Персирање

The5thElement

Obećava
Poruka
82
Из угла говорника неког од језика у коме не постоји персирање, персирање је обраћање другој особи у множини, из поштовања. :kpozdrav:

Одакле потиче та језичко-културолошка конструкција персирања? Да ли се појављује у неким другим језицима?

Видех овде на форуму и још нека сродна питања која се односе на утицај персирања на међуљудски однос попут:
"Да ли треба персирати некоме са ким си у контакту сваки дан без обзира колико је особа старија?"
"Да ли се персирањем обзнањује поштовање према другој особи или се на тај начин држи одстојање од ње?"
 
Zato sto se ljudi uvrede kada im se persira, a sa "ti" imaju dozivljaj da smo odmah proveli 3 godine zajedno pa sebi dopustaju mnogo toga sto inace prevazilazi granice ljudskog postovanja i kulture.

Sasvim je u redu ljudima persirati jer nekada jednostavno ne zelis da sa svima budes na "ti".

I na kraju nije lose ljudima davati odredjene titule kod imena. Ovo bi trebalo da kapiras s obzirom da imas background po pitanju japanske kulture gde je ovo poprilicno prominentan faktor sa njihovim "sama", "kun", "dono" itd
 
zašto je to šteta

Зато што ми после козарачког кола и слетова за ћопавог Загорца не знамо готово ништа о манирима својих предака. Не постоји "ви" у српском језико без разлога.

"Ви" је праг на којем стојиш и разговараш са особом, "Ти" је дозвола да уђеш у кућу, ако је добијеш. Ми редовно улазимо у кућу без питања... Ако инсистираш на персирању у поражавајућој реалности овог друштва, моментално си обележен као чудак или нарцис.

Зато ни ја не практикујем то, само када је особа знатно старија од мене. Што не значи да знам у тренутку свакога ко је моје годиште или млађи, нити да желим да упознам сваку будалу на коју налетим стицајем околности.

У продавницама се муштеријама истини за вољу и даље обраћају са "Изволите, господине". Ја сам мушерија, и непозната особа. Неће ми рећи "Шта'с дош'о?" Усвојили смо цигојнерски менталитет, на жалост. Добрим делом из црвене кинематографије на којој смо сви расли, разуме се.

Читај архивске бројеве Политике из 30-их година XX века, новинари редовно персирају читаоцу са ВИ. Трговци у својим огласима такође, имали смо подједнако јавни и приватни начин обраћања.
 
Poslednja izmena:
Veoma je korisna ta distanca koja se postize obraćanjem osobi sa Vi
nisam razmišljala o poreklu ove navike, manira ili odraza postovanja prema neznancu
ali ljude koje ne poznajem oslovljavam sa vi bez obzira da li je u pitanju doktor advokat ili prodavac krompira
 
Uvek mi zapara usi kada neko u pekari kaze prodavacici
daj mi dve kifle I tri djevreka
Ali ko sam ja da delim lekcije nevaspitanima
jednom umalo nisam dobila batine sto sam ukazala na to da ne bi trebalo preskakati ljude u redu da bi brze narucio
 
meni je to potpuno bezveze i folirantski
pa i treba da budeš obeležen kao čudak i narcis jer to i jeste neprirodno i narcisoidno
mada nažalost budući da živim u ovom smrdljivom debilnom društvu koje drži više do forme no suštine onda sam avaj i ja prinudjen da persiram kojekakvim degenima pa radim to jer moram..al inače nema bukv ničeg banalnijeg i nebitnijeg od toga dalš nekome reći ''ti'' ili ''vi'' msm koj kuras ima daleko većih i bitnijih problema jel moguće da su ljudi ovolko zaludjeni i opterećeni glupostima

- - - - - - - - - -

zapara ti uši jer ti je od malena nametnuto da se persira starijima,nepoznatimai slično,to je bukv jedini razlog
a ne zato što je reći ''ti'' nekome koga ne poznaješ ili je stariji od tebe objektivno ''ružno'',''loše'' i slično
svi smo indoktrinirani sektaški od malih nogu i skoro svima nam je ispran mozak i zato nam paraju uši i nerviraju nas sitnice i bezvredne gluposti

- - - - - - - - - -

jeste loše davati bilo kome bilo kakvu titulu jer se time postiže još veći razdor i distanca medj ljudima
imam background ali se s time uopšte ne slažem i uvek mi je to bilo debilno
a japanci su i inače jako debilan sujetan i pretenciozan narod
 
rece covek koji ima japanski nick? :lol:

То не значи ништа. Боље му аргументовано одговори, ако мислиш да није у праву.

- - - - - - - - - -

meni je to potpuno bezveze i folirantski
pa i treba da budeš obeležen kao čudak i narcis jer to i jeste neprirodno i narcisoidno
mada nažalost budući da živim u ovom smrdljivom debilnom društvu koje drži više do forme no suštine onda sam avaj i ja prinudjen da persiram kojekakvim degenima pa radim to jer moram..al inače nema bukv ničeg banalnijeg i nebitnijeg od toga dalš nekome reći ''ti'' ili ''vi'' msm koj kuras ima daleko većih i bitnijih problema jel moguće da su ljudi ovolko zaludjeni i opterećeni glupostima

- - - - - - - - - -

zapara ti uši jer ti je od malena nametnuto da se persira starijima,nepoznatimai slično,to je bukv jedini razlog
a ne zato što je reći ''ti'' nekome koga ne poznaješ ili je stariji od tebe objektivno ''ružno'',''loše'' i slično
svi smo indoktrinirani sektaški od malih nogu i skoro svima nam je ispran mozak i zato nam paraju uši i nerviraju nas sitnice i bezvredne gluposti

