Marksizam-san ili realnost?

Marksizma nema bez kapitalizma... Njegovi savremenici su ga najvise kritikovali zbog toga sto on nijednog trenutka ne govori o tome kako ce se sprovesti taj komunizam. Takodje uporedo sa beskonacnim ponavljanjem kako kapitalisti izrabljuju radnike-sto je i bilo, on stalno pominje neku KLASNU svest koju ljudi jos uvek nemaju. Predvidja i jos izrazenije dipolno drustvo.

Dakle, Marks je pokusao da bude vizionar, a komunizam se ne sprovodi to je stanje svesti. Kao generacijama ce radnici trpeti, kapital ce da se nagomilava i jednog trenutka dici ce se narod (kad se osvesti, a kako ce to biti nema pojma jer nije osvescen) i raspodeliti blago i svi ce se voleti i postovati, bla, bla, bla...

Prilicno maloumno, a i razvila se srednja klasa...
 
Unicus:
Delimicno jesi u pravu....ali ukinuti oblike vlasti....kao sto je Bond rekao to je ne zamislivo...

Ne razumem, kako mislis ukinuti vlast?

Marksizam sam objasnio kao radnicku filozofiju, teoriju kako se sta proizvodi, kakav tip ljudi nastaje koje ima veze sa psihom coveka kojim se poslom bavi, htenja, zanimanja...

Kakve sad veze ima oblik drzavnog uredjenja sa Marksizmom? Doduse, mnogi su izvrnuli marksizam i pogresno tumacili ga, pa tako imamo oblik u SSSR-u a i kod nas, koji su ljudi, tacnije lopovi, pod plastom marksizma, citaj komunizma, samo pljackali neuki narod, mazuci mu oci.

Osim sindikalne svesti samoga coveka (o cemu Marksizam bas pise), sto ja kazem radnicka filozofija, svi drugi oblici koji hoce da se sprovedu, kao sto smo imali mi iskustva, nacin na koji je sprovedjen kod nas, je opasan.

I jos ovo. Kina je socijalisticka zemlja i evo kako izgleda socijalizam sproveden u praksi, kada se sprovodi bez zadnjih namera. A i ove ekonomsko jake zemlje, kao sto je EU, upravo na mala vrata sprovodi elemente socijalizma, mada tesko, jer EU ima duboke korene kapitalizma i robovlasnistva (danasnji oblik iskoriscavanja radne snage, pretvarati ili traziti jeftinu radnu snagu), pa je malo teze u njoj uvesti socijalizam.
 
Anarhist:
Ja sam isto za zivot bez para. Jer pare prave najvecu prazninu u zivotu. Ne predstavljaju nista. Pare ce uvek negde stojati i samo ce da prave guzvu. Jedna novcanica proputuje toliko ljudi. Na neki nacin mi zelimo da se resimo para za neke materijalne stvari.
Kada bi novac zamenili sa nekom drugom vrednom imovinom mislim da bi bilo bolje. A jos veca glupost mi je kursna lista. Jedna novcanica vreedi 100 druga 0,3 dinara a imaju skoro isti kvalitet. Mene je jednom moj mladji brat iznenadio. Uzeo mi je novcanicu iz ruke i pocepao. Ja sam ga pitao zasto je to uradio on mi rece pa to je samo papir. Njegov postupak nijedna odrasla osoba koja je bila vaspitana na kapitalisticki nacin ne bi opravdala njegov postupak. Rekli bi da je razmazen ili tako nesto. Taj njegov postupak bi istog momenta odbacili. Ali kada sam se dao na razmisljanje svatio sam da to nije toliko glupo. Svatio sam da je to mnogo pametan postupak. Jedno parce papira nase zivote menja na sve moguce nacine. Ali sto? Jer smo mi tako prihvatili. Treba izmeniti svet novac
Kao neko osnovno sredstvo za zivot ne bi trebao da postoji. THE END.

