Solarna energija

BoG97

Zainteresovan član
Poruka
136
Svake godine solarnim panelima opada cena oko 7% (ako se dobro secam), sada koliko sam gledao cena po 1W krece se od 0,5e-3e, na stranim sajtovima cena pada i do 0.23e po 1W u zavisnosti od kolicine i koliko ima W panel.

Interesuje me da li neko ima iskustva i ima volje da mi pomogne, hteo bih da kupim mali solarni sistem cisto eksperimentalno.

Kupio bih polikristalni solarni panel jer je jeftiniji mozda cak i polovan ako pronadjem, nisam siguran oko povezivanja panela, kontrolera i baterije.
Ima koliko znam 2 vrste kontrolera PWM i MPPTznam da je mppt bolji ali je naravno i skuplji zbog toga se odlucujem za PMW 30ampera jedino mi predstavlja problem jer sam pronalazio na YT da neki povezuje jos neke sigurnosne mere da ne dodje do povracaja struje u panel (ne razumem se bas najbolje) a drugi govore da to radi kontroler pa sad ne znam kome da verujem.
Interesuje me i koje bih zice trebao da koristim .
Bateriju bih kupio neku malu nije bitno koja. (znam koje baterije su pogodne za solarne panele)

Zasto se ljudi ne interesuju toliko za solarnu energiju? kao i drzave, koliko sam citao jedan od najcistijih izvora energije jedino sto nije konstantan sa kolicinom struje koju proizvodi pa to moze predstavljati problem ali opet se i to moze nadoknaditi povecanjem broja panela ili baterija. Hidroelektrane nisu bas toliko cist izvor energije kao ni vetrenjace oba sistema ostavljaju posledice na prirodu.

Da napomenem nemam nikakve zahteve od solarnog sistema koji zelim, to je hobi ili eksperiment svejedno kupio bih jer me interesuje.
 
Управо највећи проблем са соларном енергијом је складиштење исте ради коришћења у току ноћи или смањене снаге деловања сунца.

Најскупљи део система су батерије, али осим скупоће, ту је и питање њиховог обнављања, јер оне нису вечне.

Својевремено сам причао са једним колегом из Немачке, тамо је доста заступљена та технологија, неки квартови Минхена су потпуно покривени али је познато да без додатака које даје држава, тешко да би се неко одлучио на уградњу.

Цела прича се врти око степена искоришћености, што је за сад у соларним системима премало. Наравно, постоје предности око екологије и сл. али док се не створи систем који ће ефикасно и довољно јефтино моћи да одржава обично домаћинство са његовим захтевима, нека озбиљнија употреба тешко да ће се десити.
 
Zasto se ljudi ne interesuju toliko za solarnu energiju? kao i drzave, koliko sam citao jedan od najcistijih izvora energije jedino sto nije konstantan sa kolicinom struje koju proizvodi pa to moze predstavljati problem ali opet se i to moze nadoknaditi povecanjem broja panela ili baterija. Hidroelektrane nisu bas toliko cist izvor energije kao ni vetrenjace oba sistema ostavljaju posledice na prirodu.

Za sada, solarna elektrana kod nas ne moze imati prodju pre svega zbog duzine trajanja dana u letnjem i zimskom periodu. Najvise energije daje leti (kad je struja najjefrinija i najmanje potrebna), dok u zimskom periodu se efikasnost solarnih panela svede na 15-20%. Sa druge strane, najslabija karika solarnih sistema su baterije ciju cenu diktira broj ciklusa punjenja i dozvoljen procenat praznjenja. Kad se sve stavi na papir, solarna elektrana je samo lepa igracka.
 
Iz Tesle kazu da rade na novim solarnim celijama koje ce moci da efikasno rade cak i oblacnim danima tako da ce taj problem biti eleminisan ali to ostaje da vidimo jer jos uvek nisu proizveli te panele koliko znam.

Juzni deo Srbije je pogodniji za solarnu energiju pogotovo Kosovo i Metohija bar po karti koju sam gledao.

U Srbiji planiraju da naprave prkeo 800 hidroelektrana koje ce unistiti ekosistem reka kao i mnoge sume i nacionalne parkove

Za sada je ok za hobi a sa razvojem tehnologije mozda postane i korisno nekad.

Koriscenjem gel baterija i praznjenjem ne vise od 20-50% baterije mogu da traju 5-15 godina u zavisnosti od kvaliteta ali jesu veoma skupe
 
Svake godine solarnim panelima opada cena oko 7% (ako se dobro secam), sada koliko sam gledao cena po 1W krece se od 0,5e-3e, na stranim sajtovima cena pada i do 0.23e po 1W u zavisnosti od kolicine i koliko ima W panel.

