PONTEFIX MAKSIMUS

Guliverr

Aktivan član
Poruka
1.369
Prvo zelim sve da vas pozdravim jer nisam bio odavno na forumu.A naziv pontefix maksimus stoji iz sledeceg razloga. Naime dugo sam znao da jedna od titula rimskog pape glasi upravo tako ali nisam znao tacan pravod sa latinskog.Pre nekoliko dana saznao sam da pontefix maksimus(moze biti da se ovo maksimus pise i drugacije) znaci VRHOVNI MOSTOGRADITELJ! Ne znam zasto ali ne mogu da se otmem utisku da to opet ima neke veze sa pricom o masonima, znate i sami da su masoni u jedni ruku tumaceni i kao organizacija nastala iz saveza zanatlija ,preciznije zidara, sta mislite zasto papa godinama, jos od RIMSKOG CARSTVA do danas nosi tu titulu i da li je istina da su mozda pape i danas i oduvek ljudi masona ili mozda sami masoni. Takodje istorijska cinjenica je i da su vracevi nekih plemana na apeninskom poluostrvu jos pre osnivanja grada Rima imali istu titulu a da su je pape olako prihvatile! Da li je ova mini-prica neki dokaz o postojanju masona, jedna cinjenica koja ukazuje da mozda postoje i da su uticajni ,nesto sto nema veze sa njima mada oni postoje, ili obicna slucajnost i moja zabluda jer masoni ne postoje, sta je vase misljenje je sam malo zatecen?
 
AKHENATON:
Inace, zaboravi sam da kazem da naziv verovatno nema veze sa masonerijom jer je pontifex titula koja je u Starom Rimu postojala jos pre papa. E sad, zasto pape nose bas tu titulu, to ne znam.

Navedena titula bila je jedna od onih koje je nosio JULIJE CEZAR, a posle njega i svi potonji imperatori.
 
Da, bratstvo masona postoji , moderno slobodno zidarstvo jeste vezano za saveze kako je receno zanatlija medjutim termin "slobodni zidar" ima mnogo dublji smisao koji simbolicki predstavlja izgradnju univerzalnog ljudskog duhovnog hrama...
Ne, pomenuta titula koja je vezana za papu nema veze sa masonima u tom smislu na koji ti mislis...
Masoni ne postavljaju pape, ali to ne znaci da kroz istoriju neki od papa nisu pripadali ovom bratstvu ,postoje neke indicije da su neki od papa pripadali slobodnim zidarima...

Slozicu se sa uvazenim sagovornikom "AKHENATON-om" i sagovornikom "The Edge" u vezi objasnjenja oko pomenute titule narocito je bitan i taj momenat kada je "sveta stolica" bila u sukobu sa rimsko-nemackim vladarima, iz prostog razloga sto je Vatikan oduvek zeleo da ima prevlast i vodecu ulogu nad svim svetovnim hriscanskim vladarima ,ali je veliki problem bio i taj jer nije imao svoju sopstvenu vojsku tako da je zastitu i vojnu moc trazio kod nekih tadasnjih vladara tipican primer je Papa Klement i Filip Lepi...
 
AKHENATON:
Da. Verovatno su je pape uzele zbog svoje teznje da obnove nekadasnje Rimsko Carstvo. Uostalom zbog tih teznji izbio je sukob izmedju papa i rimsko-nemackih careva.
Sukob je izbio oko prava na postavljanje svestenika-borba za investituru.O Rimskom nasledstvu su u sukobu prvo bili Vizantija i Franaci.Sveto Rimsko je doslo kasnije...
Sto se Pape tice on ima i krunu sa natpisom VI VI VI,nista neobicno...
 
AKHENATON:
Inace, zaboravi sam da kazem da naziv verovatno nema veze sa masonerijom jer je pontifex titula koja je u Starom Rimu postojala jos pre papa. E sad, zasto pape nose bas tu titulu, to ne znam.
Pa znam da titula postoji pre papa, pstoji jos kod vraceva nekih plemena pre rima ali to ne negira eventualnu povezanost sa masonerijom jer prema nekim izvorima masonerija datira iz vremena jos EGIPCANA i ranije! I hvala za pravilan natpis!
 
