Naš dohodak je tek 60% dohotka Rumunije – kako da Srbija postane bogatija?

Uglavnom ono sto kaze fiskalni savet, povecanjem konkurentnosti privrede. To pre svega znaci da se ne gube godine u preteranom povecanju primanja u javnom sektoru, dizati ih samo za % inflacije a razliku koji drzava prihoduje uloziti u produktivna kapitalna ulaganja i smanjenje poreza, pogotovo onih koji se odnose na poslovanje (rast bdp-a se direktno preliva na budzet jer drzava obuhvata 35% ekonomije, tako da ako rast 4.4% i budzet ce biti 4.4% veci). Pritom ici i u deficit od 1.5% jer nam ekonomija sve jedno brze raste a udeo javnog duga u BDP smanjuje Kao i smanjenjem administracije tj poboljanje pozicije na doing business listi i listi konkurentnosti WEF. Tu ulaze stvari kao sto su jacina institucija, vladavina prava. Naravno i povecanje subvncija poljoprivredi pogotovo stocarstvu
2. Insistiranje na trzisnoj liberalizaciji u okviru CEFTA jer smo tamo dominantni neto izvoznici, pogotovo proizvoda sa visom dodatom vrednoscu
3. Dobijanje BBB- kreditnog ratinga kod Fitch-a i S&P tj. Baa3 kod Moodysa. Sto cemo dobiti deficitom koji podstice rast ali je i manji od istog kao sto sam gore napisao. Sad ovo je bitno jer ce nam kamate na pozajmice biti dosta manje a i direktni investitori su sigurniji u ulaganje u Srbiju. Ovaj cilj bi mogli dostici vec za dve tri godine sa trenutnom fiskalnom politikom (koja je restriktivnija nego sto ja cenim ali ce ipak ranije ostvariti ovaj cilj)
4. Odrzavanje inflacije u normalnim okvirima. Ali ni ne uvoditi evro da nebi gubili mogucnost devalviranja valute
5. Clanstvo u EU. Stvar bitna kao i sami porezi i budzet. Rusenjem carina postajemo mnogo konkurentiji, mnoge fabrike ce se preseliti u srbiji pa cak i one iz Nove Evrope jer su zarade tamo i po 2 puta vece a ni ovde ne moraju placati carine. Postajemo itekako zanimljivi Kinezima i Rusima koji bi za par milijardi godisnje mogli da kupe nas glas protiv bilo cega sto Evropa zeli da izglasa protiv njih, jer se sve odlucuje putem koncenzisa. Da ne pominjem fondove koji ce samo ojacati nasu konkurentost. Mislim da su jedno vreme subvencije poljoprivredi ucestvovale sa 90% u budzetu EU
6. Dobra poreska politika, ovo je delimicno vec navedeno pod 1 ali smanjenje poreza ne treba sprovoditi u sirokom luku vec samo smanjivati poreze koji najdirektnije uticu na poslovanje preduzeca kao na primer porez na dobit mada bi trebalo smanjiti i porez na zaposlenost naravno. Kad bi smanjili PDV npr to bi se delimicno prelilo na standard ali i konkurentost privrede to je lose jer treba ici 100% na konkurentost kao sto je slucaj sa porezom na dobit. Takodje uvesti posebne (nize) carine na pojedine osnovskih sredstava kao sto su masine namenjene proizvodnji i krupnom transportu. Kao i poreska politika koka bi stimulisala ulaganja u proizvode i usluge sa velikom dodatom vrednoscu, mada i na prehrambrenu industriju jer smo veliki izvoznici sirovina.
Standard ce doci kad ga zaradimo...
 
