesto ne svidja moze da izbaci bukvalno celu sliku ili je zbog povezivanja radnje glumci odrade mizanscenom n.p.r."G Ministarka" u sceni "G Nikaragva".Desava se da reditelj postavi predstavu po tekstu od-lista do lista-(sto nazalost polazi za rukom samo Miri Erceg) i vecina tekvih predstava bude totalni promasaj.
Uostalom reditelj moze da utice i na samu obradu teksta(a ne samo da pokupi papire i da ne zna sta je izmedju redova).Najbolji primer je predstava "Nevjesta od Vjetra" Slobodana Snajdera,za postavljanje ove predstave bio je angazovan filmski reditelj Boris Miljkovic koji je pored rezije i dramski obradio tekst zajedno sa Milosem Kreckovicem.Premijerno izvodjenje odgledao je i pisac Slobodan Snajder koji je bio vidno zadovoljan.
 
Centurion:
Sto se kasapljenja teksta tice za jednu predstvu je podjednako "kriv" i DRAMATURG on je prvi koji "kasapi" tekst i pravi dramsku obradu.Ako se u obradjenom tekstu reditelju nesto ne svidja moze da izbaci bukvalno celu sliku ili je zbog povezivanja radnje glumci odrade mizanscenom n.p.r."G Ministarka" u sceni "G Nikaragva".Desava se da reditelj postavi predstavu po tekstu od-lista do lista-(sto nazalost polazi za rukom samo Miri Erceg) i vecina tekvih predstava bude totalni promasaj.
Uostalom reditelj moze da utice i na samu obradu teksta(a ne samo da pokupi papire i da ne zna sta je izmedju redova).Najbolji primer je predstava "Nevjesta od Vjetra" Slobodana Snajdera,za postavljanje ove predstave bio je angazovan filmski reditelj Boris Miljkovic koji je pored rezije i dramski obradio tekst zajedno sa Milosem Kreckovicem.Premijerno izvodjenje odgledao je i pisac Slobodan Snajder koji je bio vidno zadovoljan.

У принципу, ти си у праву. Да је наше позориште онакво какво
би требало да буде, да заиста постоји консеквентна репертоарска
политика, онда би, заиста, драматург био тај који би први предложио
штрихове у тексту. Али, уверавам те, да би то онда били стварно
неопходни и оправдани драматуршки резови у циљу згушњавања
драмске радње. Међутим, у пракси, у нашим позориштима се углавном
том "вештином" баве редитељи, самозадовољни и уверени у своје умеће.
Резултат су наравно управо ти искасапљени и обезглављени драмски
текстови, који се у свом изворном облику, често на сцени уопште не могу препознати. Наравно, добар део кривице за овакво стање у позориштима
сносе критичари, који величају редитељско "умеће", сваковрсна "виђења"
драмских текстова и експерименте.

Уважавам редитеље који се држе драмског текста, а при том су у стању
да направе и известан помак.
Мирослав Беловић, Вида Огњеновић, Љубиша Ристић, Влада Лазић и
Михајло Вукобратовић (мајстор за мјузикле), су редитељи који испуњавају
ове критеријуме.
 
Centurion:
Sto se kasapljenja teksta tice za jednu predstvu je podjednako "kriv" i DRAMATURG on je prvi koji "kasapi" tekst i pravi dramsku obradu..


Pa, to zavisi od slučaja do slučaja- nekim tekstovima dramaturzi i ne trebaju jer je forma adekvatna! , s druge strane, reditelj poseduje pravo za, tzv. štrihovanje teksta pa, ma ko da ga je pisao i prerađivao. Sve što se vidi na sceni ne znači da je bio i izbor dramaturga, čak šta više, ne verujem da postoji jedna predstava koja, rediteljskom zamisli, nije štrihovala bar jednu rečenicu!

P.S. Da, da ne zanemarim temu- eto, ja ću dati glas Nebojši Bradiću!
 
Centurion:
To je veoma retko i vise vazi za Monodrame.

Nisam sigurna da si me shvatio- dramskoj formi ne treba dramatizacija (adaptacija za scensko izvođenje)! Kada se postavlja Čehov nema dramaturškog rada, samo prilagođavanja tj. štrihovanj teksta! Ali, kada se postavlja Dostojevski potrebno je uraditi dramatizaciju i tek onda postaviti predstavu!
A mono ili ne drama je dramska forma, u postavljanju monodrame ili obične drame, po tom pitanju nema ama baš nikakve razlike!
 
Strela:
У принципу, ти си у праву. Да је наше позориште онакво какво
би требало да буде, да заиста постоји консеквентна репертоарска
политика, онда би, заиста, драматург био тај који би први предложио
штрихове у тексту. Али, уверавам те, да би то онда били стварно
неопходни и оправдани драматуршки резови у циљу згушњавања
драмске радње. Међутим, у пракси, у нашим позориштима се углавном
том "вештином" баве редитељи, самозадовољни и уверени у своје умеће.
Резултат су наравно управо ти искасапљени и обезглављени драмски
текстови, који се у свом изворном облику, често на сцени уопште не могу препознати. Наравно, добар део кривице за овакво стање у позориштима
сносе критичари, који величају редитељско "умеће", сваковрсна "виђења"
драмских текстова и експерименте.

Уважавам редитеље који се држе драмског текста, а при том су у стању
да направе и известан помак.
Мирослав Беловић, Вида Огњеновић, Љубиша Ристић, Влада Лазић и
Михајло Вукобратовић (мајстор за мјузикле), су редитељи који испуњавају
ове критеријуме.