Guliverr:
Pa znam da titula postoji pre papa, pstoji jos kod vraceva nekih plemena pre rima ali to ne negira eventualnu povezanost sa masonerijom jer prema nekim izvorima masonerija datira iz vremena jos EGIPCANA i ranije! I hvala za pravilan natpis!

Termin je koliko mi se cini latinski tj na latinskom a da li je postojao ranije na nekom drugom drevnom jeziku verovatno da jeste...
Da to je tacno slobodno zidarstvo gaji civilizacijske tekovine i tacno je da ima dubokih korena i u egipatskoj tradiciji medjutim i samo Hriscanstvo ima odredjene korene u egipatskoj tradiciji dosta toga je preuzeto od mudrih i misticnih Egipcana neka od "tajnih znanja" i dalje se prenose i sprovode u mnogim tajnim redovima...
Prepusticu da "Akhenaton" to pojasni jer je dobar poznavalac Egipta...
 
Guliverr:
Prvo zelim sve da vas pozdravim jer nisam bio odavno na forumu.A naziv pontefix maksimus stoji iz sledeceg razloga. Naime dugo sam znao da jedna od titula rimskog pape glasi upravo tako ali nisam znao tacan pravod sa latinskog.Pre nekoliko dana saznao sam da pontefix maksimus(moze biti da se ovo maksimus pise i drugacije) znaci VRHOVNI MOSTOGRADITELJ! Ne znam zasto ali ne mogu da se otmem utisku da to opet ima neke veze sa pricom o masonima,

Масони су директно одговорни за јерес латинску, и отпадање западних Хришћана од Св. Цркве. А Први папа отпадник је био масон тако да је то прешло у наследство.
 
Misha :.:
Termin je koliko mi se cini latinski tj na latinskom a da li je postojao ranije na nekom drugom drevnom jeziku verovatno da jeste...
Da to je tacno slobodno zidarstvo gaji civilizacijske tekovine i tacno je da ima dubokih korena i u egipatskoj tradiciji medjutim i samo Hriscanstvo ima odredjene korene u egipatskoj tradiciji dosta toga je preuzeto od mudrih i misticnih Egipcana neka od "tajnih znanja" i dalje se prenose i sprovode u mnogim tajnim redovima...
Prepusticu da "Akhenaton" to pojasni jer je dobar poznavalac Egipta...


Do nekle se slazem u vezi sa hriscanskim elementima preuzetim iz Egipta. Tacno je da ih ima dosta, ali u hriscanstvu se javljaju i obicaji preuzeti iz gotovo svih paganskih religija, uistinu nisu toliko zastupljeni kao egipatski.

Verovatno ih ima i u tajnim redovima, jer ipak ne smemo da smetnemo s uma da je egipatska civilizacija bila najnaprednija civilizacija svoga doba.

Zaista nemam vremena za dublje objasnjavanje toga sta je sve uslo u hriscanstvo, ispit se blizi.....
 
AKHENATON:
Do nekle se slazem u vezi sa hriscanskim elementima preuzetim iz Egipta. Tacno je da ih ima dosta, ali u hriscanstvu se javljaju i obicaji preuzeti iz gotovo svih paganskih religija, uistinu nisu toliko zastupljeni kao egipatski.

Verovatno ih ima i u tajnim redovima, jer ipak ne smemo da smetnemo s uma da je egipatska civilizacija bila najnaprednija civilizacija svoga doba.

Zaista nemam vremena za dublje objasnjavanje toga sta je sve uslo u hriscanstvo, ispit se blizi.....

Slazem se ,hriscanstvo jeste preuzelo i iz ostalih paganskih religija...
 
