Njabolji fax za programiranje i Da li da ga upisujem

Upiši ETF, a ako tu ne uspeš imaš onu IT akademiju, godinu dana traje.

jel ti imaš neko računarsko-fakultetsko iskustvo
mislim da je u tom gore slučaju bolja neka viša ("visoka"), znam za elektro i onu neku ptt, možda čak i poslovna al mislim da su ove prve dve bolje
@TheLexa pogledaj programe fakseva državnih i čemu ovako težiš, od državnih se nude valjda ETF, MATF i FON, možda ekonomija i mašinski na neki način ???
FON je valjda bliži toj višoj-elektro, neki su nekad čak ta dva i kombinovali
za privatne ne znam, bolje je nešto ipak što ima rang fakulteta ili više tj da imaš bachelor-master ako možeš nego samo 1 godinu kurs... ima i onaj singidunum privatno, to završavaju valjda kad kasnije hoće nešto da završe... raspitaj se malo, vidi koji profil ljudi gde ide, bolonja je, treba spakovati to sve na vreme plus posećivati nastavu... ima i RAF za to sam čula
srećno

ako hoćeš da radiš i studiraš to je posebna priča zbog vremena koje ti ostavljaju škole, mislim sa etf-om to može teže jer te dosta okupira al raspitaj se hm ... vredi imati neku diplomu ako možeš
 
Poslednja izmena:
Moze li neko da mi preporuci Fax na kome cu nauciti nesto u vezi programiranje sa obzirom da vec znam c,html,css,javuscript. Da li da nasavim kucno skolovanje ili da idem na fax.

Evo da ti neko sa ETF-a da direktan uvid u stvari. Prvo treba da rascistis sa sobom sta te zanima i cime zelis da se bavis u zivotu? Naucni rad ili karijera u nekoj kompaniji ili oba? Da li je to dizajn i verifikacija hardvera ili softver?
Ako zelis da se bavis verifikacijom hardvera onda je tvoj izbor ETF(Beograd), FTN(Novi Sad) ili Elektronski fakultet(Nis) ako zelis da se bavis softverom onda ETF nije ni blizu optimalno resenje. Najpopularniji jezik je trenutno Javascript i razni framework-ovi bazirani na njemu na ETFu se recimo (Javascript, HTML itd.) obradjuje samo na jednom predmetu pod imenom PIA (Programiranje internet aplikacija) cak ni tu nije akcenat bas na tim tehnologijama vec vise na JSP-u sto je prilicno zastarela tehnologija. Na ETFu se pretezno obradjuje hardver sa primesom softvera ali je opet to tesno vezano na neki nacin sa hardverom.
Ako zelis da se bavis naucnim radom ili mesavinom naucnih radova i radom za neke kompanije tu je ETF dobar izbor ako te pak to ne zanima vec si cisto orijentisan da juris karijeru u nekoj kompaniji onda je bolji izbor po meni neka visoka strukovna skola jer su mnogo vise orijentisani na nove tehnologije i mnogo se lakse zavrsava. Posle dve godine radnog iskustva nikoga vise nece biti briga gde si studirao osim nekih rodjaka kada dodju na neku sedeljku pa mozes da se kurcis pred njima.
 
Evo da ti neko sa ETF-a da direktan uvid u stvari. Prvo treba da rascistis sa sobom sta te zanima i cime zelis da se bavis u zivotu? Naucni rad ili karijera u nekoj kompaniji ili oba? Da li je to dizajn i verifikacija hardvera ili softver?
Ako zelis da se bavis verifikacijom hardvera onda je tvoj izbor ETF(Beograd), FTN(Novi Sad) ili Elektronski fakultet(Nis) ako zelis da se bavis softverom onda ETF nije ni blizu optimalno resenje. Najpopularniji jezik je trenutno Javascript i razni framework-ovi bazirani na njemu na ETFu se recimo (Javascript, HTML itd.) obradjuje samo na jednom predmetu pod imenom PIA (Programiranje internet aplikacija) cak ni tu nije akcenat bas na tim tehnologijama vec vise na JSP-u sto je prilicno zastarela tehnologija. Na ETFu se pretezno obradjuje hardver sa primesom softvera ali je opet to tesno vezano na neki nacin sa hardverom.
Ako zelis da se bavis naucnim radom ili mesavinom naucnih radova i radom za neke kompanije tu je ETF dobar izbor ako te pak to ne zanima vec si cisto orijentisan da juris karijeru u nekoj kompaniji onda je bolji izbor po meni neka visoka strukovna skola jer su mnogo vise orijentisani na nove tehnologije i mnogo se lakse zavrsava. Posle dve godine radnog iskustva nikoga vise nece biti briga gde si studirao osim nekih rodjaka kada dodju na neku sedeljku pa mozes da se kurcis pred njima.