- - - - - - - - - -

jeste loše davati bilo kome bilo kakvu titulu jer se time postiže još veći razdor i distanca medj ljudima
imam background ali se s time uopšte ne slažem i uvek mi je to bilo debilno
a japanci su i inače jako debilan sujetan i pretenciozan narod

Дистанца и треба да постоји. То је добра ствар.
 
zašto bih to radio,nisam debilčina da se qrčim kako poznajem prawopis na smrdljivom forumu,nema ništa patetičnije
ni od forsiranja pravopisa i gramatike (koji su sami po sebi nešto najdebilnije ikad) ni od,još goro,pridržavanja istih do u sitna crevca na.hebenom.forumu. želeći da se tako ostavi utisak da si bogati pismen,dostojanstven,СРБЕНДА (tu je i smrdljiva ćirilica dakako) il koja već patetična nebuloza

ali klasika,kad se nemaju argumenti,oma na smrdljivu formu,oblandu,uvrede i formalnosti,kooga briga za sadržaj i suštinu jel tako takoe
meteor oma,nema smisla vako više

i šta ti znači ova nebuloza
Неспособан си да твориш сопствену мисао
koju bre misao sam nesposoban da ''tvorim'' i odakle ti to
 
Можда би било добро поставити и питање - да ли би персирање потпомогло поштовању међу људима који ни у комуникацији на "ти" нису способни да покажу или осете поштовање према саговорнику? И са друге стране, да ли би утицало на људе који исказују и односе се са поштовањем и према саговорницима којима се обраћају на "ти"?


П.С. Надам се да ће се теми прикључити и неки познаваоци историје језика и рећи нешто више о пореклу персирања. :)
 
naravno da ne bi,to je samo površno fejk glupiranje

eo ja ću ti odgovoriti kao vrsni poznavalac istorije i korijena rijeći
naime,persiranje potiče,kao što mu samo ime kaže,iz persije,u kojoj su drevni persijanci prvi počeli da se,poput najidiotskijih pretencioznih debilčina,misleći da je TO prava odlika poštovanja,ljudskosti i geodetske amplitude,ljudima obraćaju u množini poput šizofrenih individua i to samo ako su stariji ili nepoznati.taj predlog doneo je čuveni persijanski zidar i vlastodržac pretencioznus pretencioznareli,brat od strica čuvenog kserksa,kome se suprotstavio jedini suvisli i racionalni član vladajućeg komiteta duško rekavši ''ček wtf zašto bismo to radili O.o msm koga boli kuras dalš reći vi ili ti ili štagod,valjda je bitnije ŠTA kažeš,nči SADRŽAJ,a ne KAKO kažeš,i na koji način uviješ i praviš se fini,hebena oblanda i to :SS''. avaj,odmah bi udaljen i ekskomuniciran pod izgovorom da je nevaspitani nepismeni namćor i đilkoš a pretencioznusov gnusni predlog bi prihvaćen od strane ogromne beslovesne većine te se umnogome ustalio i preneo i na druge narode i preživeo milenijumima u društvu (svakom ikad igde) u kojem se stvari prihvataju zdravo za gotovo,nerazmišljajući,gde ljudi poput robota i praznoglavih tupana automatski prihvataju čak i kao odrasli ono što im je nametnuto kao deci uopšte ne preispitujući valjanost i opravdanost toga ili ičega ikad
 
Veoma je zanimljiva tema i mogla bi da se razvije baš dobra diskusija ali tebi kosooki predlažem da malo smiriš loptu i imaš dovoljno strpljenja da saslušaš druge ljude i njihove motive za prihvatanje ovakvog načina komunikacije.

Činjenica je da persiranje nije nastalo iz poštovanja već iz sujete i gordosti bogatog čoveka ali ako izuzmemo kako se kroz istoriju provlačila ta navika možemo zaključiti da se održala do današnjeg dana da nije izumrla i da pomaže čoveku da stvori jedan oficijelan i korektan odnos u komunikaciji sa strancima, sa dalekim ljudima.
Vidim da burno reaguješ, ali ma koliko me neko indoktrinirao ili ,loše, vaspitao kad sam bila mala,
imala sam mogućnost da sagledam i drugačije načine komunikacije kad sam porasla
pa sam se upravo iz tog razloga vratila sigurnom i bezbolnom držanju distance obaraćajući se nepoznatim ljudima sa VI
 
Зато што ми после козарачког кола и слетова за ћопавог Загорца не знамо готово ништа о манирима својих предака. Не постоји "ви" у српском језико без разлога.

Ништа у језику није без разлога, али кад смо већ код „манира својих предака”, занемаримо загорског ћопу и присјетимо се свог ћопе (Вука) који је за основу језичке норме узео говор простог народа. Тај исти простонародни Србин и дан данас на наше персирање: „Како сте?” – одговара у множини: „Добро смо.” Он, дакле, персирање чује искључиво као множину. Шта мислиш зашто?
 
naravno da ne bi,to je samo površno fejk glupiranje

eo ja ću ti odgovoriti kao vrsni poznavalac istorije i korijena rijeći
naime,persiranje potiče,kao što mu samo ime kaže,iz persije (...)
Врсни познаваоче историје и коријена ријечи, ријеши моју велику недоумицу: Ако пер си потиче из Персије, одакле потиче пер ту?
 

Back
Top