Savjet

Interesantno pitanje, i ja bih hteo odgovor.
Ali znam da deterdzenti sto ih reklamiraju sa onim novcicem koji ce ponovo sijati su veliko sra*e. Ociste ga oni, ali onda imas sarenu kolekciju posto menjaju boju metalu. Cuo sam nesto slicno za koka-kolu i gazirana ****. Neka me ispravi neko ako gresim.
 
Ja sam filatelista, ali tu i tamo kad nadjem neki novcic ja ga istrljam sa kaladontom i lepo se ocisti.Mozda je to pogresno ali nisam primetio da ostecuje novcice.
 
Anticki bakreni novac nemoj ni cistiti samo ostruzi zenlju sa cackakicom srebreni se cisti sa OTOPLJENOM sodom bikarbonom i obicnim sapunom a noviji bakrenjaci limunska kiselina razblazena sa vodam Inace kad god cistis sa kiselinama obavezno ih razblazi
 
Najbolji nacin za ciscenje kovanog novca, a da se pri tome ne osteti patina, je uz pomc pljuvacke.
Novcic se nakvasi pljuvackom pa se zatim trlja prstima koliko je potrebno da se ukloni naslaga,
na kraju se ponovo nakvasi pljuvackom i polira srednje tvrdom cetkicom za zube, u isto vreme
novcic se izuzetno dobro na taj nacin konzervira. ( koristi se za bronzani novac ).
 
Jedan kolega,kaže da on koristi domaću rakiju..... ja ipak mislim da šteta rakije ako je dobra.Slažem se da sarije novčiće ne treba čistiti,ali novac posljednjih sto godina, mi je draži ispoliran.
 

Slične teme


Back
Top