Misha :.:
Termin je koliko mi se cini latinski tj na latinskom a da li je postojao ranije na nekom drugom drevnom jeziku verovatno da jeste...
Da to je tacno slobodno zidarstvo gaji civilizacijske tekovine i tacno je da ima dubokih korena i u egipatskoj tradiciji medjutim i samo Hriscanstvo ima odredjene korene u egipatskoj tradiciji dosta toga je preuzeto od mudrih i misticnih Egipcana neka od "tajnih znanja" i dalje se prenose i sprovode u mnogim tajnim redovima...
Prepusticu da "Akhenaton" to pojasni jer je dobar poznavalac Egipta...



da da isti termin VRHOVNI MOSTOGRADITELJ postoji i ranije kod vraceva nekih plemena a cak postoje indicije i kod nekih Egipcanskih svestenika, latini taj termin preuzimaju i prevode na svoj jezik a papa preuzima titulu
 
Guliverr:
Ja nemam podatke i cak sta vise mislim da rimski imperatori nisu nosili ovu titulu,ponavljam mislim da je nose iskljucivo rimske pape!

Što je onda Konstantin Veliki sazivao crkvene sabora i presedavao na Nikejskom saboru? To jasno pokazuje da je on bio vrhovni prvosveštenik Carstva i Crkve. Začudo, nije tada bio ni kršten ...
 
Guliverr:
Ja nemam podatke i cak sta vise mislim da rimski imperatori nisu nosili ovu titulu,ponavljam mislim da je nose iskljucivo rimske pape!

Poseti ovaj link, ako znas engleski kasce ti se samo:

http://www.livius.org/pn-po/pontifex/maximus.html


Posebno obrati paznju na sliku na kojoj je prikazan Oktavijan Avgust. Ispod te slike pise:

The emperor Augustus as
pontifex maximus.

(Palazzo Massimo alle
terme, Roma)
 
Guliverr:
Prvo zelim sve da vas pozdravim jer nisam bio odavno na forumu.A naziv pontefix maksimus stoji iz sledeceg razloga. Naime dugo sam znao da jedna od titula rimskog pape glasi upravo tako ali nisam znao tacan pravod sa latinskog.Pre nekoliko dana saznao sam da pontefix maksimus(moze biti da se ovo maksimus pise i drugacije) znaci VRHOVNI MOSTOGRADITELJ! Ne znam zasto ali ne mogu da se otmem utisku da to opet ima neke veze sa pricom o masonima, znate i sami da su masoni u jedni ruku tumaceni i kao organizacija nastala iz saveza zanatlija ,preciznije zidara, sta mislite zasto papa godinama, jos od RIMSKOG CARSTVA do danas nosi tu titulu i da li je istina da su mozda pape i danas i oduvek ljudi masona ili mozda sami masoni. Takodje istorijska cinjenica je i da su vracevi nekih plemana na apeninskom poluostrvu jos pre osnivanja grada Rima imali istu titulu a da su je pape olako prihvatile! Da li je ova mini-prica neki dokaz o postojanju masona, jedna cinjenica koja ukazuje da mozda postoje i da su uticajni ,nesto sto nema veze sa njima mada oni postoje, ili obicna slucajnost i moja zabluda jer masoni ne postoje, sta je vase misljenje je sam malo zatecen?

U Republici Rim pontifex maximus je bila vrhovna religiozna titula. Od 12 god. pre Hrista tu titulu prisvaja prvi imperator Oktavijan Avgust i od tada su je imali svi rimski imperatori.
Tek od kraja VI veka papa Grgur I (590-604) uzima formalno tu titulu i tako je ostalo do danas.
I NEMA VEZE sa masonima.
 
DukeofSerbia:
U Republici Rim pontifex maximus je bila vrhovna religiozna titula. Od 12 god. pre Hrista tu titulu prisvaja prvi imperator Oktavijan Avgust i od tada su je imali svi rimski imperatori.
Tek od kraja VI veka papa Grgur I (590-604) uzima formalno tu titulu i tako je ostalo do danas.
I NEMA VEZE sa masonima.

Siguran da nema?
 

Back
Top