Interesuje me da li neko ima iskustva i ima volje da mi pomogne, hteo bih da kupim mali solarni sistem cisto eksperimentalno.

Kupio bih polikristalni solarni panel jer je jeftiniji mozda cak i polovan ako pronadjem, nisam siguran oko povezivanja panela, kontrolera i baterije.
Ima koliko znam 2 vrste kontrolera PWM i MPPTznam da je mppt bolji ali je naravno i skuplji zbog toga se odlucujem za PMW 30ampera jedino mi predstavlja problem jer sam pronalazio na YT da neki povezuje jos neke sigurnosne mere da ne dodje do povracaja struje u panel (ne razumem se bas najbolje) a drugi govore da to radi kontroler pa sad ne znam kome da verujem.
Interesuje me i koje bih zice trebao da koristim .
Bateriju bih kupio neku malu nije bitno koja. (znam koje baterije su pogodne za solarne panele)

Zasto se ljudi ne interesuju toliko za solarnu energiju? kao i drzave, koliko sam citao jedan od najcistijih izvora energije jedino sto nije konstantan sa kolicinom struje koju proizvodi pa to moze predstavljati problem ali opet se i to moze nadoknaditi povecanjem broja panela ili baterija. Hidroelektrane nisu bas toliko cist izvor energije kao ni vetrenjace oba sistema ostavljaju posledice na prirodu.

Da napomenem nemam nikakve zahteve od solarnog sistema koji zelim, to je hobi ili eksperiment svejedno kupio bih jer me interesuje.

Vašu želju ispunite nije to puno para pogotovu u Srbiji.Bilo je diskusije o tome čak sam se dopisivao
sa čovekom što je malo više uložio i pozitivno iskustvo je napravio.
 
Sto se tice tih solarnih farmi ili elektrana, to moze samo da napaja neki grad sa /-150.000 domacinstava. Druga prica je solarni toranj, tj. koncentrisana solarna sunceva energija. Zagrevanje, pokretanje turbina, to stvara povecu kolicinu energije. Problem sa celom pricom oko iskoriscenja solarne energije je to sto elektrane zauzimaju preveliku povrsinu i naravno, potrebna je lokacija koja je stalno obasjana suncem. Srbija treba da se okrene vetru, evo nam kosave koja moze dosta energije da stvori, pa makar i u ovim hladnijim mesecima da se smanji zagadjenje vazduha iz toplana.
 
Energija koja je potrebna za proizvodnju solarnih panela
znacajno premasuje kolicinu energije koju taj panel tokom uobicajenog radnog veka daje.

Potrosis kilovat da bi napravio panel, a onda taj panel tokom celog radnog veka proizvede najvise pola kilovata.
 
Grci na krovovima imaju solarne panele, ali ne one koji proizvode struju, nego panele koji greju fluide, vodu ili vazduh.
Na taj nacin smanjuju potrosnju struje, jer najveci potrosaci nisu sijalice i televizori, nego grejna tela.
E to je prava upotreba solarne energije.
Izraelci su jednostavnim navodnjavanjem pretvorili pustinju u plodne oranice, i time pretvorili sunce u saveznika. Četiri žetve godišnje su dokaz da se solarna energija može pravilno koristiti.
Ne proizvode struju, to je istina, ali uz pomoć sunca proizvode hranu koja je neuporedivo vrednija i potrebnija.
 
Grci na krovovima imaju solarne panele, ali ne one koji proizvode struju, nego panele koji greju fluide, vodu ili vazduh.
Na taj nacin smanjuju potrosnju struje, jer najveci potrosaci nisu sijalice i televizori, nego grejna tela.
E to je prava upotreba solarne energije.
Izraelci su jednostavnim navodnjavanjem pretvorili pustinju u plodne oranice, i time pretvorili sunce u saveznika. Četiri žetve godišnje su dokaz da se solarna energija može pravilno koristiti.
Ne proizvode struju, to je istina, ali uz pomoć sunca proizvode hranu koja je neuporedivo vrednija i potrebnija.

To je ono na cemu treba poraditi, znati primjeniti tehnolgiju na pravi nacin.
 