Pa dobro kako bi po tebi moglo da se ocenjuje ko je koliko vredan, koliko je ko zaradio, sebe trosio u radu i kako toga nagraditi, tj, kako ce on sebe nagraditi ako ne postoji neko merilo? Neko moze da rinta od jutra do sutra a drugi da sedi i da filozofira kako je novac bezvredan. Ljudi su stvorili novac kao robnu razmenu, kako bi se po necemu ocenjivala vrednost a samim skupljanjem te vrednosti, vise novca ocenjuje se koliko se taj zalagao da bi imao vise.

Ovo je isto kao kada bi sada neko rekao da ne treba postojati ni vreme (sati, minuti).

P.S.

O nastanku novca iliti bas odgovor koji ti je potreban, mozes procitati na ovom linku: http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=1807357#post1807357
 
Kazanova:
Pa dobro kako bi po tebi moglo da se ocenjuje ko je koliko vredan, koliko je ko zaradio, sebe trosio u radu i kako toga nagraditi, tj, kako ce on sebe nagraditi ako ne postoji neko merilo? Neko moze da rinta od jutra do sutra a drugi da sedi i da filozofira kako je novac bezvredan. Ljudi su stvorili novac kao robnu razmenu, kako bi se po necemu ocenjivala vrednost a samim skupljanjem te vrednosti, vise novca ocenjuje se koliko se taj zalagao da bi imao vise.

Ovo je isto kao kada bi sada neko rekao da ne treba postojati ni vreme (sati, minuti).

P.S.

O nastanku novca iliti bas odgovor koji ti je potreban, mozes procitati na ovom linku: http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=1807357#post1807357

Hehehe pa mozda i nebi trebalo ali ipak sto da ne. Nego ja ne gledam po mom drugu da li je vredan i posten i sve te osobine po njegovim ocenama. Niti kada vidim coveka sa dosta para ja mislim da je vredan. Mnogi ljudi su do novca dosli na los nacin. A ako si obrazovan
znao bi da u vreme Monarhije filozofi su bili vladari i samim time bogati ljudi. A ako ti ljude
cenis po parama mi bi mogli da otvorimo novu temu i pisemo o tom tvom problemu. A da li
ti mislis da je bilo koji od onih bogatasha bio vredan grrrdno se varas. Dam ti 50 dinara da cutis ako vec toliko cenis novac. Pricao bi ja jos ali drug me zove napolje.
 
Anarhist:
Hehehe pa mozda i nebi trebalo ali ipak sto da ne. Nego ja ne gledam po mom drugu da li je vredan i posten i sve te osobine po njegovim ocenama. Niti kada vidim coveka sa dosta para ja mislim da je vredan. Mnogi ljudi su do novca dosli na los nacin. A ako si obrazovan
znao bi da u vreme Monarhije filozofi su bili vladari i samim time bogati ljudi. A ako ti ljude
cenis po parama mi bi mogli da otvorimo novu temu i pisemo o tom tvom problemu. A da li
ti mislis da je bilo koji od onih bogatasha bio vredan grrrdno se varas. Dam ti 50 dinara da cutis ako vec toliko cenis novac. Pricao bi ja jos ali drug me zove napolje.

Pa po tebi, kako si ti shvatio, ovo ce stvarno postati neka druga tema. Ovde se govori o novcu kao o plateznom sredstvu nagradi za minuli rad. E, sad sledi dalje, ko je vise koristio svoje sposobnosti i marljivost, zaradio, on ce taj novac upotrebiti kasnije i za obrazovanje. Obrazovanje sigurno donosi prosirenu svest, drugacije poglede, ponasanje, kulturu... a sve to dalje mu jos pomaze da jos vise napreduje i cak jos vise zaradjuje.

Kada ne bi bilo novca, kako ti hoces da kazes, tu bi normalno lezilebovici ziveli na tudjoj grbaci.

Mora postati merilo necega, to je sve covek stvorio i vremenom razvija. Vracanjem unazad, covek se vraca u praistoriju... jos se ide ka tome da se stvori idealno drustvo, gde ce svi imati sanse, mogucnosti, tako da ni jednu ideologiju ne treba uzeti zdravo za gotovo.