mislim da vredi diploma i dalje, al šta god da upišeš treba da se završi na to se svodi
na ETF-u te uglavnom istreniraju al nerealno je okruženje, tu te niko ne bije po ušima a posle na poslu ne možeš da živiš
faks te i ne uči nečemu mnogo konkretnom više teoriji i borbi s problemima i osnove to je dobro al treba to proći i ostati živ, pa prema tome gledati u stvari

mene nisu psihološki tukli po ušima, možeš ceo faks da prođeš s minimumom komunikacije i nisi čudan al posle je život nešto drugo??? il se i etf promenio... ok poželjno je komunicirati s kolegama ako može
 
Poslednja izmena:
Matematički ti je najlakši, imaš samo razne matematike i programiranje. ETF ti daje najšire "informatičko" obrazovanje, manje matematike a više fizika raznih. Ako ne voliš matematiku i fiziku onda FON.. i to ti je to. IT akademija je za šišanje pelikana. Naučićeš koliko i Jarić Živadin. Ali nikoji fakultet ti neće pomoći ako ne voliš programiranje i nisi spreman na stalno učenje i naporan rad.
 
ETF ti daje najšire "informatičko" obrazovanje, manje matematike a više fizika raznih.

Na ETF-u je prva godina studija opsta i zajednicka za sve smerove i postoje dva kursa fizike - Fizika 1 (prvi semestar, gde se obradjuju oblasti poput kretanje materijalne tacke itd.) i Fizika 2 (mehanika fluida, drugi semestar). Student koji zeli da nastavi studije od druge godine na smeru informatika i racunarstvo (IR) ne moze da bira kurs Fizika 2 vec bira kurs Osnove racunarske tehnike 1. Tako da tokom celih studija postoji samo jedan kurs fizike. Na odseku IR konkretno postoje 3 kursa matematike (Matematika 1 i 2, Numericka i Diskretna matematika i jos par kurseva koji nisu cisto matematicki ali imaju znacajan upliv u matematicke alate). Ne stice se nikakvo "opste" informaticko obrazovanje vec se na 60-70% racunarskih predmeta obradjuje hardver, konkretno arhitektura i organizacija familije procesora 80(2,3,4)86, ostatak kurseva je posvecen pisanju sistemskog softvera, i mozda svega par predmeta je posveceno nekom aplikativnom softveru.
 
Poslednja izmena:
Da se ne bih mnogo ubeđivao , evo linka sa predmetima na ETF-u pa nek svako sam proceni koliko tu čega ima. Lepo sam napiao "raznih fizika" podrazumevajući pod tim kurseve poput elektromagnetike, mernih signala, električnih kola i sl a ne bukvalno samo ono što se zove Fizika 1, 2 ili 3. Znači više fizika u odnosu na MF i FON a manje matematike u odnosu na MF , koji sam pre toga pomenuo i da ne gnjavim isuviše.

https://www.etf.bg.ac.rs/sr/studiranje/osnovne-akademske-studije/er/racunarska-tehnika-i-informatika

Ako ovo nekome nije dovoljno da bi stekao solidnu osnovu zaa kasnije bavljenje programiranjem onda neka ide na Softversko inženjerstvo.
 
Poslednja izmena:
Mislis ako imas 20+ godina i 1500 evra... ne i ne, to sto se na IT akademiji uci 6 meseci moze se na internetu besplatno nauciti za mesec-dva.
Ako imas pored sebe nekog ko zna posao, onda ti ne treba nista drugo... onaj ko moze to da nauci za 2 meseca sam/a, ne mora ni da uci :P
BG i politika su neodvojivi.
Isto ti je to svuda, samo sto politika u privatnim IT firmama nema mnogo uticaja...
 

Back
Top