Grci na krovovima imaju solarne panele, ali ne one koji proizvode struju, nego panele koji greju fluide, vodu ili vazduh.
Na taj nacin smanjuju potrosnju struje, jer najveci potrosaci nisu sijalice i televizori, nego grejna tela.
E to je prava upotreba solarne energije.
Izraelci su jednostavnim navodnjavanjem pretvorili pustinju u plodne oranice, i time pretvorili sunce u saveznika. Četiri žetve godišnje su dokaz da se solarna energija može pravilno koristiti.
Ne proizvode struju, to je istina, ali uz pomoć sunca proizvode hranu koja je neuporedivo vrednija i potrebnija.
 
Poslednja izmena:
Da ozivimo temu...
U procesu sam izrade solarne elektrane 3Kw na krovu moje kuce, kupljen je Schnaider inverter i Suntech paneli, sistem je On Grid , najveca nedoumica mi je odnos sa EPS-om naime ja imam stalnu potrosnju od ~4Kw/h tako da je moja potrosnja veca od eventualne proizvodnje koju ce moci da ima ta solarna elektrana ALI nisam siguran da nece sutra neko iz EPS-a da mi zakuca na vrata i krene da pravi zapisnike. Cuo sam da postoji neki uredjaj , blokator koji ako se desi da je u nekom trenutku veca proizvodnja struje blokira njen eventualni povratak kroz strujomer u eps mrezu???
Ako je neko resavao ovaj problem molio bih za par smernica, hvala.
 
Da ozivimo temu...
U procesu sam izrade solarne elektrane 3Kw na krovu moje kuce, kupljen je Schnaider inverter i Suntech paneli, sistem je On Grid , najveca nedoumica mi je odnos sa EPS-om naime ja imam stalnu potrosnju od ~4Kw/h tako da je moja potrosnja veca od eventualne proizvodnje koju ce moci da ima ta solarna elektrana ALI nisam siguran da nece sutra neko iz EPS-a da mi zakuca na vrata i krene da pravi zapisnike. Cuo sam da postoji neki uredjaj , blokator koji ako se desi da je u nekom trenutku veca proizvodnja struje blokira njen eventualni povratak kroz strujomer u eps mrezu???
Ako je neko resavao ovaj problem molio bih za par smernica, hvala.
Koliko sam čuo, oni glupi mehanički strujomeri ne detektuju SMER energije, tj. ako ti struju i vraćaš u mrežu, on to broji kao da uzimaš iz mreže? Za to ti neće doći na vrata! ALI, kada to pustiš u pogon, tebi će značajno pasti potrošnja energije iz EPS-mreže, a onda bi neki mudrac mogao da pomisli da KRADEŠ struju i eto ti inspekcije! Npr. kada ja 'online' prijavljujem stanje strujomera, tamo lepo piše koliko je očekivano min/max stanje brojača!

Druga je stvar zakona, tj. šta ti uopšte i smeš da priključuješ na EPS mrežu? Znači, ako odvojiš svoju mrežu od EPS-mreže, bez problema bi mogao da priključiš i atomsku centralu na svoju mrežu! :super:
 
Najveca stvar , danas zvao u BG EPS odelenje za zelenu energiju i izneo mi moj slucaj , ladno mi rekli da u takvom (kao mom slucaju) ja nemam nikakve obaveze sa njima ali da ipak odem u loklnu distribuciju i raspitam se, sve mi ovo zvuci kao idenje mecki na rupu...
 
Najveca stvar , danas zvao u BG EPS odelenje za zelenu energiju i izneo mi moj slucaj , ladno mi rekli da u takvom (kao mom slucaju) ja nemam nikakve obaveze sa njima ali da ipak odem u loklnu distribuciju i raspitam se, sve mi ovo zvuci kao idenje mecki na rupu...
Naravno jer to nije jasno ni mnogima koji bi o tome trebali da odlučju! Npr. ja mesečno proizvodim 300 kWh ZELENE energije, ali isto toliko i trošim!? Jesam li kvit sa EPS, ili bi oni trebali MENI da plaćaju za neku razliku iz fondova za zelenu energiju? Čemu inače i služe ti fondovi? Ali, onda nastaje i drugi tehnički problem: trebaš da imaš ovlašteni merač proizvedene zelene energije da bi se mogli da 'prebijaju' računi. Ukratko, hrpa zakona i propisa koje treba sklepati i izglasati od onih lakrdijaša u Parlamentu! :super:
 
1591648860977.png

Ako nekog interesira sučana energija evo jednog malog panela.
 