Jedan primer, po mom shvatanju, mozda idealan: robovlasnicko drustvo je prestalo da postoji kada su robovlasnici uvideli da je veca prodktivnost ako se robu da parce zemlje i od njega uzima procenat, nego terati ga da radi, kontrolisati ga, placati pri tome cuvare, hraniti i roba i cuvare a ujedno strahovati od samoga roba od onoga sta ti misli, da li ce se pobuniti, pobeci...

Eto sada polako i kapitalizam je na izmaku, trazi se sve veca produktivnost u proizvodnji a da obe strane, veleposednika i radnika, budu zadovoljne a time i motivisane uvek...
 
tacno je i to da ljudi nisu totalno odbacili markszam.....Neki njegovi aspekti se i dan danas koriste npr. obavezna i besplatna skola,besplatna lekarska nega,oporezivanje prema imucnom stanju,opste pravo glasa....Fakticki ovo su glavne stavke prekticnog programa marksizma....Marks se kao sto i svi znamo zalagao za radnicku klasu.Tako da ako bi svi bili radnicka klasa svi bi radili?!Ali tu dolazimo do pitanja da li ce neko ko je obrazovaniji dobijati isto novca kao onaj drugi,iako onaj drugi ima vecu porodicu?A sto se tice novca......MARKSOVO UCENjE JE MATERIJALISTICKO!!!!!Kakvo bre njegovo ukidanje???
 
Novac nije platežno sredstvo za minuli rad....
Trenutno on je merilo vrednosti značaja potrebe za pojedinca....znači subjektivna ocena vrednosti njegove potrebe....
Naravno da je ta ocena vrednosti ispravljana ocenama i drugih, ali zavisi od trenutnog stava .....

Da je novac merilo vrednosti za minuli rad (bez težine koliko on vredi) onda bi težaci imali najviše para , a oni nemaju najviše para.

Da je novac merilo za težinski minuli rad (znači minuli rad* neki koeficijent potrebe za tim radom) onda bi naučnici imali najviše bogatstva....

----------------------------------------------
Meni smeta u ovoj raspravi što se usudite kretati u novi sistem , a opet zadržavate skoro sve odnose i način razmišljanja starog.......nešto kao sad ćemo svi kupiti traktore , i probati , ali kad dodje stvarno blatnjavo vreme , onda ćemo izvesti krave i konje , jer oni to mogu....

Mislim da je čovek dovoljno "zreo" da shvata da mu i hijararhijsku potrebu , i biološke potrebe i sociološke potrebe može ispuniti rad......ali ne prisilan.....

Ne smem vam konkretno izlagati sistem , naročito ne u okruženju gde sve vrvi od suprotnog , tj. od shvatanja da svaku potrebu može ispuniti novac, ili ležanje.....ležim jer mi se može, ležim jer mi se hoće, ležim jer hoću svi da me upamte kao nekog ko je najviše ležao , a najviše zaradio....
 
Kazanova:
Pa po tebi, kako si ti shvatio, ovo ce stvarno postati neka druga tema. Ovde se govori o novcu kao o plateznom sredstvu nagradi za minuli rad. E, sad sledi dalje, ko je vise koristio svoje sposobnosti i marljivost, zaradio, on ce taj novac upotrebiti kasnije i za obrazovanje. Obrazovanje sigurno donosi prosirenu svest, drugacije poglede, ponasanje, kulturu... a sve to dalje mu jos pomaze da jos vise napreduje i cak jos vise zaradjuje.

Kada ne bi bilo novca, kako ti hoces da kazes, tu bi normalno lezilebovici ziveli na tudjoj grbaci.

Mora postati merilo necega, to je sve covek stvorio i vremenom razvija. Vracanjem unazad, covek se vraca u praistoriju... jos se ide ka tome da se stvori idealno drustvo, gde ce svi imati sanse, mogucnosti, tako da ni jednu ideologiju ne treba uzeti zdravo za gotovo.