Iskreno za mene je dobar reditelj onaj koji uspe da napravi dobru glumacku podelu,nisi razmisljala o Dikciji nasih glumaca?Cesto se pozorisnom politikom prosto nametne glumac a reditelj se nadje zarobljen izmedju premijere i lose interpretacije teksta.Zamisli predstavu u glavnim rolama: Petar Banicevic i Vera Cukic?
 
Centurion:
Iskreno za mene je dobar reditelj onaj koji uspe da napravi dobru glumacku podelu,nisi razmisljala o Dikciji nasih glumaca?Cesto se pozorisnom politikom prosto nametne glumac a reditelj se nadje zarobljen izmedju premijere i lose interpretacije teksta.Zamisli predstavu u glavnim rolama: Petar Banicevic i Vera Cukic?


Dikcija nije samo pravilno izgovaranje, postoji nešto mnogo važnije a to je govorna radnja a to se ne uči sa akcentima!
samo, ne znam da li si razmišljao kada o tome koliko te "pozorišne politike" proovde upravo reditelji! Nemoj biti toliko siguran da se njima nešto nameće!
 
Mae:
Dikcija nije samo pravilno izgovaranje, postoji nešto mnogo važnije a to je govorna radnja a to se ne uči sa akcentima!
samo, ne znam da li si razmišljao kada o tome koliko te "pozorišne politike" proovde upravo reditelji! Nemoj biti toliko siguran da se njima nešto nameće!

Klasicni Dramski reditelji Zlatan Doric (rezirao "Anu Bolen") a Bozidar Djurovic (rezirao"Bal pod maskama"),ove cinjenice delimicno potvrdjuju to sto si navela.Ali mislis li da su sem mizanscena i manjeg mesanja u scenografiju,uticali na orkestar hor kao i na soliste u fazonu (nije dobra arija ili nije dobro odsvirano),kao i pri izboru izvodjaca u Operi?
Sem toga imamo armiju sposobnih reditelja,zar ne bi doslo do sukoba interesa u sprovodjenju "pozorisne politike"?
 
Centurion:
Klasicni Dramski reditelji Zlatan Doric (rezirao "Anu Bolen") a Bozidar Djurovic (rezirao"Bal pod maskama"),ove cinjenice delimicno potvrdjuju to sto si navela.Ali mislis li da su sem mizanscena i manjeg mesanja u scenografiju,uticali na orkestar hor kao i na soliste u fazonu (nije dobra arija ili nije dobro odsvirano),kao i pri izboru izvodjaca u Operi?
Sem toga imamo armiju sposobnih reditelja,zar ne bi doslo do sukoba interesa u sprovodjenju "pozorisne politike"?
<Nisam baš shvatila u kom kontekstu su pomenuti ovi ljudi (od kojih jednog izuzetno dobro poznajem) ali mislim da nisam shvatila ni ovu analogiju sa operom!

E sad, što se ove "pozorišne politike" tiče, a propo prethodnog posta, naravno da je izbor glumaca važan ali moj post je išao u kontekstu onoga što sam shvatila kao da reditelj "robuje" podeli zbog neke pozorišne politike (pretpostavljam sistema "ključa") a ja sam ti samo skrenula pažnju da najčešći provodioci toga jesu upravoi reditelji. To nema nikakve veze s njihovim rediteljskim sposobnostima, to ima veze s njihovim načinom funkcionisanja u pozorištu! i tragično (ali istinito) mnogi svesno dopuštaju da im dobru režiju gutaju loši glumci koje, ipak, sami postavljaju! Da li je to sukob interesa- u smislu umetničke kvalitete svakako ali, očigledno postoje neki drugi interesi koji tu nisu iznevereni!
 
Naveo sam reditelje da bi se logicno opravdala moja tvrdnja da ne ucestvuju uvek u odabiru izvodjaca (jednog ili u celini).A posto ti poznajes jednog od pomenutih reditelja i to izuzetno,onda je normalno da poznajes zakulisne radnje u pozoristu,sto se za mene ne moze reci jer ne poznajem cak ni nekog ko je statirao u predstavi,moje misljenje se zasniva u fazonu 1+1.Ne sumnjam da je sve sto si navela u predhodnim postovim tacno sto je za mene nesto sasvim novo,u tom slucaju stvarno imamo reditelje koji su madjionicari,trebalo bi da ih podrzimo u eventualnoj politickoj kampanji(gde bi nam bio kraj?)...
p.s.
Poznavanjem pozorisnih turbolencija dala si mi odlicnu ideju,otvoricu novu temu da ovu ne bi kvarili...
 
Centurion:
Ma znam da njima ne treba politika,ali nikad se ne zna,mozda se po neko i zanese u svom stvaralastvu,pa pozeli vise...


Pa, kažem ti, politika njima i te kako znači, ali koriste je za svoj posao!¨A ima i reditelja koji svoj zanat lepo unovčavaju s režiranjem predizbornih programa...ih, ima načina!
A, što se direktnog uključivanja u politiku tiče...pa, trebalo bi malo promozgati, ima i toga sigurno puno! (Doduše, sad mi više glumaca i dramaturga pada na pamet ali ima i reditelja!) :)
 
Centurion:
Mae ti si mi sumnjiva,da nisi slucajno "neki"reditelj ili tako nesto?Sve znas...Ajde budi dosledna svog znanja pa daj svoje misljenje u temi koju sam otvorio"Da li vam nedostaje",nemas pojma koliko me interesuje tvoj komentar...


:lol:

A, ma jok, nisam reditelj (pu, pu, pu! :lol:), ali mi pozorište jeste okruženje (nije to tajna)!
Aaaa, nemam baš neko mišljenje (a ni podatke vezano za onu temu ali, eto, šibnuću neki post!)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top