Pogledajte prilog 710453
Ako nekog interesira sučana energija evo jednog malog panela.
Intuicija mi govori da je to jedan od najjeftinijih elemenata ozbiljnijeg solarnog sistema? Trebaš to montirati negde, dovoljno jako da ga ne oduva vetar, regulacija punjenja, akumulatori, pretvarač xV DC/AC 230V, provući nešto žica.... I možda najvažnije: ako nemaš uključene jače potrošače, a imaš strujomer kojem je svejedno kuda teče energija, onda se trebaš odvojiti od mreže kada je mala potrošnja da te račun ne dođe VIŠE nego bez toga?
 
Pogledajte prilog 711922Ovaj je već 50 wati i nije loš za čuvanje akumulatora ako se auto slabo vozi.
Super ideja! Ako ti je auto napolju, slabo se vozi, staviš jedan takav pod šajbu iznad volana i priključiš ga na upaljač, ili preko paralelne instalacije ako upaljač nema napona dok ključ nije na prvom položaju! I održava ti stalno napunjen akumulator.
PS: Ako ga staviš na krov samo sa magnetnim držačima, mogao bi na Balkanu da nestane! :zcepanje:
 
Super ideja! Ako ti je auto napolju, slabo se vozi, staviš jedan takav pod šajbu iznad volana i priključiš ga na upaljač, ili preko paralelne instalacije ako upaljač nema napona dok ključ nije na prvom položaju! I održava ti stalno napunjen akumulator.
PS: Ako ga staviš na krov samo sa magnetnim držačima, mogao bi na Balkanu da nestane! :zcepanje:

Akumulator mi je na autu trajao preko 10 godina.Često sam imao panel na autu i nikakav problem nisam imao.
 
Ајд кад стигнеш опиши га аматерима.

Да ли има код нас, колико ја оквирна цена?
Да ли су потребне још неке компоненете?
Шта тачно даје? Колика снага, колики напон?
Има ли неке батерије и колика му је аутономија?
Колико је осетљиво на температуре, влагу и лед? Да ли је намењен за спољну употрену?
 
Svake godine solarnim panelima opada cena oko 7% (ako se dobro secam), sada koliko sam gledao cena po 1W krece se od 0,5e-3e, na stranim sajtovima cena pada i do 0.23e po 1W u zavisnosti od kolicine i koliko ima W panel.

Interesuje me da li neko ima iskustva i ima volje da mi pomogne, hteo bih da kupim mali solarni sistem cisto eksperimentalno.

Kupio bih polikristalni solarni panel jer je jeftiniji mozda cak i polovan ako pronadjem, nisam siguran oko povezivanja panela, kontrolera i baterije.
Ima koliko znam 2 vrste kontrolera PWM i MPPTznam da je mppt bolji ali je naravno i skuplji zbog toga se odlucujem za PMW 30ampera jedino mi predstavlja problem jer sam pronalazio na YT da neki povezuje jos neke sigurnosne mere da ne dodje do povracaja struje u panel (ne razumem se bas najbolje) a drugi govore da to radi kontroler pa sad ne znam kome da verujem.
Interesuje me i koje bih zice trebao da koristim .
Bateriju bih kupio neku malu nije bitno koja. (znam koje baterije su pogodne za solarne panele)

Zasto se ljudi ne interesuju toliko za solarnu energiju? kao i drzave, koliko sam citao jedan od najcistijih izvora energije jedino sto nije konstantan sa kolicinom struje koju proizvodi pa to moze predstavljati problem ali opet se i to moze nadoknaditi povecanjem broja panela ili baterija. Hidroelektrane nisu bas toliko cist izvor energije kao ni vetrenjace oba sistema ostavljaju posledice na prirodu.

Da napomenem nemam nikakve zahteve od solarnog sistema koji zelim, to je hobi ili eksperiment svejedno kupio bih jer me interesuje.
Ljudi su prepuni energije, izvor je dobar.
 
Ајд кад стигнеш опиши га аматерима.

Да ли има код нас, колико ја оквирна цена?
Да ли су потребне још неке компоненете?
Шта тачно даје? Колика снага, колики напон?
Има ли неке батерије и колика му је аутономија?
Колико је осетљиво на температуре, влагу и лед? Да ли је намењен за спољну употрену?
Ko zna? Možda je onima koji još nemaju EPS priključak jeftinije uložiti u neki ozbiljniji solarni sistem, nego pljnuti hrpu para samo za priključak, posle paušal i utrošenu energiju? Pogotovo recimo za vikendice u vukohebinama itd.... Boraviš tamo mesec dana, a plaćaš paušal CELE godine....
 

Back
Top