Jedan primer, po mom shvatanju, mozda idealan: robovlasnicko drustvo je prestalo da postoji kada su robovlasnici uvideli da je veca prodktivnost ako se robu da parce zemlje i od njega uzima procenat, nego terati ga da radi, kontrolisati ga, placati pri tome cuvare, hraniti i roba i cuvare a ujedno strahovati od samoga roba od onoga sta ti misli, da li ce se pobuniti, pobeci...

Eto sada polako i kapitalizam je na izmaku, trazi se sve veca produktivnost u proizvodnji a da obe strane, veleposednika i radnika, budu zadovoljne a time i motivisane uvek...


I sada ima tih parazita.I u vreme novca. I to cak i vise. A u idealnom drustvu ostale ideje se odbacuju. A da idealno drustvo nikada nece postojati. Koliko god mi dobra uradili neko drugi ce uraditi isto toliko zla. A i novac koji prestavlja prestiz uvek ce biti samo jos jedna
crrna rupa. Mada u nekim osnovama imas ti prava. Ali ja sam protiv toga. Mnogo bi jos mogao pisati. Nego oces da otvorimo ovu temu i zapocnemo diskusiju. Mislim pametan si
ti. Bilo bi lepo citati te jos. Necu da pretrpavam temu mog druga glupostima.
 
Unicus:
tacno je i to da ljudi nisu totalno odbacili markszam.....Neki njegovi aspekti se i dan danas koriste npr. obavezna i besplatna skola,besplatna lekarska nega,oporezivanje prema imucnom stanju,opste pravo glasa....Fakticki ovo su glavne stavke prekticnog programa marksizma....Marks se kao sto i svi znamo zalagao za radnicku klasu.Tako da ako bi svi bili radnicka klasa svi bi radili?!Ali tu dolazimo do pitanja da li ce neko ko je obrazovaniji dobijati isto novca kao onaj drugi,iako onaj drugi ima vecu porodicu?A sto se tice novca......MARKSOVO UCENjE JE MATERIJALISTICKO!!!!!Kakvo bre njegovo ukidanje???


Nije samo novac materija. Sve je materija. Nisam ja za odbacivanje materijal..nosti valjda bi tako mogao napisati. I ja bi voleo da zivim u Villi, da imam najskuplje motore, bicikle i kola a
ne da se vozim u kolicima iz maxia, da nosim kvalitetne kosulje, farmerke i da zivim kako mi se oce... ja zaboravio gde sam krenuo sa pricom. Kada se setim reci cu.
 
frozen1982.:
San,jer pravi istu kobnu gresku kao i hriscanstvo bas u filozofskom pristupu- precenjuje coveka;nudi mu spasenje a on ne zeli ne moze i NE TREBA da se spasava......zasto menjati svet kad je on samo slika i prilika toga kakvi ljudi istinski jesu.Coveka jeste moguce promeniti,ali samo na gore nikad na bolje-praksa komunizma i Nacizam su dokazi za to.
Zar komunizam i nacizam nisu jedno te isto :? ????

A coveka je tesko promeniti, osim u slucaju da on zeli sam sebe promeniti....u bilo kom smislu....A nekada je efekat bas suprotan....losi uslovi mogu delovati na coveka da postane bolji i obrnuto....itd .....................................................................................................................................................:cool:
 
Anarhist:
I sada ima tih parazita.I u vreme novca. I to cak i vise. A u idealnom drustvu ostale ideje se odbacuju. A da idealno drustvo nikada nece postojati. Koliko god mi dobra uradili neko drugi ce uraditi isto toliko zla. A i novac koji prestavlja prestiz uvek ce biti samo jos jedna
crrna rupa. Mada u nekim osnovama imas ti prava. Ali ja sam protiv toga. Mnogo bi jos mogao pisati. Nego oces da otvorimo ovu temu i zapocnemo diskusiju. Mislim pametan si
ti. Bilo bi lepo citati te jos. Necu da pretrpavam temu mog druga glupostima.