Poslednja izmena:
Uglavnom ono sto kaze fiskalni savet, povecanjem konkurentnosti privrede. To pre svega znaci da se ne gube godine u preteranom povecanju primanja u javnom sektoru, dizati ih samo za % inflacije a razliku koji drzava prihoduje uloziti u produktivna kapitalna ulaganja i smanjenje poreza, pogotovo onih koji se odnose na poslovanje (rast bdp-a se direktno preliva na budzet jer drzava obuhvata 35% ekonomije, tako da ako rast 4.4% i budzet ce biti 4.4% veci). Pritom ici i u deficit od 1.5% jer nam ekonomija sve jedno brze raste a udeo javnog duga u BDP smanjuje Kao i smanjenjem administracije tj poboljanje pozicije na doing business listi i listi konkurentnosti WEF. Tu ulaze stvari kao sto su jacina institucija, vladavina prava. Naravno i povecanje subvncija poljoprivredi pogotovo stocarstvu
2. Insistiranje na trzisnoj liberalizaciji u okviru CEFTA jer smo tamo dominantni neto izvoznici, pogotovo proizvoda sa visom dodatom vrednoscu
3. Dobijanje BBB- kreditnog ratinga kod Fitch-a i S&P tj. Baa3 kod Moodysa. Sto cemo dobiti deficitom koji podstice rast ali je i manji od istog kao sto sam gore napisao. Sad ovo je bitno jer ce nam kamate na pozajmice biti dosta manje a i direktni investitori su sigurniji u ulaganje u Srbiju. Ovaj cilj bi mogli dostici vec za dve tri godine sa trenutnom fiskalnom politikom (koja je restriktivnija nego sto ja cenim ali ce ipak ranije ostvariti ovaj cilj)
4. Odrzavanje inflacije u normalnim okvirima. Ali ni ne uvoditi evro da nebi gubili mogucnost devalviranja valute
5. Clanstvo u EU. Stvar bitna kao i sami porezi i budzet. Rusenjem carina postajemo mnogo konkurentiji, mnoge fabrike ce se preseliti u srbiji pa cak i one iz Nove Evrope jer su zarade tamo i po 2 puta vece a ni ovde ne moraju placati carine. Postajemo itekako zanimljivi Kinezima i Rusima koji bi za par milijardi godisnje mogli da kupe nas glas protiv bilo cega sto Evropa zeli da izglasa protiv njih, jer se sve odlucuje putem koncenzisa. Da ne pominjem fondove koji ce samo ojacati nasu konkurentost. Mislim da su jedno vreme subvencije poljoprivredi ucestvovale sa 90% u budzetu EU
6. Dobra poreska politika, ovo je delimicno vec navedeno pod 1 ali smanjenje poreza ne treba sprovoditi u sirokom luku vec samo smanjivati poreze koji najdirektnije uticu na poslovanje preduzeca kao na primer porez na dobit mada bi trebalo smanjiti i porez na zaposlenost naravno. Kad bi smanjili PDV npr to bi se delimicno prelilo na standard ali i konkurentost privrede to je lose jer treba ici 100% na konkurentost kao sto je slucaj sa porezom na dobit. Takodje uvesti posebne (nize) carine na pojedine osnovskih sredstava kao sto su masine namenjene proizvodnji i krupnom transportu. Kao i poreska politika koka bi stimulisala ulaganja u proizvode i usluge sa velikom dodatom vrednoscu, mada i na prehrambrenu industriju jer smo veliki izvoznici sirovina.
Standard ce doci kad ga zaradimo...

posto vidim da imamo nekog ko zna nesto o ovoj temi imam jedno pitanje:z:mrgreen:

ja mislim da kad imate sposobne ljude ne morate da budete u EU da biste bili uspesni (Svajcarska primer) a s druge strane ako imate alave i nesposobne vodje -dzaba (Hrvatska primer). Sto se tice Hrv oni imaju vecu prosecnu platu jedino mi je to tamo privlacno

ja imam neku averziju od EU meni to kao neka sekta s onom himnom i to je definitivni baj baj suverenosti

dakle da stignem do pitanja:

da li ti mislis da mi mozemo da uvozimo hranu u Kinu? Ja sam u Kini i imam zelju da uvozim srpske slatkise ovde ali jos uvek ne znam odakle da krenem.....Oni imaju jako malo cokolade na trzistu i to uglavnom neke preskupe (italijanske, americke.....)
 
Svajcarska je bogata iz vise razloga, vojna neutralnost ih je stitila od svih ratova u proslosti sto se i odrazilo na samu ekonomiju, dosta pametnu ekonomsku politiku koja te prebogate komsije ojadi kao i dovoljno malu populaciju da to fino razdeli (npr zasto bi iko drzao kompaniju u francuskoj, drzavi u kojoj dazbine ucestvuju sa 50% u GDP kad imaju svajcarsku sa samo 27%), rekao bih da ima necega i u kulturi rada naravno. USA ima dosta slican model a njen dohodak prilagodjen po cenama je samo 10% nizi, kao i luksemburgu, lihtenstajnu irskoj koje su prebogate zemlje danas. Njima EU moze biti i suvisna jer bi dosta njihovih kompanija otislo u zemlje sa konkurentim taksama ali jeftinom radnom snagom kao i cinjenica da bi kao bogatija nacija vise uplacivali u EU budzet nego ga iskoriscavali mada im dodatna integracija moze pomoci samo da dodatno ojade bogate komsije. HR nista od toga nema

EU nije federalizovana u meri kojoj mislis, pogledaj samo sta im madjari i poljaci rade bez nekih posledica. Zato cak iako su najveca ekonomija u svetu niko u evropi ih ne pita. Finska i Austrija npr nisu clanice NATO i imaju "zaducan i prevazidjen" koncept narodne vojske. Mada ni meni se doduse ne svidja cela atmosfera koju nosi a po najvise zastava ali nam je objektivno potrebna. Ipak pricas sa covekom koji je bojkotovao engleski do 4-tog razreda

Sto se Kine tice, svaka cast sto se drzis svojih svojih principa o zapadu. Sad kao ucenik 4. cetvrte godine ekonomske skole nemam nikakvog poslovnog iskustva. Imam nesto znanja o makroekonomiji iz skole i upijam vesti svakog dana pa imam samo genelano znanje. Ono sto znam je da ti se isplati samo izvoz u velikoj kolicini zbog transportnih troskova zasta ce ti trebati novca. To da malo jedu cokoladu u cistoj formi si sjajno primetio pogotovo posto se i oni globalizuju u ogromnoj meri tu rupu na strani ponude bi mogao lako popuniti. Sem toga kina je zemlja sa najvecom i rastucom srednjom klasom koja ce samo jacati, kina se pretvara iz proizovne u potrosacku ekonomiju. Raspitaj je jos po forumima, deluje mi kao sjajna ideja.
Ovo su neke od drzavnih agencija za podrsku izvozu, konsultuj se

https://ras.gov.rs/podrska-izvozu

https://www.aofi.rs/sr/
 
Poslednja izmena:

Back
Top