Otvori slobodno temu, slazem se a istovremeno ce se i drugi ukljuciti, mnogo pametniji nego ja. Moj kapacitet je mnogo manji od tvog a i od drugih... ipak ti hvala na lepom misljenju, ja ipak mislim da je meni vece zadovoljstvo diskutovati s tobom.

Ipak, bilo bi pozeljno da izneses svoj stav, jer pojedinacno reci ovo ili ono na kasicicu, nije bas plodna diskusija. Zelja mi je da naucim nesto novo.
 
Imam jedno pitanje za vas. Pre industrijalizacije ljudi su bili siromasni jer nisu prozivodili visak vrednosti, jelte. Postojala je aristokarija koja je uzimala deo kolaca, ali i da nije ljudi bi bili siromasni zbog niske produktivnosti. E sad - da li bi uopste bilo viska bogatstva ( vrednosti ), za koje marxisti misle da ga treba pravilno raspodeliti, a koje stvara kapitalizam da nema kapitalizma? Jer znate kako se kaze - magare koje je zajednicko najbrze lipse ( ili tako nekako :) ).
 
Kazanova:
Otvori slobodno temu, slazem se a istovremeno ce se i drugi ukljuciti, mnogo pametniji nego ja. Moj kapacitet je mnogo manji od tvog a i od drugih... ipak ti hvala na lepom misljenju, ja ipak mislim da je meni vece zadovoljstvo diskutovati s tobom.

Ipak, bilo bi pozeljno da izneses svoj stav, jer pojedinacno reci ovo ili ono na kasicicu, nije bas plodna diskusija. Zelja mi je da naucim nesto novo.


Otvorio sam i mislim da ce ti se svideti. Ajde sada da za takve stvari diskutujemo tamo
 
Kazanova:
Marksizam je realan i praktican i nadam se da ce jednom neko da ga shvati bez nekih maloumnih mitingaskih parola. Uostalom, vidim ga kao filozofiju i savetnik, obrazovno stivo, za svakoga ko se pita sta je to drustvo, kakvi su odnosi medju ljudima, sta i kako misli onaj koji ima i onaj koji nema... mislim da mu je bio cilj otvaranje ociju ljudima kako bi sebe vise cenili i da ne dozvole da ih neko smatra robljem. Preporucujem svakome.

Velika je greska a to je najcesce zloupotrebljavaju oni koji o tome nemaju pojma (mada je to poteklo upravo od onih koje je Marks opisao kao velikoposednike, kapitaliste, koji su to plasirali da bi pomutili ionako malu svest, kod neobrazovanih) je ta, sto ideju komunizma (mada je i meni nejasan i nestvaran), socijalizma (koji je upravo najrealniji) uporedjuju sa kjizevnim delom Tomasa Mora "Utopija", koja je pisana kao i dela Artura Klarka. Dakle, ne kao filozofija vec kao naucna fantastika.


Odlican odgovor na temu. Ja sam za zivot bez novca. Ali to uotste nije izvodljivo.
Marksizam bi mogao biti realan. I mislim da mi intelektualci to i treba da nastojimo da stvorimo. A SRS i SPS tvrde da imaju taj cilj. A ustvari njihov cilj je bio nesto trece. Ideja Marksizma nije da mi ucestvujemo u stvaranju drzave kroz stranke. Makar sam ga ja tako svatio.Ne trteba se pokazati putem demonstracija. Mislim da se 20.oktobar 2000 mogao drugcije uraditi. Mi smo onom demonstracijom i svim drugim demonstracijama samo unistili nas grad. Opljackali radnje. Unishtili zgrade i jos dosta stvari. Trebali smo ono zeshiti na civilizovan nacin. Mislim da nas to treba odvojiti od primata(sto mi i jesmo).
 
Pa nije novac ono što čini ili potapa komunizam....

Komparacija znanja i rivalitet u znanju je recimo problem . Rešava se uvodjenjem bodovanja, normi i standarda koji moraju da budu ispunjeni da bi očekivao to što očekuješ. Ljudski faktor biva marginalizovan i samim tim rivalitet se okreće ka sebi i motivaciji , a ne ka drugima i mahinaciji....

Tako i novac i merenje vrednosti , bilo da je ona društvena ili pojedinačna (vrednost koju nešto ima za pojedinca). Sasvim je moguće oblikovati sistem u kome novac gubi smisao gomilanja i prestiža, ili umnožavanja na račun eksploatacije tj. zakidanja . Recimo jedan primer.....
Veliki profit uzima prodavac banana , na osnovu male nabavne cene u africi i velike prodajne u Evropi....Informacija , ponuda i monopoli krenu da se gone institucionalno , znači preko države i monopolisti izgube ogroman kolač (nafta funkcioniše po istom principu). Razdvaja se povezanost nabavke, transporta , prerade i prodaje....i za svaku etapu se uvede konkurencija ali ne dogovorna kao sada već tržišna , i odmah se lobi raspodela sveta menja.....Uvedu se kreditne linije sa lizing kreditiranjem uz donaciju države i automatski se gubi monopol......

Jedini način da država stvarno brani pojedinca i ekologiju života je upravo uvodjenje nestabilnosti u prednost kapitala nad eksploatacijom.....Medjutim država naša i još neke su izabrale drugačiji put....A to je uzmi od svakoga i onda ćeš imati da neki kasnije uzmu od tebe.....

Sa druge strane ideja antimonopolskog zakona je upravo u tome da se stvore reperi koji mogu da pokažu monopolsko ponašanje (ne i da ga ukinu) jer mali će uvek moći malo i uzimati malo , ali će dobro ukazivati na to šta je malo , a šta veliko.....
 
Marksizam ispada da je jedan od najrealnijih ideologija...ali zasho se onda ne primenjuje....neka moja teorija je zato sto aristokratama to uopshte ne pasuje.....sad si bogat,a sad uzimas koliko ti treba....Zato oni verovatno ,,donacijama" doveka odlazu dolazenje marksizma...
 
U neobaveznom stilu, koji nazalost dominira u "obradi" ove teme - moglo bi se jednostavno i lakonski odgovoriti da je relanost marksiyma upravo u tome sto je on san, odsnosno utopija. Drugim recima, marksizam je kritika, i on je usmeren ka utopiskom horizontu jos-ne-dogodjenog. Razume se, utpisko nije utopisticko. Dakle, marksizam ukazuje na slobodu, kao nepodredjenost takozvanom kauzalitetu drustvene podele rada, kao konkretnoj utopiji, a ostvarenje ove slobode pretpostavlja nemirinje sa postojecim oblicima otudjenja, odnosno podredjenosti pomenutom kauzalitetu.

Drugim recima, sloboda, kao ideal, osvaruje se samim delovanjem, odnosno oslobadjanjem. Izlazak iz onoga sto jos Kant naziva stanjem "samoskrivljene nezrelosti", ostvaruje se upravo reflektovanjem toga stanja. I zato je, kako rekoh na pocetku, "realnost" marksizma u tome sto je on san - da sada ne ulazimo u opravdanost ovakvih pojednostavljenih pojmovnih odredjenja.

Bilo bi lepo ako bi ovaj razgvor izasao iz manira lakog i neobaveznog zdravorazumskog caskanja. Mada, nisam optimista.
 
sledechi dosadasnji tok drustvenog razvoja,ne mogu da zamislim neko drustvo u buduchnosti,a da ne bude zasnovano na nekim,novim i drugachijim idealima ostvarivanja i ozbiljenja;) chovekove slobode...a te mogu biti povezane sa nekim komunistickim idealima...
 
si...a da se bacim na konkertno,sve vishe materijalno bogatstvo neche biti glavni zadovoljitelj covekovih potreba(mada,bez toga,ekonomskih i socijalnih prava nema govora o nechemu daljem)...potrebe se sve vishe odnose na kulturu,zdravlje,zivotnu sredinu,marginalizovane grupe...
pretpostavljam da cemo jednom ziveti u nekom globalnom drustvu izuzetne povezanosti,gde niko neche biti strukturalno potiskivan(galtung)
 

Back
Top